Suomi - 2ра тема

  • 17 952
  • 285
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 786
margihr, привет!
Не съм във Финландия, в Норвегия съм и няколко пъти се разписах в темичката ви по съседски   bouquet
Сватбата е скоро, да.
И снимчици ще покажа  Hug Heart Eyes

# 16
  • Мнения: 6 993
Снимките се слагат така:
[имг]линк към снимката[/имг] - имг го заменяте с img, аз не го заменям, защото ще излезе празно място и няма да видите кода.
Може и да копирате и пейстнете линка и после да го маркирате, а след това да натиснете картинката тук отгоре:

Но наистина първо трябва да е качена някъде  Grinning

# 17
  • Мнения: 35
  Еовин smile3501 , сега ако кажеш и къде да ги кача......
Извинявай, че питам като маймунка, ама хич ме няма в тези неща..... Embarassed

щастлива , извини ме! След като си пуснах поста се сетих, че съм те "виждала" тука, а после видях, че си писала и по други темички /по повод грима и прическата за сватбата/......Още веднъж - желая ти страхотен празник и много, много хубави емоции през медения месец! smile3525 Ще чакаме снимки!!!!

# 18
  • Мнения: 2 786
Благодаря, благодаря  Hug
(как е благодаря на фински?)

Понякога попадам по телевизията на интервю с финландци и се заслушвам в думите им, но нищичко не разбирам.
Нищо общо няма с нито един език, който ми е познат  Tired
А такива екзотични езици като финския и гръцкия много ми харесват  Crazy

# 19
  • Мнения: 35
Kiitos! /Благодаря/ smile3503

Да ти кажа, и на мен все още ми звучи много екзотично / особенно на моменти, като заговорят бързо или на някой от многото им диалекти...... Joy/! Но, в интерес на истината, независимо, че е много по-различен от повечето "нормални" езици, много ми харесва "мелодиката" му, напевния и даже на моменти - монотонен начин, по който говорят финландците....

# 20
  • Мнения: 312
   В началото като дойдох и слушах колко много думи използват си мислех,че говорят много важни неща дори и за не толкова важни поводи. Сега, успявам да различа 100-кратното повтаряне на "mutta totta", което е нещо като нашето "амииии"  Joy Това отново в кръга на шегата. Езика наистина е интересен, но не се учи за месец или година, мисля че човек го учи цял живот, имайки предвид колко продуктивен е.Постоянно измислят нови думи,които често трудно можеш да познаеш от къде произлизат. Днес докато четяхме един вестник с моя приятелка-финландка се появи една дума,която дори тя не знаеше какво означава. Разгадахме значението (т.е. тя го разгада), но факт е ,че дори за финландците е трудно.
 Щастлива как е в Норвегия времето сега? Имам идея да дойда през декември с приятели и ми беше любопитно дали ще имам нужда от виза.Чух много мнения по въпроса. Някой ми беше казал,че дори с цел туризъм ще имам нужда от виза,тъй като Норвегия не е в ЕУ.
 Еовин благодаря за инфото относно качването на снимки.Аз съм голям индианец в тази област  Embarassed

# 21
  • Мнения: 2 786
margihr, мда многото диалекти ги има и тук и понякога дори самите норвежци не могат да се разберат помеждуси, какво остава за чужденец  hahaha
Неслучайно се казва, че най-често задавания въпрос в Норвегия е "Какво каза?"  hahaha
Затова пък си имат Букмол, който всички разбират, дори и да не го говорят  Rolling Eyes
Иначе за напевността, мда ... а норвежки чувала ли си?
Ословчани не говорят, те пеят - отново норвежко изказване  Party
Предполагам и във финския има форма, която се води "официална" и всички я разбират?

рали, времето е променливо - ту грее слънце, ту вали дъжд.
Не е студено, не е и жега, приятно пролетно-есенно време.
Декември вече се очаква да е доста захладняло  Wink
Виза не ти трябва, с български паспорт можеш да влезеш и да стоиш 3 месеца като турист.
Норвегия не е в ЕС, но е в ЕЕА като нас, което е важното в случая Wink

# 22
  • Мнения: 2
извинявам се за изчезването,имах малко ангажименти,а и курса ми още не е свършил (слава богу,тази седмица е последна).и аз като margihr само разнасям учебници,тетрадки,та човек може и да си помисли, че съм ученолюбива (естествено това е само за заблуда на противника smile3521  )
щастлива,да,скоро ще съм финска булка  married засега ни е страх да определяме дата,защото не знаем колко време ще ми отнеме да взема документа от бг че не съм омъжена.имах малко ядове с нашия консул,оказа се че е пълен идиот,попитах го как се нарича нужния документ за да знам как да го впиша в пълномощното,той ми каза "удостоверение за семейно положение и родствени връзки",а доколкото разбрах по-късно от Интернет това,което ми трябва е "удостоверение за семейно положение необходимо за сключване на брак с чужденец".та това ще ми отнеме минимум 3-4 седмици,а и понеже решението беше малко спонтанно та затова още сме до кривата круша  newsm47 но предполагам че до края на август ще съм финка  smile3503 просто в момента все още съм в страхотна еуфория,предполагам повечето от вас (да не кажа всички) познават чувството.но да не се отплесвам много-честито на щастлива и всичко най-хубаво,желая ви дълъг и щастлив съвместен брачен живот  newsm51
относно финския език,той е обявен за най-красиво звучащият език след италианския и шестият по трудност в света.за мен по-труден език няма,може би китайският,но не съм го учила още за да кажа със сигурност smile3506
та така,аз ще изчезвам,че става малко късничко,лека и мека ако има и други среднощно бродещи из нета като мен  smile3507 smile3507 newsm53

Последна редакция: ср, 23 юли 2008, 14:55 от sweet_puppy1103

# 23
  • Мнения: 2 786
sweet_puppy1103, аз си вадих такъв документ от общината по постоянен адрес в България.
Отне точно 30 минути на майка ми да го вземе (дори не се наложи аз да си ходя), после го е дала за превод и легализация и ми го прати по пощата.
Цялата процедура отне около 20 дни - превод, легализация, поща.
Тук при нас този документ важи 3 месеца само мисля от датата на издаване.
Казва се "Удостоверение за семейно положение и членове на семейството", а най-отдолу в полето "Удостоврението да послужи пред" са написали "ЗА ЧУЖБИНА".
На английски е преведено като Certificate of marital status and family members.
Задължително е да има апостил.

И аз ти пожелавам скорошна сватба, много щастие и любов и безпроблемно вадене на документи Simple Smile
Няма нищо сложно в този документ Peace

# 24
  • Мнения: 6 993
Така, връща се форум съпортът да дообясни за снимките.
Сетих се аз, че ще питате къде да качвате, обаче снощи спря токът и...ние сме на рутер и нямахме интернет.
И по тоя повод ядохме полусурови картофи, защото не можаха да се доопекат Joy
Както и да е.
За снимки ползвам ето това:
http://photobucket.com/
Там може и клипчета да се качват и презентациики да се правят Simple Smile
http://www.webshots.com/
 Това също съм чувала, че е добро местенце, но не съм го ползвала.

Исках да ви споделя, че времето май някакси разбра, че ми се живее във Финландия и от 3 дни е 20 градуса, облаци, дъждец...Подготвя ме явно  Laughing

И да се изкажа, като някой учил няколко езика, италианският не ми хареса толкова Rolling Eyes
Като звучене си харесвам френския, руския и финския.
Английският ми е толкова...всекидневен вече, че имам чувството, че ми е втори майчин, понякога ей така си седя и си мисля на английски. Кофти тръпка.

Туй то.
Питайте, ако имате други въпроси за снимки или за ползването на форума, аз съм тук от...100 години сигурно  Rolling Eyes Laughing

# 25
  • Мнения: 2
щастлива,а трябва ли нотариално заверено пълномощно за да се вземе това удостоверение?майка ми предложи да направим едно генерално нотариално заверено пълномощно,демек аз й позволявам да се подписва навсякъде от мое име,но не съм сигурна дали е законно  Thinking newsm78 а тя все пак е счетоводител,не адвокат.та....някой виждал ли е такова генерално пълномощно в употреба в бг??

# 26
  • Мнения: 2 786
sweet_puppy1103, моята и без пълномощно го взе.
Само ЕГН-то и трите ми имена каза.
Може да кажеш на майка ти да отиде и да пита.
Ако стане без пълномощно - ок, ако не стане - ще мислите пълномощно.

И понеже съм работила в сферата на нотариалните дейности, ще ти кажа, че такова животно като "генерално пълномощно", което да ти служи "навсякъде, където се наложи" няма.
Много хора са идвали да искат такъв документ, но реално погледнато за повечето от нещата, за които ще ти потрябва, се иска изрично да е упоменато.
Например за банките - да открива, закрива сметки, тегли и внася неограничени суми, да прави преводи, да получава дебитна карта, да получава извлечения - изброява се всичко, което искаш да се прави с банковата ти сметка, защото никоя банка няма да си позволи да допусне някой да прави нещо, което не е упоменато в пълномощното изрично.
"Заяждат" се за 1 дума дори.
За недвижими имоти - да купува от твое име, да продава (точно описание на имота), да получава парите, да плаща, да вади документи за имота (описва се община или друга служба и какъв документ точно), да го регистрира, да плаща данъци и такси, да го отдава под наем, да сключва договори, да получава наема, да открива и закрива телефонни постове, да променя партиди за електричество, вода, парно - всичко изброено.
За автомобили - да купува, продава (за продажбата е по-сложно, описва се колата, подписват се декларации от собствениците и законните им половинки), да управлява, да плаща данъци, да вади други документи, да я води на годишни прегледи, да извършва други ремонтни дейности - пак всичко изброено, според каквото искаш.

Отплеснах се малко, но предполагам разбра идеята.

Ако й трябва пълномощно, за да ти извади тази декларация, в пълномощното по-добре пишете: "Да послужи пред Община Име, да издаде Удостоверение за семейно положение и членове на семейството на мое име, да го получи и да се подпише, където е необходимо."

Помисли си за какво друго ще ти трябва пълномощно да й направиш и внимателно го съставете, не залагайте на "пред където се наложи", защото това е адски обширно понятие и на някои места ще мине, ама на други - не.
Аз направих на майка ми пълномощно за банковата ми сметка, а отделно й направих пълномощно за едни наследствени неща, които да доурежда от мое име.

# 27
  • Мнения: 35
Еовин , много, много благодаря за помощта!  newsm10 По-късно ще се опитам да се справя със снимките! Съвсем спокойно можеш да си представиш, че си във Финландия, защото и тука е 20 градуса и от неделя до сега, почти всеки ден вали......
А, много съжалявам за полу-суровите картофи - и на други се е случвало, хич да не ти пука..... Joy

sweet_puppy1103 , наистина преди имаше нещо, което се наричаше "генерално пълномощно", но от доста години няма такова животно в Бг.  И аз, като щастлива  направих различни пълномощни на баща ми - за колата, за банковата сметка, да ме представлява за апартамента и .....така. По-сигурно е, защото различните институции много държат на такива глупости!
щастлива , толкова добре и подробно си описала нещата, че няма смисъл да се повтаряме!

# 28
  • Мнения: 35
Еовин , помощ! .....отново Embarassed
Егати и заблудената дето съм - регистрирах се, качих една снимка и след това като се зазяпах......като ТЕЛЕ! hit
Моля, моля, моля - ако имаш време и ти се занимава, напиши какво трябва точно да напрявя /по-подробничко, ако може, като за .....  animal085/

# 29
  • Мнения: 2 786
Аз използвам един сайт без регистрация, margihr:

http://prikachi.com/

Общи условия

Активация на акаунт