Майчинство и второ дете

  • 94 461
  • 751
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 37
AZ SAM NA NEPOSTOQNEN DOGOVOR POVREME NA BREMENNOSTTA IMA LI PRAVO RABOTODATELQ DATE YVOLNI BEZ PREDIZVESTIE newsm78

# 16
  • Мнения: 14 490
какво е непостоянен договор?

пиши на кирилица Peace

# 17
  • Мнения: 17
Има ли някаква светлина по въпроса с второто майчинство или по-точно с породените деца и застъпването на двете майчинства? Не може ли някой да даде точен отговор на този въпрос, за да знае една майка в такова положение кое е по изгодно за нея и за децата и съотвенто. Да се връща ли на работа или може спокойно да плануво второ дете и да знае, че плащането на болнични и майчинство ще е в нейна полза?

# 18
  • Мнения: 750
Аз бях в твоето положение. Когато родих второто си дете, първото беше на 1 година. Тогава ми се полагаше 90% от заплатата до навършване на 9 месеца на бебето + половин майчинство от 90 лв тогава за първото. След това трябваше да взимам минималната работна заплата от 220 лв.

# 19
  • Мнения: 1 479
Големият ми син беше на 1г.и 8м.,когато родих малкия през 2006-та.Веднага ми прекратиха майчинството и не получих нищо за 4-те месеца до 2 год. на баткото.Какво е това майчинство от 90 лева за 1-то дете и защо не го взех-така и не разбрах ThinkingОт тези 90% за 9 месеца аз "намазах"само 3 месеца,защото това влезе в сила от 01.01.2007-а.След изтичането на 3-те месеца,получавах 220 лева до навьршването на 2 годинки на малкото.При мен се получи заварено положение.Трябва редовно да си следите новите промени,който влизат в сила,и да четете. Wink

# 20
  • Мнения: 750
90 лв, защото тогава минималната работна заплата беше 180 лв.

# 21
  • Мнения: 1 479
90 лв, защото тогава минималната работна заплата беше 180 лв.
Да, за 1-то взимах 180лв.,но как родих 2-то ми дете,директно ми ги прекратиха.Започнах да взимам м-во от работодателя само за 2-то дете.И от НОИ ми казаха,че не можело да взимам половината 90лв./за 1-то дете/+цялата сума от 180 лв.за 2-то дете.Е,как някои хора са взели пари по "този"начин? Laughing

# 22
  • Мнения: 750
Имала си право, естествено. Не знам кой от НОИ ти е казал, но не е бил осведомен или така му е било изгодно. Подава се молба при работодателя, тук нашата счетоводителка си свърши работата прекрасно.

# 23
  • Мнения: 2 069
на мен не ми стана ясно  Embarassed и затова ще питам
Ако първото дете стане на 2 год и си взема неплатена отпуска след това тъй като най вероятно няма да го  вземат на ясла и взема че забременея как ще се изчислява болнияния  newsm78

# 24
  • Мнения: 35
на мен не ми стана ясно  Embarassed и затова ще питам
Ако първото дете стане на 2 год и си взема неплатена отпуска след това тъй като най вероятно няма да го  вземат на ясла и взема че забременея как ще се изчислява болничния  newsm78


Е те и аз това искам да знам. И не само болничния за бременност и раждане, но и този за самата бременност(мисля, че е Общо заболяване) ме интересува.
Пример: Детенце навършва две години, пускам си 3 месеца платен отпуск (от минали години), после неплатен и междувременно забременявам  Praynig и представям болничен, който предполагам прекратява неплатения отпуск. НО каква сума ще получавам по него  newsm78.
Съжалявам, че повтарям питането си, но съм срещала всякакви отговори на въпроса - от това, че ще получавам 90 % от 220 лв, т.к. 6 м. преди болничния съм била в майчинство, до това, че ще получавам 90% от 1000 лв да речем е сумата, на която ме осигурява работодателя  newsm78
Надявам се да се включи някой, който вече е бил в подобна ситуация, т.к. догадките по темата бяха доста до момента  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 4 519
Аз съм в застъпено майчинство.
Тъй като не бях работила между двете раждания, болничният за бременност и раждане на второто ми дете се изчисляваше на база минимална работна заплата. Аз обаче подадох молба до НОИ, че желая да ми се изплаща болничен въз основа на трудовото ми възнаграждение отпреди първото раждане (законът го позволява, докоро пазех писмото, но наскоро го изтрих и не помня кой член и коя алинея беше) и от нОИ в рамките на една седмица ми доплатиха за месеците назад, каквото ми дължаха. Бяха много коректни, след като получиха писмото.
За първото си дете получавах 50% от обезщетението за птглеждане на дете до 2 г.

# 26
  • Мнения: 35
*АнАн* , благодаря ти за включването   bouquet
Относно болничен за бременност и раждане, също знам, че има възможност да се изплаща на база първо дете, обаче ми е интересно дали по време на втората бременност си ползвала болничен общо заболяване, и ако да-то на каква база ти го платиха него ( става дума за болничен до 45-дни преди раждането).

# 27
  • Мнения: 4 519
Не, не съм ползвала никакви болнични, то нямаше и за какво - имах съвсем спокойна бременност. Бях си в майчинство за първото дете. Така че тук не мога да ти помогна. Обърни се към счетоводителя на вашата фирма.  Peace

# 28
  • Мнения: 1 479
Имала си право, естествено. Не знам кой от НОИ ти е казал, но не е бил осведомен или така му е било изгодно. Подава се молба при работодателя, тук нашата счетоводителка си свърши работата прекрасно.
Rolling Eyes Учтив служител от НОИ ми каза следното:"Колкото и деца да родите по време на майчинство с 1-во дете,имате право само на ЕДНО обезщетение Госпожо."Ако мен са ме прецакали,поне другите мами да са на ясно. Twisted Evil

# 29
  • Мнения: 750
Както виждаш, не само аз съм си ползвала полагащите ми се 50%, има и други. Моят случай е аналогичен с този на *AнАн*. Просто всеки трябва да си знае правата и да се бори за тях.

Общи условия

Активация на акаунт