признаване на бащинство

  • 3 300
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • тук и сега
  • Мнения: 124
А знаете ли какво се прави в случай, когато таткото не е бил на раждането на бебето и трябва да го припознае в по-късен период, след месеци?

# 16
  • Мнения: 94
Ние също ходихме при адвокат и нотариус, но като отидохме в съвета се оказа че не е било необходимо. Там имаха готови формуляри за попълване, така че не бързай да си даваш парите.

# 17
  • Мнения: 583
Родих в събота,  в понеделник дойде жена,  която работи в болницата и записва бебетата/най-общо казано/, попълних декларация с данните на родителите/нямаме брак/, с нея таткото отиде в общината и след 1 час се върна с акта за раждане на детето. Peace

# 18
  • Мнения: 80
А знаете ли какво се прави в случай, когато таткото не е бил на раждането на бебето и трябва да го припознае в по-късен период, след месеци?
Отивате с таткото в община от където е издаден акта за раждане с двете лични карти и акта за раждане на детето и там попълвате декларация за припознаване.

# 19
  • Мнения: 1 240
При нас всичко се оформи малко след раждането в болницата. Но мисля, че не навсякъде има такава практика. Другият вариант е таткото да отиде в обшината и пред служител да подпише, че признава детето.

# 20
  • Мнения: 1 311
В болницата, в която аз раждах (2-ра градска) трябваше таткото лично да дойде и да попълни на място някакъв документ, на който се подписахме и двамата. А, и да плати 30 лева такса ?!?
По този повод често го майтапя, че си е купил дете за 30 лева  Wink
В същата болница преди 4 години процедурата беше същата, но нямаше такса.

Най-добре е да разбереш каква е практиката в болницата, в която сматаш да раждаш ти.

# 21
  • плевен
  • Мнения: 644
И ние с мъжо живем без брак.Когато се роди бебо той отиде в есграона с двете лични карти там е попълнил нещо че го припознава и това е .Издали са акт за раждане на млкия и това е

# 22
  • Мнения: 793
В клиниката която ще раждам ,носят документите и като дойде бащата се уреждат нещата. Една позната лятото роди там,те също нямат брак ,но е доволна че не са обикаляли по институции да уреждат бащинството.

# 23
  • Мнения: 202
Раждах вбивщата Тина Киркова.Като родих мъжа  ми отиде при нотариус и припозна детето.След това аз се подписах на декларацията,че това е бащата и ги предадох в болницата.Имаше и бележка с платена такса,но не обърнах внимание за каква сума.

# 24
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Мъжът ми отиде при нотариус ден след раждането, извади документ за припознаване(някакъв паблон си имат там) и след това в болницата с личните карти се разписахме двамата. Не съм питала дали искат нотариалното, но реших, че е по-добре да се подготвим предварително, отколкото да ни разкарват после

# 25
  • Мнения: 9 973
здрасти,
ние с мьжьт ми нямаме сключен брак.ден след като малката се роди, в самата болницата/шейново/,отидохме и двамата само с личните карти.друго не сме правили,при нотариус не сме ходили.
все пак това беше преди година,сега може да има промени.
и ние така

# 26
  • Мнения: 1 558
Във всяка болница е различно Peace

# 27
  • Мнения: 260
здрасти,
ние с мьжьт ми нямаме сключен брак.ден след като малката се роди, в самата болницата/шейново/,отидохме и двамата само с личните карти.друго не сме правили,при нотариус не сме ходили.
все пак това беше преди година,сега може да има промени.

и в Пловдив и сега е така Peace
ние имаме брак-но майката с която бях в стаята нямаха и в болницата всичко оправиха Hug

# 28
  • Мнения: 2 110
Подготви си един документ за припознаване при нотариус от бащата.Да имаш за всеки случай. Защото имах една позната която като влезе да ражда уцели почивни и празнични дни и за малко да и изпишат детето без имената на таткото. Но, знам ,че има болници при който може таткото лично да подпише декларацията и няма проблем. Другият вариант е да разпиташ в болницата която ще раждаш какво искат и да се подготвиш.

# 29
  • Мнения: 44
БАЩИНСТВО
СЕМЕЕН КОДЕКС (действащ)
ПРОИЗХОД ОТ БАЩАТА
Чл. 32. (1) Съпругът на майката се счита за баща на детето, родено през време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване.
ПРИПОЗНАВАНЕ
Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
ФОРМА НА ПРИПОЗНАВАНЕТО
Чл. 36. (1) (Предишен текст на чл. 36 - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на заведението, в което се е родило детето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2003 г.) Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването на другия родител, ако той е известен, на детето, ако то е пълнолетно, и на дирекция "Социално подпомагане" в 7-дневен срок от извършването му.
ПРОЕКТ НА СЕМЕЕН КОДЕКС (приет на първо четене окт.2008)
Произход от бащата
Чл. 63.    (1) Съпругът на майката се счита за баща на детето, родено през време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване.

Бащинство при фактическо съпружеско съжителство
Чл. 66.    (1) За баща на детето се счита партньорът на майката, ако детето е родено през време на регистрирано фактическо съпружеско съжителство или преди да са изтекли 300 дни от прекратяването му.
(2) Предположението по ал. 1 не се прилага, когато има действие предположението за бащинство по чл. 63 за съпруга на майката.

ПРИПОЗНАВАНЕ
Чл. 67.    (1) Всеки родител може да припознае своето дете. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи.
(2) Припознаване може да се извърши и от непълнолетен родител.

ФОРМА НА ПРИПОЗНАВАНЕТО
Чл. 68.    (1) Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.

Утвърдила се е практиката бащата да припознава с нотариално заверена декларация (подписана от двамата - може и преди раждането), която се представя в болничното заведение.
Акта за раждане се взема около10-тина дни след раждането от общината, където е адресната регистрация на майката.

Общи условия

Активация на акаунт