Гастроезофагеален рефлукс

  • 273 714
  • 780
  •   2
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 3 188
За да може някой гастроентеролог да Ви отговори трябва да се направи ехография, гастроскопия и евентуално скенер. Плюс множество кръвни изследвания.

# 691
  • Мнения: 27
Здравейте, синът ми е на 2г и 11 м. От три месеца е с ужасна нощна кашлица. Случва се да кашля и през деня, в последните дни доста по-често. Всичко започна с запушен нос, който две седмици не успяхме да отпушм. Минахме през няколко УНГ и алерголози. Всички казваха , че кашлцата е от стичането на секрет назад. Педиатърката ни накрая вдигна ръце и каза, че ще го израстне. Истината е, че толкова време се бях вглабила в това, че детето има може би алергия, че не забелязах и други симптоми. От известно време се оплаква от болки около пъпа, постоянно скърца и примлясква през нощта, сякаш трудно преглъща, на моменти диша тежкао, преди и по време на нощната кашлица започва да пръцка и червата му къркорят, дъхът му е неприятен. Напоследък не се храни като преди иначе е жизнен, тича, играе много. Случвало се е да се изходи два пъти в седмицата. В последните дни го прави през два дни много рано сутрин , понякога с болка. В сряда ходихме още един път на УНГ заради умерено количество бактерия в носа и той забеляза , че сливиците са му леко уголемени, езикът му е обложен и ме пита как му е дъхъдт. Заключи , че има рефлукс, също така, че и другите симптоми са на алергичмна основа отново.  На следващият ден имахме и час при хомеопат. При направени изследвания от нея откри хеликобактер. И двамата ми назначиха Гастротус бейби (но в момента го няма наличен) и купих и Neo Bianacid (препоръчаха ми го в аптеката). Също така хомеопатия и прополис. Записахме час за д-р Петьо Хаджийски за 13ти (беше най-ранният час), както и за д-р Лазарова в МЦ по детски болести , но за след месец. Много съм притеснена, защото в последните нощи симптомите се засилиха. Мога ли да направя нещо друго преди прегледите, изследвания?  Какво ще ме посъветвате

# 692
  • София
  • Мнения: 3 188
Разбирам Ви добре. Причините са комплексни, рефлуксът е следствие на различните проблеми. Неговото лечение трае дълго време. Редно е да добавите фамултран 20 мг вечер. Добре ще е да намерите Гастротус, но следете за редовното изхождане. Два пъти седмично е голяма грешка - трябва да ходи всеки ден. Добавете вечерно време 10 мл Фрутилакс, сутрин няколко дни поставяйте анални глицеринови свещички Изилакс. Проблемът с носа и гърлото трябва да се разреши. Изисква се търпение.

# 693
  • Мнения: 98
Здравейте,
изследването с рентген се прави тогава, когато има съмнение за хирургична патология - стеснение на хранопровода, херния на стомаха. Иначе основното изследване е това на киселинността на хранопровода, но в България то се извършва на 2 - 3 места.
Предписаното лечение е правилно. Ако ефектът е малък, тогава може да поискате другите изследвания. Аз мисля, че ще подейства.
Кои са тези центрове професоре? Между другото днес имах час при проф.Кацаров от ВМА, според него съм за ЯМР на гръбначен стълб и утре съм на Невролог. Категоричен е че Гастроскопията (когато се търси възпаление на хранопровода)не е точният метод а рентген с бариева каша и утре сутрин ще го направим за да изключим проблем с хранопровода.

Последна редакция: ср, 08 дек 2021, 22:09 от gloria1975

# 694
  • София
  • Мнения: 3 188
Това е добре. Аз също си мислех за гръбнака, но виртуален преглед не може да се направи, нали така?

# 695
  • Мнения: 98
Това е добре. Аз също си мислех за гръбнака, но виртуален преглед не може да се направи, нали така?
Разбира се!Плануваха ме за утре сутрин за кашата но днес минах Невролог и изненада.....нямам проблем с гръбначния стълб.Въпреки това обаче невролога чака резултата от кашата за да търсим причината.Надеждата ми е че съм цивилен служител и поне мога да вляза на всякъде но и се притеснявам защото последните два дни започна да ме боли при лягане по гръб( под слънчевия сплит) съответно не издържам и се обръщам настрани и преминава!

# 696
  • Мнения: 80
Здравейте Докторе (Д-р Оги). При недоказан ГЕРБ на 7 годишно момче ( 33 килограма). Лекарката му има съмнения само ( аз също) , ни изписа Фамотидин от 20 мг. по 1/2 таблетка сутрин и вечер за 14 дни.
  Искам да попитам таза доза подходяща ли е за него или мога да давам 2 пъти по 1 цяла таблетка и може ли да се дава за по дълъг период , примерно 2-3 месеца ?

# 697
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте Докторе (Д-р Оги). При недоказан ГЕРБ на 7 годишно момче ( 33 килограма). Лекарката му има съмнения само ( аз също) , ни изписа Фамотидин от 20 мг. по 1/2 таблетка сутрин и вечер за 14 дни.
  Искам да попитам таза доза подходяща ли е за него или мога да давам 2 пъти по 1 цяла таблетка и може ли да се дава за по дълъг период , примерно 2-3 месеца ?

Да, това е подходяща доза. Диагнозата ГЕРБ се поставя по клинични признаци, следващият етап е гастроскопия и изследване на киселинността на хранопровода (pH-метрия). Аз лично като междинен етап предпочитам контрастно изследване на хранопровода и стомаха, за да се изключи хирургична патология (стеноза, стомашна херния).

# 698
  • Мнения: 1 043
Здравейте,
Поставиха ми диагноза ГЕРБ.Предписаха ми Нексиум  2*1 хапче на ден за 2 месеца.Проблема е че кърмя и се притеснявам да не го приема и бебето.Моля Ви за съвет,да го пия ли?Има ли алтернатива за жени в моето положение ?

# 699
  • Мнения: 80
Благодаря ви за бързия отговор Доктор Оги. Уместно ли е  да давам Фамотидин за по дълъг период от 14 дни, преди последващи допълнителни изследвания ?

# 700
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
Поставиха ми диагноза ГЕРБ.Предписаха ми Нексиум  2*1 хапче на ден за 2 месеца.Проблема е че кърмя и се притеснявам да не го приема и бебето.Моля Ви за съвет,да го пия ли?Има ли алтернатива за жени в моето положение ?

Бих Ви отговорил ако аз бях поставил диагнозата. Но по принцип съм против Нексиум. Повече не мога да кажа.

# 701
  • София
  • Мнения: 3 188
Благодаря ви за бързия отговор Доктор Оги. Уместно ли е  да давам Фамотидин за по дълъг период от 14 дни, преди последващи допълнителни изследвания ?

Едно лечение трябва да продъжи поне 2 месеца. Но пак Ви казвам, като не съм запознат със случая трудно мога да дам съвет.

# 702
  • София
  • Мнения: 170
Здравейте! Момченцето ми е на 5 месеца с тих рефлукс, който напоследък беше позатихнал. Приема сироп РефлуксЕйд Нипио по 3мл след хранене и му давам и 1мл между храненията, ако чуя, че се дави/връща. Спазваме и антирефлуксни мерки (стоене под наклон/прав, често оригване и т.н)
Обаче от вчера (и особено днес) започна да прави спазми на дишането докато яде - пие 5-10мл и прави спазъм, не може да си поеме въздух за 2-3 секунди. Минава му и продължава да яде. Колкото повече изяжда, толкова по-често го прави, в един момент спазмите почват на няколко глътки. Почна и пак да се чува повече давене, видимо да го боли и да се извива докато яде.
Изключвам други проблеми с дишането, цял ден го наблюдавам как диша, прави го само докато яде, а и няма температура или нещо друго, което да подсказва настинка.
Дали трябва да го заведа пак на лекар веднага или това е нормална рефлуксна криза и с увеличаване на сиропа (вече трябва по 4мл да му давам) би могло да се подобри положението?
Благодаря предварително!

# 703
  • София
  • Мнения: 3 188
Разбира се увеличете дозировката на сиропа. Но според мен с по-богати съставки е Гастротус. Може да го имате като резерв. А по принцип това може да бъде препоръка на Вашия педиатър.

# 704
  • Мнения: 295
Здравейте! Този пост ще бъде доста дълъг, затова се извинявам...Случайно попаднах на тази тема и реших да изплача мъката си и да моля за помощ! Големият ми син ще навърши 8г. Още от първата седмица от раждането започна да връща мляко, по-често след храна. Тогава го заведохме на преглед при доктор в педиатрията( вече не помня имената, беше първи от 300)и констатацията беше- бебешки рефлукс-ще го израсне! На втори-трети месец, понеже връщанията започнаха да са и преди хранене, а не само след, го заведох в Пирогов на преглед за пилорна стеноза-не се откри. Препоръчаха спиране на кърменето и заместване с AR мляко. Речено-сторено! Минахме през всички възможни-без резултат.Междувременно някой от докторите назначи Gastrotuss Около 6ти месец бяхме в Турция и там имах възможност да заведа детето на преглед-казаха бебешки рефлукс, ще го израсте и назначиха Gaviscon baby. Положението вече беше страшно- синът ми вече се напъваше да се изправя и при всеки опит връщаше страшно! Нищо не даде резултат. Около годинката, или година и половина спря да връща, или поне така си мислех. Започнаха нескончаеми ларингити с тежки пристъпи, хронична кашлица и хрема. Оказа се, че той връща стомашно съдържимо в устната кухина и си го преглъща...В някакъв момент, понеже така и не намерих доктор, който да ни хване за ръчичка и да ни поведе по пътя на лечението, но до край, без употреба на дежурното,, ще го израсне,,, тръгнах сама (тук ще вметна, че съм биолог и обичам медицинската литература). На своя глава направих рентгенография с бариева каша-резултатът е добър-нищо не се открива. След сериозна борба си,, изпросих,, pH-метрия,,, която направихме в Пирогов. Установиха се над 65 връщания за денонощие (а беше слаб ден), но без сериозна промяна на pH в хранопровода. Изписаха ни  и докторът,, тайничко,, ми прошепна-проблем има, но не е хирургичен и аз не мога да помогна-продължавай да търсиш,,. Така си уредих гастроскопия в педиатрията- няма хеликобактер пилори, лигавици спокойни, всичко, едва ли не, по учебник. Казаха-търси психолог-психосоматично ще да е! ОК! 2ма психолози констатираха, че детето е свръх развито за възрастта си и съвсем не е за тях. До тук... Той вече ще прави 8. Не го израстна. Установих, че действително има връзка между емоциите и рефлуксните епизоди. Почнах да мисля, че може да е като тик?!? И въпреки това продължава. Ларингитните пристъпи вече са сведени до 1 годишно,но кашлицата, хремата и връщането не спират! А ми се плаче с глас, защото, докато пиша това, малкият ми син на 1г.3м примлясква в съня си, орига се и кашля през 1минута (след ларингитни пристъпи миналата седмица) Току що чувам, че той тихо връща в съня си... Не знам вече накъде? На кого да се оплача?!? И да- и в Токуда бях, и при др. Пападопулу бях, и в Здравето, и при шамани, знахарки, хомеопати... И нищо... Помощ
П. С. Няма проблеми с теглото и никога не е имал.Пил е Gastrotuss с литри, Gaviscon baby, Nexium, Церукал и още доста неща, които вече не помня, но знам със сигурност, че никой не пожела да изпише мутилиум. Бил е на всевъзможни диети, включително и на безлактозна...

Последна редакция: чт, 03 фев 2022, 02:59 от Gerta

Общи условия

Активация на акаунт