колко струва един ученик

  • 4 365
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Доста заминаха и то само за необходими неща, без маркови дрехи, скъпа раница и обувки.
При това трябва да купя още есенни дрехи. Само за 2 панталона и няколко блузки и чифт маратонки съм дала 200лв.
Раницата е средна сума от 20лв, несесер пълен - и той 20лв, учебни помагала (има да се купуват още тетрадки и подвързии) - 40лв, гуменки за салона - 10лв, анцунг - 20лв.... Утре ще избирам бюро и удобен стол. И тъй като расте със часове, трябват нови чорапи, още един чифт обувки, и т.н.
Да не броим месечните разходи за храна в училище и занималня (почти сигурно частна).... и получавам главоболие  Crazy

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Уф, на мои приятели дъщеричката в горните класове им излязла над 2000 лв.(включайше плануваната прическа с вплетена коса) Но това не е мой проблем  Laughing Да си мерят разни работи другаде. Имам син, първокласник и на този етап сме обзаведени с костюм за първия учебен ден плюс обувки, раница и несесер и някои дребни нещица като ножичка, четки за рисуване. До тук около 300 лв. Не че не мога да си го позволя, но не съм се изхвърляла, специално за раницата и обувките, последните са ултра официални и ще ги обуе само за този ден. Остават ми тетрадките и драскателните елементи (флумастри, пастели и прочие), които няма да са повече от 100 лв.
Спор няма, че най-скъпи излизат първокласниците.

# 17
  • София
  • Мнения: 39 773
На Дияна за сега съм похарчила над 300лв. Купила съм само принадлежности и бюро. Дрехи и обувки тепърва ще се купуват.

# 18
  • Мнения: 24 467
За І клас- една раница струва, тетрадки /не повече от 5.00 лв. общо/, фулмастери, бои, блокчета за рисуване, гланцови блокчета- човек спокойно се побира и в 100.00 лв. и липси няма да има, поне не и от тези неща, които наистина са нужни на едно дете за училище.
Дрехите въобще не ги слагам, тях ги купувам, независимо дали детето е ученик или не е, така че те нямат нищо общо с училището.
Уроците и школите също не ги слагам, те не са задължителни за никого.
Обзавеждане също не слагам- детска стая си имат години преди да започне да ходи на училище големият, включва и бюро.
Разходи за храна- без да ходи на училище пак са си същите- сравнявам с ваканциите.
Мога и 1000.00 лв. да дам, само дето смисълът е никакъв.

# 19
  • Мнения: 103
Изчетох всички постове. На мнение съм като Judy и baibibi Simple Smile
Имам второкласничка, и затова реших да погледна какво мислите... Според мен и да имаш много пари и да имаш по-малко, номера е че децата се учат да преценяват разходите си ръководейки се от примера на собствените си родители. Лично аз смятам, че първокласника по разбираеми причини е "по-скъпоструващ". Пък и от значение е  факта ,че вече учебниците до 8 клас са безплатни.

# 20
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Току-що сметнах, че до момента за моята второкласничка съм похарчила 215лв. Като раница не съм купувала. Това са парите за тетрадки, обвивки и други разни помагала, 2 бр. анцузи, дънки и три блузки. Предстои ми да купувам още маратонки и обувки. Да не говорим за сборници разни, които госпожата ще каже на родителската среща + 12 лв. за охрана Crossing Arms Значи 300 при мен може и да не стигнат Tired

# 21
Прибрахме се с моя второкласник преди минути от покупки.Във всяка книжарница имат списък с неоходимите неща за всеки клас,всичко по списъка ми излезе 50лв.( без велурено блокче).
списъка съдържа:
тетрадки-по 10бр. от всички купих аз- с големи кадратчета за първия срок и с малки втория,с тесни и широки редове 1срок и само със широки за 2срок;подвързии и етикети;
нотна тетрадка;
блок№4;скицник; гланцов блок,велурено блокче(не намерих никъде)
ножичка,пластелин( с дъската),цветни моливи,фулмастери,молив дебел и тънък по математика и химикали;бои акварелни с четки(втория срок темперни);пергел,линия,триъгълник,гума,острилка,лепило;кутия (за всичките нещица);
и най-важното бележник и лична карта.

Това е по списъка а отделно първият учебен ден ще разберем и за помагалата.
За инфо на мамите всичко от тоалета за първият уч. ден,обувки,анцунг,маратонки,платненки,раницата и общо взето за началото на учебният период ми излезе 370лв.(и то не скъпарски покупки)

# 22
  • София
  • Мнения: 407
На това просто за мен няма отговор. Това е непрекъснат разход и зависи от възможностите на родителите и от желанието им да инвестират в обучението на детето си.

# 23
  • Мнения: 745
Определено всичко зависи от възможностите на родителите. Може да се оправиш с 150 лв, а може и с над 500лв. Peace

# 24
  • Мнения: 516
Около 300 лв. Раница, помагала, тетради, обувки и  няколко дрешки.

# 25
  • Мнения: 1 470
Още не съм копувала...Онзи ден дадох 100лв само за три раници,по пет потничета,пет боксера и пет чифта чорапи...И като си направих равносметката в автобуса на път за вкъщи #Crazy...Ще паздаруваме в понеделник...Якета имат много хубави есенни от миналата година,и тримата-още им стават,аз все ги взимам по големшки...Но повечето дрешки са им омаляли...Ще ги копувам полека лека...И маратонки трябват,и поне още един чифт гуменки...А за официални дрехи,и дума да не става...

# 26
  • Варна
  • Мнения: 7 702
Десетокласнички два броя:За тетрадки и всички останали дивотии като цветни химикали,несесери и т.н. по 70лв грубо и то в Метро.Учебници-около 200лв. като този по английски е един защото само неговата цена еееееееее  #Cussing outЧанти за училище-такива екстри не ползваме имат дамски и с тях се разнасят.За дрехи няма да говоря.Днес е първия студен ден и се оказа,че късите поли и потниците няма да са подходящи за утре та затова за по един панталон с подходяща блуза и два броя затворени обувки -около 200лв грубо.Иначе дрехи се купуват нон-стоп.Екипи,които се обличат за разходки из квартала не за физическо-на Юнона-70лв бройката,маратонки дето не съм ги виждала обути-38лв.  Twisted Evil Грейки по една бяла и една цикламена да си ги сменят 120лв.Незнам имам чувството,че покрай 15-ти търговците правят луди пари и затова избягвам паническото пазаруване две седмици преди и две седмици след датата.

Общи условия

Активация на акаунт