Примерно захранване

  • 11 144
  • 160
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 14 499
ами чудят се хората щото нали бг педиатрична школа препоръчва първо сокчета и плодови пюренца, както каза една позната "то нали плодовите пюрета не ги водят захранване" така поне й е казала нейната педиатърка.

симпли много се радвам да те видя отново  bouquet

# 136
  • Мнения: 3 034
и аз теб  bouquet малко си почивах, доста де  Grinning

цялата работа със захранването аз пак я обсъждах подробно с педиатъра на детето само преди две седмици и се убедих, че са много прави и знаят какво говорят. що се отнася до жълтъка, тук не е смятан за силен алерген, тоест не е като ягодите, доматите или други сурови плодове/зеленчуци или като белтъка, който определено се дава след 12-месечна възраст.

другото, което ме успокоиха е, че моето нежелание да замествам напълно хранене е съвсем в рамките на нормалното и няма никакъв смисъл само по себе си. когато детето порасне достатъчно, то само ще прецени иска ли течности (мляко) с храната или не. също така нежеланието ми да давам плодови пюрета между храненията беше даже окуражено. аз сама си ги реших тези неща, но ако ми бяха казали, че не са редни, щях да се съобразя. явно обаче много от предишните схващания заминават на боклука вече. така че, синът ми има четири стабилни хранения и само две бисквити допълнително, които обаче са обогатени и тях ще ги давам, докато ги иска.

# 137
  • Мнения: 4 308
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

# 138
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Искам да попитам, вече трети ден давам пюре от морков. Пробвах на ХИп, хареса го, после правих домашно и него го хареса. Мисля следващия зеленчук да е картоф, но после се чудя тиквата подходяща ли е и как би могла да се приготви?

# 139
  • Мнения: 3 034
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

захранила си на 5.5 месеца със сурови плодове, че и праскови (мъхести) и се чудиш защо имат колики???  Shocked защо причиняваш това на децата, наистина не разбирам при толкова много информация навсякъде  ooooh! сурови плодове се дават след 8-9 месеца, а най-добр еи по-късно освен банан например. моля те, спри, ти им съсипваш стомасите с тая целулоза и киселини  Confused съжалявам, но просто нямам думи  Sick

# 140
  • Мнения: 3 034
Искам да попитам, вече трети ден давам пюре от морков. Пробвах на ХИп, хареса го, после правих домашно и него го хареса. Мисля следващия зеленчук да е картоф, но после се чудя тиквата подходяща ли е и как би могла да се приготви?

тиквата е подходяща и за първи зеленчук, вариш и пасираш. само че, понеже разбирам, че сама ще я правиш, внимавай да почистиш добре конците отвътре и да свариш чистото месо само.

# 141
  • Мнения: 1 449
що се отнася до жълтъка, тук не е смятан за силен алерген

Не само там, навсякъде е така.

Теоретичната граница, отвъд която алергенният потенциал на жълтъка не представлява сериозен проблем, е 6 м.
Оттам нататък, включването на жълтък на възраст 7 м. или 10 м. е свързано не толкова с превенцията на алергия, но най-вече с:
- спорният/безспорният му хранителен принос (съдържа и ценни, и нежелани съставки)
- пълноценна алтернатива/само допълнение към месото като източник на желязо (зависи къде логически е мястото на жълтъка в схемите на захранване и спрямо другите желязосъдържащи храни; възрастта сама по себе си не значи много)

Жълтъкът рядко алергизира – за разлика от яйцето, което е сред топ-алергените заради белтъка.
Друга причина да се отлага въвеждането на жълтък е вероятността да попаднат белтъчни следи върху него.

# 142
  • Мнения: 3 034

Друга причина да се отлага въвеждането на жълтък е вероятността да попаднат белтъчни следи върху него.


това и аз го мисля, много внимателно трябва да се отдели. всъщност аз смятам да взема само от сърцевината на вече сварения жълтък, тоест всички части, които се опират до белтъка ще ги оставя.

# 143
  • Мнения: 4 308
Както писах децата плакаха само от въвеждането на граха. Не съм давала повече и скоро няма и да повторя. Четох достатъчно и по съвет на педиътърката дадох сурови плодове. Много ги харесват и нямат стомашни оплаквания от тях.
Поста ми беше с конкретни въпроси, а не съм се чудила защо ми реват децата!
Айде да не се коментираме кой с какво е захранил и да се превърне темата в спор за/против ранно захранване, за/против сурови плодове, за/против сокчета и т.н.

# 144
  • Мнения: 60
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

захранила си на 5.5 месеца със сурови плодове, че и праскови (мъхести) и се чудиш защо имат колики???  Shocked защо причиняваш това на децата, наистина не разбирам при толкова много информация навсякъде  ooooh! сурови плодове се дават след 8-9 месеца, а най-добр еи по-късно освен банан например. моля те, спри, ти им съсипваш стомасите с тая целулоза и киселини  Confused съжалявам, но просто нямам думи  Sick

simplyaven, следя отдавна темата и виждам че често се изказваш доста компетентно по въпросите за захранването.. Имаш ли някакво основание да даваш съвети и молби от рода на "Моля те , спри" и "ти им съсипваш стомасите". Ако ти си алергична към мъхеста праскова , то аз не съм , но не мисля че ще съобразя с твоето вещо становище как "съсипвам" детето си .
 Аз имам 2 пълни заместени хранения , ядем на 4 часа и пием кисело мляко сутрин и вечер ( вместо АМ ). Хайде кажи си сега тежката дума дали не съсипвам стомаха на детето си и Оооо боже - аз също го реших сама и ОООоо боже давам пловоди пюрета, Оооо боже  кои "заминават на боклука вече" ?
Благодаря. Аз споделих Примерно захранване - а сега очаквам Примерно освиркване защо съм захранила така  bowuu

# 145
  • Мнения: 14 499
има сигурно 5 максимум 10 форумки от които наистина можеш да почерпиш информация (която е и много по- ценна от всички статии защото всичко, което те пишат не само е съвременно, но е и опитано върху техните деца) и пак има форумци, които се надуват в невежеството си и безумията, които вършат върху децата си.

смятам, че всеки има право да си храни и гледа детето както иска, но да четеш всичко ново и съвременно в педагогиката и храненето на децата и вместо да си траеш, ти си изтипосваш схемите, които някоя друга заблудена нова във форума майка може да прочете и приложи е не само безотговорно, но и опасно.

мисли преди да пишеш, форума не е за да се надуем колко сме прави ние, а да помогнем на някого. не можеш да помогнеш реално, като споделяш схемата на хранене на детето си с две заместени хранения на 6 месеца ooooh!

# 146
  • Мнения: 60
А защо  темата се казва Примерно захранване ? Кой го дава тоя пример - Тази , която кара по Новата педагогика и хранене - Така ли?
Аз пък захранвам по стария "боклук", по който съм захранена Аз. И кой се надува не разбрах ? Аз само споделям в тема ПРИМЕРНО ЗАХРАНВАНЕ ....Променете си заглавието тогава.

И колко хранения трябва да има моето дете на 6 месеца , според вас - майки с опит ( при това тествани върху децата ви ) ???

И много моля - детето ми е живо и здраво ! Расте си нормално като твоето , което не знам как се захранва. И ако в поста си искаш да кажеш че съм невежа и едва ли не върша безумие - извинявай но аз НЕ убивам детето си!!!! ( нито ти твоето ) . Но това е моя ИЗПИТАН начин за захранване....Подчертавам Изпитан

И защо да не мога да помогна с моята схема?Искам да ми обясниш тъй като явно ти си от тези 5 максимум 10 съфорумки , които ще ми обяснят как и с какво да си храня детето ?

# 147
  • Мнения: 583
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

Не разбрах, ти ли приготвяш пюретата? Иначе в готовите  има грах, но  малко и въпреки опасенията ми, дъщеря ми го прие добре, т.е ако готвиш мажеш да слагаш, но няколко зърна в комбинация с картоф. Тиквата е също разнообразие, от броколите дъщеря ми получи разтройство и лично аз няма да давам повече. Лично за мен зеленчуците за тази възраст се изчерпват със споменатите от теб. Не знам как стоят нещата със зеления боб, аз вчера се осмелих да сложа една шушулка в домашното месно пюре. Вярно, че разнообразието не е голямо, но и до днес това са основните зеленчуци, на които "вярвам".

# 148
  • София
  • Мнения: 15 252
На този етап ще се огранича само до това да помоля да се спазва добър тон в темата.
Надявам се това да бъде достатъчно.  Peace

# 149
  • Мнения: 4 308
ianitza , аз си правя пюретата. Като ги правя за двама, по си заслужава цапането.
Малко разхлабване няма да им се отрази зле. Броколите как ги правиш? Сварени, на пара или как? Зехтин слагаш ли им?
И благодаря, че някой си направи труда да ми отговори на зададен въпрос по същество!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт