Декоративни рибки

  • 159 034
  • 297
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 111
При мен се отваря линка.Страхотни са тези риби,не съм ги виждала на живо.И само една риба ли се гледа в аквариума,в колко литра вода?Лесно ли се гледат?

# 91
  • Мнения: 21
Water Lily,  явно със теб имаме еднакъв вкус по отношение на рибите, дискусите също са страхотни риби, но доколкото знам са доста капризни, а като се има в предвид цената им не си стува да рискуваш ако до сега не си гледала риби. В 200литров аквариум ще се оправят прекрасно, при тях по-специфичното е температурата на водата, трябва да бъде по-висока, което пък създава проблем ако отглеждаш разстения защото те не понасят такава температура. Другото характерно за дискусите е ,че са доста статични имам в предвид, че стоят като картина, почити без да се движат, доката в нашият аквариум например купонът е денонощен постоянно някой гони някой Simple Smile.
Erota,
колкото до бетите те са от така наречените лабиринтови риби, могат да живеят дори и в тези големи стъклени чаши които продават по магазините за декорация, имам в предвид, ако е една риба.  В един аквариум можеш да гледаш само една мъжка риба  от този вид и мъжки и женски от други видове. Незнам дали сте обръщали внимание , но в магазините мъжките бети обикновенно стоят в една чашка прикрепена къма аквариума.
Дано съм ви била полезна,все пак на фона на познаията на мъжо аз съм пълен лаик, но за толкова години слушане и гледане понаучих някой неща.

Последна редакция: пн, 24 ное 2008, 14:41 от iignatova

# 92
  • Мнения: 689
Сега вече отворих http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?board=2.0 ще има да чета  Crazy
това да не е новия форум на отделилите се модератори от друг форум?

erotа -според мен бетата е най-подходяща за начинаещи.
Както каза iignatova такава рибка може да се гледа и в чашка,но най-добре в 6-8 л,няма нужда от филтър или кислород.
На мен ми предпоръчаха да засадя явански мъх(действа добре на водата),за сега съм с изкуствено растение  Embarassed
Сменям 20% от водата на 3-4 дена,храня с по 2 гранулки суха храна за бети на ден.
Вижте го какъв е сладур  Heart Eyes



iignatova-все трудни за отглеждане риби харесвам:дискуси,слонски хоботчета...  Crazy
Ще видим,може и със скалари да започна..До тогава има време,чак юни се местим в ново жилище и планирам голям аквариум за там.
Колко струва един дискус,не съм се интересувала?(аз съм в чужбина,но да имам представа все пак)
Така е,Маломир знае много,който иска рейнболи да се отнася до него Peace
Ето рейнболи:
http://animal-world.com/encyclo/fresh/Rainbowfish/images/Boesema … ishWFRa_Ap8AF.jpg

И дано скоро намери рибката,която търси,има ли развитие?
А ти как го запали с това хоби(искам и мъж ми да се зарази ако може  Laughing)много подходящо хоби за един мъж,така мисля,да прави красиви аквариуми,а не да ръчка в гаража:D

# 93
  • Мнения: 21
Аз винаги съм харесвала рибите и съм си мечтала за голям аквариум, дори го водих по магазини за рибки докато строяхме жилището си, той нямаше нищо против, но и не беше много ентусиазиран, Когато се нанесохме в жилището аз си купих една колба / кръгъл аквариум/ с една червена бета, като аксесоар за червената ми кухня. Той ми каза, че ще имам да се грижа сега и за него, но след два дена водата стана мътна и нищо не се виждаше той отиде до най-близкият магазин за риби и купи помпичка и един анцитрус и от тогава това стана негово хоби, после взехме 60л. аквариум, след това 200 литров и сега този -500литра. аз винаги се майтапя, че добре че съм взела риби, защото с тези темпове на развитие на нашите аквариуми, ако бях взела котка досега трябваше да гледаме тигър поне.
Аз също смятам , че това е страхотно хоби, полезно и за децата, синът ни беше на 4 години и знаеше имената на всички рибки на латински, отделно че мъжът ми така се зариби, съсздаде си много нови приятелства, а хората които се занимават сериозно с риби поне в Бг по мое лично наблюдение са много умни и интелигентни хора и контакта с тях е много пълноценен.
За цената на дискусите знам, че по-големите екземпляри са от 200лв. на горе. Мисля ,че имаше сайт дискус бг или нещо такова ,пусни в гугъл и там имаше цени.

# 94
  • Мнения: 689
Леле,каква е тая цена на дикусите  Rolling EyesНе очаквах да са толкова скъпи  Tired

iignatova -много ми беше интересно да ти прочета историята Peace
Добре,че не взехте котка  Mr. Green

Чудесно хоби е акваристиката за малки и големи  Heart Eyes

# 95
  • Мнения: 21
Water Lily, по принцип  ако се разровиш из форумите за рибки може би ще намериш и за около 50-60 бройката, но ти пък каза, че не живееш в БГ, незнам какво да те посъветвам, гледала ли си снимки на цихлиди те се гледат много лесно и цените им са доста по-достъпни, лошото е че ядат растенията и аквариумът с цихлиди изглежда ,повече като морски аквариум отколкото като сладководен. Мен ако питаш това по принцип си е скъпо хоби и най-малкият разход са рибите /като изключим дискусите и морските риби/, но за това пък е невероятно красиво и действа много успокояващо, аз за нищо на света не си давам аквариума. Колкото до съпругът ти, когато моят купуваше последният аквариум, свекърва ми ме попита не е ли много скъп този аквариум и имате ли нужда от него сега / аквариумът струваше 2000лв. с шкафа, а тогава тъкмо се роди и вторият ни син/ аз й казах, че това е хоби на мъжът ми и щом това го радва аз го предпочитам пред това да  да се занимава с глупости

Последна редакция: пн, 24 ное 2008, 18:48 от iignatova

# 96
  • Мнения: 2 111
Water Lily,много е красива тази бета.Само че в моя град не съм виждала такива.С какви други риби може да се гледа,с неончета става ли или ще ги изяде?
Аз имам 40 л аквариум с 4 златни,2 акули,1 анциструс и 1 сом.Дали мъжка бета е подходяща за този аквариум? Много ми хареса,но втори аквариум  newsm78
Цихлидите също са много красиви.

# 97
  • Мнения: 21
Не може да няма бети в града , където живееш вероятно не са правили внос скоро. Тук във Варна винаги, когато заредят магазините е пълно с бети. Можеш спокойно да гледаш бета, с рибите които имаш тя е агресивна само с други мъжки бети. В първият аквариум , който имахме  съжителстваха спокойно точно една мъжка бета и две принцеси + един анцитрус.

# 98
  • Мнения: 689
iignatova -сега ще погледна за цихлидите,точно пък те са ограничен брой видове в магазина,от който пазарувам.Аз не харесвам много залесени аквариуми и без това.
Загледах се и в рейнболите...Нещо за тях ще ми кажеш ли?
Колко литра ви е големия аквариум?

erota -кажи на продавачите в зоо магазина,че търсиш бета,не може да не продават.
Само внимавай:обикновено продават стари рибки:те са и по-атрактивни,но гледай рибката да е о-о 3 см,бързо порастват и стават красиви.
Моят рибок за съжаление ще започне да линее и умре скоро-след о-о 3 месеца  Cry
Сега е много активен-идва да гледа,като види движение в стаята,любопитко е.И вече 3 пъти си строи гнездо(много иска да става татко явно) Simple Smile

# 99
  • Мнения: 2 111
Защо ще умре скоро Rolling Eyes
Щом може да се гледа заедно с моите,значи ще потърся.Имам идея за по-голям аквариум 120 литра,но ще видим кога ще я осъществя.

# 100
  • Мнения: 21
Water LIly, kакво да ти кажа за рейнболите , смятам че не са много капризни риби, проблемът ,  че не са много рзпространен вид идва от това, че трябва да достигнат определена възраст за да се оцветят и да стана  атрактивни, а по магазините ги продават доста малки и иглеждат както казва един наш познат като обикновен сафрид.
Ето например как изглежда един аквариум с цихлиди : http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?topic=51.0
растенията, които цихлидите не ядат доколкото знам са тази валиснерия в аквариума и анубиас. Виждала съм и аквариум с цихлиди в който има само грудн , камъни и корени и изглежда страхотно. В нас мъжът ми отначало твърдеше, че не иска много залесен аквариум , а после пощуря и на тази тема и нашият си стана тип холандски / с мого зеленина/.
П.П. сега като се загледах във вторият аквариум е анубиаса, за който ти говорех по-горе. Големият ни аквариум е 500 литра , не му знам точните размери но на дължина е 1.80м, височината е около 45 - 50см като гледам, а на ширина е около 60см, нама метър в момента да го измеря, но когато се чуя с мъжът ми ще го попитам ,че той не е в Бг в момента и скоро няма да се върне Cry

Последна редакция: вт, 25 ное 2008, 13:42 от iignatova

# 101
  • Мнения: 689
Моята рибка няма да живее още дълго,защото е стара.
В магазините обикновено рибите са стари.

iignatova -докато мъжа ти го няма ти сама ли се оправяш с аквариумите?
Големия ви не е просто голям,а огромен  Crazy
Да ти кажа и аз колкото повече разглеждам ,,холандци,,толкова повече ми харесват!
Обаче и по ,,амазонски ,,аквариуми си падам.
А от тези рибоци имате ли,много ми харесаха:

http://www.lilviv.com/pets/fish/ocean180/tiger_oscar.jpg


Astronotus или Оскар
интересува ме в колко голям аквариум минимум се гледат и колко броя

# 102
  • Мнения: 21
 Здравей Water Lily, докато мъжът ми го няма на мен се пада честта да се грижа за домашните любимци, миналата зима го нямаше 2 месеца и се справих много добре без никакви жертви, да видим как ще бъде тази година за 6 месеца дали ще се оправя. За рибите, които са ти харесали и питаш - ние нямаме. Това което знам е ,че са хищни риби  и са доста агресивни, виждала съм и доста големи екземпляри, така че ще ти трябва голям аквариум. Това което намерих за тях е от един акваристки сайт  и мисля,че ще ти е доста интересно да го прочетеш преди да решиш да си вземеш такива рибки.
Астронотус (Astronotus ocellatus) - това не е просто обикновенна рибка , това е голяма и солидна риба.
Астронотусите ги обичаме не само заради тяхната красота , но най вече заради тяхната величествена големина и внушителен размер.

Родина

Южна Америка : Рио Негро , Рио Парагвай , Рио Парана , Амазонка.Живеят в така наречената "черна" - много мека и абсолютно прозрачна вода , която е получила своето име заради тъмно - кихлебарения си оттенък,заради който при поглед от горе водата изглежда черна.За пръв път в Европа астронотусите са били внесени през 1934 г. и досега се използват с много голяма популярност от всички любители на аквариума.

Описание

Астронотусите се числят към едни от най едрите от гледани и развъждани в аквариума риби.В природата достигат на размер до 35 см. , а в аквариумите обикновенно около 20-30. Формата на тяхното тяло е овална , сплескана от към гърба , плавниците са големи леко издължени.Главата и очите са големи , рибите имат голямо изпъкнало чело.Оцветяването на тялото е неравномерно - на общия фон изпъкват сиво-червеникави до черни , разхвърляни петна и размити с жълт цвят , често с черна окантовка на всяко петно . В основата на опашката е разположено голямо , обиколено от оранжева черта , черно петно , което прилича на голямо око.Възможно е именно заради това петно астронотусите да са получили своето име на вида , наречено ocellatus.При тях има изкуствено въведена албиносна форма и най-вече популярната при акваристите червена с бели плавници , която обикновенно се нарича "червен оскар".Половите различия при рибите практически не се виждат , мъжкия може да се отличава по по-широкото тяло и по по-ярката окраска, но вероятността от грешки е много голяма , сигурно може да се различи мъжкият от женската само в периода за развъждане , когато при женската се появява яицеполагало.


Отглеждане

Астронотусите са едри риби и им е нужен аквариум съответен на техния размер.Обикновенно се препоръчва да се отглеждат на групи от четири- до шест подрастващи малки с цел сами да се изберат по двойки , най-добрата от които се оставя а другите се отделят в различни аквариуми.Докато рибите са млади , те нормално съжителстват с другите обитатели на аквариума , но достигайки 10-12см. и когато станат по узрели , стават агресивни и от този момент най добре е да се държат или на отделен чифт или , ако аквариума позволява , в неголяма група.Възможните съседи в аквариума могат да бъдат само едри риби всички останали ще бъдат изядени , в краен случай понахапани.Същата участ ще постине и аквариумните растения - не че астронотусите ще ги изядат , но с голямо усърдие ще ги изкопат въобще те обожават да се занимават с преустройство на аквариума по свое желание - копаят , преместват , изкубват и натрупват.За това всички камъни и корени трябва да бъдат доста масивни и тежки , а изкуствените растения най - добре да се закрепват на дъното с тежести.Астронотусите са доста интелигентни , бързо свикват с човека , бързо свикват да взимат храна направо от ръката и даже позволяват да ги погалиш.
За двойка астронотуси е нужен аквариум с обем не по малко от 100 литра , а най добре два пъти по голям . Към състава на водата рибите са невзискателни , тя не трябва да бъде с прекалена твърдост и алкална реакция , оптималната температура при отглеждане е 22-25 градуса.Предвит големия размер на рибите трябва интензивна филтрация и ежеседмична подмяна на вода от 20 до 30 процента от общия обем , не е лошо ако аквариумът е обурудван с биофилтър , който е необходим заради голямото количество произвеждани от рибите органични отпадъци.Отчитаики голямото лакомство на астронотусите , трябва да ги храним с по едра храна например парчета говеждо , сърце и дроб.С удоволствие ядат също филе от калмар или морска риба , дъждовни червеи "тях трябва предварително да се държът в съд с вода в продължение на 4-5 часа , за да им се очистят вътрешностите от пръст" малки риби които те с лекота гълтат цели.От сухите храни най добре да се вземат с подходящ размер , преди всичко специализирани гранули за едри цихлиди.
Астронотусите растат до максимален размер в продължение на няколко години , но половоозрели стават на двугодишна възраст.При благоприятни условия могат да живеят в аквариума до 15 години , запазвайки способността си към размножаване до преклона възраст.

 Полезни съвети

* В никакъв случай не хранете астронотусите с речни риби.Тъй като те се явяват източник на опасни болести
* Аквариумът трябва обезателно да има капак , поради факта , че дори прилитаща муха над аквариума може да доведе до изкачане от водата.
* Даже много големи и твърдолистни растения не могат дълго да издържат под натиска на двойка астронотуси - използваите за оформление на аквариума само пластмасови растения , надежно ги закрепяйте в грунда с едри камъни.


# 103
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 522
Чудех се какво толкова сте изписали, а виждам професионалисти тук. Браво, страхотни аквариуми и рибки. На мен лично въобще не ми се занимава с рибките, мъжа ми още повече. Имам 80литров аквариум с няколко рибки и чакам да си умрат, а те нямат и намерение. Grinning Иначе обожавам бетите и аз, но вече не купувам такива. Много рядко зареждат при нас бети и обикновенно са безцветни и много рядко има хубави екземпляри.
Дискусите са по 15-20 лева, така че при желание, цената не е толкова непоносима.

# 104
  • Мнения: 689
iignatova bouquet
това месоядство и ровене в грунда от Ауструнаутусите хич не ми допада ..
освен аквариума да е нещо такова,но при нас такива камъни едва ли има :



spinki -защо не подариш твоя аквариум на някой?

Общи условия

Активация на акаунт