Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 893
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 870
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Здравейте!При мен майчинството от две години вече мина.Изплатиха ми и полагаемия отпуск за този период,който беше до 05.08.2008.От този ден нататък излизам 6 месеца вече неплатен отпуск,защото аз така пожелах,просто да няма прекъсване.Въпроса ми е как стоят нещата с трудовата борса,може би се записвам след изтичането на неплатения отпуск и имало ли е вариант за някакви други помощи който аз да съм пренебрегнала или недочула за него?Всичката информация за платен и неплатен отпуск прочетох от тук и съм много благодарна,но от тук нататък вече незнам наистина какво ми предстои.Ще съм ви благодарна ако ми помогнете отново.
Не ме забравяйте,моля ви Blush
Изплатили са ти отпуска...договорът прекратен ли ти е?

# 871
  • Мнения: 58
Сигурно много пъти е коментирано,но...
Приеха ли голямото майчинство да е 12 мес?И евентуално за кого се отнася,,за родените 2009 год.ли?Ще се радвам,ако дадете инфо,че отвсякъде различни неща казват  bouquet

Не е прието още.Дори да го приемат ще влезе в сила от 01,01,2009.Ще знаем какви са условията за завареното положение,когато ги определят от министерството.
Аз мисля,че ще хване всички мами,на които не са изтекли 315 те дни.Но това е само предположение.Чакаме да видим.
Благодаря.
Els,леко раждане.

# 872
  • Мнения: 1 666

Благодаря!  bouquet Hug

# 873
  • Мнения: 44
Здравейте!При мен майчинството от две години вече мина.Изплатиха ми и полагаемия отпуск за този период,който беше до 05.08.2008.От този ден нататък излизам 6 месеца вече неплатен отпуск,защото аз така пожелах,просто да няма прекъсване.Въпроса ми е как стоят нещата с трудовата борса,може би се записвам след изтичането на неплатения отпуск и имало ли е вариант за някакви други помощи който аз да съм пренебрегнала или недочула за него?Всичката информация за платен и неплатен отпуск прочетох от тук и съм много благодарна,но от тук нататък вече незнам наистина какво ми предстои.Ще съм ви благодарна ако ми помогнете отново.
Не ме забравяйте,моля ви Blush
Изплатили са ти отпуска...договорът прекратен ли ти е?
Договорът не е прекратен.В момента съм в неплатен отпуск.

# 874
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Други помощи няма, можете да отидете на борсата след прекратяване на договора.

# 875
  • Мнения: 473
здрвейте. моля накой да ме провери дали съм разбрала правилно - на 01.02.2009г. ми изтичат 2- те години, след това искам да си взема 2х 20 дни годишен отпуск и след това 6 месеца неплатен. Интересува ме как става това - пускам молба до работодателя в която описвам нещата? И още тези 40 дни са работни  и се плащат нали? А пък вече 6 -те месеца са календарни и са неплатени нали? Мерси много предварително.

Да правилно си разбрала. За неплатения обаче трябва да пуснеш молбата 10 дни преди самото ползване.   
   И още един въпрос - ако си дам детето в частна детска ясла и искам д аси изкарам няколко месеца вкъщи пак ли да уведомя работодателя за да взимам 50% от 220 лв. или мога да съм вкъщи, а детето да свиква с яслата?

Уведомяваш раотодателя, но ще трябва да ползваш друг вид отпуск, докато трае адаптацията. Иначе си длъжнада се върнеш на работа. Обезщетението е наполовина[/


Прочетох отговорите ви, но нещо не разбрах - имам идея след 2-те години да си пусна 40 дни годишен отпуск и може би 6 месеца неплатена и 10 дни годишни за тези 6 месеца, През това време докато все още не са изтекли 2 -те години /последните 2 месеца/ искам да пусна детето си на частна ясла за да свиква. Защо е необходимо да уведомявам работодателя и за двата месеца да получавам 50%, той откъде ще разбере че си давам детето на ясла и то частна, която дори не е лицензирана и не подписвам договор с директорката, то е все едно че я водя на почасово гледане.
Ако не съм права дайте ми съвет как да постъпя?


_____________________________________ 

# 876
  • Мнения: 473
И какъв е този вид друг отпуск???

# 877
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
здрвейте. моля накой да ме провери дали съм разбрала правилно - на 01.02.2009г. ми изтичат 2- те години, след това искам да си взема 2х 20 дни годишен отпуск и след това 6 месеца неплатен. Интересува ме как става това - пускам молба до работодателя в която описвам нещата? И още тези 40 дни са работни  и се плащат нали? А пък вече 6 -те месеца са календарни и са неплатени нали? Мерси много предварително.

Да правилно си разбрала. За неплатения обаче трябва да пуснеш молбата 10 дни преди самото ползване.   
   И още един въпрос - ако си дам детето в частна детска ясла и искам д аси изкарам няколко месеца вкъщи пак ли да уведомя работодателя за да взимам 50% от 220 лв. или мога да съм вкъщи, а детето да свиква с яслата?

Уведомяваш раотодателя, но ще трябва да ползваш друг вид отпуск, докато трае адаптацията. Иначе си длъжнада се върнеш на работа. Обезщетението е наполовина[/



Прочетох отговорите ви, но нещо не разбрах - имам идея след 2-те години да си пусна 40 дни годишен отпуск и може би 6 месеца неплатена и 10 дни годишни за тези 6 месеца, През това време докато все още не са изтекли 2 -те години /последните 2 месеца/ искам да пусна детето си на частна ясла за да свиква. Защо е необходимо да уведомявам работодателя и за двата месеца да получавам 50%, той откъде ще разбере че си давам детето на ясла и то частна, която дори не е лицензирана и не подписвам договор с директорката, то е все едно че я водя на почасово гледане.
Ако не съм права дайте ми съвет как да постъпя?
_____________________________________ 
В КТ е записано, Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
Не се наемам да гадая как от НОИ ще разберат, че детето е записано в градина/ясла. Нямам и представа на какъв принцип работят частните градини.
За платения отпуск, нека от счетоводството ти кажат точно колко дни имаш да ползваш, няма как да знаем в годината на бремеността дали вече не си ползвала част от него. ОТпуска по чл.167а КТ е неплатен, но се признава за стаж.

# 878
  • Варна
  • Мнения: 2 352
Здравейте!
Ще разкажа малко по-отдалече моя случай. Работих в София, забременях, родих там и след това се преместихме във Варна да живеем. Трудовия ми договор е безсрочен. В момента съм в отпуск по майчинство (за отглеждане на дете до 2 г. възраст), т.е получавам по 220 лв. на месец. Искам да започна работа вече, но разбира се не мога при същия работодател.
Имам следните въпроси:
1. Мога ли да се възползвам от онази програма с детегледачките от борсата, на които държавата плаща 220 лв. (+ каквото се договорим отгоре)?
2. Ако взема детегледачка, а не оставя детето на ясла (то сега и не може още, де) и започна работа преди то да е навършило 2 г., ще имам ли право на онези 110 лв?
3. Ако напусна предишния си работодател, за да започна друга работа, как стои въпроса с майчинството? В смисъл кой го плаща, кой ме осигурява и т.н...
Много благодаря на всеки, който може да ми помогне в тази толкова мътна за мен среда!  bouquet

# 879
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Здравейте!
Ще разкажа малко по-отдалече моя случай. Работих в София, забременях, родих там и след това се преместихме във Варна да живеем. Трудовия ми договор е безсрочен. В момента съм в отпуск по майчинство (за отглеждане на дете до 2 г. възраст), т.е получавам по 220 лв. на месец. Искам да започна работа вече, но разбира се не мога при същия работодател.
Имам следните въпроси:
1. Мога ли да се възползвам от онази програма с детегледачките от борсата, на които държавата плаща 220 лв. (+ каквото се договорим отгоре)?
2. Ако взема детегледачка, а не оставя детето на ясла (то сега и не може още, де) и започна работа преди то да е навършило 2 г., ще имам ли право на онези 110 лв?
3. Ако напусна предишния си работодател, за да започна друга работа, как стои въпроса с майчинството? В смисъл кой го плаща, кой ме осигурява и т.н...
Много благодаря на всеки, който може да ми помогне в тази толкова мътна за мен среда!  bouquet
2. Да
3.Новият работодател плаща осигуровки, при него си подаваш документи за половината обезщетение, и ти го превеждат от НОИ.

# 880
  • Варна
  • Мнения: 2 352
Ала-Бала, хиляди благодарности! Hug
А само да питам пак: ако взема детегледачка, може ли да е от борсата, на които им плаща и държавата, че иначе, ако само аз й плащам 400-450 лв, то трябва да започна на заплата поне 700-800 лв, за да има някакъв смисъл да си прекъсвам майчинството... newsm78

# 881
  • София-Младост
  • Мнения: 23 393
Ала-Бала, хиляди благодарности! Hug
А само да питам пак: ако взема детегледачка, може ли да е от борсата, на които им плаща и държавата, че иначе, ако само аз й плащам 400-450 лв, то трябва да започна на заплата поне 700-800 лв, за да има някакъв смисъл да си прекъсвам майчинството... newsm78
Не съм запозната с техните условия, ако някой знае нека се включи.

# 882
Здравейте,мами,другият месец дъщеря ми навършва 2 годинки и маичинството ми свършва.Имали ли вариянт да получавам пари от бюрото по труда,при положение ,че съм осигорявана на половин работин ден?Благодаря  bouquet

# 883
  • Мнения: 38
Здравейте!Болничният ми за 45 дни преди раждане тече от 29.08, но се оказа,че все още не е представен в НОИ от работодателя.Ще го представят при следващото плащане на заплати във фирмата , т.е. през октомври. Дали ще имам някакъв проблем при изплащане на болничния от НОИ?

# 884
  • Мнения: 43
Здравейте отново  Hug
След доста четене и лутане и с голяма помощ от вас направих следните сметки, но не знам колко са верни ако може някой да хвърли едно око ще съм му безкрайно благодарна. и да ми каже къде бъркам Praynig
м.август бях в болничен доколкото разбирам ме осигуряват на 250 лв.
м.сеп.,окт.,ноем.,дек.,януари и 10 дена от февруари /тогава се падат да изляза в болничен 45 дена преди раждане/ смятам да се доосигурявам на 700 лв.
Тъй като работодателя ми внася цялата осигуровка на 250 лв.- 110,30 лв. сметнато за 700 лв. осигур. е 308,84 - 110,30 =198,54 лв. /това трябва да внасям аз/
1 х 250 =  250
5 х 700 = 3500
                 3750 лв / 120 дни = 31,25
пр. в месеца 20 дни х 31,25 = 625 х 90% = 562,50 лв.
бруто 700 лв - нето 574,42
562,5 < 574.42 лв
следователно би трябвало да получавам 562,50  лв. /грубо сметнато/
Др. въпрос мога ли да ползвам платен год. отпуск за 2009 г. преди да изляза в майчинство.
Целувки на всички   love001

Общи условия

Активация на акаунт