Има ли сред вас такива, които вече не могат да

  • 7 095
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
... При това, с тая глобална кредитна криза (който индиректно забърса и нас, квото и да пеят банкерите) не се очаква понижение на лихвения процент. А не се чака и съществено повишение на наемите....

Да бе! Те просто си пеят банкерите! Даже си свиркат! В Европа НЯМА ипотечна криза. Четете малко чужди издания и се консултирайте с професионалисти  Confused/ако искате де/.

Не ми е нужно да се консултирам с професионалисти - аз съм професионалист в областта. И не ми се налага да чета чета чужди издания, за да придобивам обща представа за нещата - пиша за някои от тях и ми плащат доста добре за това. Поразрови се малко по-внимателно във въпросните чужди издания и ще видиш как щатската кредитна криза се отрази на Европа, как изгоря Англия и т.н. Боооооже!

Да не говорим, как "несъществуващата в Европа кредитна криза" съсипа прибалтийските републики, особено Латвия и Естония. Хайде, почети пак малко!

Последна редакция: ср, 27 авг 2008, 01:06 от Saule

# 31
  • Мнения: 4 380
За който мисли, че е глупаво да се плаща наем давам пример: За 400 евро наем можеш да живееш в супер апартамент с всички, екстри, обзаведен, в София в източните квартали, че и с гараж към него. Ако искаш да купиш 75 кв. в момента в Младост някъде примерно, минимума е 85000 Евро за ЕПК или тухла. Тоест на банката трябва да върнеш 190 000 евро и да дадеш поне 10000 евро за ремонт, защото готови оправени апартаменти просто не се предлагат на тези цени. А при наем си живееш в лукс, като само колкото трябва да дадеш за ремонта при покупка ще си живееш 2 години. Това инфо е факт, макар и да не съм го проверявала лично. Никога не бих се набутала да изплащам 60-70 кв за подобни пари - абсурд.

За София не знам, но във Варна по друг начин стоят нещата. Преди да си купим собствено жилище с кредит, наемът на квартирата, без особени екстри, беше точно колкото вноската по кредита сега (300 евро). То е ясно, че има увеличение на лихвите, но и на наемите тук също.

Поне сега знам, че мога да се обзаведа по мой вкус, а после ще остане нещо за децата. А и ако си плащам кредита, поне след 30 години няма да дължа вноски, а ако живея цял живот на квартира и след 50 години ще трябва да плащам наем (отделен въпрос е дали ще ги доживея  Whistling).

Това е моята логика. Естествено всеки си преценява доходите, пък и си има собствени разбирания. Ако чака пък на наследство от богат чичи, пще по-добре Laughing



Тесс малко глупаво си разсъждава и прави сметките. С живеене под наем никога и нищо няма да имаш. Дори един ден да се окажеш без достатъчен доход за да си внасяш по кредита, апартамента ще си продадеш и разликата между цената на жилището и дължимата сума ще ти останат спестени пари (които плащайки същия като вноските наем, не би спестил). Отделно на ръка, че цял живот се свираш със семейство и деца по кочини. Нито свестен ремонт ще предприемеш в чуждо жилище, нито мебели нормални ще купиш.

По темата ще кажа...народът се юрна от селата в София без да мисли. Продадоха си там големите къщи и имоти за жълти стотинки за да не могат да си позволят и в собствена скромна гарсониерка да се сврат. Всичко това, с надежда за наемна работа пак така за скромна заплата. Защо? Защото е неспособен да се адаптира, преориентира и да намери начин да печели там където му е добре да живее. София не е панацея за нечия некадърност, и със сигурност от бедност още никого не е спасила.

# 32
  • София
  • Мнения: 114
Изобщо според мен не може да се постави знак за равенство между 300 евро наем и 300 евро вноска по ипотечен кредит. Също изобщо не мога да си представя да се срутят драстично цените на имотите и банковите лихви. Thinking Всичко е въпрос на добре направена сметка за приходите на едно домакинство и разходите. Факт е, че накрая даваш двойно за цената на жилището си, но ако си под наем - реално пак за 25 години си дал толкова пари, ама отсреща - нищо няма.  Peace

Не мисля, че ипотекиран имот струва по-малко от неипотекиран. На купувача не му пука от това - той плаща цената и получава чист имот от Х кв. м. Колкото и ипотеки да има преди това - задължение на продавача е да изчисти отношенията си с кредиторите си и те да си вдигнат обезпеченията преди сделката. Съвсем просто е.

# 33
  • Мнения: 7 947
Ми вземи прочети за имотите с тежест и цената им!
И колко купувачи ще се навият да дадат реална цена за имот с ипотека, при положение, че на тая реална цена могат да се намерят "чисти" имоти...Да не говорим, че когато се продава ипотекиран имот - явно е, че продавача е закъсал и бърза - а пък колкото повече бързаш да продадеш - толкова по-неизгодна цена получаваш...
Казвам всичко това, защото в продължение на година се интересувах живо с идеята да си купим "евтин" апартамент. И именно ипотеките смъкват цената  Wink

# 34
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
В провинциятя е по-добре да ползваш кредит и да си купиш апартамент отколкото да живееш под наем. Двете неща горе-долу са равни по стойност така, че по-добре според мен е след време да имаш нещо зад гърба си отколкото да се чудиш къде да идеш.

# 35
  • Мнения: 4 380
Ми вземи прочети за имотите с тежест и цената им!
И колко купувачи ще се навият да дадат реална цена за имот с ипотека, при положение, че на тая реална цена могат да се намерят "чисти" имоти...Да не говорим, че когато се продава ипотекиран имот - явно е, че продавача е закъсал и бърза - а пък колкото повече бързаш да продадеш - толкова по-неизгодна цена получаваш...
Казвам всичко това, защото в продължение на година се интересувах живо с идеята да си купим "евтин" апартамент. И именно ипотеките смъкват цената  Wink

Какво му е "нечистото" на такъв имот? Банката си получава директно парите от купувача и с получаването на сумата и изчистването на ипотеката, имотът става чиста собственост на купувача. Такива сделки са нещо съвсем обичайно при нас, пък и в България. Хората се освобождават от по-малки жилища с ипотеки за да закупят по-голямо. Брат ми продаде така жилище в София за да си купи по-голямо (всъщност купи 2) и го продаде на абсолютно реална стойност. Не съм много сигурна, но мисля, че при сделката присъства банков работник. newsm78 Просто се поинтересувай в банката, кредитния инспектор ще ти обясни как става номера.

# 36
  • София
  • Мнения: 114
Ми вземи прочети за имотите с тежест и цената им!
И колко купувачи ще се навият да дадат реална цена за имот с ипотека, при положение, че на тая реална цена могат да се намерят "чисти" имоти...Да не говорим, че когато се продава ипотекиран имот - явно е, че продавача е закъсал и бърза - а пък колкото повече бързаш да продадеш - толкова по-неизгодна цена получаваш...
Казвам всичко това, защото в продължение на година се интересувах живо с идеята да си купим "евтин" апартамент. И именно ипотеките смъкват цената  Wink

Продавачът може да е закъсал за пари и да продава и имот, който не е ипотекиран, както и може да продава ипотекиран, без да е закъсал. Не разбирам тази логика - за купувача е все едно.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Ще се получи това, което го има по цял свят - вторичен пазар на имоти. Все още може да го продаде на реалната цена, защото хората все още могат да си обслужват ипотеките, а и брат ти не продава от невъзможност да плаща. Но познай какво ще стане, когато ни застигне поредната международна криза, повиши се издръжката на живота, а заплатите си стоят същите. Колкото и хората да са готови да гладуват, не не могат да гладуват или да стоят на студено или да ходят пеша по-дълго от една критична точка, от един критичен момент. Каквато и да е любовта към имота, инстинктът за самосъхранение на гладен стомах работи много добре.

Моля, тази тема да не се превръща в поредната "наем vs. заем" и "собствено vs. наето".

# 38
  • Мнения: 4 380
Ще се получи това, което го има по цял свят - вторичен пазар на имоти. Все още може да го продаде на реалната цена, защото хората все още могат да си обслужват ипотеките, а и брат ти не продава от невъзможност да плаща. Но познай какво ще стане, когато ни застигне поредната международна криза, повиши се издръжката на живота, а заплатите си стоят същите. Колкото и хората да са готови да гладуват, не не могат да гладуват или да стоят на студено или да ходят пеша по-дълго от една критична точка, от един критичен момент. Каквато и да е любовта към имота, инстинктът за самосъхранение на гладен стомах работи много добре.

Моля, тази тема да не се превръща в поредната "наем vs. заем" и "собствено vs. наето".

Дали човек си продава ипотекирания имот от невъзможност да плаща или от желание да купи друго, това няма никакво значение за тежестта на имота, която се изчиства моментално с погасяването на сумата към банката. В случая, когато човек го продава поради невзможност да си плаща, той ще си получи разликата, която би могъл да внесе евентуално за кредит на по-малко жилище, което ще може да си плаща. Брат ми продаде едностаен и внесе спестената сума за тристаен+ строителство на едностаен, който вече е почти готов и наемът му ще помага за погасяването на кредита.

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
разликата е психологическа. А ако човекът се чувства притиснат от обстоятелствата е по-склонен да прави компромиси с цената или други неща. Допълнително, в БГ не е много прието да се сменя жилището от по-голямо на по-малко, защото все едно си сменяш дома и историята. Повечето хора, които са привърженици на " ако не си купил едно жилище значи нищо не си направил в живота" влагат толкова много в купеното жилище, така се бетонират емоционално, че после не искат да го напускат. Това, което ти казваш се среща в София, но не е масово явление. В допълнение, не ми се вярва някой да не чувства добре, ако знае че банката му диша във врата ,защото просрочва плащанията.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 438
Аз имам наблюдения по темата, макар и малко по-различни. Сава дума до това прословуто "да си направиш сметката".

Преди 2 години си правех сметката за едни приходи, които щяха да дойдат след две години - т.е. сега. И тогава планирах какво ще мога за отделям от тях, за да събера средства и да си купя определени неща. Да, ОБАЧЕ, две години по-късно животът е поскъпнал неимоверно много. Ама наистина неимоверно. Сега тези приходи дойдоха, но те съвсем нямат същата покупателна способност.

По тази логика, ако човек е теглил кредит с 1500лв доход преди две-три години с вноска 500лв, си е живял прилично с останалите 1000лв. Сега това съвсем не е така, а и ако през това време са покачили вноската.... направо егати сметките - без кръчмар.....

# 41
  • Мнения: 2 556
Моето мнение няма да се промени, но се радвам, че хората са доволни от кредитите си и ги намират за изгодни, това е важното в крайна сметка.

И не знам за каква вноска от 300 евро става дума, в момента вноската за най-малките дупки в ЕПК дори е над 500 евро. Говоря за кредит към днешен момент, а не такива отпреди години. Ако кредитирането е на 100% лихвата е още по-неизгодна.

Мен лично ипотечните кредити не ме вълнуват, нито ще тегля такъв, нито давам апартамент под наем, да речеш че хваля наемите, просто да се хвърля в отношения с банки за 30 години напред -  Stop

# 42
  • Мнения: 817
И не знам за каква вноска от 300 евро става дума, в момента вноската за най-малките дупки в ЕПК дори е над 500 евро. Говоря за кредит към днешен момент, а не такива отпреди години. Ако кредитирането е на 100% лихвата е още по-неизгодна.


E, има и други градове освен София! В Бургас средно вноската по ипотечен кредит е 300евро. Не, че не можеш да намериш апартамент и по 1200 евро на квадрат, но това е в супер център, тогава вероятно ще плащаш 500 евро на месец, че и повече предполагам. Но човек трябва да си направи сметката какво точно жилище може да си позволи и колко точно ще може да отделя от семейния  бюджет.

ПП. Нямам ипотечен, нито какъвто и да е било кредтит. Имам наследствени имоти, галеник на съдбата, но виждам приятелите ми, как нямат друг избор, освен кредита, или варианта да плащат за нещо, което никога няма да бъде тяхно. Всички избират кредита. За сега нямам такива познати, които не могат да обслужват кредита си!

Последна редакция: ср, 27 авг 2008, 11:13 от Цветето

# 43
  • Мнения: 4 380
разликата е психологическа. А ако човекът се чувства притиснат от обстоятелствата е по-склонен да прави компромиси с цената или други неща. Допълнително, в БГ не е много прието да се сменя жилището от по-голямо на по-малко, защото все едно си сменяш дома и историята. Повечето хора, които са привърженици на " ако не си купил едно жилище значи нищо не си направил в живота" влагат толкова много в купеното жилище, така се бетонират емоционално, че после не искат да го напускат. Това, което ти казваш се среща в София, но не е масово явление. В допълнение, не ми се вярва някой да не чувства добре, ако знае че банката му диша във врата ,защото просрочва плащанията.

Е може да не е прието, но със сигурност е по-добре да продадеш по-голямо и да купиш по-малко, отколкото да нямаш никакво, нали? Хората се страхуват да теглят кредит поради страх, че няма да могат да си плащат вноските или ще мизеруват плащайки на банката. Но както се казва, "който не рискува, той не пие шампанско". Ако не купиш, просто никога нищо няма и да имаш. Страхът от невъзможност да си плащаш вноските не трябва да е определящ, т.к. винаги при промяна на обстоятелствата можеш да продадеш и да се върнеш на сегашното си положение в най-лошия случай. В по-добрия, ще имаш вече добра спестена сума.

"Емоционалното бетониране" го има разбира се. Всеки се привързва малко или много в жилището си, още повече ако е вложил доста в ремонти и обзавеждане (не само като средства, но най-вече чувство). Но тези емоции просто трябва да се преодоляват, защото те теглят назад. Майка ми се разтрепери цялата когато брат ми заяви че продава. Как разрив на сърцето не получи. Laughing Направо циркове прави само за да го откаже. Толкова много емоции и усилия бяха вложени за да се направи гарсониерата бонбонка. И разбира се, по-възрастното поколение го е страх та знае ли се...Ами ако продаде и остане на улицата? Емоциите са си емоции, а когато става дума за пари трябва да се правят много добре сметки и да се консултираш със специалисти за да няма изненади. Wink

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
за трябване - трябва. Но колко хора подхождат рационални? Все повече оставам с впечатлението, че дори и като става въпрос за много пари и рискове повечето хора вземат решения емоционално, дори забравят да извадят калкулатора и да сметнат или ако сметнат, после се чудят как да оправдаят или отхвърлят получените числа.

Общи условия

Активация на акаунт