Бихте ли си купили панелно жилище?

  • 23 658
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • MJF
  • Мнения: 8 593
Валенцето , след като си уточни питането и моя съвет-мнение се припокрива с това на mila71 .аз съм с такава настройка , че не мога да се абстрахирам от факта че ще дължа толкова пари а никой не може да ми гарантира утрешния ден.

# 16
  • Мнения: 2 172
Разбира се, ако можех да си позволя, бих живяла в еднофамилна къщурка със собствено дворче, нооо...
Ето тук е ключето. PeaceАко можех да си го позволя...На мен са ми ясни що годе неудобствата на панелното строителство,но се старая просто да съпоставя възможностите ,които имаме ,чисто финансово.Дали да изтеглим ипотечен кредит ,за да живеем в същия квартал,но в тухлено жилище,и да изплащам 30г по 300 и горница лв или да си вземем същата квадратура панелно строителство без да се обвързвам с банка...това е въпросът,както е казал някой. LaughingА не дали тухлта е по-добро от панела.

При тези условия,разбира се,че ПАНЕЛКА. По-добре,отколкото цял живот да изплащаш апартамент и то по 300 лв  Crazy
При други условия-Монолитът си е монолит,но не и за сметка на доживотно заробване с банки  Naughty

# 17
  • Мнения: 495
И аз мисля, че панелно жилище и нормален живот е по-добре от тухлен апартамент и постоянно треперене да не излезе някой непредвиден разход. Никой не може да ти гарантира, че това ще е последното ви жилище, дай боже един ден да имате възможност еднофамилна къща.

# 18
  • Мнения: 674
.Дали да изтеглим ипотечен кредит ,за да живеем в същия квартал,но в тухлено жилище,и да изплащам 30г по 300 и горница лв или да си вземем същата квадратура панелно строителство без да се обвързвам с банка...това е въпросът,както е казал някой. LaughingА не дали тухлта е по-добро от панела.

Къде са тия за по 300лв на месец,аз три ще си взема да изплащам Crazy Ние през 2006 си взехме с кредит ново жилище и искам да ти кажа,че ужасно съжалявам,че послушах съпруга си.Първо че с това бързо строене немогат да изсъхнат хубаво плочите и сега вече при завършен вид боята ми се лющи ooooh! Второ,чакането две години да стане и все още не живеем в него,а плащаме по 550лв вноска и 300лв наем поради липса на организация,чакаме енергото вече 4 месец да благоволи да дойде и да си пусне шалтера.И трето,че вече когато купуваш двустаен апартамент по новите европейски стандарти ти взимаш стара гарсионера,а старото жилище ти е с една стая повече на същите пари Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 9 862
Къде са тия за по 300лв на месец,аз три ще си взема да изплащам Crazy
Както бях написала по-горе,ипотечният ни кредит/евентуален/ ще покрива само част от цената на жлището,около 40 процента.

# 20
  • Мнения: 674
Къде са тия за по 300лв на месец,аз три ще си взема да изплащам Crazy
Както бях написала по-горе,ипотечният ни кредит/евентуален/ ще покрива само част от цената на жлището,около 40 процента.

А извиниме тогава това съм го пропуснала Embarassed
Но пак да допълня няма смисъл цял живот да храниш банките,при положение че си имаш твое Wink А нали се сещаш,че и старо неможеш да купиш с твоя апартамент.

# 21
  • Мнения: 161
Панела не е за пренебрегване, но зависи кога е бил строен. От кои панели е, с какво разположение на стаите и т.н. Но аз бих много внимавал все пак. Бих се огледал дали е подменяна ВиК инсталацията защото там са им най-големите проблеми. Задължително да не е последен етаж - много некачествено са изпълнени навремето изолациите - гаранция за проблеми най-малкото с конденз и пр. Бих се огледал дали съседите са санирали своите апартаменти - ако не са значи са големи мизерници и ще имаш проблеми с тях и т.н. всеки сам си решава според приоритета...
И аз съм брокерствал на времето - няма такова добро разположение като на панелките.... И не е вярно че няма ниски панелки - намират се на по 4-5 етажа разни блокчета, друг е въпроса че 8 етажните са масови навсякъде.

# 22
  • Мнения: 4 292
 Валенцето, ние бяхме в твоето положение. Е, купихме монолитен апартамент и не съжалявам изобщо. Аз категорично не исках панелка или ново строителство. Апартамента ни е двустаен и строен в началото на 80-те. А вноската е повече от поносима. От друга страна, нито се притеснявам за падащи панели, нито пък за неясни бъдещи поражения причинени от некачествен строеж.
Каквото и да решите - успех!  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 2 952
Според мен е трудно да предвидиш на 100 % изненадите, които ще ти поднесе и панелно жилище и ново строителство - ти в детайли си наясно.
Остава да решите дали ще се чувствате добре да изплащате кредит и колко ще ви тежи вноската - не само аритметично, но и като мисъл и факт, с който да се съобразявате. Аз лично винаги предпочитам да съм по-свободна, но само вие знаете каква ще бъде тежестта на вноската за бюджета и психиката ви.
Може би при твоята дилема бих избрала панел.

# 24
  • Мнения: 2 013
При твоята дилема и аз бих избрала панел. И бих изтеглила потребителски кредит за цялостното му саниране и добро обзавеждане.  Казваш, че искаш двустаен, виждам, че имашж две деца. Стандартните двустайни панелни жилища дават възможност за преустройство в тристайни, без да е тясно.

Ние живеем в тухлено, без кредит, но платено 2002 г., т.е. при едни цени, за които сега само може да се мечтае. Платихме 123 кв. м., в нотариалния акт пише 99,8 кв. м. Купища квадрати отиват за общи части, под стените и пр. Сега в квартала цените на тухлените жилища са между 1400 евро на зелено до 2500 на завършено. Никога не бих изтеглила кредит, от който 40-50 хиляди евро ще отидат за общи части.

Тъй че - панел. Или ЕПК. Там поне квадратите са истински.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз не бих, но не заради типа строителство, а защото "панелка" ниско строителство няма, а не мога да си представя да деля вход с още сто човека! Все ще се намери някой, който няма да си плати входните разходи, заради което ще спрат тока на входа, ще се намери някой, който ще реши, че коридора може да го превърне в бунище, или ще тръгне да кърти някоя носеща стена, защото така му скимнало... Колкото повече хора делят един вход, толкова по-голяма е вероятността да имаш съседи мизерници, немърливци, които да ти отровят живота.
Но най-гадно ми се вижда ЕПК-то. Апартамент ЕПК на 20 етаж-мечтата ми!!! Е там наистина не бих живяла!!! За мен колкото по-малко апартаменти делят един входа-толкова по-добре, това е моят критерий.

Живея в нисък панел от 4-ри етажа. Входът е от по 14 апартамента, от които поне в 3 не се живее. Ела да видиш каква гнус е , как няма никаво съгласие и как никой не пипва нищо. Повече от 2г. бяхме без осветление във входа. За малко имахме и сега пак няма. Не знам дали има и чистач.  ooooh!
Блокът е от '89г. и от външния му вид доста хора се възхищават  Twisted Evil

А съм виждала ЕПК-та, подредени, изписани и подключени. Дори портиери си имат.

Та не може да се прави извод, от броя живущи в един вход.

Валенцето, ако наистина панелката е последен етаж, бих се замислила. Продължете търсенето, опитайте да намерите нещо без последен и първи етаж и дерзайте.
По отношениое на кредитете... години от порядъка на над 10 ме плашат  Rolling Eyes (дори над 7) и аз не бих си сложила такъв тарльо в гащите.

# 26
  • Мнения: 2 013
Относно управлението на входовете - всичко адски много зависи от хората, които живеят там.
Нашият се поддържа перфектно, но това ми струва 40 лева месечно - по 10 на живущ в апартамен, за децата също.
Майка ми живее в 14-етажно ЕПК от 1987 г., в същия квартал. Събират им по 2-3 лева на човек. Асансьорите винаги работят. Входната врата се заключва. Боядисва се фоайето редовно. Чисти се долу, около асансьорите и фоайето. Горе всеки си чисти сам на площадките между апартаментите. Проблемът са единствено, където доста хора са изкарали старите си мебели и никой никога не чисти. Но пък и рядко се ползват при наличието на два големи и работещи асансьора. Вярно, че блокът има някакви допълнителни пари от наем на помещение.

Сещам се обаче за един много важен аспект от живота в голям блок - сметките. В тях винаги има тарикати и нередовни платци, което товари сметките на останалите.

# 27
  • София
  • Мнения: 9 862
Валенцето, ако наистина панелката е последен етаж, бих се замислила. Продължете търсенето, опитайте да намерите нещо без последен и първи етаж и дерзайте.
По отношениое на кредитете... години от порядъка на над 10 ме плашат  Rolling Eyes (дори над 7) и аз не бих си сложила такъв тарльо в гащите.
Шани,ние все още не сме тръгнали да купуваме,поради простата причина,че все още продаваме жилището в Сф.Всичко,което пиша,е в сферата на вероятностите.Но аз обичам да обмислям различни варианти,за да може когато дойде моментът,да съм сравнително подготвена.И на мен последен етаж не ми се иска.
При твоята дилема и аз бих избрала панел. И бих изтеглила потребителски кредит за цялостното му саниране и добро обзавеждане.  Казваш, че искаш двустаен, виждам, че имашж две деца. Стандартните двустайни панелни жилища дават възможност за преустройство в тристайни, без да е тясно.
Потребителски кредит няма да ни се наложи да теглим,поради факта,че през пролетта догодина очакваме сума,която доволно ще ни стигне за цялостен ремонт.Иначе идеята ми е точно преустрояването му на тристаен.

# 28
  • Мнения: 2 803
Панела е абсолютна отживелица. Категорично съм за тухла. Живяла съм в панел и знам за какво става дума.

# 29
  • Мнения: 97
В момента живеем в панелен апартамент на последен етаж - направихме си изолация, ремонт и апартамента стана супер, но покрива преди две години протече по цялото протежение на апартамента, беше направо като водопад в къщи, много живописно. Чак когато  протече до 3-я етаж, тогава всички подскочиха, че покрива трябва да се прави.Започна одисеята - майстори, събиране на пари и т.н. В крайна сметка от 18 апартамента във входа дадоха пари само 2-3 апартамента. Ние платихме целия ремонт с условието, че до 2-3 месеца ще си получим парите от съседите, е вече 2 години ги чакаме. Предимството на последен етаж, е че нямаш съседи отгоре, което също не е за пренебрегване. Моят съвет е може и панел, но  в по-малък блок и в никакъв случай на последния етаж.
PS Покрива беше ремонтиран 5 години преди това.

Общи условия

Активация на акаунт