Трудно проговарящи деца!

  • 215 171
  • 750
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 019
Детето не иска да повтаря след мен, когато се мъча да се занимаваме или да играе, сякаш немога да и задържа вниманието.

Така е  - речта ги затруднява и отказват както да я слушат, така и да я продуцират.
Аз все още срещам у сина си неохота за работа. Трябва да си настоятелна и изобретателна.

нямаме в рода си такива хора.

Говорните затруднения не са непременно наследствени.

Честно казано се страхувам от всичко това.

За да намалеят притесненията, потърси специалисти и започнете работа с детето. Не очаквай бързи резултати - чувала съм, че на всеки 6 месеца се отбелязва напредък, после следва период на "задържане", в който детето натрупва нови умения. Както вече писах, за 2 години занимания синът ми има съществен напредък, но все още не мога да кажа кога говорът му ще бъде като този на връстниците му - още много работа ни чака. Вярвам, че за двете години, които му остават до училище, ще се справим.

Не се започва непременно с повтаряне на думи - има и други неща, които са важни за говорните умения - напр. фина моторика, концентрация - те се развиват с различни игри и помощни материали. Много е важна мотивацията на детето да общува, развиването на неговата наблюдателност и любознателност. Само на тази база може да очакваш и мотивация за вербално общуване.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 020
Честно казано се страхувам от всичко това.

re-sol, излишно е да се измъчваш от най-различни страхове!  Hug
Това, което можеш и трябва да предприемеш както за доброто на детето, така и за собствено успокоение е, да направиш консултация с логопед. Той ще обследва детето, ще прецени дали се налага незабавно започване на терапия или ще ти даде насоки за работа в къщи.  Peace
Просто не губи време, дай на детето си възможността да контактува спокойно с теб, с връстниците си... Защото истината е, че няма сиропчета за проговаряне... Hug   bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 2 351
Мда, Звучи страшно Simple SmileНе и казвай  да води детето на психиатър, ами на психолог  Mr. Green
Незнам в БГ има ли детски психолози всъщтност.... newsm78


Да, има детски психолози.Не мисля, че е излишна консултация и с детски психиатър.Напротив.Аз съм за консултация с всеки кадърен терапевт независимо каква диплома има.Има различни тестове за всякакви възрасти.Дори и дете под годинка би могло да бъде изследвано от психолог и дори поставена етапна диагноза.Можем да ти помогнем на първо време като те насочим към пресятите от нас терапевти.Защото е ясно, че не всеки получил диплома има и нужните умения за работа с деца.Не разбрах къде точно живеете.Ако сте от София веднага ти давам поне два три тел. за консултация.За другите градове ще помагат другите майки.За сиропа за проговаряне ........това не подлежи на коментар - вече ти обясниха  Wink

Страха, който изпитваш идва от неизвестността.Докато не направиш консултация с терапевт страха ти няма да изчезне.

# 18
  • Мнения: 3 591
Ходим на градинка но почти не играе с децата защото те си говорят и общуват помежду си, а нашето дете неможе.

re-sol, Всички които ти писахме тук години наред сме се убеждавали, че това е причината децата ни да не се социализират и играят с други деца. Обаче повярвай ми, понеже човек е "социално животно"  Mr. Green това не е причина.  И когато това се наблюдава при дете вече алармата свети червено.... 

Колкото по-бързо минеш през етапа на страха и отричането да има сериозен проблем по-бързо ще получиш помощ и ще се научиш как да помогнеш на детето си.  Няма какво да се заблуждаваме взаимно - 100 процента съм сигурна, че ни четеш и си казваш - А, не, моето дете неможе да има сериозен проблем, нещо дребно е което след няколко месеца ще съм забравила, че ме е притеснявало. Това на мен неможе да се случва. Аз нямам в рода си хора с такива проблеми. Това се случва на другите  Mr. Green Някои по-бързо , други по-бавно минаваме от тук, ама всички минаваме. И се справяме   bouquet

# 19
  • Мнения: 2 531
Ходим на градинка но почти не играе с децата защото те си говорят и общуват помежду си, а нашето дете неможе.

Моя син също не говореше но това не му пречеше да търси котнакт с други деца и де играе с тях на вашата възраст ! По късно когато запознаването с непознати деца ставаше само чрез разговори/ към 5-6г. / се срамуваше от това че не може да общува с тях! Сега вече напредна с говора и не се притеснява от непознати деца!

# 20
  • Мнения: 542
Детето не иска да повтаря след мен, когато се мъча да се занимаваме или да играе, сякаш немога да и задържа вниманието.

Не се започва непременно с повтаряне на думи - има и други неща, които са важни за говорните умения - напр. фина моторика, концентрация - те се развиват с различни игри и помощни материали. Много е важна мотивацията на детето да общува, развиването на неговата наблюдателност и любознателност. Само на тази база може да очакваш и мотивация за вербално общуване.
Напълно съм съгласна... и както и в темата на логопедите - пак ще се стигне до същия съвет - идете и се консултирайте - по интернет могат да се дадат само ориентировъчни насоки от специалист. От майките - може да се научи повече - споделеният опит е безценен, стига да не се пренася слепешката във всяка ситуация. Като терапевт мога да кажа, че едно дете има ли интерес и мотивация, може да постигне неща повече от очакваното. Не винаги "дяволът е толкова черен". Желая ви успех. Flutter

# 21
  • Мнения: 28
 Решихме да заведем детенцето на логопет аз живея близо до Свищов , може да отидем на логопед и в Плевен, ако някои има координати на добри специалисти в тези градове ми пишете на имеила или на лични.
Благодаря сърдечно на всички които писаха по темата, получих ценни съвети!

# 22
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Решихме да заведем детенцето на логопет аз живея близо до Свищов , може да отидем на логопед и в Плевен, ако някои има координати на добри специалисти в тези градове ми пишете на имеила или на лични.
 !

За Плевен, нашата съфорумка Валенцето може да каже, потърсете я и на лични

# 23
  • Мнения: 31
Детето ми след два месеца става на три години и все още не може да говори.
Казва неволно някои думи като- мама, кака ,баба , дай...... но не се обръща към съответния човек.
През последният месец го водихме за консултация със специалист и ни изписаха - Ноотропил , пием го два пъти по 1 мл.
Моля някои мами ако имат такъв проблем да споделят.
Ние също пием Ноотропил по толкова и сме на 5г. а знае най много 10 думички аз също не мисля че помага много.

# 24
  • Мнения: 1 434
Сироп за  проговаряне  НЯМА   ако  имаше отдавна  да съм го купила ... само  ежедневна работа   помага   ...с времето всичко си идва на мястото  Laughing  bouquet

# 25
  • Мнения: 4 451
Ноотропила би трябвало да повиши концентрацията на детето и когато се работи с него, то да е по-възприемчиво, съсредоточено... Но до колкото съм чувала, повишава хиперактивността.

# 26
  • Мнения: 801
Здравей re-sol,
и ние бяхме така, чакахме Алекс да стане на 2 години, веднага направихме консултацията, изследване на слуха при специализиран детски Уши- нос- гърло, който отхвърли слуховите проблеми. Нашия проблем се нарича Кiss Syndrom (блокиране на нервните пътища от изместен вратен прешлен). Типичен за деца, които са вдигани за главата, теглени с щипки или вакуум при раждането и такива родени с кайзерово сечение.  При нас се оказа последното, детето имаше проблеми при хранене (дъвчене), тичане, ритане, пълзи с неудоволствие, забелязва се напрежение във врата, не може да рисува, не говори. Като бебе спеше и обръщаше главичката само на едната страна. Много от тези бебета са плачещи в кърмаческа възраст и не могат да спят, но пък нашето дете спеше 22-24 часа. Детето изглежда нормално, няма изкривяване, развива се като нормалните деца физически и умствено (при много деца, едва в ученическа възраст при проблеми с писането е установен синдрома), играе, смее се, катери се като маймунка, качва и слиза стъпала без да се държи, но някак си не е като другите. Едва когато говорих със ръководителя на центъра за раннонасърчаване на деца ми светнаха дребните малки неща, които ми правеха впечатление, но някак си не  вземах на сериозно.
Сега ходим на физиотерапия по метода на Бобат, Войта, Кастело Моралес. След втория път синът ми започна да пелтечи по- честичко неразбираеми буквосъчетания, произнесе Л и Р и стана много забавен. Надяваме се скоро и да проговори наистина.
Решихме да изчакаме с рентгена при ортопед. Не винаги можело да се установи и от рентгена, защото изместването може да бъде и в посока на правенето на снимката. Преди това ще направим физиотерапията и  ЕЕГ с Нервнопедагогичен консил (последните се оказаха доста специализирани, защото в нашия регион го правят само двама невролози).

# 27
Трябва ли да се безпокоя ако детето ми е на 2год.и 10м. и не произнася думи започващи с р,л ,прави изречения по-трудно и разчита на допълнителни обяснения с ръце и движения.Насочетеме към добър логопед в Димитровград или Хасково. Разбира всичко,което и говоря и се опитва при настоявания за повтаряния да произнесе това,което съм казала/понякога правилно,друг път не/.Понякога произнася думи,които са трудни 1-2 пъти и след това трябва да мине много време,за да ги произнесе.Просто не желае да ги повтори отново, когато и трябват или аз искам.Винаги съм се притеснявала,че има проблем,на очаквах,че със времето всичко ще се нормализира.

# 28
  • Мнения: 1 434
Р и Л се  изчистваш постепенно  след 4-5  год   при момчетата дори след 6  специално за  р-то .Това не е  проблем .Проблем е когато нищо не говори,още по голям проблем е ако не разбира команди   прости  разбира се . Hug  bouquet

# 29
zdr re-sol moqt sin progovori na 5 godini no s mn trud i uporita dve godi6na rabota s logoped i psiholog ve4e moje da zglobqva sam i po -slojni izre4eniq.
Ada prez koito premina moeto semeistvo ve4e e zad garba ni .Moga da ti kaja samo edna duma TURPENIE i mn dobar ekip ot psihiatur,psiholog i nai ve4e logoped.
Ako ima6 nqkakvi vaprosi kam men pi6i>
Jelaq kasmet na teb i cqloto ti semeistvo.

Общи условия

Активация на акаунт