Има ли 4-та власт в България?

  • 7 630
  • 100
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Напоследък случайно попадам на доста интересни записи на пресконференции по RE: ТV. Откъде се пръкна тази телевизия?

# 31
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Според мен става дума за липса на човешки и финансов ресурс, а оттам идва и слабата журналистика.

Това някак ми напомня за оправданието защо няма качествено българско кино напоследък.
Натъртвам думата "оправдание".

Нямам предвид един единствен човек, който се разпорежда.
Нима толкова елементарно се разбра това което пиша?

# 32
  • Мнения: 4 892
Е, не е ли крайно време да определяме живота си сами - без намесата на партии и медии?

Това не е възможно, по-скоро е възможно в известна степен ние да определяме живота на партии и медии. И това би трябвало да е нормално, ако както казвате вие живеехме в нормална държава. Ще се излекуваме, не бързайте...
Разбира се, че медиите са 4-та власт, каквито и последствия /лоши за Бг и не само/ да носи това. Мощни са, изключително и почти на всякъде обслужват. Веднъж писах, че разликата за мен е, че където има изградено стабилно гражданско общество, то в известна степен "разполага със собствени медии" и на основни проблеми се дава гласност, докато у нас това нещо го няма.

Работна ръка и ресурс има, но неграмотен, което е недопустимо. И понеже тука по темата се говори за спорт - ами специално в спортната ни журналистика положението е отчайващо. Онзи ден гледах Вера Маринова и ми се сгря душата. Професионализъм, култура, ерудиция, възпитание, грамотност.
Неграмотни са! Да ме прощава Пепи от Канал 3, ама само с нахалство и цици не става!

Най-фрапиращият случай по темата ви и в частта и за фурнаджииските лопати е отношението на нашите журналиси към недоразумението Стоичков! Вие си знаете защо, после нека им е вътрешно на журналистите, като им вика мишоци, такива са... Но е факт, че както могат да го въздигнат до небесата, така могат и да го сринат.

Аз си имам специално обръщение за нашите /99%/ журналисти - журналя!  

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 23:04 от NinoTino

# 33
  • Мнения: 2 013
Напоследък случайно попадам на доста интересни записи на пресконференции по RE: ТV. Откъде се пръкна тази телевизия?

От Иван Костов, доколкото знам. Но пък са събрали добър екип. И имат амбицията да правят новини наистина. Без да сме фенове на Костов, вкъщи я гледаме. А и не им личи да имат политически пристрастия, което е професионализъм.

# 34
  • Мнения: 2 013
Според мен става дума за липса на човешки и финансов ресурс, а оттам идва и слабата журналистика.

Това някак ми напомня за оправданието защо няма качествено българско кино напоследък.
Натъртвам думата "оправдание".

Нямам предвид един единствен човек, който се разпорежда.
Нима толкова елементарно се разбра това което пиша?


Ако ти е прозвучало като оправдание - не това имах предвид. Жалко е, тъжно е, че стандартите в тази професия вместо да се повишават, се понижават. Но това, боя се, има и икономическо обяснение - рекламната страница в България е много по-евтина от рекламната страница в Румъния например. Защото пазарът е много по-малък. Защото аудиторията на съответната медиа е много по-малка. И оттам приходите на медиите са много по-малки, възможността за независимост - стестнена, няма високи заплати, а има механизми за подкуп на съответните главни редактори и издатели.

# 35
  • Мнения: 3 423
Работна ръка и ресурс има, но неграмотен, което е недопустимо. И понеже тука по темата се говори за спорт - ами специално в спортната ни журналистика положението е отчайващо. Онзи ден гледах Вера Маринова и ми се сгря душата. Професионализъм, култура, еродиция, възпитание, грамотност.

Мога да ти кажа поименно няколко спортни журналисти,
които са освен другото и напълно грамотни, дори знаят
да употребяват запетайките и пълния член правилно!!!
Верно, единият от тях е с юридическо образование, ама
какво от това, като става дума за грамотност и спорт...

Според мен обобщаваме, а не бива. Има и изключения.

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Медиите като цяло сами ме отказват като потребител. Ежедневници не купувам от години, повечето ТV канали само  бози дават. Май все повече радиата ме впечатляват и интернет.
Как няма да пада качеството вече в журналистическия няма изпит по български! Не само във форОма виждаме неграмотност, а и в медиите от всякакъв вид - то не бяха правописни грешки, то не са проблеми в артикулацията от вида "скакаУец" и "ходиМЕ", какво ли не беше! Като си вдигнат малко нивото може и пак да стана потребител.

# 37
  • Мнения: 830
И кво викате за 4-та власт?!
Медиите преследват само сензация, колкото по-гръмка, толкова по-добре и интереси разбира се. За пари могат черното бяло да изкарат /за справка фалита на Първа инвестиционна банка/ И като раздухат дадена новина какво ще стане при условие, че останалите 3 власти така са си плюли в устите и са корумпирани до мозъка на костите си?! Да не би като гръмнаха медиите за аферата Банко1 и поправката в закона нещо да стана?
Да не би това с волейболистите да е прецедент в медийната история...

пп.за протокола не съм журналист!

# 38
  • Мнения: 4 892
Права сте, Liska! За това, че се изказах може би прекалено обобщаващо. В последното си изречение допускам 1% свестни и кадърни. Не само спортни. Има ги, но са малко.
Даже не става въпрос за чисто граматическа грамотност, но разбира се тя също е задължителна. Най-малко защото кандидатстудентски изпт, за да следваш журналистика е по литература, а един от критериите за оценяване е "граматическа грамотност". Отколоних се малко...
Да, посочете кадърни спортни журналисти, с удоволствие ще прочета нещо от тях или ще гледам. По темата е.

Поздрави!  

# 39
  • Мнения: 4 892
Медиите като цяло сами ме отказват като потребител. Ежедневници не купувам от години, повечето ТV канали само  бози дават. Май все повече радиата ме впечатляват и интернет.
Как няма да пада качеството вече в журналистическия няма изпит по български! Не само във форОма виждаме неграмотност, а и в медиите от всякакъв вид - то не бяха правописни грешки, то не са проблеми в артикулацията от вида "скакаУец" и "ходиМЕ", какво ли не беше! Като си вдигнат малко нивото може и пак да стана потребител.

Съгласна съм с вас. Но...
Форумът е част от интернет, което също влиза в списъка на медиите. Електронни медии. И докато във форума известна неграмотност е относително приемлива, то по медиите не бива да е така, особено по националните.

# 40
  • Мнения: 5 940
Изпитът за специалността "журналистика" в СУ е в  три части -по български език и литература, писмен по журналистика /пише се есе/ и устен /разговор с  комисия от няколко преподаватели/. Цедката е голяма, влиза се трудно. Не е съвсем така със завършването.
 В медиите съвсем обаче не работят само завършили журналистика, а немалка част от завършилите си намират по-смислена и доходна работа.

# 41
  • Мнения: 3 423
В медиите съвсем обаче не работят само завършили журналистика, а немалка част от завършилите си намират по-смислена и доходна работа.

Посочете ми, моля, поименно, кадърни журналисти,
завършили специалност "Журналистика", важно ми е.

# 42
  • Мнения: 2 386
К' во ти пука, бе, човек - нали ще емигрираш?  Laughing

Телевизор нямам, вестници не чета, в дир-а не се ровя. Бойкотирам медиите.  Mr. Green Предпочитам цветните източници на информация, като форумите и блоговете.

# 43
  • Мнения: 5 940
В медиите съвсем обаче не работят само завършили журналистика, а немалка част от завършилите си намират по-смислена и доходна работа.

Посочете ми, моля, поименно, кадърни журналисти,
завършили специалност "Журналистика", важно ми е.
Не е задължително да са кадърни, завършилите специалността. Просто обяснявах, че неграмотните нямат достъп. Още повече, че между желанието да пишеш, моженето и това да си добър журналист въобще няма знак за равенство.
Не знам какви са общите критерии за кадърност, мога да ти изброя, но моите са субективни, прекалено са ми лични.

# 44
  • Мнения: 2 013
Познавам един журналист, понастоящем зам.главен редактор, който бърка пълни членове. Завършил е българска филология.
Много кадърен автор, ярко перо, беше и много добър репортер. От тези, които знаят кого какво да питат.

Давам примера, за да кажа, че абсолютната граматическа грамотност може да те направи добър коректор, докато журналистиката е тип мислене и някои грешки могат да се простят.

Общи условия

Активация на акаунт