Уволнение на бременна

  • 3 790
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25
Кодексът не позволява едностранно от работодателя да се намали трудовото възнаграждение, но ако все пак си го позволи има инспекция по труда, а техните глоби не са никак ниски. Колкото до неплатения отпуск има строго регламентиран ред в кодекса за случаите когато работодателят може да принуди работникът да ползва отпуск, не ми се отваря пак да чета, но не си спомням опцията работодателят да те принуди да излезеш в неплатен отпуск. Не разбирма защо е този страх, вярно че в БГ не се спазва закона, но моите наблюдения са че фирмите все повече се старят да спазват трудовото законодателство, поне за някои неща трудно се правят врътки за заобикаляне на закона

# 16
  • Мнения: 17
Ако е на срочен договор по чл.70 и не е изтекъл срока на изпитване, уволнението е без проблеми за работодателя, ако договора е безсрочен - ще му е малко по-трудно, но не и невъзможно. По-добре бременната работничка да си вземе болничен, докато си изясни нещата с работодателя, а ако не си ги изясни, може да си взима болнични до края.

# 17
  • Мнения: 518
Не, ако си на постоянен договор и работодотеля е уведомен с някакъв документ, а не устно в личен разговор.

# 18
  • София
  • Мнения: 39 761
За уволнение - мисля, че не може.
Мамите са постнали закона.
Аз бях съкратена по време на 1вата ми бременност - продадоха фирмата.

# 19
hipatia,последния абзац от къде го цитираш,че аз не намерих подомно нещо в кт

# 20
  • Варна
  • Мнения: 336
По закон няма право, но пък колко шефове спазват закона? забелязала съм че оставането на  работа  е по скоро въпрос на лична договорка с шефа /за съжаление/ или да имаш късмет да попаднеш на свестен работодател!

# 21
  • На едно ветровито място...
  • Мнения: 153
Не, ако си на постоянен договор и работодотеля е уведомен с някакъв документ, а не устно в личен разговор.
и аз това щях да напиша.
Затова пък никой не ти гарантира че след като се върнеш на работа и няма да те съкратят,имам предвид след майчинство.

# 22
при мен например,трябва да изляза в болничен за раждане на 18дек,а срочния ми договор изтича на 25дек.в кт не пише че има право да ме съкрати тогава а са посочени точните случаи в които има право да го направи и моят случай не попада там.да ви кажа честно,но хич не ме е страх от работодателите,аз вече съдя двама такива тарикати,които си мислеха че като имат повече пари от мен могат да си играят с работника като котка с мишка.

# 23
  • София
  • Мнения: 607
Мен така ме уволниха при първата ми бременност - бях в изпитателен срок и решиха, че няма да подпиша постоянен трудов договор.

Сега имам страхотен работодател, който ме запрегръща като му казах, че съм ременна. И то при условие, че още 2 колежки са.  Hug

# 24
  • Мнения: 333
Не съм специалист по законите, но имам опит с моя позната, която уволниха от голяма и небезизвестна компания малко след като съобщи, че е бременна. Нямаше нищо писмено, но въпреки това тя ги осъди и спечели на всички инстанции. Платиха й сериозна сума  Peace.

# 25
  • София
  • Мнения: 160
Не, ако си на постоянен договор и работодотеля е уведомен с някакъв документ, а не устно в личен разговор.
Ако се съмняваш , че може да те уволнят по- добре си вземи болничен до края на бременността

# 26
  • Мнения: 203
Ако бременната е още в срок на изпитване по договор,могат да я уволнят без проблем.Ако е на постоянен договор,само с разрешението на Инспекцията по труда.

точно така. но наистина работодателят трябва преди това да е уведомен за бременността.


 Peace

# 27
  • Мнения: 25
hipatia,последния абзац от къде го цитираш,че аз не намерих подомно нещо в кт


Кодекс на труда
Забрана за едностранно изменение на трудовото правоотношение
Чл. 118. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят или работникът или служителят не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Не се смята изменение на трудовото правоотношение, когато работникът или служителят е преместен на друго работно място в същото предприятие, без да се променят определеното място на работа, длъжността и размерът на основната заплата на работника или служителя.

(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.

Чл. 173. (4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. - бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

Общи условия

Активация на акаунт