Гастроезофагеален рефлукс

  • 273 680
  • 780
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 14
По всичко личи, че това е проява на ГЕР, характерен за бебетата, но с по-сериозна изява при Вашето дете. Повръщането, нервността, кашлицата, хриптенето - това е вследствие дразненето от рефлукса. Вярно е, че че щом детето наддава тегло, нещата не са толкова страшни. Вие реагирате правилно на ситуацията и трябва да се въоръжите с търпение и спокойствие - тези прояви няма да отминат скоро, но все пак, след 6 - 8 - 12 месеца все пак ще изчезнат.
Съветите на доц.Георгиева са правилни. Продължавайте по този начин. Не ви трябват други консултации. Но когато идвате към България обадете ми се да поговорим пак.

Професор Бранков, отново съм аз.Има ли как да ви изпратя няколко видеа на синът ми с необичайните движения, които прави с глава/ръце, за да споделите мнение дали е свързано с рефлукса и Сандифер синдром?
Благодаря от сърце!

# 646
  • Мнения: 376
Здравейте, имам бебче на 3месеца. Роден е на 11.12. 2020г 3,620 изписан 3520. Първите две седмици беше на кърма, след това започнах да додавам адаптирано мляко на нан комфортис. На първата консултация на 18.01.21г. беше 4,550. След това започва упорито да отказва гърда, изцедена кърма и адаптирано мляко. На консултацията на 24.02 беше качил - 650/700гр. Но през това време ядеше около 6 пъти всеки път различно. По 40/60мл като е стигал до 120/130мл. Яде сладко в началото и след това започва да се дърпа, да се извива и да хапе биберона. Много хълца и има много газове, гастроентеролога ни сложи диагноза гастроезофагиална рефлуксна болест без езофагит, каза да правим масаж преди всяко хранене и да давам рефлуксаид нипио и пробиотик. Не знам как точно да постъпя, малкия не проявява особени признаци на глад, дори да го нахраня след 4часа. Яде с Триста зора по 50мл.. Притеснява ме, че не е здравословно за него и развитието му, ако може да дадете някой друг съвет ще бъда благодарна, защото милилитрите, които изяжда крайно ме притесняват.

# 647
  • София
  • Мнения: 3 188


Професор Бранков, отново съм аз.Има ли как да ви изпратя няколко видеа на синът ми с необичайните движения, които прави с глава/ръце, за да споделите мнение дали е свързано с рефлукса и Сандифер синдром?
Благодаря от сърце!

Пратете ги на obrankov@abv.bg

# 648
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, имам бебче на 3месеца. Роден е на 11.12. 2020г 3,620 изписан 3520. Първите две седмици беше на кърма, след това започнах да додавам адаптирано мляко на нан комфортис. На първата консултация на 18.01.21г. беше 4,550. След това започва упорито да отказва гърда, изцедена кърма и адаптирано мляко. На консултацията на 24.02 беше качил - 650/700гр. Но през това време ядеше около 6 пъти всеки път различно. По 40/60мл като е стигал до 120/130мл. Яде сладко в началото и след това започва да се дърпа, да се извива и да хапе биберона. Много хълца и има много газове, гастроентеролога ни сложи диагноза гастроезофагиална рефлуксна болест без езофагит, каза да правим масаж преди всяко хранене и да давам рефлуксаид нипио и пробиотик. Не знам как точно да постъпя, малкия не проявява особени признаци на глад, дори да го нахраня след 4часа. Яде с Триста зора по 50мл.. Притеснява ме, че не е здравословно за него и развитието му, ако може да дадете някой друг съвет ще бъда благодарна, защото милилитрите, които изяжда крайно ме притесняват.
Възможно е детето да гълта лакомо и да поема много въздух. Дръжте го дълго време да оригне. Хранете го на чести интервали с по-малко количество. Добавете инфакол капки. Може да преминете на  Фризовом - там е описано подробно как се приготвя.

# 649
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте ние сме в със същите симптоми  като бебето на Velina_st .Дъщеря ми е на 4 месеца , и понякога връща мляко след хранене или 1 час след хранене. Отказва да се храни , понякога суче 5-6 глътки от шишето, и почва да се извива и да бута шишето, оригва се често,хълца, превива се след хранене и по време на хранене, кашля, носа и се запушва , дрезгав глас, дори забелязвам, че и гърдите и хъркат. Спи неспокойно само се мята и пъшка. И въпреки ,че се старая да спазвам препоръките, по скоро се влошава. На адаптирано мляко сме АР формула, сироп рефлуксаид, носим се след всяко хранене, винаги е полулегнала след това и матрака и е повдигнат с 20 градуса. Много се притеснявам , затова записах час при Доц. Георгиева с надеждата тя да ни помогне ! Все пак ще се радвам ако и вие напишете вашето мнение относно написаното от мен ! Благодаря!

Здравейте, видях че не съм Ви отговорил. Смятам, че доц.Георгиево е дала правилни насоки. Все пак тя лично е видяла детето и е говорила с Вас. По Нета консултациите са малко абстрактни.

# 650
  • Мнения: 376
Здравейте отново и благодаря за отговора. Исках да попитам също, дали е противопоказно, че дадох на малкия да яде, отказа ми и си позволих да му дам 1мл от сиропа който ни е изписан (рефлуксаид нипио) след това го пробвах отново да яде и си хапна всичко. Знам, че се дава 5минути след хранене, но дали не направих и грешка, че дадох между яденетата и ако това го облеквача може ли да се дава така. Педиатърката не ми вдига, за това се обръщам тук.

# 651
  • София
  • Мнения: 3 188
няма проблем

# 652
  • Мнения: 275
Здравейте д-р Бранков,
Дъщеря ми е на 4 месеца, 5500 г, с ГЕР и преди две седмици започна да отказва храна напълно, когато е в будно състояние. Храня я само докато спи. Не беше качила и грам и след няколко дни, през които приемаше под 200 мл на ден я заведохме в Пирогов, откъдето ни насочиха към педиатрията. Лежахме в педиатрията в София в отделението по гастроентерология, където й направиха пълни изследвания - пкк, урина, ехография на органите и следяха храненето. Благодарна съм на д-р Хаджийски за това, че направи неща, които не са от неговата компетенция - при нея имаше от преди това съмнения за генетичен проблем, беше повикан генетик и бяха пуснати генетични изследвания, чийто резултат чакаме. Накратко - аз настоявах да се изследва хранопровода, тъй като смятам, че при нея има езофагит, но дори и да няма, мисля че усложненията от ГЕР са вече налице. Лекарите не се съгласиха, тъй като смятат, че причината за отказа от храна е генетичният проблем. За мен е очевидно, че е болката при хранене, насън тя се храни чудесно. При дъщеря ми има обща хипотония и ходим на рехабилитация и хранителен логопед. Повече от логично е за мен този нисък тонус да са отразява на всички мускули включително на езофагеалния сфинктер. Смятам, че проблемът ще ни мъчи дълго, както е често при деца със синдроми. Въпросът ми е как да успокоя нещата, за да се храни детето. Имам фамотидин (изписан, нбе го давам все още, преди време след 3 дни прием получи страхотно разстройство и го спрях), имам и мотилиум (на своя глава плахо давам някакви минимални дози втори ден, не виждам ефект, вероятно дозата е неправилна). Алгинатите категорично не помагат при нея. Лекарите от педиатрията не назначиха терапия, според мен тя е наложителна.
Моля за съвет.

(Пропуснах да отбележа, че дъщеря ми има ARSA - аберантна дясна подключична артерия, д-р Маринов детски кардиолог изключи тя да е причина за дисфагия, иска ми се да проверим дали все пак не се притиска хранопровода, но как? С какво изследване и къде?)

Последна редакция: нд, 21 мар 2021, 16:30 от sylph_sis

# 653
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте, Вие сте били на основни изследвания при водещите специалисти. Дадени са правилните съвети. На някои въпроси Вие сама си отговаряте. Аз не виждам с какво мога да помогна от разстояние.

По принцип: има ли нарушения на центалната регулация - в случая на мотилитета на стомашно-чревния тракт, ще има рефлуксни симптоми. Езофагит се доказва с гастроскопия, а киселинен рефлукс -- с импеданс рН-метрия. Те дават основание за назначаване на терапията, тоест вашият проблем е в ръцете на педиатрите.

Какъв е генетичният проблем?

# 654
  • Мнения: 275
А къде бих могла да отида, където ще й направят гастроскопия, без да ми обясняват, че на тази възраст "не е възможно да има езофагит"? Към кого да се обърна, който ще назначи терапия и ако тя не дава резултат, ще й следи състоянието, без да ми обяснява, че това е физиологичен рефлукс, който се израства? Изобщо има ли лекари, които приемат сериозно този проблем и не чакат да се стигне до сериозни усложнения, за да вземат мерки? Аз съм тотално изгубила доверие в лекарите заради проблема на дъщеря ми. Цялата отговорност за нейното състояние е прехвърлено върху нас като родители, а ние не сме медицински лица. И защо се налага да се моля да я изследват? Извинявайте за многото въпроси, те повечето са реторични. Трима гастроентеролози, педиатри, генетици...а проблемът се задълбочава. Трябва децата ни да започнат да повръщат кръв, да започнат да губят тегло или да правят аспирационни пневмонии през месец, че да им обърнат внимание. Ами, извинявайте, но това е безумно.
Да отговоря на въпроса Ви - подозира се микроделеционен синдром. Чакаме резултатите.
Приятна вечер и благодаря за отговора, все пак е някакво успокоение...

# 655
  • София
  • Мнения: 3 188
Аз също Ви отговорих принципно. Гастроскопия се прави при определени клинични показания, като в тази възраст почти се избягва. Аз лично не мога да помогна, защото съм детски хирург. С това се занимават д-р Лазарова от гастроентерологията на Университетската педиатрична болница в София (след Военна болница), доц.Георгиева от Варна, проф.Бошева от Пловдив. При положение, че е налице генетичен синдром, свързан с централномозъчна дисрегулация и тежка дисфагия, лечението е само симптоматично, но не окончателно. Не искам да се впускам в подробности, защото все пак още няма яснота, но в световната практика при такива случаи се прибягва до крайни хирургични мерки. У нас няма такава опит и аз се въздържам от професионално мнение.

# 656
  • Мнения: 275
Точно така е докторе, обикновено извършват фундопликация при тези деца. Това на запад е нещо обичайно. За жалост тук не е така. Ще се мъчим и това е...

# 657
  • София
  • Мнения: 3 188
Фундопликация може да бъде извършена навсякъде. Ако ми пратите някакви документи мога да говоря с доц.Шивачев, шеф на детската хирургия в "Пирогов". Аз лично в Токуда избягвам да приемам такива сложни случаи поради недостатъчна база. Въпросът е в това, че тази методика не може да помогне самостоятелно ако има комплексен синдром на нарушена централномозъчна координация. Тогава хирургичните намеси са много разширени и ние досега не сме правили такива.

# 658
  • Мнения: 275
Имам огромен интерес за консултация с хирург, който би се наел да направи (при необходимост) фундопликация. Засега все още чакаме генетичните изследвания, като точната диагноза би дала яснота до колко са решими проблемите с медикаменти и изчакване, защото от споделеното от други майки (членувам в една група на майки в САЩ) при сериозни делеции единствено оперативно са решавали проблема с рефлукса на децата. Ако пък делецията/дупликацията е малка, проблемите с мускулния тонус и мотилитета пак ще си ги има, но поне може да се справим с дисфагията чрез хранителна терапия (която в момента така или иначе провеждаме) и тогава мисля ще даде чудесни резултати една операция (?) Не знам, има много неизвестни засега при нас, но съм ужасно благодарна за предложението Ви. Моля, кажете ми как да се свържа с вас, когато получим окончателна диагноза?

(Отделно, след като премине вълната на Ковид, ще направим консултация с Доцент Анастасов от Пловдив, за да се види дали няма структурен проблем по меко небце, ларникс и т.н. който да пречи на храненето, защото се оказва, че в София няма специалист с нужната техника за добра диагностика на точно тези проблеми. Поредният абсурд...за цяла България - един-единствен лекар)

Последна редакция: нд, 04 апр 2021, 19:13 от sylph_sis

# 659
  • Мнения: 825
Здравейте,
След установяване от лекар УНГ, че честата поява на кашлица при дете на 5г. е причинена от рефлукс, е проведено лечение, плюс прием на Гастротус. Положението е овладяно. За 2-3 месеца.
Въпросът ми е: такъв вид състояние израства ли се с времето или трябва да се обърнем и към гастроентеролог, при все, че проблемът се появява периодично? Цял живот ли ще трябват диети, сиропи и т.н....

Общи условия

Активация на акаунт