Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 828
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 855
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Имам следния въпрос-работя в съдебната система и съм в майчинство в момента.Откакто съм си вкъщи имахме няколко увеличения на заплатите.Въпроса ми е - аз вземам ли тези увеличения или след като почна работа тогава.И ако е след като отида на работа кога и как ще ми ги начислят.От парите които ми се превеждат сега немога да разбера -всеки път различни суми получавам.Благодаря ви предварително.  bouquet
По време на майчинство получавате само обезщетение. Не съм запозната със ЗДС, но вероятно след връщането ви на работа ще получавате вече увеличената ви заплата.

# 856
  • Мнения: 44
Здравейте!При мен майчинството от две години вече мина.Изплатиха ми и полагаемия отпуск за този период,който беше до 05.08.2008.От този ден нататък излизам 6 месеца вече неплатен отпуск,защото аз така пожелах,просто да няма прекъсване.Въпроса ми е как стоят нещата с трудовата борса,може би се записвам след изтичането на неплатения отпуск и имало ли е вариант за някакви други помощи който аз да съм пренебрегнала или недочула за него?Всичката информация за платен и неплатен отпуск прочетох от тук и съм много благодарна,но от тук нататък вече незнам наистина какво ми предстои.Ще съм ви благодарна ако ми помогнете отново.

# 857
  • Мнения: 473
здрвейте. моля накой да ме провери дали съм разбрала правилно - на 01.02.2009г. ми изтичат 2- те години, след това искам да си взема 2х 20 дни годишен отпуск и след това 6 месеца неплатен. Интересува ме как става това - пускам молба до работодателя в която описвам нещата? И още тези 40 дни са работни  и се плащат нали? А пък вече 6 -те месеца са календарни и са неплатени нали? Мерси много предварително.

# 858
  • Мнения: 473
И още един въпрос - ако си дам детето в частна детска ясла и искам д аси изкарам няколко месеца вкъщи пак ли да уведомя работодателя за да взимам 50% от 220 лв. или мога да съм вкъщи, а детето да свиква с яслата?

# 859
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
здрвейте. моля накой да ме провери дали съм разбрала правилно - на 01.02.2009г. ми изтичат 2- те години, след това искам да си взема 2х 20 дни годишен отпуск и след това 6 месеца неплатен. Интересува ме как става това - пускам молба до работодателя в която описвам нещата? И още тези 40 дни са работни  и се плащат нали? А пък вече 6 -те месеца са календарни и са неплатени нали? Мерси много предварително.
Да правилно си разбрала. За неплатения обаче трябва да пуснеш молбата 10 дни преди самото ползване.

# 860
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
И още един въпрос - ако си дам детето в частна детска ясла и искам д аси изкарам няколко месеца вкъщи пак ли да уведомя работодателя за да взимам 50% от 220 лв. или мога да съм вкъщи, а детето да свиква с яслата?
Уведомяваш раотодателя, но ще трябва да ползваш друг вид отпуск, докато трае адаптацията. Иначе си длъжнада се върнеш на работа. Обезщетението е наполовина.

# 861
  • Мнения: 45
Здравейте мами! Скоро ми изтекоха 315те дни и някакси успях да си взема паричките досега.Фирмата в която работех вече не работи и не е подадена тази декларация по чл.53 и не получавам нищо сега.Kакво трябва да направя за да получавам майчинството си от общината или... ? Благодаря

# 862
  • Мнения: 2 122
Здравейте, стана въпрос в отчетната тема за един казус, който вълнува доста хора явно, та да попитам вас- работя на твърда заплата плюс месечен бонус. Заплатата, обаче си получавам до 15-20 число на следващия месец, а бонуса с месец назад /т.е септември получавам заплата за август и бонус за юли/ и питанката ми е, когато изляза в 45 дневен болничен как стоят нещата с този бонус, явно е че фирмата трябва да ми го изплати следващия месец със заплатите на останалите, плащат ми и осигуровки върху него, но е явно май че няма да влезе в изчисление на базата за обезщетението по време на болничния за бременност и раждане.
Надявам се съм задала ясно въпроса, предварително ви благодаря.   bouquet

# 863
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, стана въпрос в отчетната тема за един казус, който вълнува доста хора явно, та да попитам вас- работя на твърда заплата плюс месечен бонус. Заплатата, обаче си получавам до 15-20 число на следващия месец, а бонуса с месец назад /т.е септември получавам заплата за август и бонус за юли/ и питанката ми е, когато изляза в 45 дневен болничен как стоят нещата с този бонус, явно е че фирмата трябва да ми го изплати следващия месец със заплатите на останалите, плащат ми и осигуровки върху него, но е явно май че няма да влезе в изчисление на базата за обезщетението по време на болничния за бременност и раждане.
Надявам се съм задала ясно въпроса, предварително ви благодаря.   bouquet

От кога получаваш бонус, ако е през шестте месеца, преди болничния би следвало да влезе.

# 864
  • Мнения: 1 208
Сега имам и още едно въпросче.В майчинство сйм в момента и пред ноември ми изтичат 315 дни.В момента с мъжлето се трудим за второ бебче.Когато дъщеря ми тръгне на ясла искам да се върна на работа веднага.Ако тогава евентуално съм бременна мога ли да си ходя на работа примерно 2 месеца и после да изляза в болнични.В такав случай какво ще ми се плаща-с едно дете на ясла и второ на  път  Laughing

# 865
  • Мнения: 58
Сигурно много пъти е коментирано,но...
Приеха ли голямото майчинство да е 12 мес?И евентуално за кого се отнася,,за родените 2009 год.ли?Ще се радвам,ако дадете инфо,че отвсякъде различни неща казват  bouquet

# 866
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Сигурно много пъти е коментирано,но...
Приеха ли голямото майчинство да е 12 мес?И евентуално за кого се отнася,,за родените 2009 год.ли?Ще се радвам,ако дадете инфо,че отвсякъде различни неща казват  bouquet

Не е прието още.Дори да го приемат ще влезе в сила от 01,01,2009.Ще знаем какви са условията за завареното положение,когато ги определят от министерството.
Аз мисля,че ще хване всички мами,на които не са изтекли 315 те дни.Но това е само предположение.Чакаме да видим.

# 867
  • Мнения: 1 666
Тепърва ще се приема с бюджета за 2009г. А за кого ще се отнася е въпрос на законодателна уредба, но да се надяваме, че ще е не само за родените през 2009г., а за всички, които към момента са в майчинство. Така е логично!

# 868
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте мами! Скоро ми изтекоха 315те дни и някакси успях да си взема паричките досега.Фирмата в която работех вече не работи и не е подадена тази декларация по чл.53 и не получавам нищо сега.Kакво трябва да направя за да получавам майчинството си от общината или... ? Благодаря


Имаш два варианта-

-да те назначат на работа във фирма на приятел.От там да излезнеш в майчинство и да си взимаш 220 лв до две години на детето.
-да взимаш социално майчинство-за него питай в районната дирекция за социално подпомагане.

# 869
  • Мнения: 44
Здравейте!При мен майчинството от две години вече мина.Изплатиха ми и полагаемия отпуск за този период,който беше до 05.08.2008.От този ден нататък излизам 6 месеца вече неплатен отпуск,защото аз така пожелах,просто да няма прекъсване.Въпроса ми е как стоят нещата с трудовата борса,може би се записвам след изтичането на неплатения отпуск и имало ли е вариант за някакви други помощи който аз да съм пренебрегнала или недочула за него?Всичката информация за платен и неплатен отпуск прочетох от тук и съм много благодарна,но от тук нататък вече незнам наистина какво ми предстои.Ще съм ви благодарна ако ми помогнете отново.
Не ме забравяйте,моля ви Blush

Общи условия

Активация на акаунт