По добре кредит, отколкото заем от роднини

  • 3 832
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 459
Определено кредит  Peace

Парични въпроси могат лесно да развалят взаимоотношения, пък и нямам никакво желание някой ден да ми се натяква.
Точно поради тази причина.

# 16
  • Мнения: X
Твърдо ЗА кредитите съм. Кредита е принудително спестяване, което също много ми допада като определение. Няма място за чудене обаче дали от роднини или от банка. Естествено че от банка Peace Родните и те са хора, дори да имат, дори да ти дадът, не се знае на кой какво ще му се наложи, тогава затъвате всички. Другото е че има страшно много хора изпокарали се заради такива неща - близки хора. Във  взаимоотношенията не трябва да се намесват пари от които се нуждае един или друг, освен ако не е малка сума, върната за кратко и то наведъж. Само тогава има смисъл. Пък и на кой му е хубаво да моли познати и близки за пари, и после да бере срам и грижи когато му се намекне че трябва да си ги даде.....Оставеш длъжен.....съвестно ти е....и с банката е така, но емоционалния подход и състояние са съвсем различни.. Много по-спокоен се чувстваш. Абе изобщо няма място за сравнение според мен. Peace Да сме живи и здрави да си връщаме парите пък.....другото са бели кахъри Hug

# 17
  • Мнения: 4 736
 Не взимам пари от роднини. благодаря Naughty Относно лихвите на банките, те поне са парични...роднинските лихви обикновено са емоционални.

# 18
  • Мнения: 8 999
От роднини или приятели мога да взема пари единствено ако очаквам в скоро време да се сдобия с подобна сума на куп, но средствата са ми необходими в момента. Т.е. ако съм убедена, че мога да върна всичко в определен срок. Обикновено става дума за малки суми.
Ако ми трябват много пари /като за жилище/, взимам от банка. Не мога да си представя, че ще взема от някой приятел или роднина 50 000 евро и ще му ги върна след 10-20 години, при това без да му покрия дори инфлационния процент /освен, ако не е много богат и тази сума не би му тежала, но и с уговорката все пак за някаква лихва, но пък такива милионери не познавам/.
Имаме два ипотечни кредита, но дори и да се случи нещо и да не сме в състояние да си плащаме вноските, сме предвидили какво да продадем, за да се издължим.
С банките отношенята са по-чисти.

# 19
  • Мнения: 139
Зависи колко близки са роднините. Зависи какво им е материалното положение. Зависи и каква е моята финансова стабилност (постоянна работа, изрядни осигуровки, фиксирана дата за получаване на определена сума, допълнителна работа/доходи...). Аз предпочитам да взема от семейството ми и да ги възстановя в максимално кратки срокове, отколкото да взема от банка и да върна почти двойно.
Е, като реша да си купувам жилище ще трябва да взема от банка, но за пералня, телевизор, компютър и такива работи - от близки, като аз също съм помагала за подобни неща. Не съм толкова забогатяла, че да си позволя за 1 нещо, което струва 500 лева да дам 600-750 лева примерно.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз предпочитам краткосрочните кредити. Имахме такъв за строеж за 5 години и пак ми се видя дълго времето. От роднини не обичам да взимам, но мъж ми е разчитал на брат си, още са им добри отношенията, защото брат му не бърза и е оставил заема да бъде внасян на части и в сметка на детето му.
Ние заеми вече не даваме, много е неприятно да чакаш и отсреща да се правят на разсеяни.

# 21
  • Мнения: 4 292
Заем от роднини - само от родителите ни и то когато става въпрос за малки суми. За по-крупни суми предпочитаме банков кредит.

# 22
  • Мнения: 940
Кредит от банка. Родителите ми никога не ми дават пари назаем--те ми ги дават просто. И затова от банката е най-чиста работа. Работиш и връщаш. А и има суми, които роднини не могат да ти дадат.

# 23
  • Мнения: 958
Единственият роднина, от който съм взимала заем, и то дългосрочен, още не погасен, е баща ми.
Така като гледам, май редовно му взимам.
Казвам ще ти ги върна, той казва да знам Simple Smile.
И така.
От друг роднина, не бих си позволила да искам.
В интерес на истината, съм взимала от най-добрата ми приятелка, спаси ми д...то, в много важен за мен момент.
Върнах и ги после, и слава богу, това не повлия по никакъв начин ан приятелството ни.

Най-добре е банка, не се чувстваш длъжен после.  Peace

# 24
  • Мнения: 2 759
                         Първо, заеми над 100 лв, за повече от ден (изключвам жилищни) - не взимам. Второ, нямам роднини, които биха могли да ме спонсорират сериозно. Ако някога ми се наложи нещо - болест, катастрофа, и т.н.т. (а злото никога не идва само, както знаем), имам някаква сума за черни дни, колкото да мога да си покрия разходите първите две години сама с дете, без скъпо лечение обаче. Предполагам че една застраховка 'Живот' също няма да ми е излишна, но все не намирам време да сключа... Когато ми трябват парички за техника или друго (принципно няма много неща без които да не мога да живея), взимам от въпросните и после възстановявам. Т.е. взимам заем от себе си  Whistling. Относно конкретно зададения въпрос, 50:50. Аз съм много изряден платец и мисля, че подобен заем от роднини само би направил отношенията ни по-близки. Същото и с нероднини - колеги, съседи и т.н.т...

# 25
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
От роднини - НИКОГА Naughty

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
от роднини - не е препоръчително.
Нито да вземаш, нито да даваш.
Ако можеш да избегнеш и банките, ще е ОК. Но едва ли...

# 27
  • Мнения: 40
от роднини - не е препоръчително.
Нито да вземаш, нито да даваш.
Ако можеш да избегнеш и банките, ще е ОК. Но едва ли...
Може Peace Ние спестяваме всеки месец по 1000 лв. и така избягваме и роднини, и банки Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 447
Ако ми се наложи предпочитам да тегля кредит отколкото да се занимавам с роднини.Изключвам майка ми и баща ми.

# 29
  • Мнения: 2 784
При роднините- колкото вземеш, толкова връщаш. При банките и кредитите връщаш много повече. Преди 2 години като се нанасяхме взехме пералня на изплащане с Ти Би Ай кредит- пералнята струваше 400 лева, сега септември ни е последната вноска и вече ще сме върнали 600 лева. Като имате впредвид, че 2 вноски са ни опростени, иначе щяха да са 660. Преди година се наложи спешно да си купим хладилник, не ни достигаха 300 лева, взехме на заем от свеки и и ги върнахме след 4-5 месеца, без лихва, естествено. Това са близки роднини, нормално е да помагат, а и ние на тях.

Общи условия

Активация на акаунт