Лятна - магрибско - образователна - 1

  • 55 534
  • 292
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 914
Ей      Кате    страхотни  спомени  ми  навя   Hug

ние  ходихме  три  години   подред  там   в  Асила    Blush  плажовете  са  чисти   спокойни ,разхождат  се  камиляри с  камили  за   снимни ,а  вечер  прескачахме  до  Танжер 
там  и  делфинариум  има  през  лятото и  в  далечина  се  вижда  Гибрелтара

по  принцип     местните  рядко  ходят  по  плажове  особено  хората  от  Шамал  ,така  се  наричат  горните части  на  Мароко   ,хората  там  говорят  и  като  втори  език испански 
и тн  и  тн 

природата  е  уникална  Party

# 61
  • Мнения: 914
Азила  или  Асила   може  и  двете  по  произношение зависи  от  района

http://farm2.static.flickr.com/1181/1433091381_e3ccc27190.jpg?v=0http://xauen.jeeran.com/my_fotos/IMG_0305.JPG

За  супермаркерите    най  големите  са    в   по  големите  градове  те  са  от  кралските  фирми

напоследък  има и   Асима в  много  градове

В  тези   супермаркета   алкохола  се  купува  без  проблем   Sick

да  не  си  мислите  че  сме  за  съжаление  Laughing  в  това  отношение и  тук  има  свобода
 всеки  си  купува  каквото  иска  Wink

Единственоо   в  Рабат има един  супермаркет   казва  се  Ас  сук  Салям  където  не се продава  алкохол  Shocked

а  за  сергиите  по  улиците    мнооого са   Joy

продава  се  кефир    ,риба  ,сок  от  портокал , зеленчуци  ,плодове  ,  мента  ,магданоз  и  кориандър и  целина 

да  не  забравя  и  че  има  които  дават  вода  и  му  даваш   дребни  монетки  просто  като милостиня   и  много  туристи си  правят  снимки  с  тези  накипрени  продавачи

 Joy

# 62
  • Мнения: 110


Ето ги и тях... рано-рано -продавачите на вода на площада Жемаа-ел-Фна в Маракеш. Този площад, за който всички питат: питайте и ще отговорим с радост и подробно така да се каже. С тези продавачи много теристи се снимат, и както свеар е казала, им дават паричка. Хайде сега интересна случка: през юни тази година в София регистрирахме Българо-Мароканска Асоциация: не са много мароканците тук, по-малко от 30 човека, но пък има някои хора, които са в Бг още от студенството си, по 25 години. Те са научили езика, имат бизнес, имат и интересно хоби, интегрирали са се. Някои са женени/ омъжени за местни, да чужденци, има и много българи, които имат интерес към Мароко. Всяка година Международният Женски Клуб прави Коледен базар: представители на Посолствата се организират, взеки носи сувенири от своите си страни, готвачките - към резиденциите, има готвят традиционни ястия. Така продажбите отиват за проектите - социални и образователни на Клуба. Организацията и продажбата и всичко, което правиш там е доброволно, остават многото контакти, удовлетворението. Аз от 3 години участвам също, но миналата година се сещам, сред навалицата от купувачи в София, един господин в носия, усмихнат, със звънче, облечен като продавач на вода.....зън-зън... пак зън-зън.... "побърках всички!", както самият той каза. Оказа се един от основателите  на Асоциацията и много активна личност, но тогава не сме се познавали. Излишно е да казвам, че тази година съм продавач на щанда на Мароко!!                     
 

# 63
  • Мнения: 558
прочетох аз, но съм изпуснала да редактирам поста си в частта за гибралтар...обаче ми стана ясно, че испания никога няма да се откаже от тея територии.

бях споменавала,че имах съквартирант мароканец... та забелязах,че те (той и приятелите му) мн рядко ползват прибори при хранене, а ядат с пръсти и от обща чиния...това някаква традиция ли е,или е по-скоро изключение?

готвят мн вкусно...въпреки,че са мъже...или ги учат от малки на домакинска работа, или храната там си е по принцип доста вкусна...
и правят мн вкусен чай с мента или джоджен ...така и не мога да разпознавам тая подправка

PS: мн. е сладко кралското семейство...

# 64
  • Мнения: 110
 

Мароканската Кухня

Мароканската храна е вкусна и ароматна, тъй като съставките – плодове, зеленчуци, зърнени, животински продукти, се отглеждат д използването на много малко или почти никакви изкуствени торове и химикали.
Не на последно място, храненето е практически и социален ритуал.
Готвачите в 4 имперски града – Фес, Мекнес, Маракеш и Рабат, са положили изключително голямо старание да обогатят мароканската кухня и да я представят като една от ценните отличителни характеристики на тази страна.
Основното ядене е на обяд, с изключение на Свещения месец Рамадан, през който се яде и пие след ел-магриб – залез слънце. За начало се сервират топли и студени салати, следва тажин – доста подобно на нашенския гювеч. Най-стабилното ястие съдържа агнешко или пилешко, а после на масата чака вкусна „планина” от кус-кус със зеленчуци, с месо или с месо и зеленчуци. За край на кулинарното пиршество – чай с мента. Често мароканците се хранят като използват трите си пръстта, така както китайците и японците използват клечките. Хлябът се използва като основа – преди за загребат от общото плато, мароканците хващат парче хляб в ръка – така не докосват останалата част на храната с пръсти. Десерти и сосове – ядат се с лъжица. Видът на яденето е такова, че късовете са с размера на хапки и по принцип не се налага използването на ножове.

# 65
  • Мнения: 110
 

Силното арабско влияние в 2 имперски града – Фес и Мекнес има важно значение за оформянето на мароканската кулинария, а също така и андалуския полъх от Теуан и еврейските традиции от Есауира. Нова културно многообразие може да бъде открито в няколко известни любими марокански ястия като кус-кус, бистрея – сладко-кисел пай, мешуи – печено агнешко, джел емшмел – печено пилешко с маслини и лимон.
Подправките са внесени в Мароко преди хиляди години, но много от тях вече се отглеждат в страната. Ментата и маслините – идват от Мекнес, портокалите и лимоните – от Фес, крушите – от Казабланка, херингата се доставя на пазара от реката Себу. В Мароко растат и нарове бадеми, фурми, лешници, орехи, в някои части – се произвежда мед, ръж, череши, пъпеши, грозде. По крайбрежието на Атлантика има богат избор на морски дарове, а агнешкото и пилешкото са разпространени в планинските региони на страната.
Мароканците ще ви кажат, че най-вкусните ястия са домашно приготвените. По принцип в редица статии пише, че в тази „традиционна страна” жените готвят ли готвят... така е, но мъжете са много умели готвачи и нямат нищо против да се включват в къщната работа. Културата и традициите насърчават всеки мюсюлманин, които е женен, да се отнася добре със съпругата и децата си и да помага.
Арабките учат синовете си да готвят с лекота. Освен това мароканците много обичат да хвалят културата и традициите си, а вкусната храна е прекрасно представяне на страната. 
         
Основни съставки

Мароканската кухня е богата на подправки като се използват единствено пресни. Подправките се използват, за да подсилят, а не да притъпят вкуса на храната. Най-често се използват следните:
 
канела
за приготвянето на бистрея, кус-кус и много десерти.
 
ким
една от най-ароматните подправки за овкусяване на месо, агнешко или пилешко
 
джинджифил
използва се за приготвянето на тажин
 
пипер - лют
главно по това се познава кухнята в Южно Мароко
 
пипер червен
за овкусяването на блюда с домати, зеленчукови тажини
 
гжела – черен сусам
за хляб и бисквити
 
сусам
за хляб, десерти, за приготвяне на ястия със шафран

черен пипер

Раз ел ханут
Букет от подправки – между 20 и 30

магданоз
при приготвянето на тажини

зелен кориандър
използват се листата, а не семената – за приготвяне на тажин

майорам, мента
за приготвяне на чай

ароматни води
портокалова вода или розова вода – за приготвянето на кексове, сладкиши, тажини, салати

босилек
лук

мед
да омекоти вкуса на ястия, приготвени с чесън

лимони
особено консервирани

яйца
много популярна съставка – използват се както в бистрея, така и за приготвянето на ястия с

пилешко

мед
за глазиране, десерти, ястия с пиле, тажини

кус-кус

леблебия
използва се за приготвянето на хуммус, ястия с кус-кус и тажини

хляб
тестен хляб и пита – използват се като „подложка” при яденето с пръсти

маслини

Любими марокански ястия
Ако ви се хапват вкуснотии, имате 2 избора: да отидете на диффа – банкет или да отидете на гости при свекърва си. Има и трети блажен вариант – съпругът ви готви, но после трябва да отдадете значимото възхищение. Похвалете човека, цъкайте с език, възхитете се, защото храната ще е пиршество за сетивата и вкуса.     

салати
Пресните студени салати се сервират за начало, преди основното ястие. Най-популярна е салатата от домати и печени зелени чушки, зеленчукова салата, морковена, от патладжан или от моркови и портокали.

Бистрея
Сладко –солен кейк от 3 пластта – пилешко месо на късове, покрито с яйца, полято с лимонов сок, гарнирано с настъргани бадеми. Увива се в тънко тесто – уарка и се гарнира с канела и малко захар. Казват, че тънкото тесто е подобно на това, които се използва за приготвянето на китайски пролетни рулца, пренесено е в Мароко от персите.

кускус
Приготвя се на пара –в специален съд. Сместта се изсипва в по-голяма чиния и се гарнира със зеленчуци, месо, риба. Казват, че това е традиционно берберско ястие. Обикновено се приготвя в петък. Във Фес приготвят кускус със 7 зеленчуци, тъй като 7 се счита за щастливо число. Седемте щастливи зеленчука са – лук, тиквички, ряпа, пипер, моркови и домати.

Риба
Мароканците обичат както прясна, така и осолена риба. Често се готви на пара, но може и да се хапва пържена или пълнена. Особено разпространен е тажина с риба, който се приготвя с картофи, домати, зелени пиперки. Мароканците казват, че най-важното в тажина е соса.

Пилешко
Това месо е съставка на едно от най-вкусните блюда в Мароко. Месото може да бъде задушено, печено или пържено,а често е гарнирано със зеленчуци. Класическото ястие е пилешко с лимон и маслини, а тажин с пилешко се прави с масло, пипер, лук, шафран, леблебия, Пилетата се пълнят със стафиди, бадеми, ориз или яйце.

Месо
Агнешкото държи първенството, особено печеното агнешко, което има мек и приятен вкус. Агнешкото се приготвя и задушено, на пара или на шишчета- шиш кебап. Под формата на кюфтета се използва в тажините.

Десерти
Сладкиши се сервират, но не след края на всяко хранене. Популярни са следните плата- "рога на газела "– многолистно тесто с пълнеж от счукани бадеми, поръсва се със захар. Тестото се пържи, после де потапя в мед и се поръсва със сусам.

Чай
Ето защо няма нужда от десерти след храненето – чаят си е цял десерт. В зеления чай с мента се добавя много захар. Получава се нещо като сироп.

# 66
  • Мнения: 110
криси,   chefето за теб - много сполучлив десерт, винаги става. Ако обичате много сладко... Може сега и със сладолед - точно преди хапване да се гарнира.

Кодрит Кадир

Много вкусна карамелена торта от арабската кухня.

Разтваряме 5с.л. захар по дъното на тавата, като се карамелизира разпределяме равномерно по дъното. След минутка тя застива като стъкло. 

За крем карамела:
2 ч.ч сухо мляко( 200гр)
200г захар
3 яйца
1-2 ч.л. ванилия
650 мл вода
Разбиваме всички компоненти с миксера за няколко секунди. Получава се консистенция като прясно мляко. Изливаме върху карамела, ще се чуе звук като чупене на стъкло.

За кекса:
1 яйце
100г захар
100 мл прясно мляко
100 мл растително масло
1 непълна ч.л. бакпулвер
100-150г брашно
2 ч. л какао

Всичко се омесва като за кекс. Изливаме го на тънка струя в ЦЕНТЪРА на крем карамела. Не се притеснвяйте, във фурната кексовото тесто се надига и разпределя ВЪРХУ крем карамела. В това се състои тайната на тортата.
А сега как се пече. Кипнете съд с вода. Сложете формата с карамела в друга малко по-голяма по размер тава. Сипете кипналата вода във външната тава, т.е да се получи водна баня. Печете на 180 С до готовност на кекса, но не по малко то 45-50мин.
Като поизстине извадете от фурната и оставете добре да изстине заедно с водната баня. Най-добре да го сложите за няколко часа до една нощ в хладилника покрит с фолио. Като извадите от хладилника с нож освободете страните и обърнете в поднос.

# 67
  • Мнения: 2 952
Здравейте , да добавя нещо за четене към хубавата тема , което намерих в нета :

Юри Иванов Варошанов (  Раздел: Пътеписи )
  Декември 2002


http://www.bukvite.com/poem.php?docid=19808 
 


# 68
  • Мнения: 2 952
А ето нещо за Макоканските сватби и рисунките  с хина  /  ВИДЕО :

http://uk.youtube.com/watch?v=fRx1CHDNFH8

Рисуването ( Дубай ) :

http://uk.youtube.com/watch?v=ew5ddVufydM&feature=related

Още:

http://uk.youtube.com/watch?v=z3njudLPUdY&feature=related

Сватбена церемония :

http://uk.youtube.com/watch?v=hdolEr-oP3U

Има още много , цъкайте там ....

До скоро!

# 69
  • Мнения: 110


Да управляваш страната за $967 100 на ден

Мароканският крал Мохамед 6-ти /накратко му казват М6/ харчи по 3.6 милиона паунда = 8.8 милиона долара на месец за заплати на персонала, 97,000 паунда за поправка на коли и почти 53,000 за храна на животните в двора. Това показва разбивка на бюджета на кралското семейство, оповестена по повод стратегия за справяне с бедността.

Подробностите за щедрото харчене – за пръв път финансите на мароканския крал да публично оповестени, показва, че Кралят струва на данъкоплатците около 144.6 милиона паунда на година, 18 пъти повече отколкото харчи Кралица Елизабет.

Дворецът плаща 632,000 паунда месечно за електричество и вода, 600,000 паунда за телефони и 355,000 паунда за петрол и гориво. На месец, закупуването на други се остойностява на 121,000 паунда, а 61,000 паунда са за канцеларски материали.

Застъпниците за демокрация и човешки права посочват, че 6 милиона мароканци – 1/5 от живущите в страната трябва да живеят в по-малко от дени паунд на ден.
Според списание Форбс, състоянието на мароканското кралско семейство възлиза на 2.1 милиона-2.7 милиона паунда.

Разкритията за бюджета за публикувани в мароканско-френското списание Tel Quel. Изданието цитира и думите на братовчед на Краля Принц Мулаи Хичам, според когото системата за управление на страната трябва да се промени.
"Реформирането на монархията е единствения ход да нейното оцеляване", казва принца, който е прогонен от кралския дворец в Рабат и сега живее в САЩ.

Миналият месец мароканския парламент, който се управлява от Краля одобри бюджета без възражения.
В двора на 42-годишния монарх Мохамед 6-ти работят около 1100 човека. За този управника казват, че „плейбой”, за разлика от деспотичния си баща Хасан 2-ри, който умира през 1999. М6 се провъзгласява за „Крал на бедните” и има намерението да реформира политиката на страната, въпреки, че преди години, по време на официалната визита в Западна Сахара, са ангажирани 6 транспортни самолета Херкулес, за да пренесат вещите на делегацията.
Според Tel Quel – изданието, чийто екип събра данните от официалните документи и наруши националното табу като ги публикува, кралят струва на данъкоплатците си повече, отколкото всеки друг управник в Европа.

Във Великбритания, бюджетът на Кралицата е фиксиран на 7.9 милиона паунда годишно за следващите 5 години. Испанското кралско семейство струва 5.05 милиона паунда годишно, а белгийския монарх - 4.23 милиона паунда годишно. Фресккият президент Жак Ширак разполагаше с бюджет от 22.3 милиона паунда на година.
Месечната заплата на Краля възлиза на 25,126 паунда и е  съпоставима с тази на Директорите на Западни Компании; Различното е, че приближените на Краля – останалата чадт от семейството ,се ползват от около 114,500 паунда на месец.
Абдехнамид Амине, президент на Мароканската Азсоциация за Човешки Права, която има кампания за фиксиране на минималната заплата благодари на Tel Quel за публикуването на данните. "Хората с яд научават, че има такава огромна разлика между богатите и бедните в нашата страна" добавя Амине. "В продължение на години водим кампании за фиксирана минимална заплата от 112-119 паунда месечно за производствения сектор и 80 паунда на месец в земеделието.» Законът е приет, но не е изпълнен.


http://www.smh.com.au/news/World/Ruling-Morocco-on-967100-a-day/ … 106415529965.html


Бележка от мен – ето прилагам линка съм статията – тя е от 2005-та година. Преведена е 1:1, взета е от гугъл: има какво да се прочете и там.

Иначе вече се изпълнява Закона, минималните заплати в Мароко са фиксирани и идват повече, отколкото в Бг., но това е друга тема.                       

# 70
  • Мнения: 323
кате благодаря за изчерпателната инфо.

# 71
  • София
  • Мнения: 3 778
Това, което съм чувала, но знам ли дали е така е, че този крал е далеч по-добрият вариант от предишният и малко по-малко налага реформи, промени и демокрация в страната.  Whistling

Но питането ми не беше за кралят. Кате, кои са най-популярните сладкиши там? Виждала съм нещо, което прилича на кадаиф, но дали е същото  Rolling Eyes

# 72
  • Мнения: 110
Здравей и на теб!  Hug

Да, като жена дори мога да кажа - редица неща промени Мохамед6 - Мудауана - Семейният Кодекс с регулирането на броя на съпругите - те по смисъла на Корана са до 4 едновременно, но сега се иска разрешение на първата съпруга, ако изобщо някой тръгне да се жени за 2-ра, грижите за децата и домакинството се признават за стаж,  повече привилегии има за самотните майки и разведени жени да си намерят работа.
Някои пък казват, че Хасан 2-ри не би бил доволен, ако знае, че синът му прави от Мароко западна държава. ... и не държи на традициите на Исляма по този начин. Счита се, че активните връзки на Мароко със западни страни ще  нарушат традициите и морала.
Монархът знае обаче, че дори и финансирането от ЕС налага нови норми на поведение. Смея да кажа, че по програмата за женски кооперативи, вечеима успешна марка фирма, която е ангажирана с управлението на малък цех за машинно обработване на аргановите ядки. Редица редица са вече проектите за опазване накултурното наследство и традициите. Развива се страната.
Тази статия е едно мнение...
За десерти, ще питам веселушко, че той по-знае и ще пишем, ама като кадаиф е, да!           

# 73
  • Мнения: 2 952
Грижите за децата и домакинството се признават за стаж ? Как така , в смисъл ...? Нали няма пенсии изобщо .... Връзката със стажа  в тоя  смисъл каква е ?Интересно.Къде се "води" тоя  стаж и за какво им служи?Данъци, осигуровки ....Може би в друг  смисъл  се признава за "стаж" ако не рабирам правилно.

Жените масово не работят , нали ?

Относно разрешението на първата съпруга  за  взимане на втора ....Това мисля , че  е  ако иска втора  трябва да се разведе с първата при нейно несъгласие за вземане на друга съпруга, но трябва да е оповестено в "брачен договор" това.Там се помества и издръжката за нея и децата й и  всички останали подробности.Ако тя не е подписала този  договор преди да се ожени той може да не й поиска "разрешение" за втора съпруга.Поправете ме ако греша.Може би моята информация не  е релевантна за Мароко точно.

Ще  съм благодарна на отговори  Peace .

А този  братовчед на краля  (и той симпатяга , нали са на двама братя деца).

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 12:57 от petia911

# 74
  • Мнения: 110
Здрасти, Петя!
Има осигуровки - здравна една има -заработещите и тя е доста ниска за нашите представи. Работят жените, особено образованите се връщат така бързо на работа - като направят децата 2 години. Вече и в Мароко е доста трудно да намериш хубава работа без образование. Доста учат мароканките. Е има я и неграмотността сред жените, но това ще е предмет на друга статия .... то все едно в Бг я няма сред ромското население. Има ги и многото деца, заради които таткото работи, но пък напоследък в някои градове с тези проекти, се промени ипрофила на заетостта.
 
За стаж следното имам предвид - порастнат децата - ако са с малка разлика, и се замислиш за работа, или по някой проект за развитие на занаяти участва жена с деца, или се разведе, мъжът й почине и търси работа. От моето ново семейство една млада жена не работи, но има детенце на година и нещо и вече се свързва със предишни работодатели да проучва, но мястото й е заето, тя говори 4 езика, работила е в туристическа агенция.      
  
Петя, видяп ти питането сега, довечера ще отговорим подробно!

Последна редакция: нд, 20 юли 2008, 13:16 от akhyal_katya

Общи условия

Активация на акаунт