третата година майчинство-платена?

  • 5 018
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 603
Поради липса на места в яслите, програмата за детегледачки от бюрото по труда /или безработна баба/ става до 3 годишна възраст на детето, най-вероятно това си чула.

# 16
  • Мнения: 1 512
Това е много невероятно.Дълбоко се съмнявам че ще стане.

# 17
  • софия
  • Мнения: 636
Каза ми го една приятелка. Аз също не вярвам да стане. Щеше да е хубаво-аз така и така ще ползвам 7 месеца от третата година майчинство все едно платен или неплатен отпуск. Слава богу не ме вълнува финансовата страна на неплатения отпуск, но просто щеше да е много хубаво от морална и социална гледна точка да стане.

# 18
  • Мнения: 4 784
Третата година детето може да се гледа от детегледачка по програма " В подкрепа на майчинството", но майката трябва да работи. А детегледачка може да е някоя от бабите, както е в моя случай, която е безработна и регистрирана в Бюрото по труда.

По - вероятно е за това да става въпрос.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Ами то първо няма трета година неплатено  майчинство,а са само 6м ,но до 8г възраст.Най-вероятно става въпрос за дететгледачка регистрирана в бюрото по труда.

# 20
  • Мнения: 583
До 3 година платено, детето може да бъде гледано от човек, който отговаря на условията т.е,  да е регистриран в Бюрото по труда, там има такава програма, минимална заплата, трудов договор, осигуровки, най-общо казано детегледачка осигурена от държавата, може да бъде бабата,но пак трябва да отговаря на горепосочените условия.За майките такива екстри няма до 2 години и край, на тръстикатаааа.

# 21
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
За първи път чувам такова нещо.Но много ми харесва идеята, защото търся начин да гледам мойта бебка до 3 годишна възраст.Дано от слух стане реалност Praynig.

# 22
  • Мнения: X
И аз много искам да си гледам детенцето до 3 годинки, но не ми се вярва да се приеме платено майчинство до тогава Naughty

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Не спирам да се удивлявам как хората измислят нещо и го хвърлят в пространството, а ние разсъждаваме върху него, без изобщо да помислим дали е възможно да стане...
Няма такова нещо и няма и да има  Naughty
И на мен ми се иска, но не е реално  Thinking

# 24
  • Мнения: 398
 Да ама ако всички майки вземат та си седят по три години у дома и не внасят осигуровки в държавата , то на управляващите хич няма да им хареса.

 Те сега се чудят с какви програмки да пратят майката възможно най-рано на работа , а детето да се гледа от т.нар. "специални групи" - безработни и пенсионери.

 Новото е ,че вече ще могат да се включват и пенсионери по програмите на Соц.министерството , но кога ще влезе в сила и дали е влязло вече не знам.

# 25
  • Мнения: 9 973
не вярвам да стане

# 26
  • Мнения: 438
1. Вярно ли е, че от 2008 г. платеното майчинство е вече 3 години и ако е така, при заварено положение може ли да се продължи? Ако майчинството е изтекло през месец декември 2007 г., то има ли възможност да се удължи платеното майчинство?

Отговор:
Съгласно чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) платеният отпуск за отглеждане на дете, на който майката има право, е до навършване на 2-годишна възраст на детето.
В запитването се поставя въпросът, дали майката има право на 3-годишен платен отпуск по майчинство от 2008 г. Вероятно майката е чула или чела, че ще бъде увеличен от “до 2-годишна възраст” на “до 3-годишна възраст” периодът, до който майките ще имат възможност да предоставят отглеждането на детето на т.н. “бавачки”. В случая става въпрос за Националната програма “В подкрепа на майчинството”. Тя регламентира реда и условията за включване в програмата на майките с право на отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, които могат да предоставят отглеждането на детето на регистрирано безработно лице. Програмата дава възможност майката да се върне на работа, а безработното лице, на което е поверено отглеждането на детето, да сключи трудов договор и да получава трудово възнаграждение в размер на “майчинството” - 220 лв. за 2008 г. През 2007 г. възможността за предоставяне отглеждането на детето беше до изтичане на срока на отпуска по чл. 164, ал. 1 КТ, т.е. до навършване на 2-годишната му възраст. За настоящата 2008 г. срокът по програмата е удължен до навършване на 3-годишна възраст на детето, но това не означава, че е увеличен и срокът на отпуска по чл. 164, ал. 1 КТ.

За повече информация, свързана с процедурата по включване в програмата, майката може да се обърне към дирекция “Социално подпомагане” по постоянния си адрес или по настоящия, ако той е различен от постоянния, където се подава и писменото заявление за включване в програмата.

  Това го намерих на този сайт:   http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&task=v … 89&Itemid=200

# 27
  • Мнения: 953
Има такова нещо, но се отнася за програмата на социалното министерство "В подкрепа на майчинството" - става въпрос за гледачка от бюрото по труда до навършване на 3г. на детето.

# 28
  • Мнения: 1 674
Не вярвам!.Би било хубаво обаче

# 29
  • по света и у нас
  • Мнения: 1 176
Не се размечтавайте,момичета.Държавата се чуди какво още да вземе от нас та как ли пък не да даде още.Аз и на 2 години бих се радвала,но за съжаление тук в Италия ти дават само 5 месеца платено майчинство–месец преди да родиш и 4 след това,пък после как се оправят не ми го побира главата... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт