Секциото повишава риска от астма и алергии при бебето

  • 5 597
  • 113
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 199
Раждането с цезарово сечение увеличава риска от астма при децата

Бебетата, родени с цезарово сечение, са с по-голям риск от развитие на астма в сравнение с другите новородени, сочат резултатите от норвежко изследване, цитирани от Ройтерс.

Екип под ръководството на д-р Мете Толанес от университета на Берген е изследвал методите на раждане при над 1.7 милиона раждания, вписани в медицинските регистри в Норвегия между 1967 г. и 1998 г.

Изследователите използвали данни от регистрите, за да определят броя на децата, които по-късно са развили астма.

Оказало се, че между 1967 г. и 1998 г. рискът от астма бил с около 50% по-голям сред децата, родени с цезарово сечение, в сравнение с онези, появили се на бял свят чрез спонтанно или вагинално раждане.

От 1988 г. до 1998 г. се появили неочаквани разлики между спешните и планираните раждания с цезарово сечение.

В сравнение със спонтанните вагинални раждания през този период спешното секцио е довело до увеличаване на риска от астма с 59%, докато при планираните раждания с цезарово сечение този риск нараснал с 42%.

Общо погледнато, тези данни потвърждават връзката между раждането с цезарово сечение и по-късната поява на астма, заявиха изследователите. Все пак причините за тази връзка остава да бъдат изяснени. БТА
http://health.actualno.com/news_169649.html

Само да добавя, че има и други изследвания, доказващи тази връзка. Бебетата, родени със секцио имали по-слаба имунна система, което обяснявало защо те са по-склонни да развият астма и  алергии по-късно през живота им. Смята се че вагиналното раждане излага бебето на важна бактерия, която му помага да укрепи имунната си система. Ще дам само няколко линка на английски за тези, които се интересуват повече, а тези на които не им е достатъчно, достатъчно е да изпишат в Гугъл "c-section asthma" и ще намерят повече материал. Само да ви спомена че не бива да разчитате на гинеколога ви да се съгласи с това. Едно че не се знае дали е чел новостите, и второ (и най-важното), по-удобно му е да си планира предварително кога ще оперира пациентката си, отколкото да рискува да го будят по нощите, да изражда с часове и то за същите пари Mr. Green И не ми казвайте как роденото ви вагинално дете имало астма, пък роденото със секцио дете на съседката нямало Mr. Green Тези научни изследвания са правени въз основата на данните за милиони деца, така че имат по-голяма представителност от вашия опит. За протокола - преди 9 месеца родих принудително със секцио, след като екипът направи всичко възможно за да го избегнем Sad

http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20080522/cse … ons_asthma_080522
http://www.medicalnewstoday.com/articles/108427.php
http://www.webmd.com/baby/news/20080521/c-section-tied-to-childhood-asthma
http://www.congoo.com/news/2008June19/Babies-born-section-percent-increased

Последна редакция: сб, 05 юли 2008, 05:34 от heureuse

# 1
  • София
  • Мнения: 1 524
За мен това някакси не се връзва, но знае ли чавек. Да не забравяме, че на запад секцио по желание няма ( или поне майките пишещи тук това твърдят).

# 2
  • Мнения: 668
Като неможе да излезе по нормален път какво да правим?Незнам дали е вярно,но моето дете не боледува често и няма  такива заболявания.Не е много приятно да се чете това

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз не вярвам в това Naughty

# 4
  • Мнения: 1 512
Ами след като прочетох се радвам  че родих вагинално.

# 5
  • Мнения: 11 010
Родих със секцио, дъщеря ми не е боледувала досега и само веднъж е вдигала температура. Да се надяваме, че и занапред ще е така.
А това, което си дала, не го вярвам, не само понеже така ме устройва. Naughty

# 6
  • Мнения: 645
Също не го вярвам. Не защото съм родила секцио. Просто напоследък ни заливат с всякакви съмнителни изследвания и статистики.

# 7
  • Мнения: 3 315
Също не го вярвам. Не защото съм родила секцио. Просто напоследък ни заливат с всякакви съмнителни изследвания и статистики.
        Peace   оляха се вече ...  с тия глупости  ooooh!  то не остана нищо полезно

# 8
  • Мнения: 2 386
Наистина ли?  Rolling Eyes Събирам информация, да си знам за един ден, но така се обърквам от всичко написано..

# 9
  • Мнения: 205
Не мисля, че е вярно.Аз съм родена нормално, но за сметка на това като малка имах и астма, и алергии и сума време не можех да се оправя

# 10
  • София
  • Мнения: 790
Не вярвам, за мен това са поредните глупости  ooooh! Със секцио раждах, детето ми няма никакви алергии, въпреки че таткото е с доста и имаше риск от унаследяване.

# 11
  • Мнения: 1 199
Знаех си че много които са раждали секцио ще кажат че не е вярно, защото не им изнася. Под предлог че не отговаря на наблюденията им върху 2-3 деца Laughing Първо, това е просто един фактор, който допринася. Има и други фактори, като наследственост например. Според едно от цитираните от мен изследвания повишава риска с 50 процента, е да, ама остават още 50. Второ, астмата и алергиите се развиват и в зряла възраст, така че ако имате наблюдения върху едно малко дете, просто не можете да кажете какво ще стане по-натам. И трето - "съмнителни изследвания". Не мисля че източник като WEBMD ще отразява съмнителни изследвания. И не става въпрос за едно изследване. И на мен между другото не ми изнася, но това не значи че ще си крия главата под пясъка. Не знам, ама това което се прави в България в това отношение - масово да се прави секцио просто заради удобството на майката и/или на лекаря, за мен е пълно безумие. И е за сметка на децата.

# 12
  • Мнения: 4 784
Не вярвам, не защото не ми изнася, а защото детето ми друго показва! Да ми е жив и здрав!
Всяко нещо си има плюсове и минуси. Ако бях родила по естествен начин, лично моето дете щеше да пострада доста повече.

# 13
  • Мнения: 1 336
Прочетох ти линковете, но във всички пише че това са предположения и теории, които не са напълно доказани все още. Освен това нещо не си разбрала, учените предполагат че децата родени със секцио имат по-слаба имунна система. Изследванията са правени само на деца, които имат астма в семейството с цел да се проследи дали ще я развият по-късно и се оказва че повечето деца развили астма са родени с цезарово сечение. Което показва че цезаровото сечение няма никаква пряка връзка с астмата, а просто според това изследване децата родени със секцио има по-голяма вероятност да развият наследствени болести от останалите деца. Като да подчертая отново това са само предположения.

# 14
  • Мнения: 1 199
Като неможе да излезе по нормален път какво да правим?Незнам дали е вярно,но моето дете не боледува често и няма  такива заболявания.Не е много приятно да се чете това

И моето не можеше да излезе нормално, ами в някои случаи (ама редки) няма как. Това което аз правя за да предотвратя астма и алергии е по-дълго кърмене и си заведох бебето на хомеопат превантивно, преди да са се появили още симптоми.

# 15
  • Мнения: 1 424
АЗ съм родена със секцио и нямам никакви алергии, нито пък астма  Peace

# 16
  • Мнения: 1 199
Прочетох ти линковете, но във всички пише че това са предположения и теории, които не са напълно доказани все още. Освен това нещо не си разбрала, учените предполагат че децата родени със секцио имат по-слаба имунна система. Изследванията са правени само на деца, които имат астма в семейството с цел да се проследи дали ще я развият по-късно и се оказва че повечето деца развили астма са родени с цезарово сечение. Което показва че цезаровото сечение няма никаква пряка връзка с астмата, а просто според това изследване децата родени със секцио има по-голяма вероятност да развият наследствени болести от останалите деца. Като да подчертая отново това са само предположения.

Това, което учените не предлолагат, а са сигурни, въз основа на наблюдения върху МИЛИОНИ деца е че децата родени със секцио по- често развиват астма и алергии след това. Дали причината е въпросната бактерия  или нещо друго, мен слабо ме интересува.

# 17
  • Мнения: 1 336
Извинявай, но изказвания от типа "мен слабо ме интересува" не са подходящи в случай, че тревожиш излишно МИЛИОНИ майки, без да си се поинтересувала подробно по темата. Нямаме никаква нужда от това още повече че тук всекидневно ни засипват със всякакви слухове за радиации и подобни, за да всяваш допълнително тревоги. Ако се наложи ще преведа всички статии към които си дала линк, които аз задълбочено прочетох за разлика от теб.
Babies born by caesarean section have a weaker immune system than those born vaginally, which could explain why they are more likely to develop allergies and asthma, a new study says.
Според ново изследване bебетата родени с цезарово сечение имат по-слаба имунна система от тези родени вагинално, което може да обясни защо те са по-предразположени да развият алергии и астма.
Researchers measured the immune cells in the umbilical cords of 50 babies delivered vaginally and 68 babies delivered by c-section. Each baby had at least one parent with allergies or asthma.
Изследователите измерили имунните клетки в пъпната връв на 50 бебета родени вагинално и 68 родени със секцио. Всяко бебе е имало поне един родител с алергии и астма.
"These findings are preliminary and further work is needed to explore potential mechanisms for the association between mode of delivery and neonatal immune responses,"
Тези открития са подготвителни и е необходима допълнителна работа, за да се изследват потенциалните механизми относно връзката между начинът на раждане и реакцията на имунната система в първия месец след раждането.

# 18
  • Мнения: 4 784
Извинявай, но изказвания от типа "мен слабо ме интересува" не са подходящи в случай, че тревожиш излишно МИЛИОНИ майки.
Така е...  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 4 590
Не знам дали е вярно, възможно е... Слава богу, моето дете, родено със секцио, няма астма и абсолютно никакви алергии и почти не боледува. Дано и занапред да е така. Praynig

# 20
  • Мнения: 1 199
Извинявай, но изказвания от типа "мен слабо ме интересува" не са подходящи в случай, че тревожиш излишно МИЛИОНИ майки, без да си се поинтересувала подробно по темата. Нямаме никаква нужда от това още повече че тук всекидневно ни засипват със всякакви слухове за радиации и подобни, за да всяваш допълнително тревоги.

Целта ми е да информирам милиони майки, за да взимат информирани решения когато решават как да родят. Защото виждам, че много от вас за пръв път чуват за това. Съжаляма че тези които вече са родили секцио могат да се притеснят, ама това не означава че не трябва да информираме тези, на които им предстои да вземат решение как да родят. Чудесно ще бъде да преведеш целите статии. В тях между другото става въпрос за различни изследвания, като всички от тях стигат до извода че секциото повишава рискът от астма и алергии при децата. 

# 21
  • Мнения: 540
 newsm78 хм за пръв път чувам

# 22
  • Мнения: 4 965
Знаех си че много които са раждали секцио ще кажат че не е вярно, защото не им изнася. Под предлог че не отговаря на наблюденията им върху 2-3 деца Laughing ....

Моите наблюдения са върху повече от 2 деца /говоря за преките наблюдения/: моите собствени 2 деца и малкото дете на едната ми зълва - нито едно от децата не е болнаво /моите досега, за 4 г., са изкарали само 1 варицела, 1 конютивит и 3-4 ОВИ/; малкият на зълва ми за 2 г. изкара 1 варицела и 2-3 вирусни заболявания. Голямото дете на зълва ми е родено вагинално - имаше задух, съмнения за астма, скоро го оперираха от 3-та сливица /не вярвам видът на раждане да му се е отразил, а по-скоро фактът, че детето е с наднормено тегло/...
В същото време, имам 2 близки дечица, които са родени по естествените пътища - едното има алергия към мляко, а другото май почти няма нещо, към което да няма алергия.
И не е въпрос в това на кой каво и как му изнася, а, че не е нужно да развяваш лозунги или да създаваш паника, щом истината "слабо те интересува".
Прочети повече по въпроса,
Целта ми е да информирам милиони майки, за да взимат информирани решения когато решават как да родят. Защото виждам, че много от вас за пръв път чуват за това. ...
защото някои от нас не чуват това за първи път, но сме си направили труда да прочетем дали и доколко е вярно.
Още повече, че секциото /в 90% от случаите/ не е въпрос на избор, а изход, когато бебето не може да се роди по естествените пътища и животът на бебето или на майката е застрашен. Или може би за пореден път някой се опитва да насажда фалшива вина у майките, които не са имали късмета да родят бързо, лесно и "нормално". newsm78

# 23
  • Earth
  • Мнения: 1 952
heureuse ,няма смисъл да се напъваш. Ако някоя мама е решила да се оперира по желание по желание, тази статия няма да я спре.

azaf, секциото /в 90% от случаите в България/ Е въпрос на избор. Просто никой не може да ме убеди, че всяка втора или трета мама има нужда от спешна оперативна намеса.  newsm78 . И примера който си дала с 2 деца е малко глупав, защото heureuse ти говори за изследване на милиони деца.

# 24
  • Мнения: 2 658
heureuse ,няма смисъл да се напъваш. Ако някоя мама е решила да се оперира по желание по желание, тази статия няма да я спре.

azaf, секциото /в 90% от случаите в България/ Е въпрос на избор. Просто никой не може да ме убеди, че всяка втора или трета мама има нужда от спешна оперативна намеса.  newsm78 . И примера който си дала с 2 деца е малко глупав, защото heureuse ти говори за изследване на милиони деца.
Съжалявам,но и аz съм на това мнение.Никой не отрича секциото по медицински съображения,раzбира се.Спасило е много животи,дай боже да спси още много.
Но в БГ наистина всяка втора майка ражда секцио просто така,това нещо никъде другаде го няма.Тук(Германия)няма понятие "секцио по желание".Или имаш покаzания,или раждаш нормално.
Да дам и аz един тъп може би пример.Бебето на братовчед ми в Испния се роди февруари секцио,zащото 1) беше много голям,2)седалищно предлежание.След което,напълно доносен и уж всичко наред,го държаха седмица в ковиоz и на обдишващи апарати.Попитах zащо,те ми обясниха,че на тях са обяснили,че при напълно раzвити дробчета се е получил някакъв спаzъм(или нещо от сорта),та не може да сиша сам.Причина секциото.
Това мисля аz,секцио най добре,ако има причина.Но сигурно всеки си zнае..

# 25
  • Мнения: 4 965
...
azaf, секциото /в 90% от случаите в България/ Е въпрос на избор. Просто никой не може да ме убеди, че всяка втора или трета мама има нужда от спешна оперативна намеса.  newsm78 . И примера който си дала с 2 деца е малко глупав, защото heureuse ти говори за изследване на милиони деца.



1. Примерът, който дадох, беше във връзка с изказването, че повечето майки имат наблюдение върху само 1 дете - е, аз имам наблюдения върху повече  Crossing Arms.
2. Имаш ли доказателства за това, че в 90% от случаите в България секциото е въпрос на избор? Дай официална статистика, ако обичаш. А и също така дай официални данни, че всяко второ или трето раждане е секцио, защото просто така казано няма особена стойност.
3. Чак милиони деца... Прочети по-внимателно:
...
Researchers measured the immune cells in the umbilical cords of 50 babies delivered vaginally and 68 babies delivered by c-section. Each baby had at least one parent with allergies or asthma.
Изследователите измерили имунните клетки в пъпната връв на 50 бебета родени вагинално и 68 родени със секцио. Всяко бебе е имало поне един родител с алергии и астма.

"These findings are preliminary and further work is needed to explore potential mechanisms for the association between mode of delivery and neonatal immune responses,"

Тези открития са подготвителни и е необходима допълнителна работа, за да се изследват потенциалните механизми относно връзката между начинът на раждане и реакцията на имунната система в първия месец след раждането.
68 бебета са твърде далеч от "милиони".

# 26
  • Мнения: 9 905
освен това бебетата, родени със секцио, се развиват по-бавно от останалите  Mr. Green за това ме информираха с подобна статия, когато синът ми вече беше роден, та нямаше какво да сторя  ooooh! моят глупчо е роден със секцио, пардон, оперирана съм от него, и по тази причина още не говори  Mr. Green нито танцува, нито познава буквите.
но понеже и брат му ще е със секцио, поне ще си пасват.

# 27
  • Мнения: 4 965
освен това бебетата, родени със секцио, се развиват по-бавно от останалите  Mr. Green за това ме информираха с подобна статия, когато синът ми вече беше роден, та нямаше какво да сторя  ooooh! моят глупчо е роден със секцио, пардон, оперирана съм от него, и по тази причина още не говори  Mr. Green нито танцува, нито познава буквите.
но понеже и брат му ще е със секцио, поне ще си пасват.

Хммм, дали в родилното не са ми пробутали чужди бебета  newsm78.
Нито боледуват, нито изостават от връстниците си...
Освен да ги връщам... Mr. Green

Всъщност, пускащите подобни теми наясно ли са какво могат да причинят на някоя бременна жена, която има задължително предписание за секцио и е достатъчно притеснена от предстоящото раждане, та да се измъчва и с подобни глупости...

# 28
  • Мнения: 6 443
Еее,значи добре,че моят "умник" е роден нормално,иначе какво щеше да прави сред толкова "глупави" дечица родени секцио  hahaha

# 29
  • Earth
  • Мнения: 1 952
68 бебета са твърде далеч от "милиони".


Обаче са повече от 2..............

Имаш ли доказателства за това, че в 90% от случаите в България секциото не е въпрос на избор? Дай официална статистика, ако обичаш. А и също така дай официални данни за това, защото просто така казано няма особена стойност.

# 30
  • София
  • Мнения: 18 679
Чела съм доста такива изследвания и откровеното ми мнение е, че резултатите лееко се преекспонират като част от световната борба на вече много престижни здравни организации за връщане назад към естественото. Борба за по-малко секцио по-желание / наскоро рабрах, че в Сицилия 85% от ражданията протичали така Shocked/  и за повече кърмени бебета.
Няма лошо, и аз съм за това по принцип. Но резултатите наистина не бива да се четат като дявола евангелието. Завишен риск - ок, приемам, че има завишен риск. Обаче ако живеете на Орлов мост и детето ви диша онази смрад, честно казано рискът скача повече, отколкото ако ви е издадено през корема, вместо през маргаритката Wink Мисълта ми е, че рисковете ни заобикалят непрекъснато и борбата с тях би трябвало да е на повече фронтове. Точно секциото не ми се вижда най-опасното нещо за бронхите на едно бебе, което да речем живее до Кремиковци или е захранено от майка си на 2 месеца с кисело мляко Confused

Не мисля, че темата е пусната, за да побърква родилите със секцио, така че няма нужда от излизшни емоции. Това е само информация - можете да се замислите над нея, можете и да си я пуснете покрай ушите Simple Smile

# 31
  • Мнения: 840
Дрън-дрън. Пълни глупости. Поредното измислено изследване. #2gunfire

# 32
  • Мнения: 1 199

И не е въпрос в това на кой каво и как му изнася, а, че не е нужно да развяваш лозунги или да създаваш паника, щом истината "слабо те интересува".
Прочети повече по въпроса,
Целта ми е да информирам милиони майки, за да взимат информирани решения когато решават как да родят. Защото виждам, че много от вас за пръв път чуват за това. ...
защото някои от нас не чуват това за първи път, но сме си направили труда да прочетем дали и доколко е вярно.
Още повече, че секциото /в 90% от случаите/ не е въпрос на избор, а изход, когато бебето не може да се роди по естествените пътища и животът на бебето или на майката е застрашен. Или може би за пореден път някой се опитва да насажда фалшива вина у майките, които не са имали късмета да родят бързо, лесно и "нормално". newsm78

Просто не мога да проумея как може толкова некоректно да се цитират думите ми. Много ясно казах че при условие че е доказано че секциото увеличама риска от алергии и астма, МЕХАНИЗМЪТ по който това става не ме интересува.
А в това че секциото в 90 процента не е въпрос на избор В БЪЛГАРИЯ, никак не мога да се съглася. Да не би да искаш да ми кажеш че ако някоя бременна в България поиска да роди със секцио без медицински показания не може да си го уреди? Mr. Green

# 33
  • Мнения: 1 199
...
azaf, секциото /в 90% от случаите в България/ Е въпрос на избор. Просто никой не може да ме убеди, че всяка втора или трета мама има нужда от спешна оперативна намеса.  newsm78 . И примера който си дала с 2 деца е малко глупав, защото heureuse ти говори за изследване на милиони деца.



1. Примерът, който дадох, беше във връзка с изказването, че повечето майки имат наблюдение върху само 1 дете - е, аз имам наблюдения върху повече  Crossing Arms.
2. Имаш ли доказателства за това, че в 90% от случаите в България секциото е въпрос на избор? Дай официална статистика, ако обичаш. А и също така дай официални данни, че всяко второ или трето раждане е секцио, защото просто така казано няма особена стойност.
3. Чак милиони деца... Прочети по-внимателно:
...
Researchers measured the immune cells in the umbilical cords of 50 babies delivered vaginally and 68 babies delivered by c-section. Each baby had at least one parent with allergies or asthma.
Изследователите измерили имунните клетки в пъпната връв на 50 бебета родени вагинално и 68 родени със секцио. Всяко бебе е имало поне един родител с алергии и астма.

"These findings are preliminary and further work is needed to explore potential mechanisms for the association between mode of delivery and neonatal immune responses,"

Тези открития са подготвителни и е необходима допълнителна работа, за да се изследват потенциалните механизми относно връзката между начинът на раждане и реакцията на имунната система в първия месец след раждането.
68 бебета са твърде далеч от "милиони".


Ама и ти като колежката ти по-горе цитираш много избирателно. Аз неведнъж казах че не става въпрос за едно-единствено изследване, което води до този извод, и дори съм дала линкове от публикации за различни изследвания. Ама тя естествено предпочете да даде цитат от изследването с най-малка представителност. Ето обаче какво може да се види от друг линк, който бях дала:
http://www.newkerala.com/one.php?action=fullnews&id=75015
Говори се за изследване, проведено над милион и 700 хиляди деца, при това не подбирани само такива с наследствено предразположение към астма. Според това изследване при секциото рискът от развиване на алергия и астма нараства с 50 процента. Там може да се прочетеш и за двете теории, които се опитват да обяснят този факт (тази за бактерията е само едната от тях). Азаф, и ти ли си раждала със секцио че реагираш така?

# 34
  • Мнения: 1 336

heureuse ,няма смисъл да се напъваш. Ако някоя мама е решила да се оперира по желание по желание, тази статия няма да я спре.

azaf, секциото /в 90% от случаите в България/ Е въпрос на избор. Просто никой не може да ме убеди, че всяка втора или трета мама има нужда от спешна оперативна намеса.  newsm78 . И примера който си дала с 2 деца е малко глупав, защото heureuse ти говори за изследване на милиони деца.
Съжалявам,но и аz съм на това мнение.Никой не отрича секциото по медицински съображения,раzбира се.Спасило е много животи,дай боже да спси още много.
Но в БГ наистина всяка втора майка ражда секцио просто така,това нещо никъде другаде го няма.Тук(Германия)няма понятие "секцио по желание".Или имаш покаzания,или раждаш нормално.
Да дам и аz един тъп може би пример.Бебето на братовчед ми в Испния се роди февруари секцио,zащото 1) беше много голям,2)седалищно предлежание.След което,напълно доносен и уж всичко наред,го държаха седмица в ковиоz и на обдишващи апарати.Попитах zащо,те ми обясниха,че на тях са обяснили,че при напълно раzвити дробчета се е получил някакъв спаzъм(или нещо от сорта),та не може да сиша сам.Причина секциото.
Това мисля аz,секцио най добре,ако има причина.Но сигурно всеки си zнае..
Не съм съгласна че секциото в 90% от случаите в България е по желание. Може даже да се пусне анкета и съм сигурна че тези които са родили секцио по желание са много малък процент. в повечето теми, които чета тук майките са привърженички на естественото раждане, както и на кърменето. Секциото не е само спешна оперативна намеса. Много майки имат високи диоптри късогледство, при което може да се отлепи ретината при вагинално раждане, бременна жена с генитален херпес също не би трябвало да ражда естествено, да не говорим за хилядите случаи когато бебето е разположено седалищно и т.н.

# 35
  • Мнения: 158
Не виждам защо нападате момичето, свършила е страхотна работа като е намерила толкова  информация и я споделя с всички. Въпросната статия от първия пост и аз я бях прочела в Интернет, и ако мислех да раждам секцио определено нямаше просто да казвам "ами аз туй не го вярвам", както са казали повечето тук, ами най-малкото щях сама да потърся за допълнителна информация  Naughty

Освен това е ясно, че тази информация е насочена най-вече към раждащите секцио по желание, за да се замислят за тези рискове; то е яsно, че има случаи, когато няма друг избор...

Последна редакция: сб, 05 юли 2008, 20:00 от netty77

# 36
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
За мен е полезно инфо, второто и третото ми дете са родени със секцио.
Таткото като дете е имал много тежка астма и алергии, затова сме много внимателни с отглеждането на малките.

# 37
  • Попово
  • Мнения: 687
записвам се да следя темата  Peace

# 38
  • Мнения: 1 199
освен това бебетата, родени със секцио, се развиват по-бавно от останалите  Mr. Green за това ме информираха с подобна статия, когато синът ми вече беше роден, та нямаше какво да сторя  ooooh! моят глупчо е роден със секцио, пардон, оперирана съм от него, и по тази причина още не говори  Mr. Green нито танцува, нито познава буквите.
но понеже и брат му ще е със секцио, поне ще си пасват.

Ако искаш отвори си нова тема тема за тази статия и изобщо за всичко, което те вълнува, ама недей да оспамваш тази. Тук става дума за връзка между секцио и алергии.

# 39
  • Мнения: 4 965
...
Ама и ти като колежката ти по-горе цитираш много избирателно.
.... Азаф, и ти ли си раждала със секцио че реагираш така?

Амиии, не знам защо наричаш съфорумката моя колежа, но както и да е.
Нямам желание да споря по темата, защото съм се запознала достатъчно поробно с всички плюсове и минуси и на секциото, и на естественото раждане.
Относно по-слабия имунитет - много е спорно /също както спорът дали кърмените деца или хранените с АМ са с по-силна имунна система/.
Всико е въпрос на гени, а начинът на раждане няма нищо общо /дори при секциото се избягват редица усложнения/.
Всъщност, раждала съм и по двата начина...
И родените ми със секцио деца са живи, здрави, не боледуват, нямат проблеми /слава на Бога/, докато роденото ми "нормално" дете почина при раждането /ако беше родено секцио щеше да има повече шансове да живее, та затова недей да заклеймяваш нещо, което в определени ситуации дава шанс на живот/...
Още повече, че скоро четох статистика, че заболяемостта от астма и различните алергии се увеличават постоянно през последните години, заради все по-замърсената среда, в която живеем. Т.е. спорно е каква е точната причина за по-големия процент заболяемост.
А и в много случаи е далеч по-добре да предпочетеш някаъв хипотетичен риск от алергия, но да гарантираш живота на детето си. Naughty

# 40
  • Мнения: 9 905
heureuse, да беше само моят коментар, с мед да го намажеш. Отношението на раждалите нормално към раждалите със секцио е добре известно във форумите. Скоро някой ще намери връзка между секциото и аутизма, или ще докаже, че децата, родени нормално, са кристални или каквато там е модата в момента. А резултатът всъщност е, че както по-горе споменаха, ошашквате бременните без полза.

# 41
  • Мнения: 1 900
Скоро някой ще намери връзка между секциото и аутизма, или ще докаже, че децата, родени нормално, са кристални или каквато там е модата в момента. А резултатът всъщност е, че както по-горе споменаха, ошашквате бременните без полза.
Peace

# 42
  • Мнения: 1 199

Всико е въпрос на гени, а начинът на раждане няма нищо общо

О, не всичко е въпрос на гени, и гените както и начинът на раждане, околната среда и т. н. са фактори, които оказват влияние... А че начинът на раждане няма нищо общо... ами нали въпросните изследвания доказват точно обратното? И го доказват на базата на представителна извадка доста по-голяма от броя на твоите близки и познати.
И недей пак да изопачаваш думите ми - както казах самата аз скоро родих със секцио, и няма как да заклеймявам секциото, тъй като то спаси живота на детето ми и моя. Което не означава че ако пак ми се наложи да раждам, няма да направя всичко възможно да родя вагинално. Между другото тук лекарите не смятат че ако вече е имало раждане със секцио това е причина следващото раждане да бъде пак със секцио. Така че и въпросното "секцио по медицински показания" е много разтегливо понятие и според мен си струва една бъдеща майка да поиска второ и трето мнение дори когато гинекологът й е препоръчал секцио. Някой има ли представа какъв процент от ражданията в България са със секцио? Защото съм убедена че процентът е много по-висок, отколкото в западните страни.

Тити, аз съм раждала и по двата начина, така че не ме набутвай във вашите измислени враждуващи лагери. Не можеш ли да допуснеш че някой може да пусне информация само за да информира, а не да натрие фасона на виртуалния опонент? Tired

# 43
  • Мнения: 4 294
Не разбирам защо скочихте така срещу авторката, сякаш е пуснала линковете да ви съди - говоря за тези които са родили със секцио? Недейте така! Никой не казва, че вашите деца са болни, или ще се разболеят от астма, нито пък ви обвиняват за избора или така стеклите се обстоятелства, довели до операция. Разбира се, че секциото, когато е с медицински показатели, е жизнено важно и от огромно значение за живота на бебето - това никой не е тръгнал да отрича.
Въпросната информация е полезна и всеки може да я вземе в предвид или да не го прави. Но е лекомислено да се отрича, освен това е грозно да се чете, изказва и опонира избирателно, само защото е неприятна.

# 44
  • Мнения: 158

Някой има ли представа какъв процент от ражданията в България са със секцио? Защото съм убедена че процентът е много по-висок, отколкото в западните страни.

За съжаление нямам представа, но едно е сигурно, че в БГ има лекари, които с лека ръка са готови да назначат секцио.  Close Naughty

На мен лично ми се случи това, в 36 г.с. плодът беше напречно разположен и лекарката поиска съвсем скоро да се видим пак и да определим дата за секцио. Естествено без да ми спомене, че бебето може да се обърне с главата надолу дори и на финала. Даже доколкото схванах, изобщо не искаше и да чака до финала.  Close
Само като чух това, си взех чантичката и дим да ме няма. Тук из форума имаше мами, които ми писаха, че тяхното се е обърнало в последните седмици. Е, в крайна сметка бебето ми се обърна и родих  в друга болница вагинално и то за 2-3 часа (второ раждане). А онази лекарка - нямам думи просто ... Явно парите ни й бяха целта.

# 45
  • Мнения: 5 539
А, че то това е ясно отдавна Rolling Eyes
Но не е само начинът на раждане, който влияе върху алергиите и астмата.

# 46
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802

На мен лично ми се случи това, в 36 г.с. плодът беше напречно разположен и лекарката поиска съвсем скоро да се видим пак и да определим дата за секцио. Естествено без да ми спомене, че бебето може да се обърне с главата надолу дори и на финала. Даже доколкото схванах, изобщо не искаше и да чака до финала.  Close



 Shocked Страшна "лекарка" !

# 47
  • Варна
  • Мнения: 1 817
За мен това някакси не се връзва, но знае ли чавек. Да не забравяме, че на запад секцио по желание няма ( или поне майките пишещи тук това твърдят).

Има, има, ама ....... трябва кредит да теглят желаещите, че не е като в БГ нито 250 нито 1000 лв. В частна клиника - който плаща - поръчва.  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 593
Аз не вярвам в това твърдение.

# 49
  • Мнения: 1 199
В Канада например няма секцио по желание.

# 50
  • Мнения: 721
Хю, информацията, която си решила да споделиш е много полезна и жалко, че малко от майките я оценяват като такава. Познавам те от форума и уважавам мненията  Hug Hug , пожелавам ти Габи да няма никакви проблеми  Praynig

Дрън-дрън. Пълни глупости. Поредното измислено изследване. #2gunfire
Що за мнение е това  newsm78 newsm78

Неволно пак ще се зацикли вечният спор - секцио или нормално раждане  Stop

# 51
  • Мнения: 343
Информацията не е предоставена с цел да бъдат наплашени бременните, а за да могат да направят информиран избор. Всеки има глава на раменете си и преценява кое звучи достоверно и кое не. За мен лично тези данни бяха една от причините да избера нормално раждане.

# 52
  • Мнения: 991
Но в БГ наистина всяка втора майка ражда секцио просто така,това нещо никъде другаде го няма.Тук(Германия)няма понятие "секцио по желание".Или имаш покаzания,или раждаш нормално.

Дори и да имаш показания, секциото пак е по желание. Лекарите никога не знаят как ще протече едно раждане. Могат само да предполагат и да ти дадат мнението си. Майката решава. Секциото по спешност е друга работа - тогава нямаш много избор, но пак зависи от ситуацията.

В САЩ има секцио по желание, а средно около 30% от ражданията завършват със секцио по спешност. Тенденцията към по-висок процент оперативни раждания е световна, не само българска.

Последна редакция: нд, 06 юли 2008, 05:28 от Homesick

# 53
  • София
  • Мнения: 1 735
Вагиналното раждане е ясно,че е по-добрия вариант.То природата е велика сила.Раждала съм секцио.Чела съм подобни статии,но след като лекар ме е определил за секцио,едва ли тази статия ще промени нещо.Жалко,че вечно има по-разбиращи от лекарите.Аз пък им се доверявам.Няма смисъл да се плашат бъдещите мами.Всичко е много индивидуално-особено за алергиите  и астмата причините са толкова много и най-вече мръсния въздух и замърсената храна,които използваме ежесекундно,та начина на раждане едва ли е най-основателната причина.Относно секциото по избор е доста скъпо, та се съмнявам чак толкова широко разпространено да е.

# 54
  • Мнения: 1 427
Не вярвам на статистики  Naughty Много често при тях всичко е едностранно и не се взимат под внимание много други фактори ,като наследствени заболявания,околна среда,начин на хранене и т.н. Не мисля,че статистиката е доказателство за каквото и да е !

# 55
  • Мнения: 1 199
Ами науката, включително медицинската наука, почива на статистиката ooooh!

# 56
  • Мнения: 1 427
Ами науката, включително медицинската наука, почива на статистиката ooooh!

Аз пък си мислех,че почива на изследвания и доказателства Mr. Green
В този процент,който се цитира,взето ли е под внимание колко от децата с астма,след раждането са живели в градове с влажен въздух,колко от тях са били в постоянен досег с алергени, при колко от тях има чести случаи на астма в семейството?

# 57
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Не разбирам защо скочихте така срещу авторката, сякаш е пуснала линковете да ви съди - говоря за тези които са родили със секцио? Недейте така! Никой не казва, че вашите деца са болни, или ще се разболеят от астма, нито пък ви обвиняват за избора или така стеклите се обстоятелства, довели до операция. Разбира се, че секциото, когато е с медицински показатели, е жизнено важно и от огромно значение за живота на бебето - това никой не е тръгнал да отрича.
Въпросната информация е полезна и всеки може да я вземе в предвид или да не го прави. Но е лекомислено да се отрича, освен това е грозно да се чете, изказва и опонира избирателно, само защото е неприятна.
Много точно казано! Peace

# 58
  • Мнения: 25
аз също сам раждана вагинално и затова имам белодробни проблеми от бебе,а щерката е секцио и да чукна на дарво за сега и няма нищто и от там изжода колко е вярно това ooooh!

# 59
  • Мнения: 3 034
когато гинекологът ми спомена секцио, обсъдихме супер подробно всякакви евентуални доказани и недоказани рискове, както и преимущества. това им е задължение, за да направи бременната информиран избор. от всичко, което ми говори близо 1 час стана ясно, че хипотезите са много, но доказаните последствия - изключително малко. в този конкретен случай за мен не става ясно какво значи "секциото повишава риска" - значи те не са се разболяли още тези бебета, не се говори за повишена честота на заболяването  Rolling Eyes и как се измерва "повишаване на риска" също не става ясно. за мен щеше да има смисъл ако изследванията бяха доказали, че повече деца родени със секцио са развили астма и алергии, но че се повишил рискът, много смешно звучи за медицинска обосновка. това е малко като алкохолът и пушенето, които повишават риска от де що има съвременна болест. един американски хирург преди доста време беше признал, че лекарите просто са намерили удобно извинение в невъзможността си да обосноват болести като рака, например.
пък специално за алергии - мисля че Канада съвсем наскоро публикува поредния стряскащ доклад за честотата им тук, в същото време се ражда масово вагинално, секциото все още варира до 25%, даже не мисля че са все още и толкова. така че, доверете се на докторите си и стига сте ги плюли - печалбари и не знам какви. от моя гледна точка българските лекари са прекрасни професионалисти, визирам главно гинеколозите в случая, но има и достатъчно много добри хирурзи, с които съм се срещала. за условията, в които работят - много от западните им колеги им се възхищават, лично съм го чула от лекари посещавали български такива в сферата на обмена. естествено, че има и мърша, но не знам защо си мислите че само в България я има. навсякъде има и печалбари, и мързеливци, и всякакви чешити.

# 60
  • София
  • Мнения: 6 365
http://www.newkerala.com/one.php?action=fullnews&id=75015
Говори се за изследване, проведено над милион и 700 хиляди деца, при това не подбирани само такива с наследствено предразположение към астма. Според това изследване при секциото рискът от развиване на алергия и астма нараства с 50 процента.

според мен, това, което изкривява достоверността на изводите от цитираното изследване, е широкият времеви диапазон. ако се абстрахираш от новородените и изследваш възрастните, живели през този период от 1967 - 1998 година, ще установиш, че рискът от развиване на алергии и астма е нарастнал многократно и при тях.
тоест, промяната в цялостната околна среда на човека довежда до нарастване на тези заболявания.
аз съм родена 1967 година. когато бях на 10 години и имах алергия, нито едно дете около мен нямаше такова нещо и не знаеше какво е това. сега алергия има всяко второ дете, независимо как е родено.

помисли върху това.

проблемът на глобалните проучвания от този тип, общо взето се свежда до този, описан шеговито така:

"проучване установи, че краставиците са смъртоносно отровни. изследвани са милиард и триста милиона души, които са починали. установено е, че 99.98% от тях са консумирали краставици приживе.
затова, яжте супа от блатни орхидеи. от нея досега никой не е умрял."

# 61
  • Мнения: 1 336
"проучване установи, че краставиците са смъртоносно отровни. изследвани са милиард и триста милиона души, които са починали. установено е, че 99.98% от тях са консумирали краставици приживе.
затова, яжте супа от блатни орхидеи. от нея досега никой не е умрял."
Laughing Laughing Laughing Laughing

Между другото имате право че малко нападнахме авторката (визирам себе си), добре е направила като е споделила информация, но мен лично не ми допадна начина по който беше поднесена тя.
Значи първо не беше проучила задълбочено темата, което е недопустимо при положение че плаши бременни с насрочено секцио (като мен). Освен това включваше изказвания от типа: "на вас не ви изнася, но положението е такова". И ми се струва, че авторката осъжда родилите със секцио по желание, което в крайна сметка си е техен избор. В самото изследване може и да има някакъв процент истина, но беше споделено малко арогантно - ние в Канада не правим така, а пък вие в България много грешите като раждате за щяло и нещяло със секцио.

# 62
  • Мнения: 721
Значи първо не беше проучила задълбочено темата, което е недопустимо при положение че плаши бременни с насрочено секцио (като мен). Освен това включваше изказвания от типа: "на вас не ви изнася, но положението е такова". И ми се струва, че авторката осъжда родилите със секцио по желание, което в крайна сметка си е техен избор.

Авторката не иска да те плаши, а да предупреди и информира за възможен повишен риск. Аз бих искала да съм имформирана що се отнася до детето ми, ти като не искаш - не чети. Но очевидно е, че ти не се прочела май "задълбочено темата"

Последна редакция: нд, 06 юли 2008, 16:05 от ДаниМакс

# 63
  • Мнения: 1 085
Аз съм родена секцио и имах астма като малка,

# 64
  • Мнения: 1 427
Аз НЕ съм родена секцио и също имах астма до 7 годишна.

# 65
  • Мнения: 1 336
Значи първо не беше проучила задълбочено темата, което е недопустимо при положение че плаши бременни с насрочено секцио (като мен). Освен това включваше изказвания от типа: "на вас не ви изнася, но положението е такова". И ми се струва, че авторката осъжда родилите със секцио по желание, което в крайна сметка си е техен избор.

Авторката не иска да те плаши, а да предупреди и информира за възможен повишен риск. Аз бих искала да съм имформирана що се отнася до детето ми, ти като не искаш - не чети. Но очевидно е, че ти не се прочела май "задълбочено темата"
Не става въпрос за тази тема  Laughing, а за изказвания като следното от които личи че тя не се е запознала подробно с въпроса за това как секциото повишава риска от астма и алергии:
Това, което учените не предлолагат, а са сигурни, въз основа на наблюдения върху МИЛИОНИ деца е че децата родени със секцио по- често развиват астма и алергии след това. Дали причината е въпросната бактерия  или нещо друго, мен слабо ме интересува.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 508
Аз мога да ви кажа какво изследване за алергиите и риска от тях правеха в училището на дъщеря ми.

Накратко, взимат кръв да изследват за антигени и антитела. След това започват да дават на децата през устата доказани алергени, за да видят, дали детето ще развие алергия или не. На всичкото отгоре експериментът не се осъществяваше под медицински контрол. А за да не могат да бъдат уличени в този доста съмнителен експеримент, прибираха декларациите, които бяха раздали на децата, като настояваха да има подпис на родителя, независимо от това, дали е съгласен или не.

А сега ми кажете, при положение че тъпчат детето ви с алергени, не мислите ли, че шансовете да развие алергия са доста големи?

Ако и другите изследвания са проведени по същия или подобен начин, не мисля, че резултатите от тях могат да имат каквато и да е научна стойност.

Между другото, отказах да предам моя екземпляр от декларацията, така че който иска, мога да публикувам текста.

# 67
  • Мнения: 1 199
Ами науката, включително медицинската наука, почива на статистиката ooooh!

Аз пък си мислех,че почива на изследвания и доказателства Mr. Green
В този процент,който се цитира,взето ли е под внимание колко от децата с астма,след раждането са живели в градове с влажен въздух,колко от тях са били в постоянен досег с алергени, при колко от тях има чести случаи на астма в семейството?

А тези изследвания на какво почиват? На това че на не знам си кой учен му дошло провидението насън че еди коя си формула дава добро лекарство срещу определена болест, или защото са направени клинични изследвания на n броя индивиди и не знам си какъв процент от тях са дали еди каква си реакция Grinning Или мислиш че това не е статистика?

# 68
  • Мнения: 1 199

Не става въпрос за тази тема  Laughing, а за изказвания като следното от които личи че тя не се е запознала подробно с въпроса за това как секциото повишава риска от астма и алергии:
Това, което учените не предлолагат, а са сигурни, въз основа на наблюдения върху МИЛИОНИ деца е че децата родени със секцио по- често развиват астма и алергии след това. Дали причината е въпросната бактерия  или нещо друго, мен слабо ме интересува.

Ами че аз една дисетрация да бях написала по въпроса, че да ви поднеса информацията достатъчно подготвена. За мен наистина важната информация е че според не едно научни изследвания секциото води до повишен риск от астма и алергии. Тази информация ми е напълно достатъчна за да взема превантивни мерки за бебето ми, родено със секцио. Това по какъв точно механизъм става това, нито ме интересува (защото няма как това да повлияе на това което правя), нито пък тук е специалицирано научно издание че да се обсъжда.
Момичета, никой не ви обвинява вас конкретно, просто дадох информация Peace

# 69
  • Мнения: 1 199
http://www.newkerala.com/one.php?action=fullnews&id=75015
Говори се за изследване, проведено над милион и 700 хиляди деца, при това не подбирани само такива с наследствено предразположение към астма. Според това изследване при секциото рискът от развиване на алергия и астма нараства с 50 процента.

според мен, това, което изкривява достоверността на изводите от цитираното изследване, е широкият времеви диапазон. ако се абстрахираш от новородените и изследваш възрастните, живели през този период от 1967 - 1998 година, ще установиш, че рискът от развиване на алергии и астма е нарастнал многократно и при тях.
тоест, промяната в цялостната околна среда на човека довежда до нарастване на тези заболявания.
аз съм родена 1967 година. когато бях на 10 години и имах алергия, нито едно дете около мен нямаше такова нещо и не знаеше какво е това. сега алергия има всяко второ дете, независимо как е родено.

помисли върху това.



Джам, тук не ставаше ли многократно въпрос за това, че през годините процентът на родените със секцио непрекъснато нараства? Помисли върху това Simple Smile И забележете че никой не е казал че начинът на раждане е единственият фактор, отговорен за алергиите. Методиките на научните изследвания със сигурност не са перфектни, но ако алтернативата е "Стринка ми роди със секцио и детето й няма алергии и познавам още 5 такива случая", все пак ще прочета несъвъършените научни изследвания Grinning

ДаниМакс, благодаря, Габи засега няма алергии въпреки че е роден със секцио и че майка му е астматичка (също родена със секцио и без наследствена обремененост Party ) Най-много разчитам на превантивния хомеопатичен курс който му направихме, ама по принцип гледам да съм психически подготвена за всичко.

# 70
  • Мнения: X
 
Аз пък едно не мога да разбера. Даваш информация - ОК, хубаво е да знаем туй онуй. Ама защо с такова настървение срещу родилите със секцио  newsm78
Мен например хич не ме интересува Пенка от горно нанадолнище как е родила, колко кърмила и т.н. Изобщо не разбирам назидателния тон на някои госпожи, пускащи теми "Ама защо не кърмите"?, "Ама защо ви донесе щъркела бебето?"......Ама какво ви бърка Вас това, питам?
Да ви потупаме по рамото ли трябва, че сте родили три дена с мъки и сте кърмили до първи клас? Ако е това, моля, само се наведете, че съм нисичка....ама не ми тровете живота с това вредно, онова вредно, защото пред алтернативата да ме няма мен, детето, или не дай Бог и двете, астмата ми се вижда, като приказка за лека нощ!

# 71
  • Мнения: 9 905
пандора, авторката е родила второто си дете със секцио, и на мен лично ми изглежда притеснена от възможните гадости, които могат да произлязат от това.
За мен превантивен хомеопатичен курс е пресилено.

# 72
  • Мнения: 1 336

Аз пък едно не мога да разбера. Даваш информация - ОК, хубаво е да знаем туй онуй. Ама защо с такова настървение срещу родилите със секцио  newsm78
Напълно съм съгласна с това мнение!

# 73
  • София
  • Мнения: 4 590

Аз пък едно не мога да разбера. Даваш информация - ОК, хубаво е да знаем туй онуй. Ама защо с такова настървение срещу родилите със секцио  newsm78
Напълно съм съгласна с това мнение!

И аз винаги на това съм се чудила. Някои с такова настървение пишат против секциото... Не мога да разбера какво ги интересува кой и защо ражда секцио.

# 74
  • Мнения: 4 965
... Най-много разчитам на превантивния хомеопатичен курс който му направихме, ама по принцип гледам да съм психически подготвена за всичко.

Имаш ли представа, че хомеопатията също далеч не е най-безвредното нещо. Има редица случаи, когато хомеопатията /подобно на което и да е лечение, особено прилагано без реална необходимост/ може да навреди далеч повече, отколкото може да помогне.  Peace

# 75
  • Мнения: 378

Аз пък едно не мога да разбера. Даваш информация - ОК, хубаво е да знаем туй онуй. Ама защо с такова настървение срещу родилите със секцио  newsm78
Мен например хич не ме интересува Пенка от горно нанадолнище как е родила, колко кърмила и т.н. Изобщо не разбирам назидателния тон на някои госпожи, пускащи теми "Ама защо не кърмите"?, "Ама защо ви донесе щъркела бебето?"......Ама какво ви бърка Вас това, питам?
Да ви потупаме по рамото ли трябва, че сте родили три дена с мъки и сте кърмили до първи клас? Ако е това, моля, само се наведете, че съм нисичка....ама не ми тровете живота с това вредно, онова вредно, защото пред алтернативата да ме няма мен, детето, или не дай Бог и двете, астмата ми се вижда, като приказка за лека нощ!
smile3501

# 76
  • Мнения: 4 784

Аз пък едно не мога да разбера. Даваш информация - ОК, хубаво е да знаем туй онуй. Ама защо с такова настървение срещу родилите със секцио  newsm78
Мен например хич не ме интересува Пенка от горно нанадолнище как е родила, колко кърмила и т.н. Изобщо не разбирам назидателния тон на някои госпожи, пускащи теми "Ама защо не кърмите"?, "Ама защо ви донесе щъркела бебето?"......Ама какво ви бърка Вас това, питам?
Да ви потупаме по рамото ли трябва, че сте родили три дена с мъки и сте кърмили до първи клас? Ако е това, моля, само се наведете, че съм нисичка....ама не ми тровете живота с това вредно, онова вредно, защото пред алтернативата да ме няма мен, детето, или не дай Бог и двете, астмата ми се вижда, като приказка за лека нощ!
Браво! Страхотно изказване!

# 77
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
и кво ние родилите секцио по една и друга причина сега да се чувстваме виновни спрямо децата си ли  Naughty ааааааа не не мисля, че начина на раждане може да има връзка с появата на алергии, при условия че хиляди пъти се е писало, че може да има генетична предразположеност, но до там за разждане не

# 78
  • София
  • Мнения: 17 592
Сериозно препоръчвам на любителите на псевдонаучна литература преди да хукнат да всяват паника да си направят труда да прочетат оригиналната статия, както и да проверят до колко е реномирано списанието, публикувало изследването. След това да се допитат до някой статистик (понеже хуманитарните лекари обикновено и понятие си нямат кога една извадка е представителна, още по - малко кога едно изследване е пълно) до колко обхванатите критерии в многофакторния анализ, който (да се надяваме) е направен е достатъчен... Иначе, за кой ли път, ще припомня един от О вреде огурцов
Упражнение в сравнительной логике и математической статистике

 

Огурцы вас погубят! Каждый съеденный огурец приближает вас к смерти. Удивительно, как думающие люди до сих пор не распознали смертоносности этого растительного продукта и даже прибегают к его названию для сравнения в положительном смысле («как огурчик!»). И несмотря ни на что, производство консервированных огурцов растет.

С огурцами связаны все главные телесные недуги и все вообще людские несчастья.

Практически все люди, страдающие хроническими заболеваниями, ели огурцы. Эффект явно кумулятивен.
99,9% всех людей, умерших от рака, при жизни ели огурцы.
100% всех солдат ели огурцы.
99,7% всех лиц, ставших жертвами автомобильных и авиационных катастроф, употребляли огурцы в пищу в течение двух недель, предшествовавших фатальному несчастному случаю.
93,1% всех малолетних преступников происходят из семей, где огурцы потребляли постоянно.
Есть данные и о том, что вредное действие огурцов сказывается очень долго: среди людей, родившихся в 1839 г. и питавшихся впоследствии огурцами, смертность равна 100%. Все лица рождения 1869...1879 гг. имеют дряблую морщинистую кожу, потеряли почти все зубы, практически ослепли (если болезни, вызванные потреблением огурцов, не свели их уже давно в могилу). Еще более убедителен результат, полученный известным коллективом ученых-медиков: морские свинки, которым принудительно скармливали по 20 фунтов огурцов в день в течение месяца, потеряли всякий аппетит!

Единственный способ избежать вредного действия огурцов – изменить диету. Ешьте, например, суп из болотных орхидей. От него, насколько нам известно, еще никто не умирал.

 

Напечатано в журнале «The Journal of Irreproducible Results».

бисерите на наукоподобните изследвания:

# 79
  • Мнения: 3 069
Втория ми син се роди нормално а имаше астма и тежки ларингити!
3-я ми син се роди секцио и до сега не е боледувал.
Мисля, че някои вещи медицински лица пак се чудят какви докторати да правят!
Глупости.

Аз пък в една статия от френски линк (жалко, че не мога сега да го намеря) прочетох, че секциото е най-добрия начин за раждане на едно дете, защото му спестява стреса от преминаването по родовия канал!

# 80
  • Мнения: 4 753
Като сме тръгнали да се информираме, аз пък ще кажа, че ваксините водят до алергии, астма, както и до аутизъм...  Peace  Линкове няма да давам, който има желание може да намери информация... И в този сайт и на други места...

# 81
  • Мнения: 4 451
И двете ми деца са родени със секцио. Голямата беше с тежки алергии (Слава Богу, с астма се разминахме), а малката - не. Това просто за протокола.
Възможно е всичко.

# 82
  • Мнения: 3 638
Не мога да разбера защо се водят ненужни полемики с нападки към авторката на темата. Просто е попаднала на нещо интересно и е решила да го сподели с всички като си е направила и труда да потърси и достатъчно допълнителна информация в интернет. Без да иска да плаши някой или да налага своето мнение, а просто за да обогати знанията на всички. Оттам нататък всеки има глава на раменете си и може да решава сам.
Аз също съм на мнение обаче, че в България напоследък се пристъпва към секцио с лека ръка и мотиви от рода на "страх ме беше да родя нормално", "така е най-лесно и безопасно за бебето" или "така раждат всички известни личности". И не знам защо оставам с впечатлението, че и лекарите го предлагат в някои случаи за собствено улеснение и изгода, без да има реални медицински причини. Ще споделя моя личен опит - тук в Холандия за моето раждане на близнаци никога не е ставало дума за секцио, въпреки че бях на 35, бебетата са 2, раждането ми е първо и съм дори с очила... Родих нормално и заедно с мен по стечение на обстоятелствата в същия ден родиха близнаци още 2 майки и двете нормално, докато почти всички майчета от близнашкия форум в БГ, с които бременеехме заедно родиха с планово секцио с влизането в 36-та г.с. Не ми се струва просто съвпадение.
Но за да не отклонявам темата искам само да завърша като спомена, че все пак секциото е коремна операция І степен, а не "раждане за 5 минути" и понеже в България е "по избор" е хубаво човек да има избор и на колкото се може повече информация за плюсовете и минусите, за да може да прецени по-добре положителните и отрицателните страни за себе си и детето си  Peace

# 83
  • Мнения: 158
Като сме тръгнали да се информираме, аз пък ще кажа, че ваксините водят до алергии, астма, както и до аутизъм...  Peace  Линкове няма да давам, който има желание може да намери информация... И в този сайт и на други места...

това и аз мога да го потвърдя, що линкове, сайтове и видеота сме изгледали с мъжът ми по въпроса (особено той) няма да споменавам

и като цяло приветствам всякакви подобни теми, както тази на авторката, понеже има много информация, която не е известна на много от майките

# 84
  • Мнения: 46 551
Възможно е. Аз лично нямам такива наблюдения на децата около мен, по-скоро ги свързвам с начина на живот и хранене.

Може да пуснеш една анкета, за да видим статистиката във форума Peace

# 85
  • Мнения: 2 658
И аz не мога да раzбера,какво толкова,че момичето е дало информация просто.А вече многострадално-ироничните реторични въпросчета от сорта на "сега какво,ние дето сме родили със секцио виновни ли да се чувстваме.." или "да ви потупаме по рамото ли,че сте родили с 3 дена мъки"са меко каzано смехотворни(да не каzвам и обидни)...Естествено чудесна човешка черта е да виждаме каквото ни иzнася.
1)Както пише по горе,авторката е родила секцио.
2)Никой не напада родилите със секцио,не е нужно да се чувствате виновни  rotfImbo
3)сигурна съм,никой не отрича,секциото е иzмислено да спасява животи.
4)темата е "секциото повишава риска...",а НЕ "секциото ПРИЧИНЯВА..." ,просто в случй че не сте zабеляzали.
Абе май вече не е въпроса иzобщо каква е темата,а че неzнайно zащо има zасегнати лично.За което не виждам причина.Дайте малко по беzпристрастно,пък и всеки да си ражда както си ще..Дори с три дена мъки Joy

# 86
  • Мнения: 1 199
Сериозно препоръчвам на любителите на псевдонаучна литература преди да хукнат да всяват паника да си направят труда да прочетат оригиналната статия, както и да проверят до колко е реномирано списанието, публикувало изследването.

The Journal of Pediatrics достатъчно реномирано ли ти е?

http://www.jpeds.com/article/PIIS0022347608004319/fulltext

Мами, аз съм дотук с темичката, който се информирал се информирал, надявам се на някого да е била полезна. Анкета не ми се пуска, абе пишман станах че съм се захванала ooooh! Така и не разбрах как от секциото и алергиите стигнахме до кърменето до първи клас Shocked  В края на краищата нито съм психотерапевт, нито съм кошче за душевни отпадъци. Много здраве пожелавам на вас и на дечицата ви Hug

# 87
  • Мнения: 1 427
A possible increased risk for asthma in children born by Cesarean section (CS) has been reported several times
Доколкото разбирам английски тук/в посочения горе линк/ става въпрос за  ВЪЗМОЖНО УВЕЛИЧЕН РИСК,и то съвсем теоретично newsm78. Не мога да разбера защо някой хора приемат насериозно всяко предположение което някакви учени изказват.Ако вземем да се впрягаме за всяка подобна теория- ще трябва да се гръмнем накрая.Това било вредно,онова било опасно,другото увеличавало риска от незнам си кво.... Ама само теории...и хората четат и вземат всичко за чиста монета.... Моля ви бъдете малко по-скептични Mr. Green

# 88
  • Мнения: 1 336
На мен не ми хареса, че много майки, които живеят в Канада, Германия, Холандия и т.н. осъждат правото на избор на секцио в България и твърдят че тук всеки има някакви измислени причини да роди със секцио. Не че аз съм голям привърженик на "секцио по желание", но какво му е лошото на това, че има такава опция, която се заплаща. Изкарват ни едва ли не, че ни е страх от раждането или не правим всичко за децата си - например ги излагаме на риск от астма и алергии, с което аз не съм съгласна. Аз съм с много високи диоптри и ще раждам със секцио. На детенцето му трябва майка, която да вижда и дори и да има минимален риск да ми се отлепи ретината или да ми се качат още диоптрите не бих избрала естествено раждане. Не мисля че по този начин ще навредя на бебчето.
Аз също съм на мнение обаче, че в България напоследък се пристъпва към секцио с лека ръка и мотиви от рода на "страх ме беше да родя нормално", "така е най-лесно и безопасно за бебето" или "така раждат всички известни личности". И не знам защо оставам с впечатлението, че и лекарите го предлагат в някои случаи за собствено улеснение и изгода, без да има реални медицински причини. Ще споделя моя личен опит - тук в Холандия за моето раждане на близнаци никога не е ставало дума за секцио, въпреки че бях на 35, бебетата са 2, раждането ми е първо и съм дори с очила... Родих нормално и заедно с мен по стечение на обстоятелствата в същия ден родиха близнаци още 2 майки и двете нормално, докато почти всички майчета от близнашкия форум в БГ, с които бременеехме заедно родиха с планово секцио с влизането в 36-та г.с. Не ми се струва просто съвпадение.
Но за да не отклонявам темата искам само да завърша като спомена, че все пак секциото е коремна операция І степен, а не "раждане за 5 минути" и понеже в България е "по избор" е хубаво човек да има избор и на колкото се може повече информация за плюсовете и минусите, за да може да прецени по-добре положителните и отрицателните страни за себе си и детето си  Peace

# 89
  • Мнения: 29
Секциото повишава рискът от доста възможни усложнения по- нататък. Но става въпрос за риск, а това значи, че може да стане, а може и да не стане. А колко такива изследвания има по най- различни теми. Вероятно, ако се поровите малко по- подробно, ще откриете, че има изследване, доказващо обратното. Мога да ви кажа, че подобни изследвания почти винаги се публикуват с някаква цел. Това е нещо като за стъклените или пластмасовите шишета. Не се хващайте за първото нещо, което прочетете, мили момичета. Всяка фармацевтична компания, например, ежегодно поръчва такива изследвания, които да докажат тава, което тя иска. Логичният извод винаги е да ползвате нейните продукти. Или пък различните теории по някой въпрос. Всяка една, като я проучиш изглежда единствената вярна. Обаче, като се запознаеш с другата, се оказва, че и тя е правдоподобна и за нея също има изследвания, проучвания и така нататък, които доказват, че е вярна. Точно затова се теории, а не теореми.  Надявам се, че добре го обясних.
А сега за протокола- и двете си деца съм ги родила естествено.

# 90
  • Мнения: 899
На мен не ми хареса, че много майки, които живеят в Канада, Германия, Холандия и т.н. осъждат правото на избор на секцио в България и твърдят че тук всеки има някакви измислени причини да роди със секцио. Изкарват ни едва ли не, че ни е страх от раждането
Живея в България, никога не съм живяла в друга държава. Подкрепям абсолютно мнението на fata morgana  Peace.
Извинявам се, че поста ми не е по темата.

# 91
  • Мнения: 982
Пандора, не мога да разбера, кърменето някаква болна тема ли ти е.
Какво общо има то с темата?

heureuse, следя темата ти от начало и мисля, че наистина е добро решение да спреш да пишеш в нея.
Толкова нападки, злостни коментари... и то към жена, която, забележете, е раждала секцио!
Аз ти благодаря за информацията.

За Кати и нейните краставици какво може да се каже?
Не за първи път го пише това, банално е, но след като я влече...

# 92
  • София
  • Мнения: 2 807
heureuse, благодаря ти за времето и желанието, което отдели, за да споделиш с нас прочетеното от теб, а то никак не е маловажно. Това, че някои мами искат да си заравят главата в пясъка си е техен проблем и не виждам причина за злобните им коментари.
За статистиката: раждах със секцио  Peace

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Родих секцио,на слава богу мисля точно както sashy81.

# 94
  • Мнения: 3 092
Убийте вестоносеца , а..... Confused
Мерси за инфото на авторката .Явно вече не може да има тема , в която да се обсъждат спокойно и нормално темите за раждането и кърменето ....
Кати като няма какво да кажеш недей да пишеш .
Пандора аз пък съм доста висока ,ама ще се наведа ,за да ме тупнеш по гърба , защото и кърмех дълго и раждах два дни ...верно не три ,ама дано ставам за похвала  Mr. Green

# 95
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Няма да обсъждам за или против секциото. При мен се налага да родя секцио по медицински причини, така че съм без особено право на избор.

Въпросът е в друго. В последно време се правят много тенденциозни изследвания, които преследват за цел не търсенето на истината, а доказването на определена теза за използването на определено патентовано лекарство или на определена патентована методика на лечение. Повечето от тези изследвания са доста оспорвани заради манипулации и неточна статистика. Линкове няма да давам - мързи ме да ровя по My Favorites. Всеки може да ги намери в чичко гугъл.

Та, идеята ми не е да оспоря ТОЧНО ТОВА изследване. Може би дори след години да излезе, че авторите му са били прави. НО! За момента то е само теория, с недобре осветени параметри на изследване и за мен се приравнява към псевдонаучно-популярните новини.

# 96
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Всякакви статии и публикации може и трябва да има.Всеки сам решава, аз лично не вярвам, намирам публикацията за тенденциозна, но това не значи, че е излишна или че авторката, която ни информира цели манипулация   bouquet

# 97
  • Мнения: 721
heureuse, следя темата ти от начало и мисля, че наистина е добро решение да спреш да пишеш в нея.
Толкова нападки, злостни коментари... и то към жена, която, забележете, е раждала секцио!
Аз ти благодаря за информацията.

Подкрепям напълно написаното от Пешка  Peace
И още нещо - мисля, че пусна темата в неподходящия подфорум, за пореден път съжалявам, че го отворих  ignore2

# 98
  • Мнения: 991
Не мога да разбера защо се водят ненужни полемики с нападки към авторката на темата. Просто е попаднала на нещо интересно и е решила да го сподели с всички като си е направила и труда да потърси и достатъчно допълнителна информация в интернет. Без да иска да плаши някой или да налага своето мнение, а просто за да обогати знанията на всички. Оттам нататък всеки има глава на раменете си и може да решава сам.
Аз също съм на мнение обаче, че в България напоследък се пристъпва към секцио с лека ръка и мотиви от рода на "страх ме беше да родя нормално", "така е най-лесно и безопасно за бебето" или "така раждат всички известни личности". И не знам защо оставам с впечатлението, че и лекарите го предлагат в някои случаи за собствено улеснение и изгода, без да има реални медицински причини. Ще споделя моя личен опит - тук в Холандия за моето раждане на близнаци никога не е ставало дума за секцио, въпреки че бях на 35, бебетата са 2, раждането ми е първо и съм дори с очила... Родих нормално и заедно с мен по стечение на обстоятелствата в същия ден родиха близнаци още 2 майки и двете нормално, докато почти всички майчета от близнашкия форум в БГ, с които бременеехме заедно родиха с планово секцио с влизането в 36-та г.с. Не ми се струва просто съвпадение.
Но за да не отклонявам темата искам само да завърша като спомена, че все пак секциото е коремна операция І степен, а не "раждане за 5 минути" и понеже в България е "по избор" е хубаво човек да има избор и на колкото се може повече информация за плюсовете и минусите, за да може да прецени по-добре положителните и отрицателните страни за себе си и детето си  Peace


В САЩ бременност с повече от един плод почти автоматично значи планирано секцио.

# 99
  • Мнения: 3 034
Въпросът е в друго. В последно време се правят много тенденциозни изследвания, които преследват за цел не търсенето на истината, а доказването на определена теза за използването на определено патентовано лекарство или на определена патентована методика на лечение. Повечето от тези изследвания са доста оспорвани заради манипулации и неточна статистика. Линкове няма да давам - мързи ме да ровя по My Favorites. Всеки може да ги намери в чичко гугъл.


разбира се, че си права, има достатъчно гинеколози в "чужбината", които са честни и знаят докъде се простира грижата за здравето на жената и докъде грижата за финансовото състояние на болницата. това особено важи за здравни системи които се задъхват от доста години и при навлизането на все по-скъпи методи на лечение, просто трябва да стискат кесийката. и все по-така ще става, не е далеч момента когато Холандия няма да е изключение и с домашните раждания - просто е по-евтино. а където има пари и политика... не хващам око аз на такива "изследвания". вярвам на тези, които са в системата. интересуващите се да задълбаят в малко по-задните страници на търсачките и ще видят и други гледни точки освен официално публикуваните статистики.

# 100
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
И моето не можеше да излезе нормално, ами в някои случаи (ама редки) няма как. Това което аз правя за да предотвратя астма и алергии е по-дълго кърмене и си заведох бебето на хомеопат превантивно, преди да са се появили още симптоми.

Ами науката, включително медицинската наука, почива на статистиката ooooh!

Интересна статия, но както виждам ти самата не вярваш нито на Медицината, защото си се доверила на алтернативната медицина-хомеопатия, нито мога да вярвам, че вярваш на тази статистика от посочената статия!

Благодаря за положения труд и за информацията!   bouquet  Hug   bouquet

Ще е хубаво, да се каже в първия пост, че това е статия публикувана за майките, които не искат да раждат нормално, по техни си лични причини, а не здравословни! Защото от прочетените мнения извода ми е, че не е насочено за секциото въобще, а само за избора на такова раждане!  Peace Може да се каже, че тази статия е един + към факторите предизвикващи алергии и астма, а не че ако се роди със секцио детето на супер екологично чисто място, ще се разболее от тези неща!
И наистина диапазона на родени и изследвани бебета е доста голям! Защо ли?  newsm78


А за алергиите и астмата може да се каже, че има и много дрги фактори, които водят до тях! Например, ако в София знаем, че въздуха е толкова мръсен, че детето ни е с 50% риск да се разболее от астма, ще сменим ли града с Трявна например? Не разбира се! Нито ще спрем да ядем нитратните плодове и зеленчуци, защото не можем да си осигурим собствено производство!

Те и ваксините са вредни, но не спираме да ги слагаме на децата си!  Joy

Последна редакция: чт, 10 юли 2008, 15:53 от drize

# 101
  • Мнения: 5 539
Последното изречение е особено смешно, направо да се пукнеш от смях Confused

# 102
  • Мнения: 396
Изобщо няма да чета какво са писали мамчетата, а направо ще си кажа, че и моите сведения са такива! Peace
Дъщеря ми родих нормално и до този момент се вписваме в картинката за здравите деца.
Сега обаче бебето се очаква да е 3800-4000/срещу 3600 първия път/.
Тревожа се  Sad дали ще имам сила да го излюпя макар, че това е съкровеното ми желание! Praynig Praynig Praynig

# 103
  • Мнения: 297
Не знам дали е вярно,но като гледам мамите дето са родили по тоя начин не са съгласни,така че мисля че те са прави.

# 104
  • Мнения: 161
Не знам дали е вярно, възможно е... Слава богу, моето дете, родено със секцио, няма астма и абсолютно никакви алергии и почти не боледува. Дано и занапред да е така. Praynig
За съжаление аз не мога да кажа същото. Второто си дете родих със секцио, бебето много боледува и от три месеца е диагностицирано с астма. Дано занапред не е така........
Първото ми раждане беше нормално, детето е здраво и много рядко боледува.
А иначе и двамата са фамилно обременени по бащина линия.

# 105
  • софия
  • Мнения: 636
Също не го вярвам. Не защото съм родила секцио. Просто напоследък ни заливат с всякакви съмнителни изследвания и статистики.
        Peace   оляха се вече ...  с тия глупости  ooooh!  то не остана нищо полезно
Родих секцио. Дъщеря ми не боледува. Имах медицински причини за секциото-но дори и да нямах-пак бех го избрала. Тия нека си пишат и който иска да им се връзва.

# 106
  • Мнения: 111
Ти сега в какво се опитваш да ни убедиш,едва ли не,че децата ,раждани със секцио няма начин един ден да не се разболеят от астма.На мен така ми звучи.........Не съжалявам,че родих с операция,да ми е живо и здраво детето,а докато има такива като тебе,ще има и много объркани бъдещи майки,само им вкарваш мисли и страхове в главите.Аз съм твърдо против публикуването на такива статии в този форум,знам,че е невъзможно да се пишат хубави неща,но знам,че като бях бременна и като прочетях нещо такова ми настръхваше косата!
Нищо лично!

# 107
  • София
  • Мнения: 17 592
Хм, аз, впрочем, съм родена по най - вагинално - вагинален път. Същото се отнася и за майка ми. Интересно, ама и двете сме с астма, първия си АБ съм пила преди да навърша годинка. Синът ми, от своя страна, е роден със секцио ПО МОЕ ЖЕЛАНИЕ И ПРЕЦЕНКА - и, слава Богу, навърши вече годинка, нищо по - силно от панадол няколко пъти не е приемал...

# 108
  • Мнения: 1 428
Също не го вярвам. Не защото съм родила секцио. Просто напоследък ни заливат с всякакви съмнителни изследвания и статистики.
Peace

# 109
  • Мнения: 27 524
Така е, да.  Peace Както и некърменето.  Simple Smile
Родовият естествен процес е от изключително значение за бебето, а и за майката.

# 110
  • Мнения: 3 034
много неща са важни, но нито едно не е панацея в човешкия живот - за съжаление. а че родовият процес е от изключително значение за майката, не съм никак съгласна. ползите са главно за бебето. за майката може да има и положителни, и отрицателни страни. въпрос на физика, но и на психика.

# 111
  • Мнения: 396
По - горе писах, че няма да чета , ама днес се зачетох.
Прилича ми на студена война тука!
Ами какво да правим ако се наложи да се ражда секцио!?

# 112
  • Мнения: 396
По - горе писах, че няма да чета , ама днес се зачетох.
Прилича ми на студена война тука!
Ами какво да правим ако се наложи да се ражда секцио!? 
И в тон с казаното от "пандора" - ако има опасност за неблагоприятен изход няма да се замисля много!

Освен това:

много неща са важни, но нито едно не е панацея в човешкия живот - за съжаление. а че родовият процес е от изключително значение за майката, не съм никак съгласна. ползите са главно за бебето. за майката може да има и положителни, и отрицателни страни. въпрос на физика, но и на психика.

# 113
  • Мнения: 88
Абе незнам какви са тия иследвания ама аз имам 3-ри деца и трите са секцио и нищо им няма да чукна на дърво

Общи условия

Активация на акаунт