Патладжанена тема

  • 27 458
  • 114
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 899
Най обичам патладжанени сандвичи - на дълги филийки, изпържени. Отделно правя доматен сос и редя: патладжан, пушено-топено сирене, заливам със сос и пак патладжан- правя го триетажно. Сосът и патладжаните е хубаво да са топли, за да се разтопи сиренцето.

# 16
  • Мнения: X
 PeaceЕдно записче и от мен. Обичам да приготвям и да ям патладжани под всякаква форма- пълнени, пържени, печени, панирани и т.н. Но най-любимите ми са : пълнени с много лук, зеленчуци и кайма chef

# 17
  • Мнения: 11 607
Патладжан в къщи обичам само аз! И донякъде и половинката.....

Ето и пастета, който направих скоро - тип кьополу по-скоро май...

Печен патладжан, чесън и лук на вкус, 1 малка майонеза, поне 1 пакетче крема сирене, сок на 1 лимон, може и печен червен пипер(може и без него) се слага в пасатора и за секунди е готова хомогенната каша. Добавя се само натрошени орехи и става супер! Когато сиренето не ми е достатъчно солено, слагам и малко обикновено сирене.

# 18
  • Мнения: 289
Чудесна тема ... обожавам патладжан! Тук е мястото да попитам как се пече цял патладжан на фурна - на колко градуса, за колко време и трябва ли да се надупчи? Също така дали ще горчи като е печен цял и не е отцеден?

# 19
  • Мнения: 9 109
пече се на 250*, не трябва да се дупчи, но пуска сок, така че трябва да има съд под него. Трябва да се обърне ако се наложи.  Ще горчи да, щом не е отцеден.

В микровълновата се пече също - надупква се и се поставя. След като се изпече пак се отцежда.

# 20
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
пече се на 250*, не трябва да се дупчи, но пуска сок, така че трябва да има съд под него. Трябва да се обърне ако се наложи.  Ще горчи да, щом не е отцеден.

В микровълновата се пече също - надупква се и се поставя. След като се изпече пак се отцежда.


pep-4o, а колко време горе-долу се пече?

# 21
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
....а колко време горе-долу се пече?

 В микровълновата: обелвам 1 кг. патладжани, режа ги надлъжно на 4 или 6 части според големината и ги задушавам в йенска тенджера за 20 мин. Те си пускат чернилката и горчилката.
 Във фурната: нареждам в тавата на дъното на печката патладжаните и ги пека на 300ºС. По време на печенето ги обръщам, за да се опекат от всичките страни. Не помня колко точно време отива, но мисля, че беше поне 40 мин. След беленето се оставят да си пуснат чернилката и горчилката.

# 22
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Вела, мерси!  Hug
Предполагам, че по същия начин се пекат и чушки........

# 23
  • Мнения: 9 109
пекат се и чушки, да. Но като цяло месото им става доста меко и не ги обичаме такива.
Разликата между така печени - във фурна или мв-то и печени на скара, на барбекю, на жар или най-малко на плочата на котлона е голяма - първите са значително безвкусни.

Времето си го определяш сама - на няколко пъти отваряш и пробваш дали са омекнали, а на чушките - дали е запечена и отлепена вече кожицата. Като си припомниш, че за голям патладжан или чушка времето е повече отколкото за дребен такъв.

# 24
  • Добрич
  • Мнения: 5 453

Предполагам, че по същия начин се пекат и чушки........

Във фурната да, но в микровълновата ги слагам на комбинирана програма грил с микровълни. Правила съм на микровълновата и празни чушки и пълнени чушки. Много вкусни стават, но ги поръсвам леко с олио и ги приготвям в йенската тава отгоре на скарата за микровълновата печка.

Последна редакция: вт, 15 юли 2008, 09:46 от Вела

# 25
# 26
  • Мнения: 590
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg7380517#msg7380517
 Това вместо запис  Simple Smile
Обожавам патладжани  Crazy ще следя темата с интерес  Peace

# 27
  • Мнения: 289
Pep-4o , Вела , благодаря ви за подробната информация   bouquet Само още един въпрос ... дали може да се изпече цял патладжан върху грил тиган, тъй като котлонът ми е с открити реотани и няма как да го направя върху него?

# 28
  • Мнения: 9 109
Ако патладжана е слаб - да, сигурно ще стане. Но ако е голям - не, няма да успее да се изпече отвътре

# 29
  • Мнения: 1 313
Да се намеся и аз Wink
Аз пека само във фурна, надупчен и оставям цяла нощ да се отцежда.Излиза мноооого черна вода.Случвало се е и да го правя веднага, но разликата е голяма-много остър вкус.Пък без дупчене направо ми люти.Знам, че има и такива сортове, които не се отцеждат, но не знам кои са точно Rolling Eyes
Друг вариант за правене на пюре от патладжан-набождам патладжана на много места с вилица и го пържа в мазнина със захлупен капак, често обръщам-става бързо. Peace

Общи условия

Активация на акаунт