"Не без дъщеря ми" художествена измислица или реалност

  • 27 513
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 122
Според мен книгата е по истински случай.

# 16
  • Мнения: 13 512
Доста худ. измислица има във филма, но като цяло този сюжет спокойно би могъл да се разиграе в Близкия Изток. Но също така има и българи с подобно поведение, така че не можем да  кажем,че всиччки българки,женени за мюсюлмани са заложници.

# 17
  • Мнения: 3 675
Аз съм чела тази книга, тя май има и втора част.По действителен случай е, има много такива нещастни жени в арабския свят, не само чужденки, но като цяло жената там не е поставена на пиедестал, третират я като втора категория човек.Знам, че тук във форума пишат жени от арабските страни, може при тях да е друго, но все пак си зависи от отделния човек.Има мюсюмани и мюсюлмани.

# 18
  • Мнения: 35
Това е истината от гледната точка на Бети .  Има един филм , документален , който представя гледната точка на бащата , казва се 'Без дъщеря ми".Не съм го гледала за съжаление.


Дали е истина или не няма голямо значение .  Но бих се консултирала какви са културата,правата ми и правата на децата ми преди да се хвана на такова хоро.Признавам,че съм предубедена. Peace Скептична съм към държави,където могат да те екзекутират, защото си била изнасилена.

# 19
  • Мнения: X
Аз ще дам само една друга гледна точка

Всяка година в скандинавските страни има около 30 убийства общо - на млади момичета от мюсyлмански семейства от бащите или братята им
Причината - не се подчиняват на семейството си и не взимат определения за тях съпруг, а се "осмеляват" да имат гадже-скандинавец

и това е полицейска статистика

отделно има още поне толкова убийства, за които само се подозира, че са убийства  на "честта"

има вече специални организации и правителствена политика да помага на жените, малтретирани от тези "мъже"
получават нова самоличност
но много често "близките" им успяват да ги открият отново
някои емигрират с помоща на държавата в държави с визов режим за да не могат да бъдат последвани

изводите си ги правете сами
щом това е възможно в една Швеция или Дания какво остава за там на място

# 20
  • Мнения: 12 667
Да не си решила да се жениш за арабин.
Представата за щастлив живот е различна.

# 21
  • Мнения: 332
Чела съм я книгата на един дъх, а филмът е много слаб, направо се разочаровах като го гледах. Спомена се по-горе и за втората книга, която се казва "От любов към дъщеря ми " (ако не се лъжа де), но тя неможе да се сравни с първата изобщо.
Във връзка с брака с мюсюлманин аз мисля, че е рискован при положение, че жената замине за въпросната държава. Техният начин на живот е коренно различен от нашия и едва ли на някоя българка би и харесоло повече там. Аз лично не бих заминала НИКОГА!

# 22
  • Мнения: 4 916
... едва ли на някоя българка би и харесоло повече там...

не бъди толкова сигурна.

# 23
  • Мнения: 12 667
На много българки им харесва и си живеят много щастливо, но не е изключено да попаднеш в ситуацията на Бети Махмуди.

# 24
  • Мнения: 1 761
Арабските държави са 22 и във всяка една е различно.
Дали ще бъдеш щастлива или не в някои от тях зависи от безброй неща.
Не всеки е възпитан и умее да живее с едно село роднини, но има хора, на които и в Бг  точно това им липсва.А и много зависи колко е "родов"въпросния съпруг-арабин.Многоот тях са дуалистични-когато са далече от роднините си пият алкохол,водят безразборен сексуален живот,не са почтени.А когато са близо до мама и татко са вода света ненапита.
За мен има няколко много важни критерии за такава успешна връзка-и двамата трябва много добре да знаят езика и да познават културата на страната, от която е партнъора,да познават роднините предварително,но да са самостоятелни и независими от тях,както и да не са твърде религиозни.
Но дори и при всички тези условия,ако мъжът не е лудо влюбен в жена си, то тя нямада е щастлива,независимо къде живеят.

П.С.Моят съпруг е чужденец.Всеки ден се благодаря,че съм го срещнала.

# 25
  • Мнения: 1 425
Човек като заминава в друга страна с коренно различни традиции и култура винаги трябва да си прави добре сметката, да има няколко наум и резервни варианти.
Отиваш на ново място, не знаеш или знаеш слабо езика, реално зависиш изцяло от мъжа. Има българки на които им харесва, имам обаче и познати които са били женени, но се прибраха и се радват че са се отървали и донякъде се радват че не са имали деца докато са били там.

Всъщност мъже насилници има навсякъде - дори и  в България жената не е застрахована че няма да попадне на такъв, но тук обикновено човек има семейство приятели, знае към кого може да се обърне. А там си никой, особено от начало. И може да си останеш така, ако те ограничават.

На хората които смятат че било художествена измислица мога само да пожелая да не попадат в такава измислица. Те сигурно мислят че и трафика на деца и хора е измислица. Човешката глупост край няма.

# 26
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696

На хората които смятат че било художествена измислица мога само да пожелая да не попадат в такава измислица. Те сигурно мислят че и трафика на деца и хора е измислица. Човешката глупост край няма.

 Peace

# 27
  • Мнения: 4 520
Не мисля, че историята е измислица. Е, сигурно е понапудрена за филма, най-вече, но това се е случило. Има и много български такива истории - доста майки и досега не знаят къде са децата им, отвлечени от бащите им араби.
ОБАЧЕ не мисля, че трябва да слагаме всички под общ знаменател, както беше писала и Нана77. Ако се съмняваш, че различната култура и религия на избраника ти един ден могат да се окажат труден за преглъщане хап, по-добре не се обвързвай с него. Той не е виновен, че се е родил в различна държава и че има различна религия, нито е длъжен само той да се съобразява с теб. Абе всичко е въпрос на преценка... май...

# 28
  • Мнения: 139
Искрено се надявам да не си се захванала с някой резак.. Peace

Брат ми е обрязан (по препоръка на лекар). Той е чист българин и православен християнин. Надявам се и то много искрено да не му идват ограничени и нетолерантни хора до главата.

Действието в книгата "Не без дъщеря ми" се развива в годините на революцията в Иран, където, доколкото знам не живеят араби...и където и към днешна дата отделни фракции на реакционния ислямизъм са си съвсем не художествена измислица.

# 29
  • Мнения: 4 520
Точно така, иранците не са араби.  Peace Просто българите имаме навик да слагаме всичко под един знаменател. Wink

Общи условия

Активация на акаунт