ох това захранване

  • 4 896
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 132
Ние сме на 4 и 1/2 и още не захранвам. Ще почна да 6м. Педиатърът ми също каза на 6м. Сокове ще давам като стане по-голяма. Ще почвам със зеленчуково пюре или каша Peace

# 16
  • Мнения: 228
аз също с интерес ще следя темата

# 17
  • Мнения: 2 401
Това със сокчетата от първия, втория или третия месец май само в България още се практикува! SadНаистина има толкова много информация по въпроса и едва ли е оправдано в такъв случай да се спазват препоръките на разни некомпетентни педиатри, все пак здравето на децата ни е важно!

# 18
  • Мнения: 638
И нашата педиатърка ни каза да започване със сокчетата - на 1 месец и 20 дни сме. Но аз не мисля да я слушам. Има доста статии в нета, не всички да много ясни, но от това което прочетох смятам да започна към 4 месец с пюренцата Simple Smile За сега упорствам с кърменето, но ако не успея и минем на смесено с АМ, пак ще си продължим поне до 4 месец и тогава.

# 19
  • Мнения: 1 449

Няма нужда от толкова притеснение:
1) Направи си план за захранването: кога, с какво и кои са следващите храни. Това е наполовина свършена работа.
2) Следвай детенцето след като започнеш, неговите реакции и поведение ще покажат най-добре как върви захранването.

Важното е информацията и мотивацията:
--> Да знаеш защо започваш с конкретна храна (вариантите за захранване са оризова каша, зеленчуково пюре или плодове пюре, като всеки си има предимства и недостатъци; сокът не е вариант)
--> Какво следва след първата храна (винаги се появат проблеми в хода на захранването като стомашен дискомфорт, отказ на детето да поема храна, евентуално алергични реакции и т.н.) т.е. добре е да имаш представа как да продължиш, за да не се получи хаотично и погрешно захранване
--> Какви са специфичните нужди и режим на твоето дете (показва ли готовност за захранване, има ли чувствително стомахче, как наддава, има ли алергична обремененост и т.н.)

За възрастта:
Препоръките на всички водещи педиатрични организации без изключение са 4-6 м., като част от тях се придържат по-стриктно към препоръката 6 м. Има мнения, че децата на АМ е добре да се захранят на 4 м., а кърмените – на 6 м. Това е неточно твърдение. Изборът дали да се започне на 4 или 6 м. зависи от други фактори, не от вида на млечното хранене.


Ето още една тема, която може да бъде от полза: Примерна схема на захранване
Темата е в Кърмаческия форум, но не е само за кърмачета.

Ако прегледаш тази или други теми - ще си помогнеш сама.
Ако зададеш въпрос в тази или други теми - ще получиш помощ.

# 20
  • Мнения: 559
Здравейте!
Пиша тук за да не пускам поредната тема. Предварително се извинявам, че поста е дълъг, но да си кажа как стоят нещата  Mr. Green
Моя мишок навърши 4 месеца. Мислех да започна захранването след 6тия, ноо си промених решението (не ме критикувайте). Мисля, че малкия е готов. Много голям интерес проявява към храната, лигави се постоянно (май ще никнат зъбки), държи главата стабилно отдавна. Но това което ме безпокои е, че май не се насища от кърмата  newsm78 Храня го на поискване и си беше създал сам режим на около 3 часа. От около месец обаче яде максимум през 2 часа. Преди сам си пропускаше едно нощтно ядене - сега не го прави и дори и през нощта яде на 2 часа  ooooh!  Tired Не, че нямам кърма. Просто цока към 5 минути и спира, а има още гърда и половина пълни. Тия дни ще започнем, но колкото повече чета толкова повече се обърквам. Мисля да започна с картоф разреден с кърма. До тук добре. После морков, после тиква. После ще ги омешам. Смятам да ги въвеждам през 3 дни (ако няма проблем) Но въпросите ми са кога да започна с плодовете? Какво да правя ако се запече или не му хареса? Започвам с 1,2,3 лъжички и стигам до колко грама на ядене?
Още веднъж извинете за бръщолевенето ми  Blush

# 21
  • Мнения: 247
И аз ще следя темата с интерес, въпреки, че ни е още рано да се захранваме.

# 22
  • Мнения: 112

Погледни от коя дата е тази статия "13. 11. 2002 '.  От 2005г. в България е въведена нова схема за захранване съобразена със световните изисквания. Препоръчва се захранване между 4 и 6 месец като се наблюдава детето за признаци на готовност, т.е. не гледаш дали детето е навършило дадена възраст, а следиш за определени признаци. Ще ти пратя по късно линк, ще потърся информацията.

# 23
  • Мнения: 5 401
Цитирам си поста от друга тема:

...
* До 7-ми месец само кърма и нищо друго, дори и без вода.

* От 7-ми месец - старт с картофено пюре и бавно въвеждане на други зеленчуци за обяд. След всяко хранене задължително се кърмихме. Повечето момичета първо кърмят, после предлагат твърдата храна, но аз правих обратното, тъй като моя човек си е труден.  Confused

* От 8-ми месец - готова каша Гречка за следобедно хранене + отново кърмене. Също бавно въвеждане на други видове каши на зърнена основа.

* От 9-ти месец - сутрешна закуска плодова каша (от сезонни плодове, с избягване на възможни алергени) + отново кърмене.

* След 10-ти месец - месо през ден в зеленчуковото пюре + кърмене след всяко хранене, вода колкото иска и глутен. Ако не се лъжа, по това време започнах да добавям няколко капки студено пресован зехтин в пюрето. Не съм сигурна кога започнах да готвя с подправки (без сол и захар) - копър, магданоз, пресен лук и чесън и т.н., но със сигурност на тази възраст вече съм ги предлагала.

* Към 11 и 1/2 месеца - заместих следобедното кърмене с плодово пюре, тъй като Калоян омиташе повече плодове, отколкото зеленчуци за обяд.

* След 1 г. - кисело мляко, жълтък, плодов сок.

* След 1,6 г. - прясно мляко.

Винаги съм кърмила на поискване, така че между храненията е присъствало някое и друго млечно хранене...

С нова храна се захранва 3-5 дена, като започваш, както си писала, само с няколко лъжички. Постепенно увеличаваш количеството - бебето ще си покаже колко може и колко иска. Някои могат да пометат цяло бурканче, други, като моя Рошко, само 60-70 г..

Бихте посъветвала да не намаляваш кърменето за сметка на твърдата храна и да не бързаш да заместваш кърмене.

# 24
  • Мнения: 112
Моя мишок навърши 4 месеца.
Мисля да започна с картоф разреден с кърма. До тук добре. После морков, после тиква. После ще ги омешам.Започвам с 1,2,3 лъжички и стигам до колко грама на ядене?

Здравей, мисля че много добра схема за начало си избрала. Щом детето само проявява интерес към храната започвай. Количествата детето само ще си ги определи - не насилвай.Моя син месец след захранването достигна 80 мл  пюре, но при всяко дете е различно. Не бързай да заместваш хранене. На ден до 1 годишна възраст трябва да има прием от 500-950 мл мляко без значение дали е кърма или адаптирано.

# 25
  • Мнения: 112
Причини да отложим захранването http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681
Здравословно захранване и хранене на бебето http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1124.0
Как не трябва да храним детето http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=196516.0


Това е статия копирана от  www.biberonbg.com
"Готово ли е Вашето бебе за захранване?

В случай, че бебето Ви огладнява след 2 часа след последното хранене с мляко, това е знак, че само то не му е достатъчно и може да опитате захранване (въвеждане на твърда храна) с каша или плодово пюре. Захранването може да започне в интервала от четири до шест месечна възраст на бебето. Трябва да се отбележи, че не всички бебета са готови за тази промяна по едно или също време от развитието си.
Преждевременното въвеждане на твърди храни може да предизвика алергични реакции.
За да имате успех с въвеждането на новата храна е необходима и известна зрялост на храносмилателната система на бебето. До четири месечна възраст тя не е готова да приема друга храна, освен млякото (кърма или адаптирано).
Преди да пристъпите към захранване, консултирайте се с Вашия лекар.
Предлагаме Ви няколко акцента, при наличието на които бебето може би е готово за захранване:
•   Бебето е удвоило теглото си от раждането. Например – родено е с тегло 3,500 кг. и е достигнало вече 7 кг.
•   Консумацията на мляко е в по-голямо количество от средно-дневните норми за възрастта му. На четири месечна възраст едно бебе обикновено приема около 140 мл. мляко на хранене или около 850 мл. на ден. Ако Вашето бебе приема над 950 – 1000 мл. мляко дневно, вероятно само то не му е достатъчно.
•   Бебето може да хваща различни предмети и играчки (дрънкалка, гумена или плюшена играчка) и да ги слага в устата си. Това е знак, че то е готово да опитва и други вкусове, освен този на млякото.
•   Бебето Ви наблюдава с интерес, когато се храните и като че ли иска да опита от храната, отваряйки уста
Запомнете все пак, че основната и най-необходимата храна за вашето бебе до около едногодишна възраст си остава кърмата или обогатените с желязо адаптирани млека."

# 26
  • Мнения: 559

Това е статия копирана от  www.biberonbg.com
"Готово ли е Вашето бебе за захранване?

В случай, че бебето Ви огладнява след 2 часа след последното хранене с мляко, това е знак, че само то не му е достатъчно и може да опитате захранване (въвеждане на твърда храна) с каша или плодово пюре. Захранването може да започне в интервала от четири до шест месечна възраст на бебето. Трябва да се отбележи, че не всички бебета са готови за тази промяна по едно или също време от развитието си.
Преждевременното въвеждане на твърди храни може да предизвика алергични реакции.
За да имате успех с въвеждането на новата храна е необходима и известна зрялост на храносмилателната система на бебето. До четири месечна възраст тя не е готова да приема друга храна, освен млякото (кърма или адаптирано).
Преди да пристъпите към захранване, консултирайте се с Вашия лекар.
Предлагаме Ви няколко акцента, при наличието на които бебето може би е готово за захранване:
•   Бебето е удвоило теглото си от раждането. Например – родено е с тегло 3,500 кг. и е достигнало вече 7 кг.
•   Консумацията на мляко е в по-голямо количество от средно-дневните норми за възрастта му. На четири месечна възраст едно бебе обикновено приема около 140 мл. мляко на хранене или около 850 мл. на ден. Ако Вашето бебе приема над 950 – 1000 мл. мляко дневно, вероятно само то не му е достатъчно.
•   Бебето може да хваща различни предмети и играчки (дрънкалка, гумена или плюшена играчка) и да ги слага в устата си. Това е знак, че то е готово да опитва и други вкусове, освен този на млякото.
•   Бебето Ви наблюдава с интерес, когато се храните и като че ли иска да опита от храната, отваряйки уста
Запомнете все пак, че основната и най-необходимата храна за вашето бебе до около едногодишна възраст си остава кърмата или обогатените с желязо адаптирани млека."


Абсолютно всички признаци са налице! От утре почваме  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 1 531
и аз да препоръчам темата Примерна схема за захранване, вътре има и схеми на захранили момичета  Peace

толкова е рано, че дори не струва да го мислиш още Laughing като стане на 5мес, прочети всичко,направи си свой си план и почвай да го следваш Peace

# 28
  • Мнения: 559
Някой ще ми каже ли от кога мога да давам домат?

# 29

Общи условия

Активация на акаунт