Примерно захранване

  • 11 135
  • 160
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 688
има подобна тема в кърмаческия,но предвид начина нахранене там майките предпочитат по-плавно и продължително захранване.
Предлагам тук ние (не кърмещите) майки да споделяме как върви захранването,какво и кога сме въвели.

Дъщеря ми е на 6м и досега има две заместени хранения,обедното със зеленчуково пюре и следобедното с каша.Общо и се събират около 600мл АМ за деня.

Днес дадох пюре с грозде за първи път и се надявам да няма реакции през деня(плодовите пюрета и дразнеха стомахчето до скоро)

Хайде вие сте сега Simple Smile

# 1
  • Мнения: X
 Всъщност аз също предпочитам в началото захранването да е много бавно, затова захранвам малко по-рано, на 4 месеца, като почвам с облизване на лъжичка  Mr. Green после две - три и така, докато детето привикне. Така до петия месец имам едно сравнително добре справящо се с лъжица и пюре дете и започвам по-стабилно разнообразяване на менюто.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 688
Да и аз не бързам,не я насилвам,но незнам дали си поглеждала в темата за захранването в Кърмаческитя там майките на 8 месеца има едно заместено хранене.Идеята им е кърмата да е основна храна за детето,а твърдите храни да са само за запознаване с вкусовете.
Не ме разбирайте погрешно подкрепям тяхното решение.дори идеята страшно ми харесва,но по стечение на обстоятелствата,ни е с бебка не се кърмим от две седмици,затова предпочитам да споделям захранването с майки който  имат приблизителни до мойте разбирания Simple Smile
Пандора ти досега какво си давала?

# 3
  • Мнения: X
Ами по този въпрос....хм, аз съм склонна да вярвам, че до 6м. стомахчето се развива и придобива необходимата киселинност и ензими за правилно храносмилане.....но не бих чакала до тогава, за да захраня. За мен 4м. за бебе на АМ и 5м. за бебе на кърма са добра възраст. Тъй като не кърмя по здравословни причини, предпочитам да почна да замествам едно от храненията на детето ми на 4м., вместо да давам само химия до 6м. А 8 месеца вече ми се вижда прекалено. Но по-удобно, да.  Grinning

# 4
  • София
  • Мнения: 3 688
По колко АМ прибилизително приема твоето детенце за 24часа?

# 5
  • Мнения: 583
Запис, ще следя темата. Ние за сега хапваме пюре или каша на обяд, но си допиваме мляко. Laughing Изобщо не ми е ясно как ще заменя едно млечно хранене и кога ще се храним 5 пъти на ден, а не 6. newsm78 Иначе сериозно започнах да захранвам на 4 месеца.

# 6
  • Мнения: 411
И аз съм за по-бавното захранване.
След края на трети месец започнах да давам сокчета,до сега съм двала само от прясно изцедена ябълка,по малко.
Също така на ден по една,две лъжички бананово пюре,докато не пожелае повече.Но прави смешни физиономии,май му идва киселичко  LaughingМисля след четвърти да му дам  бананова каша.

# 7
  • Мнения: X
По колко АМ прибилизително приема твоето детенце за 24часа?

Средно по 820мл.

# 8
# 9
  • Мнения: 1 449
темата за захранването в Кърмаческитя там майките на 8 месеца има едно заместено хранене.Идеята им е кърмата да е основна храна за детето,а твърдите храни да са само за запознаване с вкусовете.

Всяка тема там започва със следния цитат:
„Обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден.”


предвид начина на хранене там майките предпочитат по-плавно и продължително захранване.

Начинът на хранене няма нищо общо.
Има си препоръки – някои са по-либерални (например европейските схеми), други са оправдано или неоправдано по-предпазливи (например американските схеми), други са просто неосъвременени.

Но никъде не се прави връзка между вида на млечното хранене и темпа на захранване.
Дори мнението, което често циркулира тук във форума, че за бебета на АМ е по-добре захранване на 4 м., а за тези на кърма съответно на 6 м., всъщност е едно непълно и некоректно тълкуване на официалните препоръки за захранване на водещите педиатрични организации.

-------------
Темата в съседния форум наистина е за по-плавно захранване (но не само за кърмени бебета Wink) и няма полза да се следи, ако се предпочита друг режим за детенцето.
Въпрос на личен и информиран избор. Успех на темата тук.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 688
Вярно е че млякото е най-доброто ядене за дечицата ни през първата годинка
А темата тук и в Кърмаческия е хубаво да се следи точно ,за да може родителя да направи правилен и информиран избор за своето дете:)

По-нагоре в темата пандора е писала,че предпочита да захрани отколкото да дава химии до 6ти месец,това неможе да се каже за една изключително кърмеща майка!
И в двата подфорума има и рано и късно захранващи майки,просто тук нямаше такава тема.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Аз също се записвам  Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 1 626
Моята беба е вече почти на 6 месеца и половина.
Започнах захранването когато навърши 4 месеца. Близо месец съв давала само по-няколко лъжички зеленчуково пюренце на обяд, предимно тиква, тиква с картофи и моркови с картофи.
След това започнах да въвеждам и други зеленчуци и да увеличавам количеството. От месец съм заместила обедното хранене, на което изяжда между 170 и 190гр пюре, зависи дали е на кеф.
Вече е на 4 хранения. Опитвам се безуспешно да заместя и следобедното мляко, но тя не иска нито каша, нито плодово пюре. Кисел хапваше в началото, вече и с него не се погажда.
Общо взето това е, 3 млека и зел.пюре. От седмица давам през два дни по 1/4 жълтък. Утре въвеждам пуешко месо. От седми навършен месец мисля да давам попара.
Ако имате коментар и предложения по моята схема ще се радвам да ги споделите.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 688
macata твоята Маги е родена на една дата с моето момиченце Simple Smile
Аз желтък все още не съм давала, въореки че педиатърката ме посъветва да започна,но нещо много е топло тези дни.С месото ще изчакам до 7ми месец,но днес взех пюре на ХИПП с бебешки бисквити и мисля другата седмица да дам глутен.

# 14
  • София
  • Мнения: 17 592
На 2 месеца почна да пие плодов сок. Проблемът с малко трудното и с плач изхождане моментално изчезна.
На 3 месеца започна да яде плодови пюрета - голям кеф беше. Започна с банани, толкова ги хареса, че имах усещането, че ако го заведа в Бразилия, примерно, ще съсипе икономиката на държавата.
На 4 месеца се запозна със зеленчуците - е не се влюби в тях както в плодовете, но не е и отказвал - просто си изяждаше каквото му се дава (и сега е така, лакомчо).
На 5 месеца прояде каша следобед, до 5тия месец обедното хранене беше изцяло заместено с пюре, до края на 5тия - и следобедното. В кашите се влюби както в плодовете. Тогава опита и жълтък.
На 6 започнах да му давам месо (месни пюрета).
На 7 месеца започнах да му давам козе сирене. Тогава и масло.
На 8 месеца - глутен.
На годинка - кисело мляко. Малко по - късно - и краве сирене (ама колкото да се запознае с него, аз и за себе си предпочитам козето).

# 15
  • София
  • Мнения: 1 626
Слънчоглед, значи горе-долу добре се движа, плюс минус 1-2 седмици.
А аз глутен съм въвела по стечение на обстоятелствата без да разбера. С едно Ганчев-ско пюре. Даже бях пуснала тема, че едно пюре с едно и също заглавие и картинка има 3 различни съдържания, в едно от които има овесени ядки и си е написано че има глутен. Ама съм купувала само по картинка, знаейки, че детето го яде, гледам отпред етикета същия и взимам. А после се оказа друго, че и трето.
Айде че се отклоних от темата, ама това за глутена не го бях написала в предния пост.
Слънчоглед, а ти пак ли си бременна? Сори за спама.

# 16
  • Мнения: 4 038
Ето и моят опит до момента - захраних малко преди да навърши 4 месеца като голямо чудене падна дали да бъде плод /круша/ или зеленчук /морков/. В крайна сметка се спрях на крушата, въпреки всичко изчетено, че е по-добре захранване със зел. пюре.

Давах по няколко лъжички около 10 дни. След това започнах  с морков на ХИП, после морков и картоф /вземала съм и на БЕБИВИТА/ и така до заместване на обедното хранене със зел. пюре. В този период на няколко пъти успях да направя и домашно картофено пюре, но много рядко се харесва на бебка /повече усилия и упоритост от моя страна трябва/

Сега вече /6м и половина/ ядем така

6.30 - АМ - около 170
10 - АМ около 170 и понякога плодово пюре
13.30 - зеленчуково пюре, или месно, давам и жълтък, но не през ден /въведох го при 5 навършени месеца, е месото три седмици по-късно/
17 - каша - 2 пъти в седмицата, или кисел, който приготвям от натурално царевично нишесте и плодове пюре
21 - АМ - около 170

Въведох и глутена с пшенично нишесте, защото искам скоро да започна и попарата /заради сиренето най-вече/.
Сурови плодове давах няколко пъти - от сигурно био-производство: кайсия и череша и два път пъпеш от пазара, но се уплаших нещо и го спрях. 

А някой дава ли ИЗВАРА Мисля,че има големи възможности за разнообразяване на храненето с този продукт

Слънчоглед, и аз съм приятно изненадана от надписчето под снимката - наистина ли се чака още едно бебче? Ако е така - поздравления и моите уважения към бъдещата многодетна мама!

# 17
# 18
  • София
  • Мнения: 3 688
момичета няма да имаме трето бебче засега(в плановете е,но по-натам)
Чакаме бъдещ племенник!


Няпослдък в къщи хапваме моцарела и се чудя дали това сирене не е подходящо и за бебето.Не сега а към 8ми 9ти месец.
Вие знаете ли нещо повече за този вид сирене,някой давал ли е такова на детето си?

# 19
  • Мнения: 22 466
Да споделя и аз, макар че не мога да дам съвсем точна информация на какъв интервал точно въвеждах нови храни.

Захраних дъщеря ми на 7месеца (5м. коригирана възраст). Започнах с оризова каша.
След 7дена дадох пюре тиква с ябълка, 1/3 от пюрето. Тоест за 3дни изядаше едно пюре.
След още 7дена, тиква с морков.
Още 7дена тиква с картоф
След това започна да изяда 1цяло малко пюре от 125гр, започнах да въвеждам и останалите зеленчуци.
На 9месеца и половина дадох месно пюре. като преди това предлагах и плодови за десерт.
В момента е на 11месеца, имам заместено обедно хранене с пюре. След обедно хранене правя каша с мляко, плодове и малко каша за сгъстяване. Понякога яде плодово пюре с мюсли или извара.
Сутрин и вечер мляко.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Аз също не бързам.
Заместила съм обедното хранене със зеленчуково пюре.В него за сега съм включила само четири зеленчука.Имам едно междинно с плодово преди обяд.Ние нямаме шест навършени,но при навършени шест месеца ще въведа и кашите и най вероятно ще добавям пюре или пресен плод съобразен с възрастта вътре в кашата,още не съм решила точно. newsm78

# 21
  • Мнения: 5 940
Захраних на четири месеца и половина. Започнах със зеленчукови пюрета -картофено, добавях адаптирано мляко. Един месец въвеждах зеленчуци, горе долу в такъв ред- моркови,  тиква, тиквичка, броколи, карфиол, пащърнак, спанак, грах и т.н. На пет месеца и половина започнах с плодови пюрета и оризова каша /въвеждах успоредно, тъй като синът ми вече беше ял ориз в пюретата/. На навършени шест месеца започнах да давам пресни плодове-банан, ябълки, круши, манго, авокадо. На седем месеца включих в менюто месо и сирене. Месните ги въведох доста агресивно, предвид това, че месото в готовите пюрета е 8 процента - давах за първи път по половин бурканче. След като въведох месните пюрета, престанах да добавям адаптирано мляко към обедното ядене и заместих цяло хранене.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 589
На 4,5 месеца се захранихме с оризова каша. Давах я на обяд.
На 5 месеца почнах да давам зеленчуково пюре на обяд, но давам половината бурканче и дохранвам с около 120мл. АМ. Кашата мина следобяд, но пак не съм заместила изцяло храненето, а давам около 90 гр. каша + 90 мл. АМ.
След няколко дни, като бебка навърши 6 мес. ще давам и плодово пюре между храненията.
 На 6,5 или 7 месеца смятам да включа и месните пюрета.

Kloie, моята дъщеря е родена на една дата с твоя син Калин Laughing
 

# 23
  • Мнения: 60
заааапис  Hug

от кога търся такава тема Simple Smile

ние сме само на сокчета, но от другата седмица като ни сложат Пентаксима ( за първи път ) - мисля да почвам с пюретата.... Но сега разбирам че е въпрос на избор на майката дали ще захрани със зеленчуково или с плодово  Thinking  имам една схемичка, която смятам да следвам, ама ще видим и педиатърката какво ще каже

ще ви следя с гооолям интерес   bouquet

# 24
  • Мнения: 4 335
И аз ще следя темата с интерес  bouquetВ4ера захраних за прьв пьт дадох пюре от морков(ХИП).Дадох само една-две льжи4ки,днес пак ще опитам.Малко се мрьщи,ама да видим Wink

# 25
  • София
  • Мнения: 3 688
Знам че физиономиите които правят наще мъници при опитване на нови вкусове не са защото не ги харесват Simple Smile Така че смело напред.
Аз тази седмица ще въведа глутен,взех овесена каша,а след 10тина дни и местни пюрета.

# 26
  • Мнения: 4 335
Явно наистина физиономиите не са били,4е не му харесва.Днес изяде 1/4 от буркан4ето и добре се облизваше.Дали много бьрзо увели4их коли4еството ThinkingВ4ера дадох 1-2 льжи4ки,а днес кьм 9-10 някьде.

# 27
  • Мнения: 60
само да ви кажа нещо , за което се сетих...

Една продавачка в магазина, където купувам памперсите и Аптамила ми каза , да не вземам за захранване пюрета на ХИП , защото децата привиквали само на тях и после не искали други видове  newsm78 ... не знам до колко е вярно. Аз смятам да започна с домашно, че сега е сезона на плод и зеленчук, а после вече ще видим....

# 28
  • Мнения: 5 940
само да ви кажа нещо , за което се сетих...

Една продавачка в магазина, където купувам памперсите и Аптамила ми каза , да не вземам за захранване пюрета на ХИП , защото децата привиквали само на тях и после не искали други видове  newsm78 ... не знам до колко е вярно. Аз смятам да започна с домашно, че сега е сезона на плод и зеленчук, а после вече ще видим....
Захраних с домашни пюрета, после давах дълго време само Хипп. Малко по-късно започнах да давам Семпер, Гербер, Сънвал, ядеше си всичко с охота. Не съм забелязала да развива пристрастеност към първата марка.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 641
Здравейте момичета,
Започнах захранването на 5 месеца и си спомням колко се тревожех дали е правилно. В голям шах бях. Намерих схемата за захранване от руския сайт на Хип и се опитвах да я спазвам. Предварително си бях приготвила във фризера кубчета от плодове и зеленчуци. Захраних с оризова каша - разочарованието на бебо граничеше с потрес
http://www.youtube.com/watch?v=h6CtyzTVHkc

Записвала съм си по месеци с какво съм го хранила. Ето схемата:

5-ти месец
6-ти месец
7-ми месец
8-ми месец
9-ти месец
10-ти месец

Добре е гъстотата на първите неща да е подобна на млякото и постепенно да се сгъстява.
Сега си мисля че прекалено бавно и в много малки количества съм въвеждала храните.
Пожелавам ви децата да не са злояди и удоволствието от захранването да е взаимно   bouquet

# 30
  • Мнения: 3 034
за съжаление и противно на препоръките и моето желание за захранване на 6 месеца, на мен ми се наложи да започна, защото синът ми мина 1 литър АМ дневно и си е гладен. захранвам с оризова каша, която той мрази и нищо чудно, тя е тотално безвкусна и безмирисова. тук се продават едни олекотени сосове на плодова база за малки бебета, ще слагам по една лъжичка от тях с надеждата да му е по-приятно. иначе на 6 месеца ще му дам месни пюрета, съобразно нови лекарски препоръки за увеличен прием на желязо при бебетата. след месните ще дам зеленчукови.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 688
simplyaven ще разясниш ли как така първо ще дадеш местни,а после зеленчуковите.Те не са ли смесени?
Тук с магазина видях изцяло местно пюре,дали за такова става въпрос?

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 589
По други теми в този форум четох, че последните теории в САЩ са първите пюрета да са месните, а след това зеленчуковите.
Месните били по-полезни и захранването ставало по-лесно.
 simplyaven да обясни по-подробно. На мен лично тази теория не ми допада.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 688
Сигурно американците си имат основателна причина за този тип захранване,но ми е интересно как става на практика,защото всички знаем,че тукашните пюрета за месо+зеленчук.Тоест ако се започне с такива пюрета няма как зеленчуците да се въвеждат след месото,а става паралелно.

# 34
  • София
  • Мнения: 9 517
 Хип имат само месо с ориз - пиле с ориз и пуйка с ориз - моята ги отказва категорично Naughty - смесвам със зеленчуци за да ги пробутам, но ги усеща.

# 35
  • Мнения: 91
ние сме на почти 6 месеца и съм захранила с почти всички зеленчуци и малко от плодовете вечер преди лягане слагам 2 л каша в млекото и днес дадох малко кафяв ориз а и сирене сме яли досега започнах на 4мес захранването

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
На мен също ми е любопитно за месните пюрета преди зеленчуковите.
Би ли разяснила по-подробно откъде я имаш тази схема.
За пръв път го чувам това.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 626
За пристрастяване към Хип, въобще не може и дума да става при нас. Имах огромно желание да й купувам хубави пюренца, обаче Маги категорично ги отказва. Но буламачите на Ганчев ги изяжда за 5 минути. И за да не яде само Ганчев мешам половин тяхно пюре, с половин на Хип, Сънвал.. Само така минава номера. И как не, в Ганчев има захар, мляко, олио, масло. Докато Хип и Сънвал са си чисти зеленчуци. Най-много да има ориз или рапично олио.

# 38
  • Мнения: 4 335
Мами,по колко дена се дава един зелен4ук преди да се вкара втори newsm78Ве4е три дена давам морков,утре пак морков ще дам.Мога ли да следващия пети ден да дам морков и картоф?С това захранване направо ooooh!

# 39
  • Мнения: 3 034
момичета, тази "теория" я имам от лекаря на бебето, няма откъде другаде и не бих се доверила на нещо, което не ми е препоръчано. тук са приключили серия нови изследвания тази година, които са показали спад на нивата на желязо и при кърмените, и при хранените с АМ бебета около 6-тия месец. това се отразява на развитието в смисъл, че бебетата са недостатъчно енергични, лесно се уморяват и т.н. за да не се стига до такива спадове и в резултат на тези изследвания, получих нова брошура за захранване, според която към желязото в АМ и кашата (която е първа в серията за захранване), на 6 месечното си бебе трябва първо да дам чисто месно пюре. разликата е, че тук има такива и те са обозначени за първи храни (имат цифра 1 на тях) - състоят се от пасирано месо в чистия му бульон - досега съм видяла пуйка, пиле и телешко. това е. за мен схемата е сериозно обоснована и ще се съобразя с нея.

# 40
  • Мнения: 60
Мами,по колко дена се дава един зелен4ук преди да се вкара втори newsm78Ве4е три дена давам морков,утре пак морков ще дам.Мога ли да следващия пети ден да дам морков и картоф?С това захранване направо ooooh!
на мен докторката ми каза когато вкарвам нещо ново , да го давам най-малко 3 дни и после друг вид плод или зеленчук , тъй като ако организма реагира "не както трябва" да мога да разбера в рамките на 3 дни, от кое е дал реакция....
охх, ама и аз как го обясних Simple Smile

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
момичета, тази "теория" я имам от лекаря на бебето, няма откъде другаде и не бих се доверила на нещо, което не ми е препоръчано. тук са приключили серия нови изследвания тази година, които са показали спад на нивата на желязо и при кърмените, и при хранените с АМ бебета около 6-тия месец. това се отразява на развитието в смисъл, че бебетата са недостатъчно енергични, лесно се уморяват и т.н. за да не се стига до такива спадове и в резултат на тези изследвания, получих нова брошура за захранване, според която към желязото в АМ и кашата (която е първа в серията за захранване), на 6 месечното си бебе трябва първо да дам чисто месно пюре. разликата е, че тук има такива и те са обозначени за първи храни (имат цифра 1 на тях) - състоят се от пасирано месо в чистия му бульон - досега съм видяла пуйка, пиле и телешко. това е. за мен схемата е сериозно обоснована и ще се съобразя с нея.
Благодаря за разяснението Simple Smile
Ще ми е интересно как ще приеме бебчето ти месото след кашата  Peace
Успех!   bouquet

# 42
  • Мнения: 3 034
благодаря. не вярвам да има проблем, говорих с няколко майки, казват че бебетата харесват месните пюрета, пък да видим  newsm78

# 43
  • Мнения: 29
И аз да споделя моя опит-аз съм за по-ранното захранване.На 2мсеца започнах даването на плодови сокчета,което беше добре,защото дъщеричката ми имаше запек.На 2месеца и половина дадох -2-3лъжички плодово пюре и при навършени 3месеца вече между9 и 12ч.давах плодово пюре-50-60мл.,на 4месеца  и половина започнах да давам зеленчуково пюре и на 5месеца замених обедното мляко с зеленчуково пюре и на 5м.и половина започнах да слагам 1/4жълтък и да давам и месно пюре.Когато давам месно не слагам жълтък.На 6месеца почнах каши и замених следобедното хранене с тях/или кисел,кремче/като давах вече и глутен/прецених,че щом аз и мъжа ми не сме алергични и тя няма да е към него/.На 7месеца дадох попара . А  на 7м.и половина започнах да давам храна от млечната кухня.Сега с моето момченце ,което е на 4м. процедирам по същата схема,само малко по-късно дадох плодовите сокчета ,защото все още имаше колики и ми се струваше,че се засилват от тях.А за това,че месни пюрета се дават по-рано от плодовите и зеленчуковите ми е малко странно,защото все ми се струват по-тежки.Успех на всички майки в създаването на меню за малките сладурчета.

# 44
  • Мнения: 991
момичета, тази "теория" я имам от лекаря на бебето, няма откъде другаде и не бих се доверила на нещо, което не ми е препоръчано. тук са приключили серия нови изследвания тази година, които са показали спад на нивата на желязо и при кърмените, и при хранените с АМ бебета около 6-тия месец. това се отразява на развитието в смисъл, че бебетата са недостатъчно енергични, лесно се уморяват и т.н. за да не се стига до такива спадове и в резултат на тези изследвания, получих нова брошура за захранване, според която към желязото в АМ и кашата (която е първа в серията за захранване), на 6 месечното си бебе трябва първо да дам чисто месно пюре. разликата е, че тук има такива и те са обозначени за първи храни (имат цифра 1 на тях) - състоят се от пасирано месо в чистия му бульон - досега съм видяла пуйка, пиле и телешко. това е. за мен схемата е сериозно обоснована и ще се съобразя с нея.
Бях чувала от български педиатър, че е необходимо към 6-7 месеца детето да почне да яде месни пюрета, заради необходимостта от набавяне на повече желязо. Именно затова те препоръчват захранване към 4-ти месец, за да може до 6-ти 7-ми да се включи и месото. В Канада значи решили да почват с месните пюрета... Аз не съм чула за някаква промяна в препоръките на тукашните лекари - почваш с оризова каша, после плодови и зеленчукови пюрета и месото след това.

# 45
  • Мнения: 991
Всъщност аз също предпочитам в началото захранването да е много бавно, затова захранвам малко по-рано, на 4 месеца, като почвам с облизване на лъжичка  Mr. Green после две - три и така, докато детето привикне. Така до петия месец имам едно сравнително добре справящо се с лъжица и пюре дете и започвам по-стабилно разнообразяване на менюто.
А до петия месец какви храни включваш? С каши ли започваш или със зеленчукови пюрета? За колко време преминаваш от "облизването на лъжицата" до заместване на млечно хранене?

# 46
  • Мнения: 3 034
Бях чувала от български педиатър, че е необходимо към 6-7 месеца детето да почне да яде месни пюрета, заради необходимостта от набавяне на повече желязо. Именно затова те препоръчват захранване към 4-ти месец, за да може до 6-ти 7-ми да се включи и месото. В Канада значи решили да почват с месните пюрета... Аз не съм чула за някаква промяна в препоръките на тукашните лекари - почваш с оризова каша, после плодови и зеленчукови пюрета и месото след това.

те тези меса са достатъчно леки, за да се започне с тях, а преди това само каша. така че няма нужда да се захранва по-рано. на мен ми се наложи за съжаление, но иначе си е ОК на 6 месеца да яде каша и малко след това - месни пюрета. зеленчуците след месото, и накрая плодовете. но тези двете са въпрос на преценка на майката, може и обратно.

# 47
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Здравейте, всички!
Захраних синът ми, когато навърши 4 месеца. До сега сме се захранили с почти всички зеленчуци и някои от плодовете. Въвеждах на 3 дни новите храни. Не съм давала по 1лъжичка, а по 4-6 л.
Месо мисля след 6-ти месец да включа, не заради възрастта, а по-скоро искам да захладнее времето.
Не съм нито за ранното захранване, нито за по-късното. Смятам, че бебето само показва кога е времето за това.
Нашата схема е следната:
8:00 - АМ
11:30 - 190 гр. зеленчуково пюре
15:00 -  АМ + плодово пюре или каша - през ден замествам плодовото пюре с бананова каша
18:30 - АМ
21:30 - АМ, като часовете не се спазват точно.

# 48
  • Мнения: X
Само, като чуя "американска сахема" и ми причернява.
По последни данни след 40 години всички американци ще са с наднормено тегло. И те ще ми говорят за захранване.
До вчера обясняваха как няма никакъв спад в нивата на желязото около 6-ия месец, пълни глупости било това, никакво месо - сега лющи месо, като гламав на 6 месеца и това е!
След десетина години ще почнат да препоръчват старата българска схема на захранване, като най-добра.
Аман вече.

# 49
  • Мнения: 14 498
аз също не съм привърженик изцяло на амеркинската схема на захранване. тя е мотивирана най-вече с цел  избягване на алергиите явно защото американците са най-алергичните в света.
не го казвам като критика, но не мисля, че би следвало да се има за важаща за всички останали националности

# 50
  • Мнения: 3 034
да, естествено никой не може да знае дали са прави сега или не, но има някои неща, които аз от лични наблюдения знам: дават се страшно много пари за изследвания, които по ред причини ги няма в много други страни (парите); някои от нещата, които сега се възприемат по света са резултат от именно такива изследвания в Щатите, а и в Канада; пълните малки деца са по-често явление в България, да ви кажа честно. не знам дали е защото ги тъпчат, но тук рядко виждам малчугани, които да са пълни. хранят се масово на поискване бебетата и това им се отразява добре. американците напълняват по-масово около 11-12 година, когато започнат да се тъпчат с бургери и вече не подлежат на убеждаване от родителите. или пък вкъщи им се дават предимно полуготови храни. децата преди това също не са дебели, защото спортуват страшно много в училище, а и родителите повече внимават с какво ги хранят като са по-малки.

в крайна сметка, всеки избира за детето си схема, която му пасва, но старата българска схема с ранното захранване със сокчета не ми се вярва някога да стане популярна отново (ако за нея става въпрос)  newsm78  според мен тя е откровено вредна, но това си е мое мнение.

# 51
  • Мнения: 991
пълните малки деца са по-често явление в България, да ви кажа честно. не знам дали е защото ги тъпчат, но тук рядко виждам малчугани, които да са пълни. хранят се масово на поискване бебетата и това им се отразява добре. американците напълняват по-масово около 11-12 година, когато започнат да се тъпчат с бургери и вече не подлежат на убеждаване от родителите. или пък вкъщи им се дават предимно полуготови храни. децата преди това също не са дебели, защото спортуват страшно много в училище, а и родителите повече внимават с какво ги хранят като са по-малки.
Не съм съвсем съгласна. Не знам статистиката за България, но за Щатите знам къде да погледна. На сайта на CDC е публикувана статистика за тенденциите на увеличаване на броя на децата с наднормено тегло. През 2003-2004 при децата от 2 до 5 години 13.9% са били с наднормено тегло, от 6 до 11 години 18.8% и от 12 до 19 - 17.4%. При възрастните процента на ЗАТЛЪСТЕЛИТЕ (тоест с индекс на телесна маса 30 или над 30) е 34%.

В България все ми се струва, че има някаква обществена нетърпимост, иначе казано нетолерантност, към пълните, включително и сред децата, и това принуждава повече хора да се поддържат в по-добра форма. Има и други фактори естествено - стил на живот, култура на хранене... Българите не спортуват така масово, но много повече ходят пеша например. Да не гооврим, че като седнеш в БГ ресторант в менюто има 10 вида разнообразни и вкусни салати, а тук има 2 и те са с мазни сосове, които ги правят не по-малко калорични от бургерите. Честно казано, не знам къде се вмества в картинката захранването на бебетата и до каква степен то влияе на проблемите с теглото на по-късна възраст.

Аз обаче реших да захранвам по осъвременената БГ схема. Без сокчетата. От навършени 4 месеца зеленюуково пюре и 1 заместено млечно хранене, от 5 навършени ще включа каша и плодови пюрета и ще заместя две млечни хранения и т.н.

Последна редакция: сб, 09 авг 2008, 03:34 от Homesick

# 52
  • Мнения: 3 034
не съм гледала статистики, съдя по това, което виждам навън. може би имам друга представа за пълно дете, особено малко. иначе помня, че и в България изкараха някакви кофти статистики за затлъстяването преди 3-4 години, но не съм се задълбочавала да ги помня. както и да е, всеки си решава.

п.с. не разбрах какво общо имат данните за възрастните, аз и за тийновете съм написала - като станат на години да висят в Макдоналдс и килограмите са налице. пък как едно малко дете ще се поддържа във форма, било то и в България?

# 53
  • Мнения: 122
Ние сме на 6м. и половина. Започнахме захранването на 5м. Нашата схема е долу-горе следната.
7.00ч - АМ
9.30 - 10.00ч - плодово пюре /сливи, ябълка или круша/ + 1л. оризова каша с ванилия /за да се сгъсти и овкуси/ + 60 - 90мл. АМ
11.30 -12.00 - зел. пюре +100мл. АМ
15.00ч - оризова каша с ванилия на Hipp
18.30 - AM
21.00 - АМ
Засега този начин й се отразява добре. Днес смятам да въведа и пащърнак на Sunval. Пробвах да въведа месно пюре - пуйка, но повръща, затова смятам след 7-ми месец, но ще пробвам със заешко. От банана се обрина, затова и ще забавя въвеждането на други плодове. Чета, че доста майки са въвели вече диня и пъпеш, но въпреки че е сезон ще изчакам поне до 9-ти месец.

Последна редакция: сб, 09 авг 2008, 10:41 от balena

# 54
  • Мнения: 5 940
Повечето ми приятели след продължителен престой в САЩ се връщат като напомпани. Според тях приината е в някакъв царевичен сироп, който слагали на всичко за ядене, както и на многото полуфабрикати, с които са се хранели.
Струва ми се, че именно заради регистрирането отдавна на този проблем, изследванията там са по-задълбочени и донякъде можем да се доверим на американските схеми за захранване.
В България също напоследък има много пълни деца и това идва като проблем в по-късна възраст от непрекъснатото ядене на пици, вафли, шоколади, пиене на газирани безалкохолни напитки и т.н. Разрешаването на проблема минава според мен в забрана на продажбата на подобни боклуци в училищата.
Не може да се говори за обществена нетърпимост към затлъстелите въобще в България. Жените в България са по-малко затлъстели просто, защото са много и са доста суетни. Иначе мъжете си разхождат бирените коремчета с кеф и без всякакви комплекси.
И все пак говорим за захранване, за задоволяване на нуждите на организъм, който тепърва ще расте. Най-важното е през периода на захранване да не се предлагат овкусени със сол и захар храни и сокове.

# 55
  • Мнения: 103
Здравейте и от нас! Криси е на 5 месеца и 2 дни , преди 2 дни запо4нах да му давам пюре от морков! 1-ят ден 3 лъжи4ки , 2-ият 5 лъжи4ки и днес евентуално към 9-10 лъжи4ки.Досега беше само на Лактана Био 1-ца. ПРЕДИ НЯКОЛКО ДНИ МИНАХМЕ НА 2-КА,но забелязах 4е запо4ва да се запи4а и от про4етеното в един форум заЛактана Био разбрах 4е това се слу4ва с всяко дете минало на 2-ка.И така аз смесих остатъка от 2-та с 1-ца и проблема се оправи.

# 56
  • София
  • Мнения: 3 688
Аз съм чувала ,че 2ката на Лактана е за захранени дечица.
Пък и при мяната на каквото и да е мляко може да е получи запек докато коремчето свикне с ново нещо и се саморегулира.

# 57
  • Мнения: 254
записвам се за темата още не сам захранила и ме интересува кои,с какво и кога захранва,аз мисля да дам зеленчуково първо

# 58
  • Мнения: 1 669
Дъщеря ми е на 5 мес и 20 дни, на петкратно хранене  -  с две заместени хранения.

Сега като ви чета се притесних...

Да не би да е мъничка за две заместени???

# 59
  • Мнения: 60
еххх, чета и не мога да се начудя на тия спорове навсякъде за "американски" тип на захранване и "български" .... ами всяка да си захранва както усеща детенце, ама ще ме прощавате - ние всички сме израснали с тая "българска" му работа - за вас не знам - ама аз нито съм гърбава, нито съм изостанала, нито пък ми е кофти храносмилането ( даже обратното ). Вярно е, че като всяко старо нещо и тя си има нуждата от иновации, ама чак пък да се отрича и да се отхвърля - не мога да си го обясня....
Все пак живеем в географска ширина , която ни дарява с мноооого видове плод и зеленчук ( и то от градината на баба ) , така че......аз смело ще давам и сокчета, и зеленчуци , и мясо Simple Smile стига детенце да ги харесва....
тъй - изказах се
Ние вече от една седмица си хапваме пюрета - плодове. Днес обаче пробвах пюре от тиква и ябълка и ....хоооп - имаме едно изместено хранене.  bowuu   Като види лъжичката малкия лакомник и направо зяяяпаааа като гладник Simple Smile

Утре ще се пробвам да му направя пюре от картоф и морков....Някой правил ли е такова ?? Че не знам точно как да го сделам
bobkas , аз смятам че е добре - и аз така мисля да направя. Важно е детето да е добре и да показва че му харесва....

  bouquet

# 60
  • Мнения: 5 940
Дъщеря ми е на 5 мес и 20 дни, на петкратно хранене  -  с две заместени хранения.

Сега като ви чета се притесних...

Да не би да е мъничка за две заместени???
Рано ми се струва за две заместени хранения. Ако едното е с млечна каша, всъщност заместените млечни хранения не са две, а едно. И пак преди навършени шест месеца смятам, че е рано дори за едно.

polinita, вариш един морков и един картоф. Пасираш заедно с водата, която е останала след варенето, чакаш да изстине и добавяш кърма или АМ.  Другият вариант е просто да пасираш сварените зеленчуци и после да дохраниш детето с мляко. Можеш да добавиш и малко зехтин към пюрето за по-добро усвояване на каротина, въпреки, че е малко спорно дали на толкова малко дете трябва да се дава каквато и да е мазнина.

# 61
  • Мнения: 3 034
еххх, чета и не мога да се начудя на тия спорове навсякъде за "американски" тип на захранване и "български" .... ами всяка да си захранва както усеща детенце, ама ще ме прощавате - ние всички сме израснали с тая "българска" му работа - за вас не знам - ама аз нито съм гърбава, нито съм изостанала, нито пък ми е кофти храносмилането ( даже обратното ). Вярно е, че като всяко старо нещо и тя си има нуждата от иновации, ама чак пък да се отрича и да се отхвърля - не мога да си го обясня....
Все пак живеем в географска ширина , която ни дарява с мноооого видове плод и зеленчук ( и то от градината на баба ) , така че......аз смело ще давам и сокчета, и зеленчуци , и мясо Simple Smile стига детенце да ги харесва....
тъй - изказах се

много е хубаво това, че нямаш никакви храносмилателни проблеми, но за мен здравият стомах на българина е мит. аз имам такива проблеми от малка, почти нямам приятел или приятелка, които да нямат поне гастрит. не казвам, че причината е 100% в начина на хранене като бебета, но няма как да знам и дали не е в това. просто никой не се е интересувал май как влияе това хранене в по-късна възраст.

виж, за градината на баба благородно ти завиждам, но аз не мога да се похваля с такова нещо  Rolling Eyes

п.с. сега ходих до магазина и погледнах калоричност на пюретата от любопитство: пиле - 60 ккал; пуйка - 60 ккал; телешко - 70 ккал. за сравнение, пюрето от грах има 45 ккал. всичките са по 105 гр. при разлика от средно 20 ккал между зеленчука и месното пюре, не ми се вярва някой американец да е затлъстял, защото първо е ял месно пюре.

Последна редакция: нд, 10 авг 2008, 00:17 от simplyaven

# 62
Здравейте мами, моят бебо е на 4 месеца и половина и преди 10-тина дни започнахме със захранването, защото нашия доктор прецени, че ние физически отговаряме на 7 мес. бебе / 69 см на 8 100 гр. / и ни е време за захранване. Докторът ни / САЩ / каза да давам каша и най-добре било да давам по 2-3 пъти на ден по колкото иска... А моето бебче си хапва доста и тъй като не искам да става слонче трябва сама да преценявам как и по колко да давам. И така: започнах с оризова каша - давах я 5 дни в 12 ч. като постепено увеличавах и сгъстявах косистенцията/ стигнахме до  80 мл каша и го дохранвам с още толкова формула/. След което му дадох каша с ориз и морков още 5 дни и  от днес му давам каша с ориз и ябълка. Та въпросът ми е правилен ли е пътя, по който вървим или трябваше да си продължавам с оризовата каша и после да започна да включвам новите вкусове със зеленчуковите и плодови пюренца ?? Моят бебо всичко си изяжда и колкото му дам толкова ще изяде. Мислите ли че 1 път дневно е ОК за каша? и как ви се струва като количество?  Преди захранването ние хапвахме 6 пъти на ден по 160 Мл формула и след като свършеше млякото ревяхме на умряло за още.

# 63
  • Мнения: 3 034
chermit , а защо му даваш смесени каши сега? според мен е малък за тях  newsm78 честно казано, бих питала доктора, още повече, че може да ти даде сума ти брошури, че и готова схема за захранване.
аз давам оризова каша, която подправям с apple sauce, но давам само по една до две супени лъжици сухо вещество + три лъжички сос, всичкото разтворено в малко мляко. общото количество според мен не е повече от 50-60 грма готова каша. освен нея си изпива и млякото - 130-140 мл. това два пъти на ден - сутрин и следобед. няма да увеличавам количеството каша до 6-тия месец, ще пие повече мляко. после ще давам месните пюрета, но това си е по тукашна схема. иначе яде по 5 пъти на ден, средно по 170 мл АМ + кашата. сутрин като се събуди яде най-малко.

# 64
 Sad ами незнам... той не ми даде никакви насоки, нито брошури... каза само да почваме с кашите. Аз уж му зададох един куп въпроси, ноо... незнаех, че е грешно да давам смесени  каши ... виж за това никъде нищо не съм чела...  И тъй като мама ми прати един кашон каши от БГ-я, аз започнах да ги давам.... ами сега ?? Уж толкова четох и внимавах... пак съм в грешка значи... ooooh!
Благодаря ти за съвета simplyaven ще мисля да сменям тактиката ама... как... незнам....

P.S. Ааа относно количеството аз слагам също 2 с.л. каша, но в 80 мл. формула и го дохранвам с още 80мл мляко. Общо давам 160мл. мляко 6 пъти дневно.

Последна редакция: пн, 11 авг 2008, 23:24 от chermit

# 65
  • Мнения: 3 034
кашите, които тя ти е пратила вероятно са подходящи, аз мислех, че са щатски и затова попитах, защото смесените тук и в Щатите са за по-големи бебета. погледни какво пише на кутията с каша - за начинаещи, първа храна и т.н. може и в сайта на фирмата да провериш дали е за малко бебе - всички пишат.

според мен ти не даваш много - щом е един път дневно кашата  newsm78 а за останалото захранване, ако искаш ще ти препиша моята брошура, ако не ти се ходи пак при лекаря. все пак може бие добре да го подпиташ, нали познава бебето ти  Rolling Eyes аз до 6-тия месец няма да променям нищо, освен че се надявам да си увеличи количеството мляко. повече каша няма да давам, иначе е препоръчително до 4 лъжици дневно сухо вещество за тази възраст - пише го и на кутията. това за оризовата каша, аз такава давам.

# 66
 Ами док. общо взето каза, че няма намерение да ми дава "рецепта" за това как точно да го захранвам, защото според него всяко дете било различно и аз трябвало да се ръководя от моето... Rolling Eyes т.е. колкото искало и по колкото често искало... сякаш бебето ще ми каже... Аз каквото и да му дам той го поглъща без проблем  Laughing . Нямам нищо против да ми драснеш каква е твоята схема... /може само да ми е от полза/, за което ще съм ти много благодарна. Благодаря за съветите Hug
P.S. Между другото аз също давам каша 2 пъти дневно - в 12 на обяд и после в 6 следобед. Мислиш ли че му идва много? Той си я хапва без проблем...

# 67
  • Мнения: 3 034
о, не, щом му се яде - давай. тук са "за" храненето на бебетата колкото и когато поискат и аз карам по този начин, за мен това е правилното. той докторът е прав, аз мислех че само може да те ориентира малко, но явно иска ти да си прецениш. аз схема в момента нямам кой знае каква, защото моят син яде само каша - в 10:30 и 17:00, през останалото време само АМ. а брошурата е за по-нататъшно захранване, от 6-ти месец:
- може вече да се дават и други каши, включително и съдържащи глутен - овесена, пшенична и всяка, на която пише че е от 6 месеца нагоре.
- тук сега казват първо да се въвеждат месни пюрета, заради желязото - пиле, пуйка и телешко. започва се по принцип с малко, но това зависи от бебето. моето си яде без проблем и не знам дали ще давам по малко. ако му харесва, ще си му дам и цяло пюре (105 гр.), останалото до нормалното му количество ядене - АМ. всяко пюре по 3 дни, за да се следи за нежелани реакции. ако няма такива, се минава на следващото.
- след трите вида месни - зеленчуци. пак по същата схема - от малко към повече, всяко по 3 дни.
- накрая плодови пюрета, пак по тази схема на даване.
- междувременно се вкарват и нови каши по желание на майката, има за 9 месечни още повече видове - с плодове, с йогурт и т.н.

плодовете и зеленчуците могат да се дадат и обратно - първо плодове, после зеленчуци. това зависи от майката. също така можеш да започнеш захранването със зеленчуци, а не с месни пюрета. месните като първа храна са новост за тук, от тази година са препоръките. в най-общи линии е това. моят син е на 5 месеца, така че и аз не съм напред с материала засега. ако имаш въпроси, ще отговоря, но аз го следвам него в общи линии  Simple Smile

п.с. забравих да ти напиша да захранваш само с чисти еднокомпонентни пюрета, а не смесени. примерно: месни - пиле в бульон, пуйка в бульон и телешко в бульон - има ги на Heinz и Beechnut при мен. за зеленчуците и плодовете важи същото - само един зеленчук, един плод - за да следиш за евентуални алергии. ако е смесено, няма да знаеш към коя съставка има непоносимост детето. най-лесно е да гледаш какво пише на пюрето: на Heinz пише, че са за beginner/debutant и на бурканчето в едно кръгче има b/d, а на Beechnut има цифра 1.

Последна редакция: вт, 12 авг 2008, 00:44 от simplyaven

# 68
  / Аз имах малко ангажименти тия дни и за това чак сега пиша, за което се извинявам /
Super !!! Значи, общо взето така си го представях и аз, само че за месните пюренцааа незнам, аз май ще си почна със зеленчуковите. На мен док. ми каза, че 2 седмици след кашите мога да дам и пюре... незнам само дали не е много скоро...но ще видим.
И моят син е такъв - много яде и все не му стига ... понякога имам чувството, че му прави удоволствие самото действие гълтане... Laughing Мисля, че каквото и да му дам... ще бъде погълнато...

Последна редакция: ср, 13 авг 2008, 07:22 от chermit

# 69
  • Мнения: 3 034
на мен захранването ми напомня раждането - хубаво е човек да има някаква идея в главата и план за действие, но трябва и да е готов на промени в движение Laughing аз не исках да захранвам рано, не исках да слагам сосове в кашата - но... синът ми мисли другояче.

за пюрето след кашите - аз преди навършени 6 месеца няма да давам нищо освен каша, но това е по препоръка на нашия доктор, която е за моето бебе. щом твоят доктор е казал, че може да дадеш пюре, той по-добре познава твоето дете, вероятно смята че детето е готово за захранване  newsm78 пробвай го две седмици след кашата - дай му зеленчук (най-добре тиква) и бебето ще покаже - харесва му, не му харесва, иска или не иска  Peace

# 70
  • Мнения: 583
Имам въпрос, дъщеря ми е захранена на 4 месец със зеленчуково пюре, края на 4 въведох кашата, сега я давам следобяд по 1-2 лъжици , заедно с плодово пюре и АМ . Удачно ли е да я давам на детето всеки ден, педиатъра каза, да пропускам, но тя не яде чисти плодови пюрета, а кисел в пликче не ми вдъхва доверие? Пропуснах да кажа, че кашата е царевична, знам, че мога да си приготвям кисел с царевично нишесте, но то не е ли същото. newsm78 И още нещо лекаря ми препоръча да давам жълтък/ от миналият месец/, но мисля да го включа около 7 месец, заедно с месото. Правилно ли е,  мога ли да включа жълтъка към 6 месец , а месото към 7м.

# 71
  • Мнения: 3 034
аз не съм чувала, че трябва да се пропускат дни, когато се дава каша  newsm78 дава се всеки ден тук, даже по два пъти дневно, само че оризова давам аз. царевичната няма ли глутен?  Rolling Eyes защото ако няма, да взема и аз  newsm78

жълтък ще давам малко по-късно аз, защото ще давам месо по-рано, но иначе ми казаха за жълтъка - от 6 месец нагоре, че може, пък да преценявам кога точно. освен това тук месото и жълтъка са в една и съща графа, тоест не ги разделят във времето  Peace

# 72
  • Мнения: 583
аз не съм чувала, че трябва да се пропускат дни, когато се дава каша  newsm78 дава се всеки ден тук, даже по два пъти дневно, само че оризова давам аз. царевичната няма ли глутен?  Rolling Eyes защото ако няма, да взема и аз  newsm78

жълтък ще давам малко по-късно аз, защото ще давам месо по-рано, но иначе ми казаха за жълтъка - от 6 месец нагоре, че може, пък да преценявам кога точно. освен това тук месото и жълтъка са в една и съща графа, тоест не ги разделят във времето  Peace

Царевичната няма глутен, поне така пише и се твърди. Казаха ми да давам каша през ден, защото ще вдигне бързо, бързо килограмите. newsm78 На мен ми казаха, жълтък от 5 месец, месо в 6, но се чудя още. Да започна ли от септември с месцето и аз пък после жълтъка?

# 73
  • Мнения: 3 034
ооо, добре тогава, и аз ще му взема царевична  Grinning това за мен са глупости с килограмите. синът ми и сега на консултацията за 5 месеца е слаб за височината си, пък яде всичко на поискване - и АМ, и два пъти дневно каша по 2 с.л. сухо вещество. предпочитам сега да яде, когато расте.
за жълтъка и месото, ти трябва да си прецениш, а най-добре - бебето. може пък да не иска да яде месо, а жълтък да иска или обратното  Grinning аз не се задълбочавам много, пробвам и каквото иска - това да яде. ще го пробвам с месо. ако не яде, тогава жълтък, пък месо после. ще се водя по него  Peace

# 74
  • Мнения: 583
ооо, добре тогава, и аз ще му взема царевична  Grinning това за мен са глупости с килограмите. синът ми и сега на консултацията за 5 месеца е слаб за височината си, пък яде всичко на поискване - и АМ, и два пъти дневно каша по 2 с.л. сухо вещество. предпочитам сега да яде, когато расте.
за жълтъка и месото, ти трябва да си прецениш, а най-добре - бебето. може пък да не иска да яде месо, а жълтък да иска или обратното  Grinning аз не се задълбочавам много, пробвам и каквото иска - това да яде. ще го пробвам с месо. ако не яде, тогава жълтък, пък месо после. ще се водя по него  Peace

На мен ми се струва, че дъщеря ми направи още по-големи бузи след като въведох кашата, но може и да греша, иначе тя  на 5 месеца беше 68 см. и 7.500 кг., което е нормално/ така поне си мисля/. От царевичната вземи 2 кутии, защото е толкова вкусна и ще се изкушиш да си хапваш и ти. Шегичка Laughing Иначе си права, ще изчакам малко след 6 месец и ще дам месо, или пюре с такова или ще готвя.

# 75
  • Мнения: 1 669
Днес бяхме при педито, и тъй като другата седмица правим 6 месеца, каза да въведем месните пюрета и  жълтък, обаче да редуваме месно и зеленчуково пюре, а жълтъкът се слагал в зеленчуковото и в никакъв случай в месното... Това от нашето педи... Вие как бихте постъпили???  newsm78

# 76
  • Мнения: 425
Ще следя темата че и мен ме вълнува това захранване.И как не -та то си е важна стъпка в живота на бебчо Grinning
Педито каза на 4 месеца и половина да запо4на,със зеленчуково пюре.т.е след 1 месец
След голямата каша в главата ми започна да ми се оформя какво точно да правя.
И все пак толкова още въпроси има в глават ми ooooh!


# 77
ianitza внимавай с кисела, защото някъде бях чела че / този от пакетчета / се прави с пшенично нишесте и съдържа глутен!!!

# 78
  • Мнения: 3 034
На мен ми се струва, че дъщеря ми направи още по-големи бузи след като въведох кашата, но може и да греша, иначе тя  на 5 месеца беше 68 см. и 7.500 кг., което е нормално/ така поне си мисля/. От царевичната вземи 2 кутии, защото е толкова вкусна и ще се изкушиш да си хапваш и ти. Шегичка Laughing Иначе си права, ще изчакам малко след 6 месец и ще дам месо, или пюре с такова или ще готвя.

според мен си е до структура и ген - моят син е 7.200 кг, а е вече 71 см, няма гривнички, едни крачета има кат кренвирши, пък си яде детето  Laughing като проходят, а даже и само като пропълзят, толкова енергия изразходват, че едва ли нещо ще им остане от бебешкото натрупване  Peace

а защо жълтъкът да се слага в зеленчуково пюре, на моите упътвания не пише такова нещо  newsm78 пише след 6-тия месец да давам жълтък на сварено яйце - толкоз  Grinning

# 79
  • Мнения: 5 940
а защо жълтъкът да се слага в зеленчуково пюре, на моите упътвания не пише такова нещо  newsm78 пише след 6-тия месец да давам жълтък на сварено яйце - толкоз  Grinning


Защото от жълтъка децата обикновено се давят, когато не се приема с нещо друго. Пробвай да изядеш едно твърдо сварено яйце и виж какъв е резултата, полепва по устната кухина, по езика, труден е за преглъщане.

# 80
  • Мнения: 583
ianitza внимавай с кисела, защото някъде бях чела че / този от пакетчета / се прави с пшенично нишесте и съдържа глутен!!!

     На този който съм купила пише, че е с царевично, но няма да го дам сега, защото е чиста химия. Педиатъра ни каза, да избягвам всичко, което е оцветено / сапун, кисел в пакетче и т.н/ Peace

# 81
  • Мнения: 5 940
И друга причина би могла да бъде по-доброто усвояване на желязото в комбинация с витамин С, който се предполага, че съществува в минимални количества в зеленчуковите пюрета. Смесването на жълътък с месно пюре може да доведе до протеиново пренасищане.

# 82
  • Мнения: 583
На мен ми се струва, че дъщеря ми направи още по-големи бузи след като въведох кашата, но може и да греша, иначе тя  на 5 месеца беше 68 см. и 7.500 кг., което е нормално/ така поне си мисля/. От царевичната вземи 2 кутии, защото е толкова вкусна и ще се изкушиш да си хапваш и ти. Шегичка Laughing Иначе си права, ще изчакам малко след 6 месец и ще дам месо, или пюре с такова или ще готвя.

според мен си е до структура и ген - моят син е 7.200 кг, а е вече 71 см, няма гривнички, едни крачета има кат кренвирши, пък си яде детето  Laughing като проходят, а даже и само като пропълзят, толкова енергия изразходват, че едва ли нещо ще им остане от бебешкото натрупване  Peace

а защо жълтъкът да се слага в зеленчуково пюре, на моите упътвания не пише такова нещо  newsm78 пише след 6-тия месец да давам жълтък на сварено яйце - толкоз  Grinning

Добре смачкан жълтък може да се слага в млякото, в зеленчуковото или плодово  пюре/ няма да промени вкуса и няма опасност от задавяне/. Може да е до  ген, но дъщеря ми се роди с гривнички , а беше едва 3.150 кг., иначе и двамата с баща й сме били пухкави бебета. След това обаче, на мен в детската градина ми бяха изписали чай за апетит, защото бях слабичка. Mr. Green Mr. Green С една дума- права си, в повечето случай бебешките натрупвания изчезват.

# 83
  • Мнения: 3 034
И друга причина би могла да бъде по-доброто усвояване на желязото в комбинация с витамин С, който се предполага, че съществува в минимални количества в зеленчуковите пюрета. Смесването на жълътък с месно пюре може да доведе до протеиново пренасищане.

ясно, благодаря   bouquet

# 84
  • Мнения: 991
Sad ами незнам... той не ми даде никакви насоки, нито брошури... каза само да почваме с кашите. Аз уж му зададох един куп въпроси, ноо... незнаех, че е грешно да давам смесени  каши ... виж за това никъде нищо не съм чела...  И тъй като мама ми прати един кашон каши от БГ-я, аз започнах да ги давам.... ами сега ?? Уж толкова четох и внимавах... пак съм в грешка значи... ooooh!
Благодаря ти за съвета simplyaven ще мисля да сменям тактиката ама... как... незнам....

P.S. Ааа относно количеството аз слагам също 2 с.л. каша, но в 80 мл. формула и го дохранвам с още 80мл мляко. Общо давам 160мл. мляко 6 пъти дневно.

Вчера бяхме на лекар и на мен ми препоръчаха същото, защото малката почвала да заслабва (6400/64.5). Педиатърката каза да започна с чиста каша като от по-рядка мина на по-гъста и след като беба свикне с лъжицата да почна да добавям плодови и зеленчукови пюрета, а след като навърши 6 м. можело и сурови настъргани плодове и зеленчуци.

Аз така или иначе от няколко дни давам пюрета - засега моркови и сладки картофи. Бебка вече надобря с лъжичката. КАто навърши пет месеца смятам да почна с кашите. Дотогава ще въвеждам различни зеленчуци в малки дози.

# 85
Добре де, сега тъй като така и така съм почнала с кашите и вече съм дала смесена каша "ориз и морков" - моркова брои ли се като зеленчук, който вече съм дала или тези от кашите не се броят?!... и като му давам пюре само с  морков пак ли трябва да му давам лъжичка по лъжичка??
Уффф ... извинявам се за глупавите въпрси ама вече в главата ми е абсолютна и 100 процентова КАША  ooooh!

# 86
  • Мнения: 3 034
не се втелясвай твърде  Wink ти дай малко пюре и виж дали детето ще го приеме охотно. може да дадеш и половин пюре наведнъж, но ако има реакция (алергична) тя би била много по-силна ако количеството е голямо. затова е по-добре по малко да се дава, все пак са малки бебета и евентуална алергия може да им се отрази зле. освен това тези зеленчуци в кашите все си мисля, че са доста преработени, не знам колко е останало от зеленчука преди да влезе в кашата. аз бих си захранила с две-три лъжички, за да го следя детето за реакция.

# 87
  • София
  • Мнения: 3 688
Аз желтък още не съм дала,че изчакам да захладнее времето.
А за кисела,правя го сама с царевично нишесте+плодово пюре,Лъчезара страшно го харесва.

# 88
  • Мнения: 276
Искам да ви питам нещо.Вашите деца по колко АМ хапваха когато бяха на 2 седмици.На мен ми казаха да започна с 30мл.и като водя че не му стига да ги увелича.Сега съм му ги дигнала на 40мл.Питам ви защото  на кутията пише че трябва да изяда от 60мл-90мл.и ми стана много странно. Shocked

# 89
  • София
  • Мнения: 3 688
Искам да ви питам нещо.Вашите деца по колко АМ хапваха когато бяха на 2 седмици.На мен ми казаха да започна с 30мл.и като водя че не му стига да ги увелича.Сега съм му ги дигнала на 40мл.Питам ви защото  на кутията пише че трябва да изяда от 60мл-90мл.и ми стана много странно. Shocked
Пробвай да му направиш 90мл вода +АМ и ако го изпие значи му е добре.По това време аз само кърмех Лъчезара и немога да ти отговоря в грамове,но не дръж детето гладно само защото на кутията пише друго.

# 90
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
 smile3529 smile3523 Да се запиша и аз, че ни предстои да влезем във вашите редици след месец. Само да споделя, че за сега смятам да захраня в началото на 5 м (4ти навършен) и смятам да започна с оризова млечна каша (най- вероятно на Хип, че и АМ ни е Хип). Но до тогава има цял месец и имам време да помисля.

# 91
  • Мнения: 3 034
Искам да ви питам нещо.Вашите деца по колко АМ хапваха когато бяха на 2 седмици.На мен ми казаха да започна с 30мл.и като водя че не му стига да ги увелича.Сега съм му ги дигнала на 40мл.Питам ви защото  на кутията пише че трябва да изяда от 60мл-90мл.и ми стана много странно. Shocked

таблиците на кутиите за АМ са единствено и само ориентировъчни. бебето знае най-добре колко и кога може да изяде. най-доброто хранене на бебе, независимо дали е на кърма или на АМ, е на поискване.

# 92
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Аз пък да ви се оплача моята бебка не иска никакво пюре насила и давам. Все си иска млякото. Такова плюене и викане не съм виждала в моето кротко бебче. В чудо съм се видяла. Има ли и други с такъв проблем? Посъветвайте ме какво да правя?

# 93
  • Мнения: 3 034
да я оставиш да си яде млякото, което за нея е далеч по-ценно в момента от което и да било пюре. след седмица пробвай пак, ако не иска, изчакай още седмица и така. можеш да пробваш с друг вид пюрета. ако сега даваш плодови, пробвай зеленчук, примерно. или оризова каша с малко плодово пюре за вкус. при всички случаи е изключително неподходящо да я насилваш, защото ще намрази процедурата по яденето трайно.

# 94
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Симпли благодаря! И аз това си мислех да направя но ме беше страх. Аз наобяд и давах зеленчуково а след обяд плодово.

# 95
  • Мнения: 3 034
няма от какво да те е страх, всички бебета имат периоди, в които си искат само млякото. за тях то е важно, за развитието им. останалото е само гарнитура  Wink

# 96
  • Мнения: 583
След като дъщеря ми яде царевична каша, следващата каква трябва да бъде. Мислех си за ориз или ориз и царевица, но след 6 месец мога ли да включа бананова, ябълкова или нещо подобно. Мога ли да взема например Ориз и морков. От изброените коя трябва да бъде следващата? До този момент от царевичната каша използвам 1 или 2 лъжици сухо вещество + плодово пюре и АМ, за храненето в 16 ч. Благодаря.

# 97
  • София
  • Мнения: 3 688
Аз започнах с оризова каша и следващата която дадох беше ориз с банан.

# 98
  • Мнения: 3 034
аз нямам избор със смесени каши, те са за след 9 месеца. от 6-тия нататък мога да дам овесена и пшенична  Peace

# 99
  • Мнения: 583
Аз си отговорих бързо, бърза на въпроса с едночасов престой пред кашите в един магазин. Laughing Взех ориз и царевица на Хип. Банана и церевичната с плод , ще продължа да ги прехвърлям в шкафа, просто много обичам да пазарувам за малката и съм накупувала все неща, които не ни трябват точно сега. Та това ме подсети, броколите след 6 м. ли се даваха, че и с тях съм се запасила? Embarassed

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 529
Да се включа и аз Simple Smile.
Започнах да захранвам в петия месец по препоръка на педито. Със зеленчукови пюрета. Претърпях пълен провал. Успях да въведа морков, картоф, пащърнак, тиквички, но нямах заместено хранене, защото в началото тръгна добре, и малко по-малко - след около две седмици устата се затваряше демонстративно Crossing Arms и ако настоявах - започваше да реве ooooh!. Направих една пауза от 3-4 дни и реших да се захващам отново. Този път реших да "започна" с тиква. Получи се, не ми позволи да спра след 5-та лъжица, дадох и цялото пюренце (125 гр.) Embarassed. От там нататък всичко потръгна по-добре. Сега храня с пюрета на Bebevita, Semper, Sunval и Gerber. На Гербер яде всичко с удоволствие, което съм и предлагала, т.е. подходящо за нейната възраст. Има едно със сметана, а друго, с яйчен прах - тези не съм и ги давала. А за останалите марки - при всяка има само по 3-4 неща, които се харесаха. Но и това никак не е малко Peace.
Сега е на 7 месеца и графика на хранене и е горе-долу следния:
І. 8 ч. - АМ, 11-11.30 - малко плодово пюре,
ІІ. 12.30 - Зеленчуково или месно пюре,
ІІІ. 16.30 - Каша (вече и с глутен),
ІV. 20.30 - АМ.
Педката каза задължително да давам вместо сутрешното АМ - попара. Но аз съм категорично против, и без това ми се вижда малко млякото, което приема на ден. (Сутрин 170 мл, в кашата - около 100-150 мл и вечер 200-210 мл). То вярно, че в сиренето има мляко, но аз нещо не мога да се настроя за тая попара Naughty. Вие как мислите? Да я послушам ли?

# 101
  • Мнения: 14 498
аз например никога не съм яла попара като малка. не са ми правили такова нещо вкъщи никога, затова и самата мисъл за нея ми е отврат, пък какво остава да дам на детето си newsm78
кашата е нещо много по-полезно според мен, попарата не е ли накиснат хляб със сирене Sick

# 102
  • Мнения: 991
Захраних на четири месеца и половина. Започнах със зеленчукови пюрета -картофено, добавях адаптирано мляко. Един месец въвеждах зеленчуци, горе долу в такъв ред- моркови,  тиква, тиквичка, броколи, карфиол, пащърнак, спанак, грах и т.н. На пет месеца и половина започнах с плодови пюрета и оризова каша /въвеждах успоредно, тъй като синът ми вече беше ял ориз в пюретата/. На навършени шест месеца започнах да давам пресни плодове-банан, ябълки, круши, манго, авокадо. На седем месеца включих в менюто месо и сирене. Месните ги въведох доста агресивно, предвид това, че месото в готовите пюрета е 8 процента - давах за първи път по половин бурканче. След като въведох месните пюрета, престанах да добавям адаптирано мляко към обедното ядене и заместих цяло хранене.
valerie, в какво съотношение добавяше АМ към пюрето? Тук пюретата за 4 до 6 месеца са в бурканчета по 2.5 унции, което е около 70 гр. Идеята е да дадеш пюрето и после да дохранваш с АМ, но бебка след пюрето не иска АМ. От два дни смесвам пюрето с около 60 мл. АМ (тя по принцип яде към 160 мл АМ, ако яде само мляко), но става много рядко. Тя го яде с кеф, но много се омазваме. Мислех да го сгъстя с оризова каша. Или да отварям по две пюрета. Чудя се...

# 103
  • Мнения: 3 034
аз имам друго питане: като се замести обедното хранене, нали в него вече няма АМ? защото пюретата тук са по 105 грама и ако не дохранвам с АМ, това е много малко  Confused трябва по две да давам  newsm78
и още: ако бебето не иска междинно плодови пюрета, достатъчно ли е да ги слагам в кашата или трябва да ги яде отделно? тук ми казаха да слагам в кашата, но аз се чудя ако не яде чисти плодови, как ще свикне с вкуса на плодовете  newsm78

# 104
  • София
  • Мнения: 15 249
От два дни смесвам пюрето с около 60 мл. АМ (тя по принцип яде към 160 мл АМ, ако яде само мляко), но става много рядко.

Не разтваряй АМ в съотношението, посочено на кутията-бебето няма да го пие. Разтвори го в много малко вода, колкото да стане течно и да го разбъркаш по-лесно в пюрето. Ако самото пюре е рядко, може да добавиш АМ и на прах, стига да не става на бучици.

# 105
  • София
  • Мнения: 15 249
аз имам друго питане: като се замести обедното хранене, нали в него вече няма АМ?

Иво никога не е ял чисти зеленчукови пюрета-винаги съм ги правила с кърма или АМ. До навършване на  1г. съм се старала във сяко негово хранене да има мляко-под една или друга форма.
За мен "заместено хранене" означава да махна кърменето или шишето, не и да елиминирам млякото.

# 106
  • София
  • Мнения: 17 592
Захранването трябва да е бавно и продължително - и това няма нищо общо с вида мляко, който приема кърмачето. Затова се започва от рано и по малко...

# 107
  • Мнения: 3 034

Иво никога не е ял чисти зеленчукови пюрета-винаги съм ги правила с кърма или АМ. До навършване на  1г. съм се старала във сяко негово хранене да има мляко-под една или друга форма.
За мен "заместено хранене" означава да махна кърменето или шишето, не и да елиминирам млякото.

благодаря ти, и аз така мисля да правя, защото нали до 1 годинка е хубаво всички яденета да са млечни, което няма как да стане ако е заместено обедното с чисто пюре.

# 108
  • Мнения: 991

Иво никога не е ял чисти зеленчукови пюрета-винаги съм ги правила с кърма или АМ. До навършване на  1г. съм се старала във сяко негово хранене да има мляко-под една или друга форма.
За мен "заместено хранене" означава да махна кърменето или шишето, не и да елиминирам млякото.

благодаря ти, и аз така мисля да правя, защото нали до 1 годинка е хубаво всички яденета да са млечни, което няма как да стане ако е заместено обедното с чисто пюре.

И аз така ги схващам нещата - заместено хранене за мен не е хранене, което не съдържа мляко, а хранене, което не е изключително млечно. Млякото си е основната храна за бебето. Всъщност това не е мое схващане - така четох в книгата на Лиляна Трифонова "Хранене на бебето". Тя смята, че пюрета и каши, които не съдържат мляко не са пълноценна храна за бебето и с тях не бива да се заменя млечно хранене. След 10-тия месец, когато детето постепенно преминавало към обща храна в менюто му задължително трябвало да има поне 1/2 литър мляко на ден и 30гр. сирене или кашкавал.

# 109
  • Мнения: 3 034
то и като калорийно съдържание би било супер ниско - все пак едно зеленчуково пюре тук има средно 40 ккал. ако давам две - 80 ккал, това е абсурдно малко за подрастващ организъм! а в сравнение с калоричността на АМ, което изпива сега на едно хранене, съвсем се губи. ще си слагам АМ в пюрето и това е.

# 110
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Чисто зеленчуково пюре не съм давала никога-винаги е било с АМ

# 111
  • Пловдив
  • Мнения: 589
Чисто зеленчуково пюре не съм давала никога-винаги е било с АМ

И аз така. Или ако е чисто зеленчуковото пюре давам само половин бурканче и дохранвам след това с АМ.

# 112
  • Мнения: 1 080
А хубаво ли е да му давам с лъжичка или мога да смесвам АМ и пюрето в шише и да му давам да го пие?!?
 Thinking Thinking Thinking

# 113
  • Мнения: 3 034
не е хубаво да свързва пюрето с шише - вкусът. шишето си е за мляко/вода. пък и яденето с лъжичка изгражда навик, няма все от шише да яде  Wink

# 114
  • София
  • Мнения: 15 249
Не те съветвам да даваш пюрето с шише.
С шише се дават само течности-мляко, вода, сок, чай....
Една от целите на захранването е детето не само да започне да приема храни, различни от мляко, но и да се научи да се храни с лъжичка.
Освен това смятам, че една от причините някои от децата рано да отказват млякото, е че майките им са го смесвали с други храни (каша, пюре, сок.....) и след това детето не приема млякото в чист вид.

Последна редакция: пт, 22 авг 2008, 08:25 от Vivi

# 115
  • София-Света Троица
  • Мнения: 207
Запис Simple Smile

# 116
  • Мнения: 251
Аз също съм на мнение че с шишетата се дават само течности.Лъжичката се използва за да се приучи бебето след това и на твърда храна .За бебето най - важно е да се научи да дъвче.  Simple Smile

# 117
  • Мнения: 583
Според вас от кога да въведа глутена, как, колко и с какво? За какви реакции да следя.? Удачно ли е вече да захраня с месо и жълтък? Днес ми казаха да давам попара, но аз отказах. Дали е правилно?

# 118
  • Мнения: 3 034
аз ще въведа глутен на навършени 6 месеца с овесена каша, тъй като има ниско съдържание на глутен и ако има реакция, се надявам да не е много тежка. за самите реакции, много са разнообразни за съжаление и в общи линии се следи за едва ли не всякакво различие от нормалното поведение на бебето. ето накратко от един английски сайт: воднисти очи; зачервени очи; сълзене; носно запушване със среден до тежък характер; обрив на лице и/или тяло; стомашни неразположения - диария, болки, дискомфорт; температура.

с месо и жълтък тук се захранва на 6 месеца, да. това обаче май не е възприето другаде. аз ще дам трите вида месо на навършени 6 месеца, а жълтък ще давам, както ме посъветваха тук момичетата със зеленчуково пюре, след като въведа месата  Peace попара не знам дали ще имам нерви да правя, пък и за какво? сирене ще давам, но по-нататък. иначе много нови работи ще му се съберат наведнъж.

# 119
  • Мнения: 583
И тук педиатъра днес ми каза да започвам с месото, с жълтъка трябваше от миналия месец. Както вече споменах не съм дала нито едно от двете, но явно ще ядем месо тези дни, защото отказва зеленчуковите пюрета, а плодови яде само в каша. И въпреки това ми се струва рано.

# 120
  • Мнения: 3 034
защо? всъщност статистически погледнато случаите на реакция към пилешко и пуешко са в пъти по-малко спрямо зеленчуците. и двете меса са леки, засищащи и източник на желязо  Peace за телешкото - при мен е трето поред, също е подходящо. заешко тук нямам, но знам, че е супер за захранване. само че не смесено с нещо друго, а чисто месно пюре в собствен бульон.

# 121
  • Мнения: 5 940
Телешкото може да даде реакция при деца с АБКМ. За жълтъка съм категорично "против" толкова рано. Месо може, стига да не е част от някаква екстремна верига на захранване-например започнала си преди месец и вече си захранила със зеленчукови и плодови пюрета, добавила си и каши.

# 122
  • Мнения: 3 034
родителите няма ли вече да знаят, че детето има АБКМ до 6-7 месец, когато евентуално въвеждат месо (даже телешкото ще е по-късно)?

# 123
  • Мнения: 5 940
родителите няма ли вече да знаят, че детето има АБКМ до 6-7 месец, когато евентуално въвеждат месо (даже телешкото ще е по-късно)?
Би трябвало да знаят. Просто пояснявам, че то е единственият по-изявен алерген. Другите меса рядко дават реакция.

# 124
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Здравейте, момичета. Ние се захранихме вече, но имаме малък проблем с лъжичката. Все пак съм сигурна, че след известно време и търпение, ще се справим. Ползваме каши на Фризокрем и Хип, ама Хип не и харесват. Скоро ще вкарам и пюретата, първо зеленчуците!

# 125
  • Мнения: 583
Момичета от 2 дни въвеждам глутен с каша, струва ми се , че изпражненията на детето са по- воднисти. Имам ли повод за притеснение? Не ака често, но май съм се вманиачила на тема глутен, кисело мляко, захар и т.н.

# 126
  • Мнения: 14 498
аз също забелязах че на дъщеря ми изпражненията следобед са по-воднисти от преди, а съм започнала да въвеждам (т.е. все още не яде пълна доза) само безмлечна оризова каша newsm78

# 127
  • Мнения: 3 034
повод за притеснение е наличието на белезникава до плътна светла слуз и/или кървави нишки в изпражненията. иначе по време на захранването те ще се променят много пъти (според мен от един момент нататък противогаз е полезна придобивка). понякога са по-редки, понякога може да изглеждат дори като диария, но ако е инцидентно, не е повод за притеснение. понякога пък се втвърдяват. по-скоро промени в изпражненията + другите признаци, които бяхме писали могат да бъдат индикация за реакция към дадена храна - воднисти и/или зачервени очи; секрет от носа - от леко до тежко запушване и хрема; обриви - от няколко пъпки до зачервяване на цяла област и на лице, и по тяло; стомашен дискомфорт - газове (повече от обичайно), болки (реагират както при колики); подсичания - да, и това също, особено ярко изразено подсичане, което трудно минава въпреки грижите, може да е и зад ушите, подмишниците, на свивките на бедрата, зад колената; температура. в общи линии са много признаците и е трудничко. моят син даде реакция към жълт фасул - подсече се зад ушите + диария + на двете бузи му се появиха по 2-3 червени пъпки - това беше, но всички заедно.

# 128
  • Мнения: 583
simplyaven, за противогаза съм съгласна Mr. Green, другото ще го следя.

# 129
  • Мнения: 254
здравейте мили мами имам един въпрос,преди 1 месец захраних бебо за първи път и избрах да започна със зеленчуково пюре,но сега се чуде с какво да продължа колебая се между плодово пюре или месно,не искам още да давам сокчета ще изчакам с тях,а искам и кашата да поотложа защото нали се наддава доста интензивно от нея,да кажа че го кърмих един месец след което преминах на хипоалергенно мляко и до сега пие него,от както му дадох зеленчуково пюре ака на 3 дни и доста трудничко,много колебания с това захранване и ще съм благодарна на всички които ми отговорят

# 130
  • София
  • Мнения: 17 592
На 6 месеца трябва да започне да яде месо. Доста късничко си започнала, не знам кога и как ще въведеш плодовете и зърнените култури, яйцата (жълтъците)...  Crazy

# 131
  • Мнения: 3 034
здравейте мили мами имам един въпрос,преди 1 месец захраних бебо за първи път и избрах да започна със зеленчуково пюре,но сега се чуде с какво да продължа колебая се между плодово пюре или месно,не искам още да давам сокчета ще изчакам с тях,а искам и кашата да поотложа защото нали се наддава доста интензивно от нея,да кажа че го кърмих един месец след което преминах на хипоалергенно мляко и до сега пие него,от както му дадох зеленчуково пюре ака на 3 дни и доста трудничко,много колебания с това захранване и ще съм благодарна на всички които ми отговорят

не мога да разбера кой е източникът на тия глупости за кашите  ooooh! от кашата не се наддава интензивно. детето ми яде каши от 2 месеца и е под средната норма за килограми за неговия ръст. и ако избереш подходяща каша с про и/или пребиотици, тя ще улесни изхождането и регулира стомаха. след като се изхожда трудно, аз бих дала каша и плодови пюрета. при сина ми овесената върши чудна работа в тази насока, особено с 1-2 лъжици ябълково/крушово пюре.

и мисля, че захранваш навреме, имаш време да въвеждаш храни, няма за къде да бързаш. аз захраних с месо на 6 месеца, но тук схемата е друга. месото може също да стегне стомаха. в твоя случай мисля, че е е по-добре да изчакаш. що се отнася до жълтъка, тук се дава заедно със зеленчуковите пюрета още от 6-тия месец, не се чака повече, но разбира се в началото се пробва с няколко трохички.

# 132
  • Мнения: 6 713
здравейте мили мами имам един въпрос,преди 1 месец захраних бебо за първи път и избрах да започна със зеленчуково пюре,но сега се чуде с какво да продължа колебая се между плодово пюре или месно,не искам още да давам сокчета ще изчакам с тях,а искам и кашата да поотложа защото нали се наддава доста интензивно от нея,да кажа че го кърмих един месец след което преминах на хипоалергенно мляко и до сега пие него,от както му дадох зеленчуково пюре ака на 3 дни и доста трудничко,много колебания с това захранване и ще съм благодарна на всички които ми отговорят

Ние също започнахме със зеленчуково пюре. Педито тука ни каза после да почваме месото, след това плодовите пюрета Rolling Eyes Аз вече пробвах да й дам ябълка и круша и хич не й допадат! Не че много яде и зеленчукови де. Акането ни стана по-нередовно, като в първите седмици на захранването акаше на 4-5 дена.

# 133
  • Мнения: 3 034

Ние също започнахме със зеленчуково пюре. Педито тука ни каза после да почваме месото, след това плодовите пюрета Rolling Eyes Аз вече пробвах да й дам ябълка и круша и хич не й допадат! Не че много яде и зеленчукови де. Акането ни стана по-нередовно, като в първите седмици на захранването акаше на 4-5 дена.


защо се чудиш, кое те притеснява? тази схема с месото издърпано по-напред в захранването аз очаквам да се възприема все по-широко, защото колкото и да се плюе "американска" и т.н., тя е базирана на сериозни излседвания за нивата на желязо при 6-месечните бебета, и то без значение кърмени/некърмени. моят син си прие месото съвсем нормално. в началото наблегна на пилешкото, после и пуйка реши, че обича. сега ще му дам телешко и после жълтък. поне съм спокойна, че от млякото, кашата и месните пюрета приема достатъчно желязо. а плодовете да са накрая е логично, защото някои бебета харесват сладкия им вкус и после по-трудно приемат зеленчуци или каквото и да е друго. слушай педиатъра, човекът явно е с актуална информация  Peace

# 134
  • Мнения: 254
благодаря на всички отговорили ми,ами аз не се притеснявам че съм захранила късно така си бях решила така и направих,мисля че има време да вкарам едно по едно всичко просто не съм решила в какъв ред,този месец ще му пускат кръвни изследвания и по това какъв му е хемоглобина ще реша дали да дам първо месни или първо плодови,да права си за кашите но все пак се двуума,а колкото до жълтъка педиатърътни каза че е силен алерген и ще го въвеждаме доста по късно някъде към годинката

# 135
  • Мнения: 14 498
ами чудят се хората щото нали бг педиатрична школа препоръчва първо сокчета и плодови пюренца, както каза една позната "то нали плодовите пюрета не ги водят захранване" така поне й е казала нейната педиатърка.

симпли много се радвам да те видя отново  bouquet

# 136
  • Мнения: 3 034
и аз теб  bouquet малко си почивах, доста де  Grinning

цялата работа със захранването аз пак я обсъждах подробно с педиатъра на детето само преди две седмици и се убедих, че са много прави и знаят какво говорят. що се отнася до жълтъка, тук не е смятан за силен алерген, тоест не е като ягодите, доматите или други сурови плодове/зеленчуци или като белтъка, който определено се дава след 12-месечна възраст.

другото, което ме успокоиха е, че моето нежелание да замествам напълно хранене е съвсем в рамките на нормалното и няма никакъв смисъл само по себе си. когато детето порасне достатъчно, то само ще прецени иска ли течности (мляко) с храната или не. също така нежеланието ми да давам плодови пюрета между храненията беше даже окуражено. аз сама си ги реших тези неща, но ако ми бяха казали, че не са редни, щях да се съобразя. явно обаче много от предишните схващания заминават на боклука вече. така че, синът ми има четири стабилни хранения и само две бисквити допълнително, които обаче са обогатени и тях ще ги давам, докато ги иска.

# 137
  • Мнения: 4 307
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

# 138
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Искам да попитам, вече трети ден давам пюре от морков. Пробвах на ХИп, хареса го, после правих домашно и него го хареса. Мисля следващия зеленчук да е картоф, но после се чудя тиквата подходяща ли е и как би могла да се приготви?

# 139
  • Мнения: 3 034
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

захранила си на 5.5 месеца със сурови плодове, че и праскови (мъхести) и се чудиш защо имат колики???  Shocked защо причиняваш това на децата, наистина не разбирам при толкова много информация навсякъде  ooooh! сурови плодове се дават след 8-9 месеца, а най-добр еи по-късно освен банан например. моля те, спри, ти им съсипваш стомасите с тая целулоза и киселини  Confused съжалявам, но просто нямам думи  Sick

# 140
  • Мнения: 3 034
Искам да попитам, вече трети ден давам пюре от морков. Пробвах на ХИп, хареса го, после правих домашно и него го хареса. Мисля следващия зеленчук да е картоф, но после се чудя тиквата подходяща ли е и как би могла да се приготви?

тиквата е подходяща и за първи зеленчук, вариш и пасираш. само че, понеже разбирам, че сама ще я правиш, внимавай да почистиш добре конците отвътре и да свариш чистото месо само.

# 141
  • Мнения: 1 449
що се отнася до жълтъка, тук не е смятан за силен алерген

Не само там, навсякъде е така.

Теоретичната граница, отвъд която алергенният потенциал на жълтъка не представлява сериозен проблем, е 6 м.
Оттам нататък, включването на жълтък на възраст 7 м. или 10 м. е свързано не толкова с превенцията на алергия, но най-вече с:
- спорният/безспорният му хранителен принос (съдържа и ценни, и нежелани съставки)
- пълноценна алтернатива/само допълнение към месото като източник на желязо (зависи къде логически е мястото на жълтъка в схемите на захранване и спрямо другите желязосъдържащи храни; възрастта сама по себе си не значи много)

Жълтъкът рядко алергизира – за разлика от яйцето, което е сред топ-алергените заради белтъка.
Друга причина да се отлага въвеждането на жълтък е вероятността да попаднат белтъчни следи върху него.

# 142
  • Мнения: 3 034

Друга причина да се отлага въвеждането на жълтък е вероятността да попаднат белтъчни следи върху него.


това и аз го мисля, много внимателно трябва да се отдели. всъщност аз смятам да взема само от сърцевината на вече сварения жълтък, тоест всички части, които се опират до белтъка ще ги оставя.

# 143
  • Мнения: 4 307
Както писах децата плакаха само от въвеждането на граха. Не съм давала повече и скоро няма и да повторя. Четох достатъчно и по съвет на педиътърката дадох сурови плодове. Много ги харесват и нямат стомашни оплаквания от тях.
Поста ми беше с конкретни въпроси, а не съм се чудила защо ми реват децата!
Айде да не се коментираме кой с какво е захранил и да се превърне темата в спор за/против ранно захранване, за/против сурови плодове, за/против сокчета и т.н.

# 144
  • Мнения: 60
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

захранила си на 5.5 месеца със сурови плодове, че и праскови (мъхести) и се чудиш защо имат колики???  Shocked защо причиняваш това на децата, наистина не разбирам при толкова много информация навсякъде  ooooh! сурови плодове се дават след 8-9 месеца, а най-добр еи по-късно освен банан например. моля те, спри, ти им съсипваш стомасите с тая целулоза и киселини  Confused съжалявам, но просто нямам думи  Sick

simplyaven, следя отдавна темата и виждам че често се изказваш доста компетентно по въпросите за захранването.. Имаш ли някакво основание да даваш съвети и молби от рода на "Моля те , спри" и "ти им съсипваш стомасите". Ако ти си алергична към мъхеста праскова , то аз не съм , но не мисля че ще съобразя с твоето вещо становище как "съсипвам" детето си .
 Аз имам 2 пълни заместени хранения , ядем на 4 часа и пием кисело мляко сутрин и вечер ( вместо АМ ). Хайде кажи си сега тежката дума дали не съсипвам стомаха на детето си и Оооо боже - аз също го реших сама и ОООоо боже давам пловоди пюрета, Оооо боже  кои "заминават на боклука вече" ?
Благодаря. Аз споделих Примерно захранване - а сега очаквам Примерно освиркване защо съм захранила така  bowuu

# 145
  • Мнения: 14 498
има сигурно 5 максимум 10 форумки от които наистина можеш да почерпиш информация (която е и много по- ценна от всички статии защото всичко, което те пишат не само е съвременно, но е и опитано върху техните деца) и пак има форумци, които се надуват в невежеството си и безумията, които вършат върху децата си.

смятам, че всеки има право да си храни и гледа детето както иска, но да четеш всичко ново и съвременно в педагогиката и храненето на децата и вместо да си траеш, ти си изтипосваш схемите, които някоя друга заблудена нова във форума майка може да прочете и приложи е не само безотговорно, но и опасно.

мисли преди да пишеш, форума не е за да се надуем колко сме прави ние, а да помогнем на някого. не можеш да помогнеш реално, като споделяш схемата на хранене на детето си с две заместени хранения на 6 месеца ooooh!

# 146
  • Мнения: 60
А защо  темата се казва Примерно захранване ? Кой го дава тоя пример - Тази , която кара по Новата педагогика и хранене - Така ли?
Аз пък захранвам по стария "боклук", по който съм захранена Аз. И кой се надува не разбрах ? Аз само споделям в тема ПРИМЕРНО ЗАХРАНВАНЕ ....Променете си заглавието тогава.

И колко хранения трябва да има моето дете на 6 месеца , според вас - майки с опит ( при това тествани върху децата ви ) ???

И много моля - детето ми е живо и здраво ! Расте си нормално като твоето , което не знам как се захранва. И ако в поста си искаш да кажеш че съм невежа и едва ли не върша безумие - извинявай но аз НЕ убивам детето си!!!! ( нито ти твоето ) . Но това е моя ИЗПИТАН начин за захранване....Подчертавам Изпитан

И защо да не мога да помогна с моята схема?Искам да ми обясниш тъй като явно ти си от тези 5 максимум 10 съфорумки , които ще ми обяснят как и с какво да си храня детето ?

# 147
  • Мнения: 583
Здравейте,
моите бебета ги захранихме на 5,5 м. Първо започнахме с пасирани сурови плодове: ябълка, круша, пъпеш, сини сливи, банан, праскова, нектарина. След около две седмици въведох и зеленчуците във вид на пюре - картоф, тиквичка, морков, ориз. Пробвах се да давам грах, обаче явно ни е рано, защото много плакаха и двамата от колики. Досега няма храна, която да не са харесали на вкус, обаче нещо се чудя за зеленчуците. Какво още мога да дам?
Мислих си за тиква, карфиол и броколи. Но карфиола и броколите не зная как се приготвят за децата. Вие как ги давате и от кога?

Не разбрах, ти ли приготвяш пюретата? Иначе в готовите  има грах, но  малко и въпреки опасенията ми, дъщеря ми го прие добре, т.е ако готвиш мажеш да слагаш, но няколко зърна в комбинация с картоф. Тиквата е също разнообразие, от броколите дъщеря ми получи разтройство и лично аз няма да давам повече. Лично за мен зеленчуците за тази възраст се изчерпват със споменатите от теб. Не знам как стоят нещата със зеления боб, аз вчера се осмелих да сложа една шушулка в домашното месно пюре. Вярно, че разнообразието не е голямо, но и до днес това са основните зеленчуци, на които "вярвам".

# 148
  • София
  • Мнения: 15 249
На този етап ще се огранича само до това да помоля да се спазва добър тон в темата.
Надявам се това да бъде достатъчно.  Peace

# 149
  • Мнения: 4 307
ianitza , аз си правя пюретата. Като ги правя за двама, по си заслужава цапането.
Малко разхлабване няма да им се отрази зле. Броколите как ги правиш? Сварени, на пара или как? Зехтин слагаш ли им?
И благодаря, че някой си направи труда да ми отговори на зададен въпрос по същество!  bouquet

# 150
  • Мнения: 63
Скоро смятам и аз да захраня малчо и затова ще следя темата. Имам една книжка с примерна схема за захранване от едно списание за бебета и мисля да се движа по нея след консултация с педиатърката ни.

# 151
  • Мнения: 583
Броколи съм купувала под формата на готово пюре. Сега се сетих за пъщарнак/ може да не се пише така Embarassed/ на ХИП, това беше единственото разнообразие, което си позволих. Пропуснах да кажа, че от броколите дъщеря ми се подсече около ануса, затова преди да дадеш потърси още информация. Може само на моето дете да не му понасят, но съм длъжна да споделя. Иначе за разхлабване тиква и морков, на дъщеря ми това помага.

# 152
  • Мнения: 3 034
има огромна разлика между захранване с плодови пюрета (направени от термично обработени и пасирани плодове) и захранване със сурови плодове!

за първи път чувам педиатър, пък бил той и български, да препоръчва захранване със сурови плодове.
съвсем между другото, проблемът с мъхестите плодове не е в алергиите, но това компетентно са го обяснявали много други съфорумки преди мен.

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 22:21 от Vivi

# 153
  • Мнения: 3 034
simplyaven, следя отдавна темата и виждам че често се изказваш доста компетентно по въпросите за захранването.. Имаш ли някакво основание да даваш съвети и молби от рода на "Моля те , спри" и "ти им съсипваш стомасите". Ако ти си алергична към мъхеста праскова , то аз не съм , но не мисля че ще съобразя с твоето вещо становище как "съсипвам" детето си .
 Аз имам 2 пълни заместени хранения , ядем на 4 часа и пием кисело мляко сутрин и вечер ( вместо АМ ). Хайде кажи си сега тежката дума дали не съсипвам стомаха на детето си и Оооо боже - аз също го реших сама и ОООоо боже давам пловоди пюрета, Оооо боже  кои "заминават на боклука вече" ?
Благодаря. Аз споделих Примерно захранване - а сега очаквам Примерно освиркване защо съм захранила така  bowuu

 Laughing мне, не си ме следила достатъчно внимателно. плодовите пюрета никой не ги праща на боклука. а дали аз смятам да замествам хранения има общо с приема на течности, а не с нови/стари схеми на захранване. и изрично съм написала, че това беше мое убеждение, за което се консултирах, защото по принцип противоречи на схемите за захранване. но това касае моето дете, което ще пие мляко на всяко хранене, докато сам не каже, че не иска, и няма нищо общо с плодовите пюрета и суровите плодове. следи ме по-внимателно  Grinning

# 154
  • Мнения: 1 336
Записвам се да следя

# 155
  • Мнения: 4 307
има огромна разлика между захранване с плодови пюрета (направени от термично обработени и пасирани плодове) и захранване със сурови плодове!

за първи път чувам педиатър, пък бил той и български, да препоръчва захранване със сурови плодове. аз не знам дали се изказвам компетентно, но със сигурност ме съветват компетентни лекари. вас никой не ви кара да слушате моите лекари, но никой не ви и спира да четете. въпрос на желание. съвсем между другото, проблемът с мъхестите плодове не е в алергиите, но това компетентно са го обяснявали много други съфорумки преди мен.
Понеже това е в моята градина си позволявам да отговоря и ще се постарая да е в рамките на добрия тон.
Това, че някой не е чувал за дадено нещо, не значи че то не съществува или че е лошо.

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 22:25 от Vivi

# 156
  • Мнения: 3 034
Понеже това е в моята градина си позволявам да отговоря и ще се постарая да е в рамките на добрия тон.
Това, че някой не е чувал за дадено нещо, не значи че то не съществува или че е лошо.


искаш да кажеш, че твоят педиатър е препоръчал/а захранване с пресни плодове (дори не на сок), тъй като това е съвременно схващане за захранване, така ли? аз с голямо желание ще прочета всеки материал, който ми посочиш, в който е описана тази схема за захранване.

всички съвременни схеми, които аз съм прочела започват с всичко друго, но не със сокчета и определено не със сурови плодове. нещо повече, не съм срещала и стара схема за захранване, която да започва със сурови плодове.

все пак оставам с нетърпение да чакам материал, който да ме убеди, че твоят педиатър е прав, а аз греша (както и педиатричните школи по света, чиито схеми могат да бъдат намерени в Интернет и определено не започват със сурови плодове).

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 22:26 от Vivi

# 157
  • София
  • Мнения: 15 249
ОЩЕ ВЕДНЪЖ И, НАДЯВАМ СЕ-ЗА ПОСЛЕДНО В ТАЗИ ТЕМА: МОЛЯ, СПАЗВАЙТЕ ДОБРИЯ ТОН!
Идеята на темата и на подфорума е взаимопомощ и размяна на мнения и съвети.
Никоя от нас не е по-велика от останалите!
Който има да казва нещо по същество, нека се придържа към съществото. Евтините заяждания и надприказваници ще бъдат изтривани.
Не бих искала да прибягвам до други начини за укротяване на страстите.  Peace

# 158
  • Мнения: 262
що се отнася до жълтъка, тук не е смятан за силен алерген




Друга причина да се отлага въвеждането на жълтък е вероятността да попаднат белтъчни следи върху него.



  Здравейте, синът ми е на 11м. и има алергия към жълтъка. За първи път му давах жълтък на 7м. и имаше ситни пъпки без връх, не съм му давала следващите месеци, сега как мислите, да пробвам ли пак?

  Вторият ми въпрос е за козето сирене. Какви са плюсовете и минусите, и имат ли общи хран. вещества с жълтъка, защото и от него прави алергия.

 Мерси за отговорите, а ако и Косе Босе се включи много ще се радвам  Hug

 

# 159
  • Мнения: 1 449

Mоже да се пробва отново жълтък около 1 год.
Ако се окаже все пак алергия към жълтъка при повторното въвеждане - положителният момент е, че тя може да се израсте с възрастта от повечето деца. Има вероятност, макар и малка, причината да са били белтъчните остатъци, не самите протеини в жълтъка, така че детето вече не би трябвало да има проблеми.

За козето сирене - възможно е детенцето да реагира на някоя съставка в самото сирене, не на белтъците (напр. ако има друг млечен примес или добавки, които го поддържат твърдо). Зависи кога и колко пъти е реагирало детето – на домашно или купено сирене, от една и съща марка или различни и т.н. Това може да обясни реакцията, не е задължително да е алергия.

# 160
  • Мнения: 262
Благодаря, Косе Босе! Сиренето беше домашно. Дано да не е нещо сериозно, а просто да съм дала нещо по-рано отколкото трябва.

Общи условия

Активация на акаунт