Бихте ли искали и ние да кимаме с глава както цял свят?

  • 2 772
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 993
Ах, само това да ни е "проблем".
Това е културно различие, което носим и което е част от нас.
Не виждам защо да се променям Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 2 792
 Обобщавам, не, не бихме искали

# 17
  • Мнения: 4 651
Айде стига глупости! Ами да си сменим и езика на английски тогаз, че по- малко трудности ще ни създава в чужбина!

# 18
  • Мнения: 2 386
Дреме ми на шапката кой как кима. Важното е защо кима и какво казва.

Аз лично си кимам на български в България и по чужбински - в чужбина.  Laughing

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз си кимам за "да".
Преди време бях гледала филм за кимането и въртенето на глава. Според него в Европа на север кимат за "да", а на юг за "Не". Филмът завършваше с кадри от български пазар и как хората кимат, въртят глава на ляво, на дясно... Коментара беше, че единствено у нас не е ясно кое е 'да' кое 'не' - всеки си прави каквото иска и никой с никой не се разбира.

# 20
  • Мнения: 183
Ние нали си се разбираме Joy

Веднъж заблудих цял рейс с руски туристи  с нашето кимане, и си поставих за цел, поне за "Да", да кимам по европейски.
След това обаче, когато не съм съгласна с нещо, се хванах, че пак кимам по същия начин. Thinking
И се отказах. Ми то аз започнах да се бъркам.
Сега си кимам по нашенски Wink

# 21
  • Мнения: 13 512
Аз кимам по този начин. Познатите ми са ми свикнали, останалите често не ме разбират и отговарям с думи.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Закон ли ще прокарват някакъв? Не виждам как ще се променят навиците на цял народ. Пък и на кого е нужно? Не ме дразни, че сме различни, аз по чужбинско не ходя и не ми е създавало проблем това различие.

# 23
  • Мнения: X
Никога не съм знаела как кимам!  Thinking То си идва от само себе си.
Същото е и с превключвателите на лампите! Въощбе не мога да се сетя кога е включен и кога изключен, ако трябва примерно да сменя крушка.

Абе, не ми е лесно!  Whistling

# 24
  • Мнения: 4 292
Аз си кимам в знак на съгласие. Все ми е тая как е по целия свят, просто така съм свикнала и до сега не съм имала проблем да бъда разбрана. То си проличава и по изражението на лицето, според мен. Така че, на кой както му е удобно.

# 25
  • Мнения: 4 585
Същото е и с превключвателите на лампите! Въощбе не мога да се сетя кога е включен и кога изключен, ако трябва примерно да сменя крушка.
Ако са правилно подвързани, всички ключета, шалтери падащи предпазители и др. трябвя дя изключват надолу.
Прието е по подразбиране, че е по-лесно при авария да се хвърлиш към шалтера и замахнеш надолу.

# 26
  • Мнения: 2 448
Много рядко ми се случва да отговоря с "ъхъ" или "ъ-ъ" и да кимам или въртя глава.  Laughing Казвам "да" и "не" с думи. Дори не се замислям как и дали си въртя главата. Ако някой е неразбрал, проблема си е негов.  Mr. Green

# 27
  • София
  • Мнения: 38 507
Когато заживях в чужбина се научих да правя като тях.
Но вече съм си от 5 години тук и пак си се научих на нашто кимане.
Не сме длъжни да правим като целия свят.
Всеки народ си има свои странни обичаи и не си ги променя заради другите.
Това му придава индивидуалност.
Иначе щяхме да бъдем всички еднакви.

# 28
  • Мнения: 5 940
Не кимам, говоря. Синът ми обаче някак естетствено, без да сме го учили, изразява съгласие или несъгласие по чужбински. Явно това си има някакво природно обяснение, по-близко е до възприятията на децата, които са необременени от обичаи. 
Въобще не ми пука дали се различаваме по кимането, то това да са ни основните разлики и интеграционните проблеми Laughing

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Айдеее, поредната глупава история. Та, значи, излиза, че ние, българите кимаме грешно. Авторката, ти от кои си, моме? Прочети малко книжки преди да пускаш такива тъпи теми! Обяснявам бавно, че да разбереш.

Това, с кимането, дето толкова те притеснява е културен феномен. А в културата няма правилно и грешно. Все едно да е грешно, че ти пиеш вода от чаша, а други хора по други места пият от паница и това да е правилно. 
Тук стигам и до втората част - в зависимост от културата, с която хората имат по-чест досег, те са способни, дори незъзнателно да възприемат навиците на въпросната култура. Като си се родила и живяла в БГ цял живот кимаш по нашенски. Обаче, ако започнеш да общуваш повече с хора от друга култура или живееш в държава с друга култура, където се кима по обратния начин, в един момент ще започнеш да усвояваш в някаква степен тяхното кимане. Обяснението - приспособяваш се към чуждата култура, защото ти се нага да се приспособиш към нея.
Такива промени се наблюдават и в други случаи, например възприемането на цветове.

Затова, не се опитвай да вменяваш на хората какво е правилно и грешно, при положение, че изобщо нямаш представа как стоят нещата в действителност. То много добре си пролича по заглавието какво е мисленето ти. Препоръчвам ти да емигрираш и да чистиш чуждите къщи. Така ще се научиш да кимаш "правилно".

Общи условия

Активация на акаунт