Най-тъпи и най-често задавани въпроси на интервю за работа

  • 45 496
  • 249
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 62 595
Абе, както се правят на големи тарикати с ножа в ръце, накрая си намират разни мърлячи и се чудят. Ама това е, за жълни стотинки не можеш да си купиш мерцедес. Няма как хем специалистът да е добър, хем да е евтин.

# 181
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
запис  Wink

# 182
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 903
Навсякъде по света се задава въпроса за очакваната заплата, това не е нищо необичайно. Не виждам защо се учудвате. Както и въпроса: Къде се виждате след "n" години?

# 183
  • Бургас
  • Мнения: 702
Аз пък съм чувала, че по света като обявят, че търсят човек за еди каква си работа, обявяват каква е заплатата.  Crossing Arms

# 184
  • Мнения: 940
Преди две седмици ми се обаждат от непознат номер.

Аз:
- Моля?
- Добър ден, търся ХХХ (мен).
- Да?
- Обаждам се от фирма ХХХ, кандидатствали сте при нас за позиция ХХХ. Може ли утре да се видим за едно интервю?
- Да, разбира се. Къде се намира офиса ви?
- В идеалния център сме.
- Чудесно, по кое време бихте желали да се видим?
- Ми примерно към два.
- Добре, в 14:00. Бихте ли ми пратили мейл с адреса си моля?
- Аз си имам доста по-важни задължения за деня и нямам време да ви пращам имейли. А и адресът не е чак толкова сложен мисля, Витошка номер ХХ.
Аз:
- Знаете ли, благодаря Ви за обаждането, няма да се видим утре за интервю. Приятен ден Ви пожелавам:)


И затворих  Laughing

После разрових къде съм кандидатствала и се оказа застрахователна компания. Е, не съм пропуснала шанса на живота си Simple Smile

с.


Аз най-много обичам кандидати, които не помнят къде са кандидатствали. На някой се опитвам да обясня по 10 минути за коя фирма и коя позиция става дума.

# 185
  Това да не се обявява заплатата е много некоректно от страна на работодателите.  Значи кандидатът за работа трябва да харчи пари (а след като търси работа е много вероятно да е зле финансово) за телефонни разговори, за път и т. н , разкарват го няколко пъти, той де факто ходи на ,,сляпо", защото не знае за какви пари става въпрос, може да се разкарва така няколко пъти и накрая да се окаже, че заплатата не го устройва и само си е губил времето и ако кандидатства така на няколко места излиза, че му трябва една заплата само за търсене на работа. Работодателите това не ги интересува, а иначе претендират за лоялни служители. Е, малко не върви!

# 186
  • Бургас
  • Мнения: 702
Да, мен са ме канили няколко пъти в София на интервю, мъжа ми - още повече. Пътни са поемали само веднъж, преди 12 години. Ама разходката Бургас-София-Бургас наближава 100лева   Money


Миналата година той беше в процес на смяна на работата. На третото интервю започна да отказва просто заради разходите, в които го вкарват.

# 187
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 903
Заплатата ми я съобщиха чак на третото интервю, но още на първото ме попитаха какво очаквам. Естественно бях направила проучване в бранша и си казах цената.Имало е случай когато още от начало съм знаела заплатата, но обикновенно тук хубавите работи са през агенции и агента се стреми да вземе за теб максимално ( т.к. е на процент) и това са неща които е уточнил предварително с теб.
Не всички обяви за работа са с цени - може би само тези за ниско платена работа. Разходите за интервюто - в самата обява се посочва дали ги поемат, а също така дали поемат и преместването ти.

# 188
Lilit,  а ти продавайки труда си, трябва да имаш готовност и да умееш да го продадеш добре. Представи си пример - има стока на пазара, но купувача не знае каква й е цената. Има представа колко би дал за подобна стока, но не знае дали точно този конкретен продукт му е по джоба. И тълпи купувачи се събират и наддават? Simple Smile Не е реално..
Всъщност примера с продаването не е особено удачен, тъй като всяка стока си има предварително обявена цена.
Ще ви разкажа една случка. Преди време мъжа ми ме помоли да разгледам обявите за работа. Понеже знам какви са му интересите, то можех да се справя с това, а той почти няма време да седне да се разрови в интернет, а от работното място не е удачно... и попадам аз на една обява за работа, която я отхвърлих още от началото, няма да кажа поради какви причини, защото ако опиша изискванията някой може да познае фирмата, а не искам да подронвам ничий авторитет. Но все пак дочетох обявата до край и стигнах до момента със заплащането. Тук е момента да кажа и, че работата беше свързана с много пътуване и много натоварване. И изобщо някакви тежки изисквания, а заплащането... ами то беше смешно. И с оглед на цените и това, че тази работа ако я върши семеен човек само храна за себе си и пелени не може да купи, и с оглед на оценяването на самото естество на работа. И представяте ли си ако бях аз, да бях решила да кандидатствам там, защото ми е по силите, а на второ или трето интервю чак да ми се спомене тази смешна сума? Е аз лично 100% щях да избеснея.
И всъщност наистина шефовете по този начин гледат да минат тънко, това си е обществена тайна...

# 189
  • Мнения: 5 370

И всъщност наистина шефовете по този начин гледат да минат тънко, това си е обществена тайна...[/b]
Минаването тънко ще е до време. После ще почне да им стъпва дебело.
Личен опит от предходна фирма. Обаче знаеш ли какво ми казваха там?
"Мерки ще вземат чак когато стане business critical". Еми.....станало е. Mr. Green

# 190
  Много смешно ми стана от един въпросите, които трябваше да се попълнят при кандидатстване за работа:,,Коя книга четете в момента и кой е нейният автор?"
Има най-различни книги някои не са за казване пред всеки и не знам защо на тях трябва да се казва. Също така може да четеш книга, чийто автор не го помниш и какво, излизаш тъпа ли, че не си запомнила ,,изкълченото" му име? Или пък да си в сесия и да не четеш в момента книги. Може да напишеш някоя която си чела миналата година, или да напишиш тази, за която сутринта са говорили по ,,Тази сутрин" и какво от това, разследване ли ще ти правят или на следващото интервю вместо да се уточняват организационни въпроси ще те изпитват за сюжета на книгата?   Laughing
    Така, че мили кандидати разгледайте book сайтовете и намерете подходящата, която четете в момента, че знае ли човек. Thinking
  Манекенките как си имат един автор Пауло Коельо за всеки случай. Ама, ха!

# 191
На мен някои познати, които са работодатели са ми обяснявали, че до последно държат размера на заплатата в тайна, защото кандидата можел да е по-скромен и да поиска по-малко, отколкото те са решили да дадат и тогава що да се набутват пък  Mr. Green


   То пък на кандидата за какво му е да се набутва при такива циций? Днес ще се циганьосва за заплатата, утре за пътните да речем, а за Нова година защо да ти даде някой лев като може да мине и с тарелка сладки или бутилка вино?

# 192
  • Мнения: 77
Преди две седмици ми се обаждат от непознат номер.

Аз:
- Моля?
- Добър ден, търся ХХХ (мен).
- Да?
- Обаждам се от фирма ХХХ, кандидатствали сте при нас за позиция ХХХ. Може ли утре да се видим за едно интервю?
- Да, разбира се. Къде се намира офиса ви?
- В идеалния център сме.
- Чудесно, по кое време бихте желали да се видим?
- Ми примерно към два.
- Добре, в 14:00. Бихте ли ми пратили мейл с адреса си моля?
- Аз си имам доста по-важни задължения за деня и нямам време да ви пращам имейли. А и адресът не е чак толкова сложен мисля, Витошка номер ХХ.
Аз:
- Знаете ли, благодаря Ви за обаждането, няма да се видим утре за интервю. Приятен ден Ви пожелавам:)


И затворих  Laughing

После разрових къде съм кандидатствала и се оказа застрахователна компания. Е, не съм пропуснала шанса на живота си Simple Smile

с.


Аз най-много обичам кандидати, които не помнят къде са кандидатствали. На някой се опитвам да обясня по 10 минути за коя фирма и коя позиция става дума.

на мен пък любимото ми е да ми звъннат от някоя фирма и да й смотолевят името по начин по който НЯМА как да го чуеш. такъв беше този конкретен случай.

с.

# 193
  • Мнения: 459
Миналата година като си търсих работа, ми попадна обява в многоизвестна фирма. Естествено нямаше обявена заплата. Изпратих автобиография, тогава имах стаж само в тази област и работата ми пасваше идеално. В обявата подчертаваха, че офиса в града откриват след месец, но през това време търсят квалифициран персонал. След една седмица обявата им изчезна и аз им писах на ел. поща да попитам актуална ли е и да чакам ли въобще някакъв отговор. Никой не ми отговори. След 2 месеца се спукаха да ми звънят, че точно такъв човек им трябва.
Много ме хвана яд, че са толкова незаинтересовани или по- скоро си мислят, че квалифицирани хора се намират под път и над път. Но явно като видяха зора...
Не е много по темата, ама все пак...

# 194
  • Мнения: 523
Въпросът  за заплатата е много подвеждащ и най-добре да намерите начин да не отговаряте. Този въпрос си е само в полза на работодателя. И ми е много интересно, защо навсякъде се счита за нетактично да питаш още на първото интервю за пари, а ако работодателят те пита какво очакваш е о.к.
Проучване за заплатите в определена сфера не е трудно да се направи, но за определена фирма не е точно така. Имам предвид, че ако средната заплата в сферата е 1300 лв., това не означава, че всички работодатели от тази сфера дават толкова. Ще има и такива дето дават 700 и такива дето дават 1400. Друг начин е да питаш познати, ако имаш такива, но пък на мен би ми било неудобно да питам някой колко взима.
Също така, много често, в големите компании си има строго определен максимум за позицията и повече от това няма да ви дадат, независимо от качествата ви. Те и затова повечето питат, за да видят да не би да очаквате над максимума им и да не се изложат. По-добре да се избягва отговор на въпроса. Друго, което се прави - примерно имат кандидат с много добра квалификация за позицията, най-добър от всички останали, но на интревю споменава за заплата над максимума. Този кандидат естествено не е одобрен, но или не му се обаждат изобщо, или му казват, че са се спрели на друг човек. Никога не казват - "ами ние не можем да предложим тези пари". Все едно "ти нещо не ни хареса", а не истината "ние не плащаме за добри специалисти".
Преговори за заплати може да се водят, но обикновено за позиции от по-виск ранг, мениджъри и други подобни. Иначе за обикновените служители е почти безсмислено и казването на конкретна сума си е само в полза на интервюиращия.

Общи условия

Активация на акаунт