"Не без дъщеря ми" художествена измислица или реалност

  • 27 535
  • 82
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 908
Книгата четох като бях на 16 години и плаках.Филма въобще не е като книгата-тя е по-интересна.Смятам ,че всичко е реално-имах връзка с турчин едно време и той ми е казвал,че повечето неща са така,особено пък при арабите-всичко е абсолютно реално.

# 46
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не може човек да си измисли толкова мъка. Не смятам, че книгата е измислица, по-скоро се възхищавам на авторката й, че се е осмелила да я напише. Доколкото си спомням, тя и до днес живее на място, известно на много малко хора - заради страха й, че тъпакът може да отвлече детето.  Tired
Много против съм тая мюсюлманска култура и отношение към жените, бяс ме хваща, като чета такива книги и се чувствам адски безсилна и унизена като жена. Четох и още една такава книга - беше написана тайно от една от дъщерите на саудитския крал, не си спомням заглавието й. Но тия две книги ми повлияха доста и се зарекох повече да не чета такива. Не мога да си обясня как повечето мъже там са стигнали до извода, че жената е нещо гнусно, долно и заслужава само тормоз.
Освен това някога баща ми го пратиха в командировка в Иран, та какво разказваше после - не е истина, не можех да повярвам. По-късно, като прочетох книгата на Бети Махмуди, разбрах, че всичко, което е казал, е било чистата истина. За съжаление ...  Tired

# 47
  • Мнения: 308
Здравейте реших да пусна тази тема защото прочетох много противоречиви мнения за или против браковете с араби, но почти на всякъде се споменаваше или книгата  "Не без дъщеря ми" или филма. Как мислите случва ли се това сега или е минало, а може би Бети Махмуди е развихрила въображението си? Аз ще изкажа моето мнение след няколко дни, след като прочета Вашите.

   Първо - в заглавието на темата се пита, дали според нас, разказаната история е истина или измислица, а в поста ти се обръща внимание на смесените бракове.

   Чела съм книгата два пъти и съм гледала филма, затова мога да твърдя, че това ти  изказване "ами добре тогава. Според мен си е художествена измислица от всякъде. Значи Бети си живееше добре и щастливо със съпруга си дори когато отидоха в неговата страна до момента в които не и стана идея фикс да се прибере нали така?" не е вярно. Тя от самото начало не искаше да отиде с него, а и проблемите й почват още от летището и всяко обещание от "любящия" й съпруг, дадено преди това се оказва лъжа.

   По темата - не не мисля, че е измислица, но към днешна дата не знам дали се случват такива неща и в каква степен.

   По въпроса за смесените бракове нямам мнение.

# 48
  • Мнения: 1 841
Не може човек да си измисли толкова мъка. Не смятам, че книгата е измислица, по-скоро се възхищавам на авторката й, че се е осмелила да я напише. Доколкото си спомням, тя и до днес живее на място, известно на много малко хора - заради страха й, че тъпакът може да отвлече детето.  Tired
Много против съм тая мюсюлманска култура и отношение към жените, бяс ме хваща, като чета такива книги и се чувствам адски безсилна и унизена като жена. Четох и още една такава книга - беше написана тайно от една от дъщерите на саудитския крал, не си спомням заглавието й. Но тия две книги ми повлияха доста и се зарекох повече да не чета такива. Не мога да си обясня как повечето мъже там са стигнали до извода, че жената е нещо гнусно, долно и заслужава само тормоз.
Освен това някога баща ми го пратиха в командировка в Иран, та какво разказваше после - не е истина, не можех да повярвам. По-късно, като прочетох книгата на Бети Махмуди, разбрах, че всичко, което е казал, е било чистата истина. За съжаление ...  Tired

Стана ми страшно интересно - би ли описала какво е разказал баща ти след командировката му в Иран?  Hug

# 49
  • Мнения: 3 423
А книгата за бялата масайка чели ли сте я?
И тя интересна. Авторката е Корине Хофман.

# 50
  • Мнения: 3 461
Бих ви препоръчала и още една книга, ако помнех заглавието й - снаха на Осама бин Ладен я е писала, тя е швейцарка, омъжена за един от братята му. Не съм сигурна дали не се казваше "Захвърленото фередже" или нещо от рода. Не е по темата, просто се сетих за още една подобна книга, на мен ми хареса.

Оригиналното заглавие е Inside the Kingdom от Carmen Bin Ladеn, и на мен ми беше много интересна, още повече, че съм живяла в Саудитска Арабия.

# 51
  • Мнения: 4 528
Да, Noia, ти всъщност би могла да разкажеш доста интересни неща, ако ти се разказва де...  Wink Сега нали в Бахрейн живееш? Ако имаш някакви лични наблюдения (то няма как да нямаш де Simple Smile), сподели ги.  Praynig

Доколкото си спомням, тя и до днес живее на място, известно на много малко хора - заради страха й, че тъпакът може да отвлече детето.  Tired

Е, то детето е сигурно на 30-40 години вече, кога се развиваше действието?  Thinking Не че няма пак никаква опасност де...

На мен друго ми беше необяснимо - как един нормално мислещ и живеещ човек, интелигентен, с мед. образование, така изведнъж се промени, щом се прибра в родината си. Кое им промива мозъците така?

# 52
  • Мнения: 11 747
В тази книга ('Не без дъщеря ми') имаше едно противоречие или поне за мен беше такова, бях малка, когато я четох - жените в Иран бяха безгласни букви, бяха втора ръка човеци, нямаха право на мнение и да взимат решения и на цялото това втълпяване имаше една по-голяма сестра на съпруга на Бети Махмуди, която беше властна, строга и лоша жена. Всички се съобразяваха с нея, всичко се случваше по нейно желание и с нейно съгласие. И как такова поведение на жена в Иран?  Thinking

# 53
  • пак там
  • Мнения: 2 885
В тази книга ('Не без дъщеря ми') имаше едно противоречие или поне за мен беше такова, бях малка, когато я четох - жените в Иран бяха безгласни букви, бяха втора ръка човеци, нямаха право на мнение и да взимат решения и на цялото това втълпяване имаше една по-голяма сестра на съпруга на Бети Махмуди, която беше властна, строга и лоша жена. Всички се съобразяваха с нея, всичко се случваше по нейно желание и с нейно съгласие. И как такова поведение на жена в Иран?  Thinking

Разликата между сестра и жена усещаш ли я?

# 54
  • Мнения: 11 747
Сестрата нали и тя е от женски пол? Пък и сестрата и тя е нечия съпруга... мъжът и как позволява да се занимава с такава дейност?

# 55
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 357
Не знам дали всичко е истина, но определено мюсолманите не уважават особено жените. Едва ли всичките са така, но самите им закони разрешават това. Един мой чичо беше треньор в Катар по лека атлетика. Братовчедка ми и гаджето й бяха отишли на екскурзия там. Разхождала се братовчедка ми с къса пола и ей, на-Нравствена полиция. И толкова не уважават жените, че дори и не правят забележка на самата жена, ами на мъжът с нея. Видиш ли, отпуснал й е края. Забележката е за чужденците, за местните май наказанията са по-строги.

Преди ходехме на една площадка, където идваха семейство араби/перси(не знам точно). Бащата върви отпред със сина, а майката отзад с дъщерите, забулена в най-голямата жега.

Но го има и обратния вариант. Във входа ни живеят семейство сирийци. Той е тук от над 20г, тя е от скоро. Тя си ходи с къси поли, секси  Grinning , той си се грижи за тях. Имат малко момиченце и мъжът иска второ(не момченце, както е общоприетото)

# 56
  • Мнения: 1
незнам,защо и се захванах да чета темати Ви... кой какво чул,друг какво видял.... И от Иран и перси минахте на всички араби.....
Аз като мюсюлманка, и заобиколена с араби дори в семейството ми, на няколко моменти освен тъпотия ми ставаше и доста смешноо...
Нямали сме права,с парцала в кухнята ,айдееее беее  Grinning
Да в най голямата жега,ходя като облечена за зимата  Wink, и това е мой собствен избор,никой не ми го е налагъл...
Продпочитам да ме оценят,от колкото преценят по тялото ми  Peace не мисля ,че съм създадена да си развявам късата поличка и да радвам очите на мъжете по улиците и да си повдигам егото...
Хора лоши има навсякъде,но винаги някой трябва да изкара друг черната овца...
Хубаво е първо да погледнем нашия живот,после да коментираме живота на другия
Не може да коментираш нещо, преди да си опзнал другата страна  и да се опиташ да разбереш защо! а щом " нямам и намерения да посещавам такава страна или да опзнавам'' ами тогава не е правилно и да коментираш!
аз няма и не съм тръгнала да коментирам какви са вашите мъже(българи) как се държат към вас и тн... , защото никога не съм имала отношения с такъв човек и няма да имам... така и вие преди да сте били с такъв човек (арабин,мюсюлманин) не мисля ,че е сполучливо да коментирате...

Както бяхте казали това не е война... и това е просто моето мнение!!
 Peace

# 57
  • Мнения: 150
незнам,защо и се захванах да чета темати Ви... кой какво чул,друг какво видял.... И от Иран и перси минахте на всички араби.....
Аз като мюсюлманка, и заобиколена с араби дори в семейството ми, на няколко моменти освен тъпотия ми ставаше и доста смешноо...
Нямали сме права,с парцала в кухнята ,айдееее беее  Grinning
Да в най голямата жега,ходя като облечена за зимата  Wink, и това е мой собствен избор,никой не ми го е налагъл...
Продпочитам да ме оценят,от колкото преценят по тялото ми  Peace не мисля ,че съм създадена да си развявам късата поличка и да радвам очите на мъжете по улиците и да си повдигам егото...
Хора лоши има навсякъде,но винаги някой трябва да изкара друг черната овца...
Хубаво е първо да погледнем нашия живот,после да коментираме живота на другия
Не може да коментираш нещо, преди да си опзнал другата страна  и да се опиташ да разбереш защо! а щом " нямам и намерения да посещавам такава страна или да опзнавам'' ами тогава не е правилно и да коментираш!
аз няма и не съм тръгнала да коментирам какви са вашите мъже(българи) как се държат към вас и тн... , защото никога не съм имала отношения с такъв човек и няма да имам... така и вие преди да сте били с такъв човек (арабин,мюсюлманин) не мисля ,че е сполучливо да коментирате...

Както бяхте казали това не е война... и това е просто моето мнение!!
 Peace

Браво момиче, много хубаво си го написала... smile3501внеси малко яснота по въпроса с парцала, облекото и поведението на това общество, че тук такава убедителност се излива, все едно всички са живяли и израстнали в такава среда  Confused

# 58
  • София
  • Мнения: 4 178
Чиста реалност е, естествено. Визирам само заглавието, а не спора който водите. Е, в този свят знам, че да имаш женско е добре за семейството на жената, защото я продаваш за пари и злато.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 336
И след толкова много спорове по темата и още куп странични теми какъв е извода - измислица ли е или не?
не разбирам защо изобщо се пуска такава тема, лоши хора има навсякъде, не е задължително да са мюсюлмани!

Общи условия

Активация на акаунт