Да се чувстваш неудобно, че имаш дете!

  • 5 102
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 814
Може и случката, която ще разкажа на някой да се види тривиална и част от ежедневието, но мен ме накара да се почувствам доста гадно.
Днес взех дъщеря си на обяд  от ДГ, имах да върша лични неща, а отделно обикаляхме да купуваме нови дрехи и обувки за есента, и ни се наложи да ползваме градски транспорт. Първо чакахме на спирката повече от 20 минути, пейката беше заета само от млади хора, но никой не се сети да отстъпи място на детето. Е, казах си нищо, какво толкова. Дойде автобуса, всички наскачаха и буквално ни избутаха. Качихме се последни с доста зор. Автобусът- солидно пълен. Докато потегляше детето залитна и падна. Вдигнах я и я накарах да се хване за дръжката. Никой не се сети да ни отстъпи място, все млади хора тук-таме по едно бабе с торби. Та возим си се ние бутат ни, блъскат ни, поглеждат ни, нищо. Само дето дъщеря ми настъпи една 25-30 госпожица, казах й да се извини, детето го направи. Но, тази така се разкрещя, къде гледало детето, що не сме ходели пеша, рейсовете били за хора с работа, а не за дечурлига. Не казах нищо, въпреки че, не ми е в стила Mr. Green. Просто й пожелах да е жива и здрава и тя да има деца. И вместо някой да се застъпи за мен и детето, доста хора се съгласиха с въпросната госпожица. Да сме си стоели вкъщи, къде на тая жега с детето и пр.
Свърших си работата- на връщане в автобуса пак същото, никой не се сети да стане.
С нас се качи и едно солидно бременно момиче, и на нея никой не стана.
Всеки гледаше през прозореца, все едно е на екскурзия в Париж, а не минава всеки ден през кварталния пейзаж.

Та така, днес се почувствах неудобно, че имам дете и си позволявам да го кача в градския транспорт.

# 1
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Не се чуствай неудобно,че имаш дете мила.
Трябваше да сложиш на място, тази нафукана фръцла.

# 2
  • Мнения: 6 206
Жалко, ако е вярно, а сигурно е, щом го казваш.
Не че за това е темата - на мен корема отскоро ми личи, но където и та отида, всъщност ходя само по болници, път ми дават и места ми отстъпват само мъже. Някакви лелки и бабки най-нагло се правят, че не ме виждат... Все едно не са били млади и бременни.
Женска работа.
Добре че мъжете влизат в положение и най-вече персонала - видят ли ми корема, ме викат веднага.

# 3
  • Мнения: 1 479
През последните 17 години хората /в София/станаха много гадни SadМного пьти сьм се чувствала по този начин и с 2-те деца.А,за количка с бебе в градският транспорт+още едно дете за рьчичка-забрави Mr. GreenВзех решение да си опресня шофьорските курсове Wink

# 4
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Аз не съм от мълчаливите. Ако никой не ми отстъпва място в градския транспорт, когато съм с детето, най-учтиво карам някой да стане.
Досега не съм имала такива приключения като описаните от теб, надявам се и да нямам.

# 5
  • София
  • Мнения: 604
Цитат
Всеки гледаше през прозореца, все едно е на екскурзия в Париж, а не минава всеки ден през кварталния пейзаж.
много точно казано, и аз съм се сблъсквала много пъти с този проклет градски транспорт. Днес ходих до работата ми, за да си подам молба за прекратяване на отпуск по майчинство, бях с количката...всеки се бута, тъпе, блъска, и естествено си гледат през прозореца Tired

# 6
  • Мнения: 1 479
Аз не съм от мълчаливите. Ако никой не ми отстъпва място в градския транспорт, когато съм с детето, най-учтиво карам някой да стане.
Досега не съм имала такива приключения като описаните от теб, надявам се и да нямам.

И аз не сьм от мьлчаливите,но пусто възпитание от майка"По-умният отстьпва." ooooh!

# 7
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Аз пък реших, че в някаква институция (банка, община и пр.) ще се развива действието.
Не си го слагай на сърце......аз като отговоря подобаващо ми олеква.
А че народа е изперкал, то е ясно.

# 8
  • Мнения: 9 814
Аз не съм от мълчаливите. Ако никой не ми отстъпва място в градския транспорт, когато съм с детето, най-учтиво карам някой да стане.
Досега не съм имала такива приключения като описаните от теб, надявам се и да нямам.

И аз не сьм от мьлчаливите,но пусто възпитание от майка"По-умният отстьпва." ooooh!

Честно казано просто не исках да се заяждам именно поради тази причина, че по-умния отстъпва.
А пък и "общественото мнение" в автобуса определено беше настроено срещу мен и детето.

# 9
  • Мнения: 639
Франческа, напълно съм съгласна с теб - не е само в градския транспорт, ами са толкова много местата, дето човек го карат да се чувства неудобно, че е с дете: по институции, в банката, в магазина даже гледат сърдито, ако пипне нещо детето. Наскоро видях надпис в магазин за детски играчки "Благодарим, че не разрешавате на децата си да пипат играчките" ooooh! #Crazy Съжалявам, че си имала толкова гадно преживяване Hug Съжалявам и че  в тази държава като цяло хората не са толерантни и добре настроени към децата... Sad

# 10
  • Мнения: 1 561
И аз съм на принципа, ако никой не се сеща моля някой по млад и така, но не виждам причина да си мълчим, когато  това  е редно и щом си плащам, никой  не може да ми каже кога да ползвам градски транспорт.
Потресаващо, не че не ми се случва, но станах нахална като бабите,качвам се отпред и вдигам някой от предноседящите.
Но откакто и на мен ми се случваше, когато бях бременна и с ниско кръвно и ми прилошаваше в трамвая, обещах си, че след това и аз не бих станала на никой, който изглежда, че може да стои.На много възрастните правя място, но не и на нахалните бабета, които се правят на възрастни , а тичат по цял ден от трамвай на трамвай.
Страшното ер че БЪЛГАРСКИЯ мъж вече  не отстъпва място!!!!Кавалерството е вече минало.

# 11
  • Мнения: 9 814
............
Страшното ер че БЪЛГАРСКИЯ мъж вече  не отстъпва място!!!!Кавалерството е вече минало.



Дъщеря ми се строполи в краката на един добре облечен млад господин, който вместо да се наведе да я вдигне, просто се отмести та детето да не му лежи на обувките.
Хиляди пъти и бременна и с детето разни т.нар. мъже са ме побутвали из магазините и рейсовете.
В "Бъдещи и настоящи майки" са пуснали тема, за това, че в разни магазини не пускат майки с колички.
И на това му казваме европейска държава, но с ориенталски манталитет.

# 12
  • Мнения: 851
Лелеее. Аз да си призная от няколко месеца не съм пътувала в гр/адския транспорт, но докато пътувах поне това не съм виждала. Иначе вместо теб щях да се развикам. То само изроди се возят явно. От кога децата и бременните спряха да са с предимство ooooh! Съжалявам, че ти се е случило. Подобни случки карат възпитаните хора да се запитат дали пък грешката не е в тях. И дали не е по-правилно да си простак! Confused

# 13
  • Мнения: 2 479
На мен винаги са ми отстъпвали. Явно съм късметлийка Rolling Eyes. Но съм била свидетел как никой не става на хора с патерица и бременни момичета - хората са безсърдечни вече...

# 14
  • Мнения: 1 744
И аз не си мълча.
Имах подобна случка в автобус - слизам с дъщерята /5г./ от първата врата на автобуса, в това време обаче мъж и жена решиха, че могат да минат през нас, и едвам се разминахме през вратата. На всичко отгоре и ми повишиха тон, но не им останах длъжна. Просто смятам, че не бива да се мълчи, от нас зависи да променим това отношение на хората. Когато бях бременна, просто отивах при някого и го помолвах да ми отстъпи място. Когато бях по майчинство с близнаците, лепях бележки по колите, които ми пречеха, да се съобразяват къде паркират.
Трябва да се реагира на момента, не просто да се оплакваме по форумите и да трупаме яда в себе си. Peace

# 15
  • Мнения: 315
На едно от поредните си посещения при гинеколога /бях бременна в 8-и месец, с огромен корем и подпухнали до неузнаваемост крака/ както винаги отидох с нагласа да седна и да си чакам реда, но ме видя една госпожа на около 45- 50 години и възмутено съобщи на мъжа с нея :" Ето я и ТАЯ, и тя бременна и ред ще иска  Twisted Evil ". За малко да падна от шока  Shocked , а аз дори не бях стигнала до вратата на кабинета още!!!
Като бременна, а повярвайте ми, имах огромен корем и тъй като когато забременях бях много слабичка, бременноста ми пролича много рано, 2-3 пъти някой ми е отстъпвал място в автобус/ опашка в магазин или учреждение  Shocked
А с детето... точно беше проходила малката и тъй като няма на кого да я оставям е винаги с мен, та отидох в Общината /Благоевград/. Тъй като асансьорите са малки и тесни- забравете да влезете с детска количка или инвалидна такава  Naughty Оставих количката на партера и помъкнах дете на 1г и 3м с мен по етажите, при Данъчните  Sick
След 30 мин чакане в коридора дойде и нашия ред, влязохме, след 30 сек. "дамата" вътре ме помоля да изляза и да разходя детето, защото я дразни  Shocked Shocked Shocked и да се върна след 10 мин  #Crazy
Оставям го без коментар...

За сравнение- в ресторант в чужбина сме, малката прави един куп поразии на детското си столче с храната си. Реакцията на персонала- усмивка, закачка и подаръчета- дребни играчки от типа на блокче и моливи, малка плюшена играчка и мнооого подобни!
Открийте разликите!

# 16
  • Мнения: 639
Мисля, че в случая не е важно кой си мълчи и кой не си замълчава - хора разни, темпераменти разни, всеки реагира по различен начин. Лошото е, че има такова тотално игнориране на децата в тая държава и повечето хора гледат на децата като на дразнители някакви, които само се чудят как да им нарушат спокойствието. 

# 17
  • у дома
  • Мнения: 965
Имах подобни преживявания наскоро...
Виждам, че дъщеря ти е горе-долу на възрастта на моята. Това, което ми прави впечатление, напоследък е, че когато беше по-малка, около 1-2,5 г. всички ми отстъпваха място. Сега детето е голямо - 3,5 г. /но е много висока и все я мислят за петгодишна/, значи може да стои право.
Но и аз, винаги моля някой да стане, откакто след едни рязки спирачки в един автобус и двете паднахме, аз върху детето - едва не я осакатих  Confused Предпочитам да съм нахална и детето да е читаво.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 261
Напълно те разбирам.Колко често ми се е случвало да не ми направят място в автобуса ,когато съм с малкия...... ooooh!Единият път ми заспа в ръцете ,както съм права,не знам как успях да пазя равновесие и никой не си направи труда да каже-елате седнете.Един -два пъти съм си правила устата да ми отстъпят място и така ме гледаха,все едно съм паднала от Марс.Лошото е,че не мога да се карам с хората... Embarassed

# 19
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако животът ми не зависи от това, в ГТ, особено пък с дете или бременна, не бих се качила.
За последен път съм се качвала в подобно чудо в началото на бременността си, уж по изключение, еднократно... НЕ. Ако не мога да се придвижа по друг начин, стоя си, където съм.

Имам ниско кръвно по принцип. Не веднъж ми се е случвало да изгубя съзнание в ГТ поради липса на достатъчно кислород вътре... веднъж се "събудих" от това, че една тълпа ме прегазва - ми свлякла съм се била на земята, пък те хората трябвало да слизат... Веднъж се "събудих" в една пряспа на спирката, на която успях да се стоваря - където съм паднала, след неясно колко време, цялата мокра от снега... Веднъж ме спасиха някакви клошари, цигани - Господ здраве да им дава - строполих се п познатия начин на една спирка, на 4 крака, и почнах да повръщам, където паднах, треперя, потя се, не виждам, вън 40, спирката пълна с чакащи - НИКОЙ не ме и попита болна ли съм или друсана. (а то се оказа спирка пред поликлиника... ха-ха. Само дето не работеше нищо там, се оказа.). Добре че бяха тези двамата, на които им беше все тая какво ми е, щом не изглеждам добре - ще ми помогнат. Завлякоха ме на сянка, донесоха ми вода да пия, намокриха ме... Изобщо не ме и попитаха какво ми е. Помолих ги (като се поориентирах къде съм) да видят за спешен център в поликлиниката - нъц. А, да не забравя, че съм била с токчета, с грим...

Та отговора ми е - не ползвам такъв. Няма и да ползвам, ако имам какъвто и да било избор - вкл. ходене пеш.

# 20
  • Мнения: 6 715
Проблемът според мен не е в децата, а в тоталната ни агресивност като общество.
Всеки по-различен от прав и здрав е повод да демонстрираме превъзходство, извинявайки се че това е животът.
Къде са тръгнали тези старци, майки с деца и т.н. когато разбираш ли супер работните хора отиват на работа.
И колко данъци плащали и как на тях се крепи светът.........................

# 21
  • Мнения: 2 312
 Sick
Ужасно преживяване.
Случвало ми се да ми хвърлят критични погледи,когато детето вика или не дай си боже пипа нещо.
И злобни коментари също чувам.
Място където и да е почти никой не отстъпва.
На майка с количка или дете, в която и да е институция,опашка,транспорт дори и в магазин се гледа като на потенциална заплаха и неприятност. Sick
Не ми се коментира направо...

# 22
  • Мнения: 1 121
Аз не съм от мълчаливите. Ако никой не ми отстъпва място в градския транспорт, когато съм с детето, най-учтиво карам някой да стане.
Досега не съм имала такива приключения като описаните от теб, надявам се и да нямам.

И аз не сьм от мьлчаливите,но пусто възпитание от майка"По-умният отстьпва." ooooh!

Честно казано просто не исках да се заяждам именно поради тази причина, че по-умния отстъпва.
А пък и "общественото мнение" в автобуса определено беше настроено срещу мен и детето.

Много неприятна ситуация. И да беше казала нещо-все тая! С прости хорица няма как да се разбереш Sad

# 23
  • Мнения: 2 910
Безобразие е това, което описвате ooooh! Как може да има такива хора, да не ти помогнат в належаща ситуация, освирепели са за едно д.пе място, дори и да има по- нуждаещи се от него #Cussing out Незнам, дали бих се стърпяла някой да прави забележка на децата ми или на мен, още повече, че не е било умишлено.

# 24
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Български манталитет... Tired

# 25
  • Мнения: 402
Когато малката ми дъщеря беше на около годинка се качваме в рейс, за да отидем до майка ми, на слизане поради липса на желаещи да ми помогнат да сваля количката се опитвам да я сваля сама. Предните колелца на количкато обаче попадат между автобуса и бордюра и количката полита напред, като се захлупва върху бебето ми, аз за да не падна върху нея я пускам и се пльосвам в цял ръст на тротоара. Следва рев на бебе /коланите я бяха запазили и се размина само с драскотина и уплах/, аз обаче бях със счупени очила, кървава брада и огромни рани на лактите. Познайте дали на някой му направи впечатление това, добре че поне рейса ме изчака да стана и да си вдигна бебето и тогава тръгна, инъче не ми се мисли.
Не че искам да ви натоварвам с моите истории, но това е най-фрапантната, инъче като майка на две деца имам поне десетина случки, коя от коя по разтърсващи в градския транспорт или дори в блока в който живея /от асансиора на първия етаж до вратата на блока има 12 стълби/.

# 26
  • Мнения: 11 607
На мен на 8 март - никой, абсолютно никой - в автобуса не ми направи място. А бях с бебе в кенгуру и дете на 4г. за ръка. И след това  - мерси от поздрави и разни такива за 8 март......Друга дискриминация - с количка трудно ще се предвижиш с градския транспорт, като за гарнитура ще изядеш погледите на всички в автобуса.

# 27
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Момичета. сразихте ме  Shocked
Ама къде живеем, наистина?
Не съм се качвала в градски транспорт от години, само преди 6-7 месеца синът ми прояви желание да се качи "на влака искам, мамо!" (демек трамвая), и понеже бях и бременна - и място ми направиха (млада циганка), и количката ми качиха (млади мъже)...
Качихме се за две спирки, да му мине мерака на малкия,  но бях впечатлена колко охотно ми помогнаха...
Вие сега ми разбихте илюзиите, че хората не са така "оскотели"...
Жалко, много жалко...

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Франческа много съжалявам за случилото се. Ние с детето всеки ден ползваме градски транспорт. Много рядко са отстъпвали място. Точно както описваш гледат през прозореца все едно са на екскурзия. Когато бях бременна не ми отстъпваха място и най редовно си припадах в трамвая...
Може би и градският транспорт вече не успява да поеме многото народ, но и хората много се увълчиха. Дано децата ни някой ден се почувстват по важни а не пренебрегнати.

# 29
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Да споделя нещо по-различно.

Прибирам се от работа както обикновено с маршрутка. Тъпканица, едвам има къде да се хване човек, но това е положението както винаги. На Попа се качва жена с количка и още две деца до 8 г. Качва се сигурно 10 мин.
Е, ега ти!  Shocked Поне 100 грама акъл да имаше, нямаше да го направи....

# 30
  • Мнения: 114
Скъпа, Франческа Салиери , разбирам те напълно(доста пъти съм била в това положение), но смятам че си постъпила неправилно!
В градския транспорт има места точно за такива като теб,мен и всички бъдещи и настоящи мами. те са точно регламентирани и някакъв пубер или бабка НЯМА право да седи там.това е ТВОЕТО и на ДЕТЕТО ти място!плащаш си билета и си търсиш правата! от култура и мълчене полза няма!а ако с малката се бе случило нещо лошо?какво правим?
вчера спретнах един скандал в магазина(нама връзка с темата,но искам да погажа,че ако сами не си търсим правата никой няма да се сети и да помогне). пред нас мъж с 1 хляб-дадоха му торбичка. ние след него със сметка 70лв. хвърлиха ни 2 пликчета(малки) и касиерката вика"те са ни малко и не се знае кога ще докарат". можех и да си купя няколко големи за 30-40ст,но не е там проблемът.съвсем тихо и възпитано посочих нашата сметка и предишния клиент и онази разярена ми хвърли всичките си налични торбички

# 31
  • Мнения: 550
За съжаление подобни случки се случват доста често,не знам как да си обясня неадекватното ,нагло и просташко поведение на някои индивиди,към децата ни,към нас ...чудя се къде я отглеждат тая простотия!!!Чудя се и как ние трябва да реагираме ,когато се сблъскаме с тази простотия,дали да се защитим или да замълчим от добро възпитание?

# 32
  • София
  • Мнения: 903
Аз също не ползвам градски транспорт, но миналия месец ми се наложи да сляза до центъра с малката и с автобуса. Трябваше да правя едни покупки и нямаше на кого да я оставя. Разбира се никой не си направи труда да стане да направи място на детето, но тя като виждаше че  няма място и започваше да вика: "Искам да седна някъдеееее. Не мога да стоя правааа". След този крясък все се намираше някой да стане да направи място.

Като бях бременна - пак същата история. Аз , застанала права до някой господин ( обикновено), корема ми стърчи напред и почти го блъска в лицето, а той се прави, че ме няма.  #Crazy Какво да кажа - безумна държава с още по-безумен народ. Просто нямам думи.

# 33
  • Мнения: 25 648
Още в далечната 1987-88 година една професорка по време на лекция разказаше как навремето в Москва било абсурд жена да стои права в метрото, а до нея седнал мъж - останалите пътници са щели да го линчуват. "Но напоследък, продължи професорката, е често явление да видиш седнал мъж и права жена. Просто много станаха българите в Москва."  Mr. Green
До възпитание е, Франческа, не до възраст. Бях бременна през 1992 година и не, че съм пътувала редовно в градския транспорт, но се случваше. За 9 месеца са ми отстъпвали място само два пъти - веднъж една жена сбута едни момчета на около 10-на години да станат и втория път доброволно стана един мъж-циганин. В цял автобус с хора, половината от които мъже, имаше само един циганин и точно той ми отстъпи мястото си.
Аз си знам колко пъти съм спасявала детето си от сгазване, когато беше малко и се е налагало да се возим в ГТ. За кашлянето и кихането в лицето му няма да отварям дума изобщо.
Затова си умрях от тиха гордост, когато 5-годишен стана за първи път по собствена инициатива и отстъпи мястото си на една възрастна жена. Горката, толкова се смути и притесни, та се наложи аз да настоявам да седне на мястото му. Гушнах го, за да не падне при лашкането на тролея и в себе си се помолих да запази джентълменското си поведение и за в бъдеще. Да не се превърне в поредния муньо, зяпащ с пресилен интерес през прозореца...

# 34
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Тъй като ползвам постоянно градския транспорт, мисля, че повече са случаите, в които на възрастни/майки с деца/бременни се отстъпва място.

Живея в квартал, в който има доста цигани. И искам да ви кажа, че винаги са ми помагали в автобуса да кача количката или са ми правили място да седна като бременна/с детето.

Кака Сийка го е казала правилно, всичко си опира до възпитание.
И то от родителите, а не от учители, общество и т.н.

# 35
  • Мнения: 1 586
Рядко се качвам на автобус а с детето го направих само веднъж,но това,което пишеш изобщо не ме учудва,хората са станали страшни егоисти......... ooooh!Ако бях на твое място хубаво щях да я подредя тая Госпожица......... Twisted Evil Mr. Green

# 36
  • София
  • Мнения: 17 592
И какво излиза? В БГ възпитани са единствено циганите... Тъжен извод, но близък, явно, до истината.

А коментарът за местата за майки с деца (за бременни никога не е имало) в Икарусите ми напомня на първата част на "Операция Й" ...

# 37
  • Мнения: 506
Много е жалко че такива неща се случват.
Ще дам един пресен пример от чужбина за контраст.
Качваме се с мъжа ми и детето в автобус в Сиатъл.Автобуса претъпкан от хора-седящи,правостоящи,насядали на пода и т.н.Там по принцип всички се качват от първата врата за да си платят и тогава влизат навътре.Като ни вижда шофера стана и се провикна навътре към хората кой ще направи място на жена с дете.Веднага някой се обади и седнахме.Никой не ни изгледа накриво или намръщено,напротив-усмихнати лица и закачане с детето.
За съжаление,много сме далеч от тези отношения и възпитание.

# 38
  • София
  • Мнения: 172
В ситуации, подобни на вашата, усвоих правилото да моля някой от конкретен по-млад човек да ми отстъпи място, като с ведър и некритичен ток казвах:"Извинете бихте ли ми отстъпили мястото си заради детето". Докато го правех не се чувствах много добре, защото по натура съм по-скоро притеснителна. Но след като изкарах цялата бременност, пътувайки на вратите или на друго добре натъпкано място в автобуса, реших, че не може да продължи така сега, когато малчо вече съвсем ясно се вижда, че е на линия и че има нужда да не го мачкат. На тази мисъл ме наведе и приятелка, която каза, че би отстъпила мястото си, но не винаги може да забележи човека в ниужда и че ако я помолят винаги би станала.
Сега синчето ми е почти колкото детенцето на Франческа Салиери и аз отново започнах да си мълча и да чакам, малко ми е странно вече да настоявам, щото и малкия доста неща разбира. Беше усвоил навика, като се качи в автобус да почне неистово да крещи "искам да седна", което аз се опитвам да стопирам, защото нали се и възпитаваме, освен, че оцеляваме в блъсканиците. Но и аз самата не зная кое е по-доброто - все пак не са толкова големи и не е безопасно за тях така да пътуват, и може би пак е добре да моля за място, макар че при нас напоследък е тенденция да ни отстъпват без да си искаме изрично.

# 39
  • Мнения: 5 370
Хмммм....аз, май, не мога да се оплача с подобно отношение.....а сме пътували често с дребен напред-назад, все по натоварени линии. Дали щото е чаровник и все ги заформя едни изречения, или пък попадам на хора, но даже при тролей със свободни места са ми ставали той да седне.
Иначе през бременността не съм работила, бях в болничен, ГТ почти не съм ползвала.....или такси, или с колата , или въобще не съм излизала. Точно поради изброените от вас причини.

# 40
  • Мнения: 197
Ще дам един пресен пример от чужбина за контраст.
Качваме се с мъжа ми и детето в автобус в Сиатъл.Автобуса претъпкан от хора-седящи,правостоящи,насядали на пода и т.н.Там по принцип всички се качват от първата врата за да си платят и тогава влизат навътре.Като ни вижда шофера стана и се провикна навътре към хората кой ще направи място на жена с дете.Веднага някой се обади и седнахме.Никой не ни изгледа накриво или намръщено,напротив-усмихнати лица и закачане с детето.
За съжаление,много сме далеч от тези отношения и възпитание.
Зависи явно в коя чужбина... Sad
Аз имах много неприятна случка съвсем на скоро в Атина. С дъщеря ми /3 г/ бяхме на гости при едната и баба. С моя приятелка с бебе /семейството и живее от години там/ сме в метрото. Изведнъж една изискана на вид госпожа започва истерично да крещи по наш адрес! Всички започват да ни зяпат и да коментират. Моята приятелка се опитва да обяснява нещо, но виждам, че сълзите и напират. Слизаме след две спирки, а гръцката лелка с нас! Чакаме си на асансьора, а тя крещи. Наоколо панаир стана. Аз за една седмица не научих кой знае колко от езика и не знаех какво става. Оказа се, че скандала е защото сме с бебешка количка в метрото и пречим на хората! Но всъщност въпроса беше расистки! Оная ни е обиждала, че сме чужденци, че сме се правили че не разбираме езика и т.н. А в метрото имаше и други гръцки семейства с колички, но те не бяха проблем. Явно наистина е въпрос на възпитание! Те гърците в доста ситуации се държат безобразно и по между си. Аз обаче там доста пъти се почуствах дискриминирана и по други поводи. Жалкото обаче е, че понякога се чувствам чужденка и в собствената си страна...

# 41
  • Мнения: 71
Ами такива истории са ежедневие и са се случвали и преди 15 години - и не само в София.
Ето за да си спестя тези отрицателни емоции - не стъпвам в градския транспорт. Не, че като карам кола е по-приятно- всеки кара както си знае, но не ми се налага да се чувствам неудобно, че съм тръгнала на някъде с детето.
Случката е истина, но не мисля , че има шанс нещо да се промени.... поне не в близките 15-20г. за съжаление.

# 42
  • Мнения: 1 733
Тази сутрин ми се наложи да заведа детето до яслата с трамвая. Влязохме от първата врата, при което едно детенце на около 10 - 12 годинки още като ни видя веднага скочи да ни направи място да седнем. Но тъй като трамвая беше почти празен, аз му се усмихнах, благодарих му и му казах, че ще седна на свободната седалка до него.
Много мило ми стана.
Но е истина, че такива случки вече са рядкост, хората за беда са озверели и почти неспособни да направят любезен жест към околните.

# 43
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Направо полудявам само като ви чета историите,а ако бях на вашето място нямаше да се стърпя #Cussing out

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Направо полудявам само като ви чета историите,а ако бях на вашето място нямаше да се стърпя #Cussing out
Ами то е за полудяване ама всеки ден ли трябва да се разправя човек в градския транспорт. И това е неприятно.

# 45
  • Мнения: 213
Нали все още има места за инвалиди и майки с деца? Човек с дете трябва да настоява това място да му се отстъпи, защото му се полага, вместо да се притеснява и да се моли на някого. Барем всички други изроди дето се возят в градския транспорт и не се сещат да станат им дойде малко акъл в главата.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Нали все още има места за инвалиди и майки с деца? Човек с дете трябва да настоява това място да му се отстъпи, защото му се полага, вместо да се притеснява и да се моли на някого.
Да така трябва да се процедира и според мен. Имам приятелка с ампутиран крак. Сега е с протеза, но в градският транспорт никога не и отстъпват место. Един път бяхме заедно и аз помолих да и отстъпят местото за инвалиди. Започна един спор, че нямала патерици и т. н. На момичето и стана неудобно и дори ме помоли да слезем. Когато ходи видимо си личи , че е с протеза, но ако стои на едно место не се забелязва толкова. Толкова ми стана болно колко лоши сме станали всички. За едно място в трамвая колко болка можем да нанесем на човек.

# 47
  • Мнения: 2 197
Аз лично не мога да се оплача от градския транспорт. Един-единствен път бяхме в твоята ситуация само че рейса беше 94 и беше пълен само с млади хора. Пътувахме 5 спирки на стъпалата, точно до една двойна седалка, където сладко си лафеха две 20-тина годишни фръцли. Естествено никой не се сети, че детето може и да седне (беше на около година и половина тогава, съвсем малка). Иначе винаги ни отстъпват място. Даже когато си седим в най-задната част винаги се намира някоя разпоредителка, която да инструктира някой да стане (аз никога не бих отишла по-напред, за да ме видят). Интересното е, че докато бях бременна никой не ми отстъпваше място. Но с детето нямам проблем.

# 48
  • Мнения: 2 803
Ти си много търпелива и възпитана. Незнам, но аз кипвам в такива ситуации. Рядко се возя на автобус, но смятам че гр.транспорт е за всички. Майки с деца, старите и болните хора са с предимство. Винаги гласно се възмущавам при подобна несправедливост и за чуждите хора. Особено ако им е неудобно да си поискат предимство, напр. за чакане на опашка или др.

# 49
  • София
  • Мнения: 13 206
Между другото, аз често напоследък пътувам с градски транспорт. В повечето, да не кажа във всички случаи отстъпват място на детето. НО!! Аз явно попадам все на свестни хора или автобуса не е много пълен. Когато бях бременна, обаче в трамвай седях 2 спирки права, а бях вече почти преди да родя и се носех като платноходка. Около мен имаше само седящи мъже и накрая един дядо над 80 г. треперещ с бастун стана да ми направи място. Аз, разбира се отказах да седна. Но нито един от тия височайши мъже не се почувства дори неудобно от ситуацията.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Сетих се и още нещо, което ми се случи в тамвай номер 6 това лято. Пътуваме с детето и се качва един клошар с помиар. Съответно сме прави и дъщеря ми се страхува от кучета и започна да престъпва назад и да се бута в мен. Аз направих забележка на човека с кучето, че градският транспорт не е подходящ за кучета. Подкрепи ме само един човек,който беше нападнат от пътниците и клошара какво му правело толкова кучето и т.н. Та не стига, че се бутаме в претъпканите трамваи а трябва и да си мълчим ако качат и помияри да се возят. Ама ми стана ясно, че хората подкрепят и тази мизерия... за какво да говорим повече. От такива пък най малко мога да очаквам да освободят място за дете. Те и не го направиха де. Дъщеря ми вече е голяма и може да се държи и да стои сама, но и преди това сме си стояли редовно прави без да ни забележи никой. Такъв народ сме и ще си патим от простотията си.

# 51
  • Мнения: 9 052
Зависи явно в коя чужбина... Sad
Аз имах много неприятна случка съвсем на скоро в Атина. С дъщеря ми /3 г/ бяхме на гости при едната и баба. С моя приятелка с бебе /семейството и живее от години там/ сме в метрото. Изведнъж една изискана на вид госпожа започва истерично да крещи по наш адрес! Всички започват да ни зяпат и да коментират. Моята приятелка се опитва да обяснява нещо, но виждам, че сълзите и напират. Слизаме след две спирки, а гръцката лелка с нас! Чакаме си на асансьора, а тя крещи. Наоколо панаир стана. Аз за една седмица не научих кой знае колко от езика и не знаех какво става. Оказа се, че скандала е защото сме с бебешка количка в метрото и пречим на хората! Но всъщност въпроса беше расистки! Оная ни е обиждала, че сме чужденци, че сме се правили че не разбираме езика и т.н. А в метрото имаше и други гръцки семейства с колички, но те не бяха проблем. Явно наистина е въпрос на възпитание! Те гърците в доста ситуации се държат безобразно и по между си. Аз обаче там доста пъти се почуствах дискриминирана и по други поводи. Жалкото обаче е, че понякога се чувствам чужденка и в собствената си страна...

на мен пък персонала в гръцките хотели ми се вижда суопер детелюбив и дружел юбен и до сега не съм срещнала недружелюбно отношение от страна на гърци в Гърция  newsm78

# 52
  • Мнения: 114
Сетих се и още нещо, което ми се случи в тамвай номер 6 това лято. Пътуваме с детето и се качва един клошар с помиар. Съответно сме прави и дъщеря ми се страхува от кучета и започна да престъпва назад и да се бута в мен. Аз направих забележка на човека с кучето, че градският транспорт не е подходящ за кучета. Подкрепи ме само един човек,който беше нападнат от пътниците и клошара какво му правело толкова кучето и т.н. Та не стига, че се бутаме в претъпканите трамваи а трябва и да си мълчим ако качат и помияри да се возят. Ама ми стана ясно, че хората подкрепят и тази мизерия... за какво да говорим повече. От такива пък най малко мога да очаквам да освободят място за дете. Те и не го направиха де. Дъщеря ми вече е голяма и може да се държи и да стои сама, но и преди това сме си стояли редовно прави без да ни забележи никой. Такъв народ сме и ще си патим от простотията си.
за историята като цяло  #Crazy #Crazy
според мен от беззаконието си! дали този клошар е дал левче за билет,както ти си направила?

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Естествено, че е гратисчия. Но беше по велик от нас в тамвая.  За какво да говорим повече...

# 54
  • Мнения: 600
аз по обед не бих си подкарала детето по софийските улици, при това с автобус. освен това смятам, че едно 4 годишно дете е достатачно голямо да стои право като го придържам малко. наистина, рядко се качвам в градски транспорт, и то винаги, когато малката поиска да се вози. само веднъж не стана никой, винаги са ми отстъпвали място.

смятам, че всеки, който е платил билет, има право да си седи. по-скоро според мен трябва да има повече от онези места за майки и на тях да може да сядат други хора само ако няма майки. това ми е мнението.

# 55
  • Мнения: 9 052


смятам, че всеки, който е платил билет, има право да си седи. по-скоро според мен трябва да има повече от онези места за майки и на тях да може да сядат други хора само ако няма майки. това ми е мнението.

да де, така е, но той и жсеки платил си сметката в ресторанта има право са си пърди и да си се уригва на воля ... само дето има някои норми на поведение и въzпитание ...

# 56
  • София
  • Мнения: 3 249
Ти да не си се возила в рейс 83?  Laughing

Наскоро чух по новините, че щели да приемат с наредба от общината задължението да се отстъпва място на бременни жени и майки с деца до 5 годишна възраст. За съжаление не чух за коя община точно става въпрос и после съвсем ми изскочи от ума да проверя.

Така или иначе случката е неприятна и те разбирам, че ти е гадно. Само това мога да ти кажа.  Hug

А коментарите какво правиш с дете в автобуса по обяд, ще се направя, че не съм ги прочела, теб те съветвам същото. Просто има 101 по-интересни неща, които можеш да правиш, но щом си се качила в (гр)адски транспорт с нея, значи ти се налага и значи в момента не можеш да ползваш кола. Точка.

Просто... в такава страна живеем. И сме си тъпи и мърляви, злостни и завистливи, независимо колко се пъчим иначе. И все някой друг ни е виновен (пресен пример - Олимпиадата). Но инак на приказки го докарваме. Е, изключвам ССФ, разбира се

# 57
  • Мнения: 6 715
Моето мнение е че пък млад и здрав човек да седи в градския транспорт ако наоколо има майки с деца, възрастни хора и т.н. е меко казано невъзпитано.

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
аз по обед не бих си подкарала детето по софийските улици, при това с автобус. освен това смятам, че едно 4 годишно дете е достатачно голямо да стои право като го придържам малко. наистина, рядко се качвам в градски транспорт, и то винаги, когато малката поиска да се вози. само веднъж не стана никой, винаги са ми отстъпвали място.

смятам, че всеки, който е платил билет, има право да си седи. по-скоро според мен трябва да има повече от онези места за майки и на тях да може да сядат други хора само ако няма майки. това ми е мнението.
Наложило се е на жената да си вземе детето и да е с него. Предполагам, че това не е ежедневие. Ами точно 4 годишното дете е паднало в автобуса както пише авторката и никой не е направил место. Това е жалкото. Някой рядко се качват на автобуси да. Имам позната, която никога не е качвала детето си в градският транспорт. И като и се повреди колата ползва такси, защото за нея е срамно да се качи на рейса, но за мен не е така.

# 59
  • София
  • Мнения: 13 206
аз по обед не бих си подкарала детето по софийските улици, при това с автобус. освен това смятам, че едно 4 годишно дете е достатачно голямо да стои право като го придържам малко. наистина, рядко се качвам в градски транспорт, и то винаги, когато малката поиска да се вози. само веднъж не стана никой, винаги са ми отстъпвали място.

смятам, че всеки, който е платил билет, има право да си седи. по-скоро според мен трябва да има повече от онези места за майки и на тях да може да сядат други хора само ако няма майки. това ми е мнението.

Първо. Ти наистина ли мислиш, че дете на 4 г. може да се ЗАДЪРЖИ в автобуса при рязко спиране? Да, меето дете на 5 и половина може да се държи, но при по-рязко спиране ще падне.
Второ. Какво значи не бих подкарала 4 г. дете по улиците по обед? Нещо не ми стана ясен тоя коментар  Wink
Трето. Ако и бременната и младият господин са платили билет и има място само за единия може би трябва да си спретнат едно състезание кой да седне пръв  Crazy
Четвърто. Добре, че не се возиш в градския транспорт, щото ще си от тия дето гледат разсеяно през прозореца докато до тях седи някоя баба с бастун, майка с дете или бременна (избери сама конкретния обект)

# 60
  • Мнения: 2 018
В София, отношенията между хората май, доста за загрубяли.  Confused

# 61
  • София
  • Мнения: 8 933
Ти да не си се возила в рейс 83?  Laughing

Наскоро чух по новините, че щели да приемат с наредба от общината задължението да се отстъпва място на бременни жени и майки с деца до 5 годишна възраст. За съжаление не чух за коя община точно става въпрос и после съвсем ми изскочи от ума да проверя.

Ставаше въпрос за някакъв Италиански град, май Торино ми се върти в главата. Явно не само у нас са необходими мерки за превъзпитаване на обществото.

# 62
  • Мнения: 9 814
аз по обед не бих си подкарала детето по софийските улици, при това с автобус. освен това смятам, че едно 4 годишно дете е достатачно голямо да стои право като го придържам малко. наистина, рядко се качвам в градски транспорт, и то винаги, когато малката поиска да се вози. само веднъж не стана никой, винаги са ми отстъпвали място.

смятам, че всеки, който е платил билет, има право да си седи. по-скоро според мен трябва да има повече от онези места за майки и на тях да може да сядат други хора само ако няма майки. това ми е мнението.

Тъпо ми прозвуча израза "подкарала" детето си по обяд. Водя дете, не овца.
Радвам се, че можеш да си позволиш да не ползваш ГТ, аз също рядко ползвам и след този случай едва ли ще се кача пак с детето, но все пак никога не се заричай.

# 63
  • София
  • Мнения: 3 249
Ставаше въпрос за някакъв Италиански град, май Торино ми се върти в главата. Явно не само у нас са необходими мерки за превъзпитаване на обществото.

Пфуууу, жалко! Аз защо ли реших, че за България става въпрос и тайно се надявах общината да е Столична?  Rolling Eyes

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 8 221


Първо. Ти наистина ли мислиш, че дете на 4 г. може да се ЗАДЪРЖИ в автобуса при рязко спиране? Да, меето дете на 5 и половина може да се държи, но при по-рязко спиране ще падне.
Второ. Какво значи не бих подкарала 4 г. дете по улиците по обед? Нещо не ми стана ясен тоя коментар  Wink
Трето. Ако и бременната и младият господин са платили билет и има място само за единия може би трябва да си спретнат едно състезание кой да седне пръв  Crazy
Четвърто. Добре, че не се возиш в градския транспорт, щото ще си от тия дето гледат разсеяно през прозореца докато до тях седи някоя баба с бастун, майка с дете или бременна (избери сама конкретния обект)
  202uu

# 65
  • София
  • Мнения: 3 421
Имам хиляди, хиляди подобни случки - като съм била бременна всеки гледа през прозореца, естествено. Обаче не ми е било толкова неприятно, но с децата...много ми е било обидно. Само дето хич не съм си мълчала.

Категорично не може да се задържи малко дете ако транспортното средство спре рязко - с едната ръка се държиш, с другата трябва да го държиш него, като обикновено(както винаги с деца) има някакви чанти.
 "Най-обичам" като се качим и някой седящ им се усмихва - а, вие вече сте големи(на 5 г. 16 килограмовият ми син явно им се струва мнооого пораснал) и може да стоите прави.

# 66
  • Мнения: 9 052
още повече, чЕ в колите трябва да се воzят обеzопасени и овърzани ... а в буса може и да се транспортират като кар тофи  ooooh!

# 67
  • Мнения: 804
Франческа, съжалявам за това което сте преживели, но на твое място не бих била толкова любезна нито толкова възпитана. Щях просто да помоля чучелото което е седнало на някоя от предните седалки да стане, за да мога да возя детето си безопасно и да, когато си с детето винаги се качвай от първата врата. тогава има повече шанс някой да се усети и да стане.

През последните 17 години хората /в София/станаха много гадни SadМного пъти съм се чувствала по този начин и с 2-те деца.А,за количка с бебе в градският транспорт+още едно дете за рьчичка-забрави Mr. GreenВзех решение да си опресня шофьорските курсове Wink
През последните години София се напълни с тъпи невъзпитани селтаци, които до сега освен на каруца на друго не са се качвали. Градския транспорт на нищо не прилича и ще става все по-зле. Воня, крясъци, торби, миризми, мръсотия...  Всичко е в главата и в първите 7 години.

# 68
  • Мнения: 152
Ние майките сме си виновни сами, че не си знаем правата. В автобусите има специално обозначени места за хора с деца. Озверяхме вече. Поне дичицата да пазим, те са още "табула раза".

# 69
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Да споделя нещо по-различно.

Прибирам се от работа както обикновено с маршрутка. Тъпканица, едвам има къде да се хване човек, но това е положението както винаги. На Попа се качва жена с количка и още две деца до 8 г. Качва се сигурно 10 мин.
Е, ега ти!  Shocked Поне 100 грама акъл да имаше, нямаше да го направи....

и с тези 100гр акъл какво да прави? да опъне тези две деца до 8г да вървят пеш напр 2км до тях? щото работното население се прибира, а тя трябва да си прибере децата, но тъй като е майка и има много свободно време може и по нощите например????

# 70
  • Мнения: 1 479
Ние майките сме си виновни сами, че не си знаем правата. В автобусите има специално обозначени места за хора с деца. Озверяхме вече. Поне дичицата да пазим, те са още "табула раза".
Е точно тези места,как пьк винаги са заети,но не от майки с деца Close

# 71
  • Мнения: 152
Ние майките сме си виновни сами, че не си знаем правата. В автобусите има специално обозначени места за хора с деца. Озверяхме вече. Поне дичицата да пазим, те са още "табула раза".
Е точно тези места,как пьк винаги са заети,но не от майки с деца Close
[/qu
ote]



Както са заети, така трябва да се освободят при появята на майката с детето.

# 72
  • Мнения: 4 520
Франческа, много неприятно, наистина. И на мен ми се случва редовно в Бургас. Само че тук автобусите вървят в пакет с кондуктори, които от време на време го играят блюстители на реда. Та една такава кондукторка, като видя, че 2-3 спирки се возя с детето на ръце, се развика на някакви хора, че не ги е срам, да станели веднага, та да седна аз. Тъпото в случая беше, че се развика на възрастни хора, макар че по седалките имаше и доста малди такива. Така че аз на свой ред се заизвинявах, че можем и прави да се возим (то наистина не ни и пречеше де).
А като бях в 9-ти мес. бременна с големия син, се возих в маршрутка, 4-5 господа смутено зяпаха през прозореца, както беше казал някой, все едно са на екскурзия в Париж и накрая една жена с около 18 торби и чанти ми отстъпи място, като ме помоли само да й пазя част от багажа. Ето такова ни е обществото и май няма да се промени скоро. Sad

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Не знам какво да кажа, освен че разбирам как си се почувствала...
Когато бях бременна в деветия месец, пътувах във влака от София за Ямбол. Нямаше места, а аз в бързината забравих да си купя запазено място. Стоях около 45 мин права, докато един мъж от ромски произход, също правостоящ, взе инициативата в свои ръце и отиде да помоли хората в близкото купе да ми направят място, защото те явно не можеха сами да се сетят...А аз се чувствах толкова огорчена от ситуацията, че просто нямах сили нито да ходя да се моля на някой да стане, нито да се разправям. Сега бих постъпила по друг начин. Защото ми писна от такова отношение!

# 74
  • Мнения: 1 866
Като четях какво ти се е случило и направо побеснях. Не знам как бих реагирала в такава ситуация, но или като тебе щях да си замълча, шашната от безочието насреща, или щях да вдигна невероятен скандал. Аз винаги реагирам крайно, не успявам да се владея, когато стана свидетел на подобна простотия. Иначе на мен все още не са ми се случвали подобни неща - нито като бях бременна, нито с децата (но и не съм пътувала много често с градския транспорт). Винаги са ми отстъпвали място, когато съм изглеждала в нужда. Жени обикновено. Наскоро две млади госпожици също скочиха веднага, за да седна с детето, аз отказах, защото бях за 2 спирки, но те настояха и взеха малчо да го държат в тях и много му се радваха. Много усмихнати и любезни млади момичета бяха, стана ми много приятно да си разменя няколко думи с тях. Тук във Варна има кондукторки, които продават билетчета и често и те се намесват, за да "уредят" място на някой нуждаещ се. Даже ми се  е случвало да се опитам да ги убедя, че няма нужда да сядам, но с тях не се излиза наглава.  Grinning Като решат, че трябва да седнеш, край! Това всъщност ми харесва, защото така се спестяват подобни ситуации като твоята. Забелязала съм също, че ромите, жени и мъже, винаги отстъпват място на бременни и жени с деца. За тях сякаш майката е свещена.

# 75
  • Мнения: 22 444
Бих казала, че хорската простотия край няма. Лошото е, че това е постоянно. А още по-лошото, че същите тези госпожици и господа един ден ще имат деца и ще ги "възпитават" по безумен начин.
В началото, когато дъщеря ми започнеше да мрънка в заведение, да пищи, или да реве се оглеждах притеснено и и казвах да мълчи (макар че какъв е смисълът да го казваш на 5-6месечно бебе, нито ще спре, нито нищо). Сега вече честно казано не ми пука, дете е и има право да се сърди, да мрънка, да крещи, даже и да реве. Аз имам същото право да съм там с детето си, както и всеки друг.

А конкретно за градският транспорт, това, което ме дразни най-много е, как нито един млад човек (визирам мъжете, напомпани с мускули и буклуци във фитнеса) не се сеща да хване количката, или дори да попита имам ли нужда от помощ. Аз си я вдигам и сама, но не е в това въпроса.

# 76
  • Мнения: 1 701
Возя се почти всеки ден с детето в Адския транспорт /сама съм си виновна, че имам кола, а не "намерих време" да се науча да я карам сама/ и преди седмица ми се случи нещо страшно!  Shocked
По принцип следобед ходим до една по-далечна градинка и в жегите ми е по-лесно да взема сгъваемата количка, раницата, и - в рейса.
Същия ден, докато стигнем до спирката, автобуса вече беше там, хората се качват, аз нямах време да гушна детето и реших да я пробвам да се качи сама, като я държа за ръка. Разчитах, че шофьора използва огледалата за обратно виждане...  doh Метнах вътре количката /естествено, хората безпристрастно ме наблюдаваха как се мъча, без да помръднат/ и започнах да помагам на Калина да се качи. Стъпалото обаче се оказа доста високо и детето се затрудни. Онзи в това време затвори вратите!  Shocked Количката - вътре, детето ми - на косъм да... не ми се мисли... Нищо й нямаше, само се изцапа от вратата и много се изплаши...  Cry
Онези отвътре се размърдаха и се развикаха да отвори...
Качих се в рейса от последната врата, за късмет на дебила, дето караше автобуса и КРЕЩЯХ КАКВОТО МИ ПАДНЕ ОБЕЗУМЯЛА ОТ УЖАС!!!!!!!  #2gunfire #2gunfire #2gunfire Той нещо ми отговаряше, но не го чух. След това караше като полудял, чак ме хвана страх!  #Crazy

През половината от случаите са ми помагали хората, но другата половина... не ги разбирам...  Sad
В твоя случай, обаче, не бих замълчала...  Thinking

# 77
  • Мнения: 1 258
 jane1 ,аз не се возя в градския транспорт откакто забременях.Разни бабички и нахални пубери ме изкарваха извън равновесие!Но винаги съм си била много избухлива и понякога ми се случва да наритам някой newsm66.Ако на мен ми се случи подобно нещо,повярвай ми-шофьора нямаше да оцелее!Как така ще затваря вратата преди да се е качил и последния пътник?Как така се случва че винаги нещо не са довидяли и недоразбрали? #Sniper
Лелееее побеснях само докато ти четях поста!просто не ми се мисли ако ми се беше случило на мен #2gunfire

# 78
  • Мнения: 9 814
jane1 твоето преживяване е наистина ужасно. Направо се изумих как е възможна такава наглост и безочие.
Тези хора наистина са се побъркали.

# 79
  • Мнения: 4 668
Не трябва да се мълчи .
Скоро се наложи да отида до личния лекар за медицинско . Бях му се обадила по телефона и той го беше изготвил . Трябваше да го взема само . Пред кабинета имаше поне 15 баби и дядовци , очевидно в блестящо здраве и дошли на раздумка .
Когато естествено минах отпред и си влязох , защото бременните и майките с деца са с предимство навсякъде , отвън вече имаше въстание - Как съм си позволявала да ги пререждам  ooooh!
Не е истина като ги строих всичките каква лекция им изнесох . Не знам дали се засрамиха , н о определено на мен ми стана по - добре ...
После излезе сестрата и тя продължи започнатото от мен  Simple Smile

# 80
  • Мнения: 1 680
Даааа, "наглички" са особено младите, па и бабите.
Винаги си искам място като съм с децата, а и като бях бременна. И аз съм нахална... ми трудно ми е - децата, багажа от пазара, играчките ит.н

# 81
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Даааа, "наглички" са особено младите, па и бабите.
Винаги си искам място като съм с децата, а и като бях бременна. И аз съм нахална... ми трудно ми е - децата, багажа от пазара, играчките ит.н
Точно!  Peace
И аз искам място, макар че досега ми се е налагало само като бременна. Петър съм го качвала 3-4 пъти само на градски транспорт, но беше все в количка. От както е навършил 2г. не съм го возила с градския. А пък с двамата ли съм - ще искам място, разбира се!  Peace

# 82
  • София
  • Мнения: 816
Съжалявам за случилото се с теб.За съжаление както писах и в моята тема за ГТ,баси народа.Лошото е ,че не е само в ГТ.Навсякъде е така.Аз вече ходя пеша.Освен до Г.Баня ,че ми е далече/аз съм тот там/.А вярвайте ми там е върха,в автобус 260 купона е безкраен.От моята тема до сега два пъти ме третираха с предимство, в НАП и вчера с сестра ми също бреммена в трамвай№20 ни станаха две интелигентни и сърцати по-голями жени.Оказа се ,че не са забравили ,че са майки и баби и че техните дъщери са били в нашето положение.Може би майки на някои от вас.  bouquetИма изключения,но огорчението си остава.Скапания ти ден,обидената ти душа, и това ,че през сълзи си обещавам да не бъда такава. Hugза всичи.

# 83
  • Мнения: 4 784
Ужасно е това, както и случките, разказани от други момичета. И на мен често ми се случват, но пък чак така като че ли не.

Дори наскоро не можах да повярвам как ни отстъпиха място двайсетина баби. На 15 август отивам в кварталния параклис по случай празника да запалим свещи и да се помолим и като видях каква опашка има на входа, призля ми. Наредих се обаче да си чакам. След мен още една майка с количка се нареди. Децата ни горе-долу на една възраст 1,6 - 2г., ама си чакаме. За моя огромна изненада, две жени пред нас ни казват да минем отпред, да не чакаме в тази жега с тези деца! Учудих се и викам - ами че бабите пред вас /около 20 на брой/ ще възразят,  а те бабите се възмутиха, ама как можело, разбира се че не е хубаво да чакаме, минавайте отпред и така ни направиха път да минем, за което естествено им благодарих от сърце.

# 84
  • Мнения: 14 654
Понакога ползвам градски транспорт с детето си. Хората са се озлобили от отвратителните условия, в които са принудени да пътуват - мръсотия и стари автобуси, липса на места за всички пътници, задръствания, чакане дори и по час на спирката. И това всеки ден. Достатъчно е едно дете да те настъпи и да си излееш напрежението и яда върху него. Мислълта ми е, че не са виновни хората за реакциите си. Другаде е причината за "лошотията".

# 85
  • Мнения: 1 263
Много ни е назлобял народа Sad В София май доста са изчаткали хората, ама и тук гледаме да не отстъпваме по простотия май Laughing До третата година на малката не посмях да се кача в градски транспорт. Сега,  когато го ползвам винаги нацелвам свободно място, но то и не е такъв тъпканак както в софийски градски транспорт. А докато бях бременна не помня да са ми отстъпвали място. Опа излъгах...веднъж една баба ми отстъпи място и друга енергично ме изблъска и седна на освободеното място. Първата вдигна страшен скандал, а втората се заоправдава, че не ме видяла (пък аз бях огромна, ама айде) и...двете така се разгорещиха и заръкомахаха, че докато се пазех да не ме цапардосат случайно дойде време да слизам....та така...предпочитах да не ми правят място вече Laughing Най забавно беше когато трима мъже ме прередиха пред една лаборатория (трябваше да давам кръв за някви изследвания) Бях в 8-мия месец, облечена в крещящо червена рокля и приличах на гигантски домат, но може би заслепени от ужас, че ще дават кръв не ме бяха забелязали Laughing

# 86
  • Мнения: 4 784
И мен видимо бременна в 7 - 8 месец ме избутаха 2 жени да ме прередят пред кабинета на психиатъра. Ама то като за там са тръгнали... Laughing

# 87
  • Мнения: 1 668
Като бременна са ме предреждали жени на по 50  Joy. единия път такава тупурдия вдигнах на една с гръмкия въпрос нейните деца щъркела ли и ги е донесал, та вместо ред да ми даде, толкоз нагло ме предрежда, че мъж и тръгна да я дърпа - явно видя, че съм готова и до юмручна схватка да стигна. И това беше - вместо да ми дават ред се пробваха да ме предреждат.
към авторката - ако ти се чувстваш добре в ролята си на майка, няма сила на този свят, която да те накара да се почувстваш неудобно. Аз лично не се впрягам особено, когато на някого му пречи моето дете. обикновенно избирам заведения, в които има детска площадка и се предполага, че е направена за деца и на който не му изнася да смени заведението. В магазини рядко го водя, но каквото и да направи и каквато и забележка да ми направят се усмихвам мило, извинявам се и им казвам, че другия път обещавам да му взема нашийника и каишката и да го вържа пред магазина. Обикновенно след този коментар ми се извиняват на мен Joy. А и винаги ходя в големи магазини, в които има каса за майки с деца и хора с малко покупки и вежливо предреждам всички, които не отговарят на въпросните условия. В ГТ не се возя, но и там нали има седалки за целта - твое право е да накараш човека, седнал там да се премести, та дори и 100 годишна баба да е. Пести си нервите и си гледай правата - те са твои и никой не може да ти ги отнеме, освен самата ти.

# 88
  • Мнения: 11
привет и от мен. първо да кажа това дето си го помислила за детето си повече не си го помисляй .второ аз съм имала късмета да живея на доста места и трябва да ти кажа че в София съм живяла като малка и после като по голяма. и от личен опит в същите ситуации с майка ми мога да ти кажа че в София никога не са живели и няма да живеят умни хора това са едни селяндури а не селяни има голяма разлика от двете понятия .другия път не отстъпвай на никого заради децата те са нашите свати неща .

# 89
  • Мнения: 800
Ония ден и аз се почуствах като теб, така че идеялно те разбирам. Наложи ми се спешно да отида на лекар в МА (ехограф). Взимам двете деца (на 5 и на 1 г. и 6м) и отивам пред кабинета - там около 10 жени, повечето като ме видяха така ме изгледаха все едно не съм на ред. Излезе сестрата и ми се накара защо съм завела двете си деца (нямаше на кого да ги оставя, а спешно трябваше да се консултирам с лекаря, ккаво да направя?!) Възмути ме отношението на жените, изчаках си реда - около два часа пред кабинето, но коментарите ми бяха краяно неприятни. Чудех се тези жени наред ли са, нямат ли деца и да ги оставя сами ли, за да не ги притеснявям?! А в градския транспорт отдавна се отказах да пътувам - явно съм с лабилни нерви за това

# 90
  • София
  • Мнения: 2 006
Изобщо не си помисляй да се срамуваш, че имаш дете!
Всички са се озлобили и това се вижда много ясно в ГТ, където се возят предимно хора с по-скромни финансови възможности. Кофти е, че жените обикновено са съвсем безразлични, а понякога откровено злобни. Аз съм бременна в седмия месец и ми прави впечатление, че място ми правят само мъже и то обикновено доста възрастни. Аз не държа да сядам или да минавам пред опашката, но не оставям да ме предреждат и да ме ръгат в корема.
Скоро даже ме изкоментираха в рейса къде съм тръгнала с тоя корем, а аз си стоях права до вратата. Ей, направо можех да поразя с поглед някой  Twisted Evil Отивах на работа (защото все пак трябват парички), дупчила съм билет и не преча на никой. Гледам да не взимам тия случки присърце, че ще си разбия нервите.

# 91
Може и случката, която ще разкажа на някой да се види тривиална и част от ежедневието, но мен ме накара да се почувствам доста гадно.
Днес взех дъщеря си на обяд  от ДГ, имах да върша лични неща, а отделно обикаляхме да купуваме нови дрехи и обувки за есента, и ни се наложи да ползваме градски транспорт. Първо чакахме на спирката повече от 20 минути, пейката беше заета само от млади хора, но никой не се сети да отстъпи място на детето. Е, казах си нищо, какво толкова. Дойде автобуса, всички наскачаха и буквално ни избутаха. Качихме се последни с доста зор. Автобусът- солидно пълен. Докато потегляше детето залитна и падна. Вдигнах я и я накарах да се хване за дръжката. Никой не се сети да ни отстъпи място, все млади хора тук-таме по едно бабе с торби. Та возим си се ние бутат ни, блъскат ни, поглеждат ни, нищо. Само дето дъщеря ми настъпи една 25-30 госпожица, казах й да се извини, детето го направи. Но, тази така се разкрещя, къде гледало детето, що не сме ходели пеша, рейсовете били за хора с работа, а не за дечурлига. Не казах нищо, въпреки че, не ми е в стила Mr. Green. Просто й пожелах да е жива и здрава и тя да има деца. И вместо някой да се застъпи за мен и детето, доста хора се съгласиха с въпросната госпожица. Да сме си стоели вкъщи, къде на тая жега с детето и пр.
Свърших си работата- на връщане в автобуса пак същото, никой не се сети да стане.
С нас се качи и едно солидно бременно момиче, и на нея никой не стана.
Всеки гледаше през прозореца, все едно е на екскурзия в Париж, а не минава всеки ден през кварталния пейзаж.

Та така, днес се почувствах неудобно, че имам дете и си позволявам да го кача в градския транспорт.
Малеле, че тая госпожиця не ми е попаднала на мене, да видиш.Днеска щях да  нашамаря един  мургавелко в автобуса, дето се зъбеше на една лелка, даже бях с детето, но адреналина като не трае Crossing Arms EmbarassedХич да не се правят на отворени такива.В 95% от случаите търпя, ама волско търпение имам, обаче в автобуса мога да ги разхвърлям за нула време, без оглед на пол, цвят и години, ако  не се съобразяват с добрия тон.
  Човек , ако не се обади, ще го смажат, но това е то демократичното възпитание от последните години.Направо света се изражда.

Общи условия

Активация на акаунт