Майчинство и второ дете

  • 94 462
  • 751
  •   1
Отговори
# 90
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
6tastlivka ,идва на ум да започнеш още сега работа на втори 4 часов трудов договор,но при различен работодател.Не при този,от който си излезнала в майчинство.Така ще ти вървят осигуровки за по-високо майчинство и ще взимаш майчинството за първото дете на 100 процента
Ако вземеш болничен за тези два месеца дупка,те ще се смятат на база 240 лв и това ще ти влезе в базата

# 91
  • Мнения: 171
   Elfita , благодаря ти за отговора.
   Звучи ми добре идеята ти, само че няма ли да  ми спрат изплащането на майчинството ?
   Малко ми е объркано, обаче после от кой работодател ще ми е второто майчинство? Или най-добре да прекратя втория договор точно преди да изляза в болничния за раждане?

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
6tastlivka ,ако започнеш работа при работодателят,от който си излезнала в майчивство ще ти превеждат 50 процента.Затова предлагам да започнеш при друг работодател и ще получаваш майчинството на 100 процента.
Малко преди 45 дневния напускаш втората работа и документите ще ги движи основния ти работодател.Обезщетенията се получават от НОИ

# 93
  • Мнения: 171
Благодаря ти мила Elfita,
успокоих се, че нещата не са пред свършен факт и мога малко да си помогна за второто детенце.
Имаш ли идея нормативно къде са описани тези ситуации?
Благодаря ти от сърце, направо ми просветна....

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
6tastlivka ,вторият договор трябва да е по чл.111.Намери отракан счетоводител,който да ти обясни нещата лице в лице.Малко хора са наясно с тази възможност и ако първите ти кажат,че е невъзможно не се отказвай.

В Кодекса на труда няма изрична забрана за работниците и служителите през периода. когато ползват платен годишен отпуск, да работят по трудово правоотношение при друг работодател. Не е предвидено също. че по време на ползване на отпуск по чл. 164. ал. 1 КТ. майките не могат да работят при друг работодател. Поради това би могло да се счита, че през време на ползване на този отпуск майките могат да сключват трудови договори е други работодатели, на пълно или непълно работно време. В тези случаи се счита, че това е един особен вид работа по външно съвместителство по чл. 111 КТ.

Съгласно чл. 111 КТ. в сила от 31.03.2001 г., работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване па работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение.

официално писмо

ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПРАВНА"
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ И КРАТКОСРОЧНО ОСИГУРЯВАНЕ"
Изх.№91-01-272 от 23.11.2004 г. на НОИ

Във връзка с уеднаквяване на практиката за изплащане на обезщетение по чл. 53. ал. 1от КСО при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете но чл. 1 64. ал. 1 от КТ в случаите, когато майката не е прехвърлила отпуска си по реда на чл. 164. ал. 3 от КТ и по време на ползването му започне работа при друг работодател, приложено Ви изпращаме становището на Министерство на труда и социалната политика.

Предвид действащото законодателство и становището на Министерство на труда и социалната политика даваме следните указания:

В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164. ал. 1от КТ и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението по чл. 53. ал. 1 от КСО следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил.

При втория работодател на майката не следва да се изплаща обезщетението по чл, 54. ал. 1 от КСО. тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат

# 95
  • Мнения: 50
Здравейте!
Аз пак искам да попитам нещо Simple Smile
Когато излязох в болничен за раждане с първото си дете ( 31.01.2008 г. - 45 дни преди раждане ) дадох един болничен лист, след това от датата на раждането ( 16.03.2008- втори болниченлист, в рамките на 90 дни ) след това до 315 дни Молба декларация 50-51, за целия период 90% от заяплатата. Сега като са увеличили  дните на 410, кой болничен лист се спестява и каква е разликата в подаването на документите до момента на получаване на 90% от заплатата....?
Чакам второ дете и началото на дек. излизам в 45 дни преди раждане!
Наистина ли се подава освен приложение 12 ( ДЕКЛАРАЦИЯ за промяна на обстоятелствата за изплащане на парични обезщетения  и) , молба по чл.54 + новия болничен ( 45 дни за второто дете) и молба свободен текст до директора на НОИ да се вземе предвид по-благоприятното за мен плащане за второто дете в тези 410 дни. Имали нещо друго като документи в моя случай?
Благодаря за отговора!

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
MikaM ,с първоот дете си имала най-малко 3 болничин листа,а може и 4 ако си преносвала.С последния болничен от педиатъра се подава приложение 1.Преди да ти изтече трлетия болничен от педиатъра - декларация от 135 до 410 те дни /прил 2/.Разлика няма никаква,освен в дните на бланката-от 135 до 410 дни вмесот от 135 до 315 дни.Преди да ти изтекат 410 те дни приложение 3
С 45 дневния подаваш приложение4+приложение12.Би трябвало автоматично да ти вземат предвид по-благоприятното обезщетение.За молба свободен текст не съм чувала.

# 97
  • Мнения: 50
Elfita ,Благодаря , много добре го обясни !
Аз също не знаех за молбата свободен текст, каза ми го днес счетоводителката на фирмата, в която работех.... като цяло мислиш ли , че трябва да подсещам служителите в ТРЗ-то на фирмата за пускането на тези молби и декларации или те просто автоматично трябва да значт всички, като се има предвид , че съм обяснила положението си, много добре  Simple Smile

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
MikaM ,те би трябвало да са наясно и даже да те подсещат.Такава е практиката в нашата фирма,но има и много случай,когато не се подават нещата на време и майката стои без пари.Ти най-добре си познаваш хората  Wink

# 99
  • Мнения: 50
Elfita така е - започнах да излизам постоянни болнични заради тежка първа бременност от юли месец 2007, родих март 2008 - първите пари от болничните листове получих на 14.02.2008, след това до края на годината получавах множество доплащания от НОИ за тези болнични, след това получавах до 315 дни 90% от минималната раб. заплата- след което отново получавах доплащане, защото са ме осигурявали на по-голяма заплата( тогава мислех, че заради болничните - без да питам вещи лица - получавам по-малко майчинство) 
Всичко това  несъмнено означава, че преди всичко аз трябва да съм наясно, за да не могат да ме излъжат умишлено или поради не знание. исках да знам дали те са длъжни да знаят  newsm10 . Тук в тези форуми - от теб, получих допълнение на значнията по второта бременност. Благодаря сърдечно, за което ! Остава да си стискам палци този път нищо да не се обърка Simple Smile

# 100
  • Пловдив
  • Мнения: 834
Здравейте!

Аз и по-рано съм писала в тази тема,защото и аз съм майка на породени дечица със застъпени майчинства.

Истината е ,че разбрах за заявлението(така се казвало вече Whistling) в свободен текст от темата за породените.Иначе никой не беше сигурен подава ли се или не.

Писах е-майл до НОИ и те ми обясниха ,че това заявление в свободен текст трябва да е до о-л ''Парични обезщетения за временна нетрудоспособност '' и изрично да се упомене,че майката желае да се счита по-голямата база и това да бъде подадено наред с придружителното писмо(подава се от счетитата).

Така и направих,попълних и прил.12 и прил. 4 и нямам никакви проблеми по отношение на превеждането на обезщетенията Peace


Успех на всички.

пп-между другото и нашата счетоводителка не беше запозната с тези детайли-едно,че е сравнително нова,второ,че съм първата майка със застъпени майчинства във фирмата,но пък комуникацията помежду ни проработи и момичето ми се довери и подаде всичко ,както си му е реда Simple Smile

# 101
  • Мнения: 11
Здравейте всички мами!
Искам да ви попитам,тъй като съм в майчинство с второ дете,как стоят нещата при раждането на трето дете? Губя ли майчинството си от второ си дете и какво майчинство ще получавам за трето дете,тъй като разликата е малка? Може ли майчинството на второто ми дете да бъде прехвърлено на един от родителите ми? Ще ви бъда благодарна,ако ми помогнете и ако и вие не знаете, към кого трябва да се обърна в такъв случай! Благодаря ви предварително! Очаквам вашите отговори!

# 102
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
steysy1 ,за третото дете ще получаваш болничен+1/2 от майчинство за второто-120 лв за 2009 г.Обезщетението за третото ще е като за второто дете,защото се получава застъпване.Може да прехвърлиш майчинството за второто дете на баба,която трябва да е на трудов договор.Или да е регистрирана в бюрото по труда и да я наемеш по програмата в подкрепа на майчинството

# 103
  • Мнения: 11
Как става прехвърлянето и трябва ли да се връщам на работа? Какъв болничен ще ми издадат? Болничния за 45 дни ли?

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
steysy1 ,ако се върнеш на работа няма да може да се възползваш от застъпеното майчинство за третото да е като за второто.Ако прехвърляш майчинството трябва да се върнеш на работа.Бабата подава молба при нейния работодател за отпуск за гледане на дете до 2 г.
Ще ти издадат болничен 45 преди термин за третото дете,да и с него ще започнеш да получаваш 1/2 майчинство за второто,докато стане на 2 г.
Сега на колко години е второто дете?Кога ти е термина за третото?

Общи условия

Активация на акаунт