Кога проговориха децата ви?

  • 9 019
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 367
Моят син не спира да бърбори,но в повечето случаи нищо не му се разбира.И той както твоето дете в повечето случаи посочва с пръстче и казва "ъ-ъ".Забавното настъпва,когато посочи към място с много предмети,тогава играем на тото какво точно иска.А иначе вече казва някои думички.Например аз съм "мам",баща му е "татън",ако му се спи казва "нан",казва още "спря",когато нещо е спряло..Може да ме имитира като му казвам "не,не".По-скоро случайно,отколкото целенасочено е казвал "добре","вода",разбира се малко завалено.Аз не спирам да му говоря откак се е родил.Говоря му правилно,като на голям човек,не на бебешки.Кучето е куче,а не "бау-бау" и така нататък.Разбира почти всичко,което му се говори.Всяко дете е различно.На моя приятелка детето доста време мълчеше като рибка,и като почна изведнъж,сега не млъква и прави цели изречения,напълно смислени и гладки.

# 16
  • Мнения: 2 312
На 2г 4м започна да прави изречения .
Преди това казваше само думички и се бях притеснила ,защото много деца на нейната възраст вече говореха...
Сега не млъква,всяко едно нещо коментира Mr. Green,
знае няколко стихчета и песнички .
Не се притеснявай излишно.На възрастта на детето ти моята не казваше почти нищо!

# 17
  • Мнения: 1 820
това ми е въпроса.Моята щерка е на 1 и 4мес почти и освен мама,тата,баба,бау-бау друго не казва.Говори когато и е кеф,иначе всичко се постига с пръста и "М ГЪЪЪЪъ" ooooh!

# 18
  • Мнения: 441
Дъщеря  ми проговори много рано,на 2 годинки можеше да те купи и продаде  Laughing.
Синковеца обаче ,все още не говори добре(вече е на 3).Има доста бебешки думи в речника си,а понякога дори  и аз не му разбирам  ooooh!.На възрастта на дъщеря ти също казваше малко  думички,не помня точно колко,след навършване на  2 годинки започна да говори повечко.Така,че споко имате още време  Peace

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Беше на 1 година и 6 месеца когато направи първото си изречение-"Тати кара колата". А думички казваше и преди годинката. Никога не е говорила на бебешки. А и ние разговаряхме с нея правилно, а не като на бебе.

# 20
  • Мнения: 5 391
Още не говори, на 2,3г е.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Ми моят син е на 2г. и 5м. и все още не говори. До преди 3 месеца говореше колкото твоята щерка, т.е. нищо. Mr. Green Сега започна на няколко дни по някоя нова дума да вкарва, но речникът му все още е от около 30-тина думи и изречения от две-три думи максимум. Rolling Eyes
Дъщеря ми е на 1г. и 2м. и все още и една сричка не е казала. Явно и тя късно ще проговаря. Tired

# 22
  • Мнения: 2 090
На възрастта на твоята дъщеричка и на моя син му беше доста беден речника Wink
"Отприщи" се да говори след 1 годинка и 10 месеца,преди това използваше само десетина думи и то без да ги свързва в изречения.Сега не млъква,говори много,постоянно научава нови думички и правилно ги връзва в изречения.На 2 годинки и 2 месеца е почти  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 820
Съжалявам че съм пуснала съществуваща вече тема.Не гледах в търсачката,а направо я пуснах.Просто това "м ГЪЪЪЪЪ"направо ме подлудява понякога! Sick

# 24
  • Мнения: 5 940
На мен ми е интересна последователността на произнасяне на звуците. Знам, че синът ми е много малък и не трябва да търся кой знае какви говорни умения в него, но да питам. Не  може да произнесе нищо, което започва с "п", "к" и "т", патето според него прави ба-ба, петлите е решил, че издават звук баауууууууууу извито, като кукуригане, но бауууу. "Тате" е "деде".
Иначе казва мама, баба, айде /хайде/ , дай, лет /самолет/, леля и разни други, но тези, другите, по-скоро случайно, отколкото целенасочено към обекта.
Има ли някаква последователност по трудност на произнасяне на звуците или всичко е индивидуално /предполагам отговорът се съдържа във въпроса/?

Последна редакция: пт, 11 юли 2008, 07:51 от valerie

# 25
  • Мнения: 11 607
Късно....

Е...думички са казвали.....по бебешки, но с изречения - по-късно в сравнение с техни връсници! Но като се има предвид,че аз късно съм проговорила - въобще не съм се притеснявала за тях!

# 26
  • София
  • Мнения: 7 190
Всяко дете си има своя индивидуалност и проговаря по различно време.
Няма нужда да се сверява часовника с другите деца.  Mr. Green
Просто трябва да се радваме на децата такива каквито са.
За протокола: моята госпожица е от рано и много говорещите.

# 27
  • Мнения: 1 367
Има ли някаква последователност по трудност на произнасяне на звуците или всичко е индивидуално /предполагам отговорът се съдържа във въпроса/?

Не съм специалист по темата,но мисля,че може и да има последователност.Повечето деца първо казват нещо като агу,после например мама,баба...Може би тези звуци са по-лесни за произнасяне."Р"-то идва доста по-късно,даже в много случаи децата го заместват с "Л".

# 28
  • Мнения: 991
Има ли някаква последователност по трудност на произнасяне на звуците или всичко е индивидуално /предполагам отговорът се съдържа във въпроса/?


Определено има трудни и лесни за изговаряне звуци. Бебоците първо започват с гласните - гукат. Дъщеря ми ме разбива от смях - по 15-20 минути може да си лежи и да издава различни звуци - любими са й "у" и "а". От сългасните започна с заднонебните "г", "нг" - предполагам, че езичето се движи по подобен начин при сукане и тя експериментира като пуска звук при съответното движение Laughing

"Б"-то се получава лесно при отваряне и затваряне на устата без изобщо да се движи езика - просто този звук се учленява с устните. Може би затова твоето момченце го предпочита:) Същото се отнася и за "м"-то - не се иска кой знае каква гимастика за езичето. Беззвучните съгласни имат повече шум, отколкото тон, а шума се образува от по-интензивното съприкосновение между говорните органи. Сигурно затова му е по-трудно засега да ги казва. "Р"-то се образува от трептенето на крайчеца на езика върху така наречените алвеоли (мястото между зъбите и небцето) -  явно на много дечица им е трудно да го усвоят това трептене:)

# 29
  • Мнения: 7 201
Синът ми проговори, ама наистина, след 2-годишна възраст. До тогава беше само на "мама", "тати", "баба", "топка", "гол-гол", "бу" и "ъъъъъъ".
PeaceПодобно беше и при моят син.

Общи условия

Активация на акаунт