"Не без дъщеря ми" художествена измислица или реалност

  • 27 536
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 401
Но това въобще не значи, че всички перси, араби или общо казано мюсюлмани са такива. Въпрос на характер и личност и възпитание.


Глупости на търкалета. В случая става дума за огромни  културни различия. Характера и възпитанието нямат нищо, ама нищо общо.

# 31
  • Мнения: 12 676
Точно така, иранците не са араби.  Peace Просто българите имаме навик да слагаме всичко под един знаменател. Wink

Да, съгласна съм, но би могло да се случи в много други държави от този свят.

# 32
  • Мнения: 2 803
Чела съм книгата и много м и допада, филма е доста по-различен. Допада ми, харесвам да чета такъв тип книги. Мисля, че има доза истина. Дали в днешно време има такова нещо нямам представа. Rolling Eyes

 Peace

# 33
  • Мнения: 85
И аз мисля, че хората не трябва да се поставят под общ знаменател. Познавам жени, които са омъжени за перси,и са щастливи.
За съжаление, истории като на Бети Махмуди се срещат много.
Преди много години четох   "Една арабска принцеса разказва" от принцесата на Суадитска арабия.Там имаше шокиращи неща.Ако не се лъже след това същата авторка публикува още една "Дъщерите на Султана".

# 34
  • Мнения: 5 710
 Има "Бети Махмуди" навсякъде - семейните драми, отвличания на деца и т.н стават ежедневно навсякъде по света.

Аз лично не съм си и представяла живот с арабин, защото нямам никакво разбиране за културата им, възгледите им за семейството, ролята на жената, религията, езика, бита и т.н. Тоест, нямам допирни точки, за които да се закача, за да дам шанс на такава връзка. Според мен всяка жена, която идва така или иначе от западната цивилизация трябва много добре да познава културата, нагласите, религията и т.н. на партньора-'арабин', за да просъществува такава връзка. Имам близка, която се омъжи за човек, роден и израсъл в европейска столица с персийски корени - той неминуемо носи и наследството си - различна култура, манталитет, отношение, възпитание и т.н, които се прокрадват като рефрен и в семейния им живот. Ами, заложила е на 'европейското', за да се омъжи, но то не е единственото у мъжа й и не го е разбрала навреме. Като им погледнеш килимите само и ти става ясно, че колкото и европеизирани да са, са съвсем различни вътре в себе си. И имат проблеми, като двойка. Това е и което "Бети Махмуди" подцени. Корена.
Та, трудно е това хоро. И много трябва да си интелигентен, знаещ и  толерантен, за да се хванеш. Има такива жени, познавам двойки с персийци, ливанци,  които са невероятни семейства, взаимнообогатени по мн. интересен начин.

Но така да се хвърлиш в страната Х и  да се омъжиш, да ти метнат чаршафа и да си доволна от живота ( без да го разбираш),
не мисля, че е възможно.

ПС: Има една книга "Името", която е  доста по-различна като сюжет, но от нея се научава страшно много именно за това, как хора от такива различни култури (не) се интегрират никога към новата среда. В крайна сметка корена, наследственото дърпа много по-силно, отколкото си мислим.

Последна редакция: чт, 28 авг 2008, 13:03 от 10 cent's

# 35
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Как мислите случва ли се това сега или е минало....
Случва се и сега и ще продължава да се случва.

# 36
  • Мнения: 4 528
Бих ви препоръчала и още една книга, ако помнех заглавието й - снаха на Осама бин Ладен я е писала, тя е швейцарка, омъжена за един от братята му. Не съм сигурна дали не се казваше "Захвърленото фередже" или нещо от рода. Не е по темата, просто се сетих за още една подобна книга, на мен ми хареса.

# 37
  • Мнения: 71
По въпроса за книгата и филма - гледала съм ги. Смятам, че в основи историята е истинска. Имам познати от смесени семейства. Живеят добре- но живеят в България. Съпрузите са араби. Имам поглед за живота в Тунис. Била съм на почивка там, в курортните градове - всичко е ок, младите хора са като при нас, но знам, че в пустинята - е обратно. И в ЮАР съм била - за тях белите хора са богове. Не съм много навътре с обичаите и религията им, като турист бях впечатлена от много неща, но за мен - не бих сключила брак с арабин - възможността да се случи нещо подобно като в разказа за Бети Махмуди - е напълно реална.

# 38
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Аз също съм на мнение , че книгата не е измислица и такива нещародължават да се случват Confused

# 39
  • Мнения: 494
Аз ще дам само една друга гледна точка

Всяка година в скандинавските страни има около 30 убийства общо - на млади момичета от мюсyлмански семейства от бащите или братята им
Причината - не се подчиняват на семейството си и не взимат определения за тях съпруг, а се "осмеляват" да имат гадже-скандинавец

и това е полицейска статистика

отделно има още поне толкова убийства, за които само се подозира, че са убийства  на "честта"

има вече специални организации и правителствена политика да помага на жените, малтретирани от тези "мъже"
получават нова самоличност
но много често "близките" им успяват да ги открият отново
някои емигрират с помоща на държавата в държави с визов режим за да не могат да бъдат последвани

изводите си ги правете сами
щом това е възможно в една Швеция или Дания какво остава за там на място

Ситуацията в Германия е абсолютно същата. Дори след едно от поредните убийства на честта( момичето най брутално беше убито от двамата си братя на улицата,само защото искала да води западен живот) беше създадена фондация на нейно име за зашита на такива жени.

 И защо книгата да е художествена измислица? В Германия,за разлика от България има страшно много смесени бракове между араби и немкини.И доста често за съжаление дават репортажи за жени в ситуацията на Бети Махмуди и на също и на такива,които мъжете им са завели децата в родината си и те повече не ги виждат. Тъжно,но факт.

# 40
  • 7800
  • Мнения: 243
... също и на такива,които мъжете им са завели децата в родината си и те повече не ги виждат. Тъжно,но факт.


Имаше такава история с българка в "Шоуто на Слави" преди 2-3 години. Много пъти съм се сещала за това и се надявам да има положителна развръзка.

# 41
Благодаря на всички които се включиха, съвсем случайно попаднах на стара тема която беше за браковете с араби и навсякъде се споменаваше " Не без дъщеря ми" въпреки че съпруга на Бети не е арабин та провокирана от това пуснах тази тема не че ще се женя за арабин както някои си помислиха Shocked

# 42
  • Мнения: 806
Книгата е по истински случай и по мое мнение и наблюдение е точно така.

Аз лично съм против смесени религиозни бракове.  Но това е мое мнение.  Чувала съм, че имало такива които били безпроблемни.  Не съм виждала обаче.

# 43
  • Мнения: 5 001
Ами преди не бях против смесените(религиозни...по конкретно християнка - мюсулманин) бракове...Но откакто познавам персийци съм категорично против! Моля ви не ме съдете! Това си е лично мое мнение....Тяхното разбиране за жените е коренно различно от моята нагласа за брак и взаимоотношения мъж-жена.
Всички,които познавам казват едно и също " Наметни й(на жената) чадорчето (онова покривало от глава до пети) ,дай й една метла,парцал и да си седи в кухнята. Като ти дотрябва (за "нещо" друго) ти е под ръка....Да ражда там деца и да си ги гледа""Жената е парцал и е моя собственост.Каквото искам това ще правя с нея.Тя няма мнение.Мнението съм АЗ".....Мога и още да изреждам,ама ме хваща БЯС само като се сетя за тия хора....

Последна редакция: пт, 29 авг 2008, 16:32 от TheNMaster

# 44
  • Мнения: 3 423
Бракът с чужденец винаги носи рискове.
Книгата, дори и да е измислица, не е лоша.
Виж, продължението й е тягостно, да не си
говорим пък за филма, оказа се голяма боза.

Общи условия

Активация на акаунт