За децата и компютрите.

  • 8 441
  • 115
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7 263
Оставям си вратичка - че не е невъзможно някое детенце и да е по-напреднало,

dannyangel до сега не помня да съм се самоцитирала, но явно се налага - именно затова съм написала това в поста си, защото бях убедена че има и по-напреднали деца, чиито родители явно работят с тях. В темата се опитваме да дискутираме обичайните занимания на децата на тази възраст с компютри - игри и филмчета.
Приеми искрените ми извинения, ако поста ми те е засегнал Tired
Моите деца са най-обикновени стредностатистически диванета и с нищо не се отличават от връсниците си, но пак казвам НЕ ОТРИЧАМ ВЪЗМОЖНОСТТА ДА ИМА И ПО-УМНИ И НАДАРЕНИ от тях.  Peace

# 61
  • Мнения: 1 479
Оставям си вратичка - че не е невъзможно някое детенце и да е по-напреднало,

dannyangel до сега не помня да съм се самоцитирала, но явно се налага - именно затова съм написала това в поста си, защото бях убедена че има и по-напреднали деца, чиито родители явно работят с тях. В темата се опитваме да дискутираме обичайните занимания на децата на тази възраст с компютри - игри и филмчета.
Приеми искрените ми извинения, ако поста ми те е засегнал Tired
Моите деца са най-обикновени стредностатистически диванета и с нищо не се отличават от връсниците си, но пак казвам НЕ ОТРИЧАМ ВЪЗМОЖНОСТТА ДА ИМА И ПО-УМНИ И НАДАРЕНИ от тях.  Peace
О,няма нищо LaughingАз в никакьв случай не искам и някой да си помисли,че синьт ми е по-умен от другите деца.Просто го влече и сам си се занимава и се оправя.Ведньж беше отговорил по Скайпа /на брат ми/с емотиконка,а аз се притесних ooooh!

# 62
  • Мнения: 2 757
Не е много по темата, но се замислих за книгите. Дали наистина е по-добре да се заровиш в книгите като книжен плъх само и само да не четеш същото нещо от минитора. Интересна книга увлича точно колкото и интересно занимание на компа. В смисъл, че може да забравиш да ядеш или напротив - да се тъпчеш с чипс и кола докато си четеш без да се усещаш, просто по навик. И да не ти се спи пак защото си се увлякъл в книгата. И да не искаш да излизаш да риташ топка пак по същата причина и да напълнееш поради това. Според мен няма разлика. Дори днешните монитори не са вредни за очите. А аз специално сложих очила от четене на книги, а не от компютър. Идва време, когато книгите съвсем ще изчезнат и цялата ти домашна библиотека ще е записана на малък диск. Няма да купуваш секции специално да си наредиш книжното богатство и да трепереш да не го унищожи пожар. Няма да влачиш десетки килограми книги, речници, учебници като ходиш насам натам, а само един лаптоп. И много други плюсове. Така че не се унасяйте в минусите им  Wink

# 63
  • Мнения: 3 271
dannyangel, моите "говорят" по скайп и ICQ  от по-малки даже Simple Smile Сина ми си пуска разни screen savers през менюто с програмите, точно заради зрителната памет. Преди 3 се движеше с мишка из 3Д лабиринти, в които аз се обърквам. И въпреки това определено не мисля, че някое дете, което не е виждало комп до 8-10 год. е изостанало в развитието си, напълно съм съгласна с Лени по този въпрос. Основните умения, които трябват са да се работи с мишка, да се клика, да се ходи и избира по менюта. Впечатляващо е, когто 3-4 годишно го прави само. Но едно дете на 7-8 го научава за 1-2-3 дни. Истински сложните неща по отношение на компютрите се учат доста по-късно. Засега просто е добре да знае какви неща може да се правят, търсят и т.н. на компа.

# 64
  • Мнения: 3 506

Което ме навежда на мисълта - сподели, моля те, като имаш време някога, полезни сайтове  Praynig Аз засега ги държа много настрани - знаят за какво се ползва, от време на време гледат филмчета, но до там... Веднъж в годината пускам една игра от сайта на телетъбитата.
И аз се страхувам много от пристрастяване, като гледам как се получи с филмчетата - че може и цял ден да седи, без да помръдне, а после е като зомбиран...

# 65
  • Мнения: 3 447
Играе с Буквенка и Цифренка, пише си букви, рисува, разглежда снимки, гледа филми. Много по-лесно ми е когато говорим за някое животно, явление или каквото и да е, да изровя един куп снимки от интернет, вместо да ровя за енциклопедии (не че няма да им дойде времето и на тях). Вечер компютърът е негов за около час, за да мога на спокойствие да се видя и да поговоря с баща му. Знам, че не е педагогично  Simple Smile
Моят "номер" за откъсване от компютъра - гасенето е негова отговорност. Като кажа "гаси компа", се изпълнява веднага и охотно, с гордост и чувство за добре свършена работа Mr. Green

# 66
  • Мнения: 1 479
dannyangel, моите "говорят" по скайп и ICQ  от по-малки даже Simple Smile Сина ми си пуска разни screen savers през менюто с програмите, точно заради зрителната памет. Преди 3 се движеше с мишка из 3Д лабиринти, в които аз се обърквам. И въпреки това определено не мисля, че някое дете, което не е виждало комп до 8-10 год. е изостанало в развитието си, напълно съм съгласна с Лени по този въпрос. Основните умения, които трябват са да се работи с мишка, да се клика, да се ходи и избира по менюта. Впечатляващо е, когто 3-4 годишно го прави само. Но едно дете на 7-8 го научава за 1-2-3 дни. Истински сложните неща по отношение на компютрите се учат доста по-късно. Засега просто е добре да знае какви неща може да се правят, търсят и т.н. на компа.
По-впечатлена ще сьм,ако се научи да си кара колелото  Wink

# 67
  • Мнения: 494
Не е много по темата, но се замислих за книгите. Дали наистина е по-добре да се заровиш в книгите като книжен плъх само и само да не четеш същото нещо от минитора. Интересна книга увлича точно колкото и интересно занимание на компа. В смисъл, че може да забравиш да ядеш или напротив - да се тъпчеш с чипс и кола докато си четеш без да се усещаш, просто по навик. И да не ти се спи пак защото си се увлякъл в книгата. И да не искаш да излизаш да риташ топка пак по същата причина и да напълнееш поради това. Според мен няма разлика. Дори днешните монитори не са вредни за очите. А аз специално сложих очила от четене на книги, а не от компютър. Идва време, когато книгите съвсем ще изчезнат и цялата ти домашна библиотека ще е записана на малък диск. Няма да купуваш секции специално да си наредиш книжното богатство и да трепереш да не го унищожи пожар. Няма да влачиш десетки килограми книги, речници, учебници като ходиш насам натам, а само един лаптоп. И много други плюсове. Така че не се унасяйте в минусите им  Wink
  Това не мога да го подмина! Няма нищо хубаво в крайностите-за всички ни е ясно...Но няма жива сила, която да ме убеди, че книгите, такива каквито ги познаваме, ще умрат. Просто няма начин някой да ме убеди в това. Не се обиждай, NikiFin, нищо лично. Peace

# 68
  • Мнения: 2 757
Kristal, няма за какво да се обиждам. Аз обичам книги. Но просто гледма на къде вървят нещата. В Дания  примерно почнаха да затравят библиотеки. Познай защо.

# 69
  • Мнения: 494
Kristal, няма за какво да се обиждам. Аз обичам книги. Но просто гледма на къде вървят нещата. В Дания  примерно почнаха да затравят библиотеки. Познай защо.
А, то и тук се случва, макар и причините да са различни Confused..., Обаче и четящите хора, както и книгите, сами по себе си, по цял свят, доколкото ми е известно, изживяват някакъв Ренесанс, та имам вяра Peace. Обаче, дай да не се отклоняваме от темата, че до утре ще отиде, ако почнем да се обясняваме Laughing... пък и ще ни изтрият труда като спам накрая, при това основателно! Simple Smile

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз пусках дъщеря ми да стои пред компа в един момент обаче забелязах, че започва да се пристрастява сякаш. Веднага взех мерки и сега ограничавам достъпа. Играе образователни игри най много по 30 минути и то не всеки ден. Това се случва в зимният период, когато е по скучно и не може да се стои много навън. Иначе с 2 ръце съм за игрите на открито отколкото висене пред компютъра вкъщи.

# 71
  • Мнения: 3 271
Не знам защо в такива теми винаги се противопоставя компа и игрите навън. Няма такова нещо, едното не е за сметка на другото. Ама децата не са навън сами, нали? А вие имате ли време и възможност да сте цял ден навън и вечер плътно с децата? Е, 15-30 мин на ден и то не всеки ден не ощетяват детето от игри на вън. Дали ще рисува на лист или на компютъра, дали ще реди реален или виртуален пъзел - каква е разликата? За мен е в различния тип умения и във факта, че в Интернет има хиляди пъзели, а у дома са примерно 15-тина Simple Smile

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 4 228
Миленче, не става въпрос за противопоставяне на занимания с компютър за 15-30 минути за сметка на игрите навън, а когато детето отказва изобщо да излиза навън, защото предпочита да играе на компа. Когато не може да се откъсне от него и игрите навън спрат изобщо да го вълнуват, напротив, възприемат се като бреме.

# 73
  • Мнения: 3 271
додо, защо реши, че поста ми е към теб?  newsm78 Просто има няколко такива в темата (виж примерно постинга преди моя), а и не само в тази тема. Просто е обичайно като се заговори за компютри и хората да казват, че е по-добре децата да играят навън, което разбира се е очевидно Simple Smile
За пристрастеността вече говорихме, няма смисъл повече, всеки родител си познава детето и си намира баланса и времето, както и ти  Hug

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 4 228
Не съм решила, че е към мен Simple Smile
Просто това е и моето мнение, което съм застъпила още в първия си пост. За драстичните случаи.

Общи условия

Активация на акаунт