Декоративни рибки

  • 158 747
  • 297
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 794
Здравейте, момичета, благодаря за съветите.
Както вече ви споменах аз хич не исках да гледам риби на този етап. Не за друго, но не можем да им подсигурим нужните условия в момента. Живеем много на тясно – 4 човека (аз, мъж ми, детето и... свеки!!!) + куче в 40 квадрата гарсониерка, представяте си хаоса и теснотията. И 20-литровия аквариум ми е голям и се чудя къде да го дяна! Но си имам две деца, с които не мога да изляза на глава. Едното е на 4 г., то по-слуша, но другото е на 60 г. и с него никак не мога да се разбера!!! На това, дето е на 60 г. му казах да не купува сега рибките на малкия, защото скоро (лятото) ще се местим в по-голямо жилище и тогава ще вземем хубав, голям аквариум. Даже съм си харесала вече няколко. Искам да е към 80 литра. Харесах един ъглов, панорамен с поставка, имам подходящо място за него в новия апартамент. Но не, 60-годишното детето не слуша и всеки ден като се прибирах от работа заварвах все нови и нови риби, купени без да се поинтересува, без да прочете, без да попита! Съответно събрани видове, които не могат да съжителстват един с друг. Агресивни молинезии, които изпоядоха другите, едно самичко неонче, което не биваше да е само... И куп други примери. Едва я спрях да не цопне и златни рибки вътре!!! И пак не е гарант, че някоя вечер, като се върна от работа няма да намеря златни рибки в аквариум, в който поддържаме 29 градуса темп. на водата!!! Просто купува без да се допита, без да седне да прочете. Иди обяснявай, че златни рибки обичат по-студено, че неонките не могат да виреят по едно, че за скалария е нужно 5 литра вода и т.н. и т.н.
Сега и ние се мъчим и рибите мъчим! Всеобщо известно е, че не бива да се гледат риби в стая, в която се спи. Е, при нас във всичките ни 2 стаи се спи. Да не говорим, че аз съм астматик и детето проявява белодробни проблеми, за което хич не е препоръчително да спи в стая с рибки, но... слуша ли ме някой! Водя борба с въпросното 60-годишно дете, че аквариума ни е малак за броя риби, които гледаме в него, но то пак не се разбира!
В момента аквариума ни е на масата, на която се храним до прозореца- грее го слънце, а не бива, но нямам друго място. Поради тази причина вече се храним по двойки вкъщи- двама ядат, двама чакат да се освободи място на масата за да седнат.
Ух, ей го, излях си мъката пред вас. Нямаше на кого да се оплача, от непослушното дете, което е на 60, а акъла му на 10!!!

И въпреки всичко, рибките много ме радват, но не беше сега момента за тях. Ако оцелеят милите при тези екстремни условия, в новия апартамент ще ги поглезя с по-хубав и голям аквариум Simple Smile от сега съм им замислила място, дано само издържат до тогава.

Iignatova, обясни ми, моля те, как мога да направя тест на водата за нитрати? Иначе никога не ги слагаме директно в чешмяна вода, това го знам. Водата я държим в туби с отворени капачки, не я държим затворена. Винаги имаме заредени туби с престояла вода и никога не сменяме цялата.

Tsvetito, бебоците ги гледаме без кислородна помпа, те са в малък буркан, нямам друг аквариум за тях, а в буркана няма как да навра и помпа! А имам една малка резервна помпа, но нямам как да я сложа. Но пък в малкия буркан успешно ги греем на лампата, тя е силна и както вече споменах ако са много близо до нея водата се нагрява доста. Та денем са под лампата, нощем до парното, така оцеляват.

Това е от мен за сега, стискайте палци и аз да оцелея и рибите да доживеят до преместването в по-големия ни дом Simple Smile

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 18:07 от lo80

# 286
  • Мнения: 219
Мъжа ми използва едни помпи, дето са с по 1 маркуче и лесно се слагат във всякакъв съд и ето ти кислород.
А това голямото дете - ужас, просто не ти завиждам. Не и ли е жал поне за рибите, или ако щеш за парите, че ги дава, а рибките умират. С тия деца е най-трудно да се оправиш, добре, че живеем сами Simple Smile

# 287
  • Мнения: 21
lo80, тестове се продават в магазините за рибки има хубави тестове на Sera i Prodac,но незнам далиси заслужава да даваш пари за тях, в нас има цял куфар с всякаквитестове, но го взехме когато мъжът ми беше вече сериозно "зарибен", защото не никак евтин, незнам дали продават отделни тестове. Според мен ако сменяш водата веднъж седмично, както те е посъветвала Цети и внимаваш с прехранването нещата ще се оправят.

# 288
  • Мнения: 689
iignatova -приятно прекарване Party на един от островите има обществен аквариум,щракни снимки ако ходите!

 lo80 -кажи на голямото дете ,,Мамо!Тебе ако те затворят да живееш в банята,ще ти е добре ли?,,така и с рибките:живеят,ама зле.
Тестове мисля,че има и отделно,на Сера уж са най-добри,но и по-скъпи идват,аз ползвам продукти на Тетра.
както и другите са те посъветвали:сменяне на водата и сифониране на отпадъците,че нитратите се вдигат от тях.Аз сифонирам с катетър,закрепен на пръчка,за да не бъркам из аквариума и ми върши добра работа.
А петната сигурно са ихтио.Аз бих рестартирала такъв аквариум,така постъпих когато бетата ми се разболя.Взех вода от аквариум (половината)и всичко тръгна добре,все едно е сменена водата,т.е.има си азотен цикъл що-годе Grinning

Сега отивам да сменям пейзажа на аквата.Имам ново растение,камъни и обитатели,днес си ги напазарувах.Обожавам да пазарувам от аква-магазини   Grinning

# 289
  • Мнения: 1 318
На мен ми умряха също две гупи - станаха бели и просто си умряха. Иначе другите риби са добре.
Много ме притеснява и женската рибка-папагал - мъжкия постоянно я гони, хапе я, тя се крие и стои с главата надолу... Не знам какво им става.

# 290
  • Мнения: 689
На мен ми умряха също две гупи - станаха бели и просто си умряха. Иначе другите риби са добре.
Много ме притеснява и женската рибка-папагал - мъжкия постоянно я гони, хапе я, тя се крие и стои с главата надолу... Не знам какво им става.

 Sad освен папагалите да са гладни или да им е тесен аквариума,за друго не се сещам..

Моят разбойник го преместих в другия аквариум.Като хапе и бие да си живее сам Crossing Arms
Аквариума ми стана много хубав с новите бели камъни.
Бях седнала да гледам филм,но неусетно съм се обърнала с гръб към тв за да гледам аквариума Grinning Цетовете на рибоците изпъкват още повече и дупките из камъните много им харесват.
Друго си е среда,близка до естествената.Разните замъци,къщички и русалки не са за аквариум-в това се убедих.

Пожелавам ви да нямате повече жертви в аквариумите Praynig

# 291
  • Мнения: 21
Water Lily, с риск да засегна някого искам да отбележа, че ти вече си сериозан акварист.През периода със замъци, делвички и изкуствени растения са преминали всички, аз лично с голям възторг се бях прибрала в нас с една делвичка и точно след два месеца с още по-голямо желание я махнахме от аквариума. Аз също харесвам много белият грунд,но той си иска много сериозна поддръжка. Очаквам снмки с новият дизаин на аквариумът ти!

# 292
  • Мнения: 689
Момичета,вече сме на 20 стр;заповядайте в новата тема!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=374741.new#new

# 293
аз имам златна рибка тя живе е с сомче но незнам златната рибка каква е  newsm78  нали си делята некви породи как да разбера влизах в много сайтове но нея нея мерих, има една кадето прилича но е е точно като моита помогнитеми Cry

# 294
# 295
  • Мнения: 166
Здравейте!!!  bouquetИскам да ви попитам за 100л.аквариум колко вата нагревател трябва??? newsm78.А знаете ли дали има някакъв препарат който прави водата кристална Rolling Eyes,т.к. чух някъде,че имало.А също така да ви попитам дали могат бетите да живеят заедно,т.к. в зоомагазина ми казват,че се биели помежду си Thinking

# 296
Здравеите и моля за савет.Аквариума ми е 60 Л. и гледам акули от различни видове и започнах да давам жертви.Казаха ми че неможели да съжителстват с други  видове.И по добре ли е аквариума да е по голям? Благодаря предварително.

# 297
  • Мнения: 689
Хризантема-имаме нова тема:заповядай и си задай впроса:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=374741.new#new

Общи условия

Активация на акаунт