Кой на кого сервира.....

  • 2 742
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 11 607
Моята майка първо сервира на мъж ми........И без това 1-2 пъти в годината се виждат и жената не само,че му сервира най-напред, ами и готви любимите му манджи.......

Свекърва съм нямала, не мога да кажа.......

Аз сервирам първо на дъщеря си!

# 1
  • някъде
  • Мнения: 979
Моята майка първо сервира на мъж ми........И без това 1-2 пъти в годината се виждат и жената не само,че му сервира най-напред, ами и готви любимите му манджи.......

Свекърва съм нямала, не мога да кажа.......

Аз сервирам първо на дъщеря си!
Peace

# 2
  • Мнения: 2 804
Свекърва ми слага всичко на масата и ние се присъединяваме към нея , не сервира на всеки и не подканя досадно , защото знае , че аз ям когато ми се иска на мен .
Майка нямам вече /мир на душата и /,  и не помня преди 8 години на кого сервира за първи път !
Имам зълва по голяма от съпруга ми и тя сервира първо на мен . Даже и съпруга и докато не седна на масата не започва да се храни . Винаги за мен съпруга и обикаля да търси домашни пилета , агнета , яйца и т.н. . Много си ме уважава и дано така и да продължаваме с взаимното уважение . Защото и тя като са ни на гости са добре посрещнати и аз у дома сервирам първо на нея .
Татко ми не готви когато съм му на гости така , че и за това нямам вариант .
 

# 3
  • Мнения: 1 447
Свекърва ми винаги сервира първо на синът си........и последна на мен.Майка ми винаги сервира първо на децата,зет си и аз пак съм последна.При майка ми това не ме дразни,но при свекървата определено ме дразни.

# 4
  • София
  • Мнения: 18 679
Свекърва ми сервира първо на мен, мама - първо на мъжа ми Laughing Нещо са се договорили явно...А защо питаш? Мислиш ли, че има някакъв скрит смисъл Thinking Аз мисля, че е предизвикано от факта, че на госта се сервира първо, не от нещо друго. Аз у свекърва ми ходя на гости, мъж ми у майка ми - също. Според мен е затова. Когато са на гости у нас, аз сервирам първо на свекър ми и на татко, после на жените, накрая на нас с мъжа ми. Май трябва първо на жените всъщност, ама така съм свикнала Embarassed

# 5
  • Мнения: 12 669
Свекърва ми - задължително първо на мъжа си и през повечето време стои диванчапраз, защото докато сервира на всички, той вече си е изял супата и иска второ, като в това време са му потрябвали сол, оцет, пипер, които може да са до него, но трябва да каже ...., дай ми...
Аз не съм се замисляла, но обикновено сипвам в чиниите и щерката ги носи на масата.
Но май повечето готвя любимите манджи на зетя. Обичаме си ги тия зетьове.

# 6
  • Мнения: 2 448
Свекърва ми - задължително първо на мъжа си и през повечето време стои диванчапраз, защото докато сервира на всички, той вече си е изял супата и иска второ, като в това време са му потрябвали сол, оцет, пипер, които може да са до него, но трябва да каже ...., дай ми...

И моята е тъй, не сяда изобщо. Като се нахранят всички тя като кученце в кухнята.
Толкоз и е взел страха свекъра.  Joy

Майка ми естествено сервира първо на зетя. Голяма лИбов са.  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 4 292
Когато сме в свекърите, обикновено сервираме двете. Първо на детето, после на мъжете и накрая на нас двете.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Свеки първо сервира на сина си, после следва мъжа й и на опашката са останалите. Майка ми първо сервира на златния зет, след това на детето, на мен и на всички останали. Виждаме се 2 пъти в годината все пак и не ме дразни това.

# 9
  • Мнения: 22 450
Няма такива неща при нас.
В къщи ако ще се яде порция се сервира на този, който си е изял пръв салатата, супата или нещо друго.
При свеки е същата работа, даже всеки си сервира сам каквото му се яде.
АЗ не съм почитател на "ритуално" хранене и т.н.

# 10
  • Мнения: 5 710
Свекърва ми сервираше първо на мъжа си, майка ми сервира първо на мъжа ми.
Аз сервирам първо на дядо си. Изобщо ( според масата , гостите) усещам някаква йерахия и я спазвам - или дядо ми, или свекър ми, или госта ( мъж). Не ми върви да почна от децата или жените.
Но както и да сервирам, на мъжа ми винаги оставям най-хубавото ( пак инстинктивно) Много ли съм закостеняла...

# 11
  • Мнения: 2 803
Майка ми винаги сервира първо на детето, после на всички останали. При свекървата първо на мъжете.

# 12
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ами моето свеки не сервира, ние сервираме, аз или свекърът ми! на маса не съм я видяла да яде, все на табла на дивана!  моята майка сервира винаги на мъжете моя и зета, после децата и накрая ние със сестрами!тя сяда последна! аз сервирам като сложа на вси4ки по масата и викам ордата да сяда! а за мръвките никой не казва! най-хубавото на кого се слага? Laughing

# 13
  • Мнения: 3 423
Свикнала съм да сядам на пълна маса,
където всеки си взема от това, което му
се яде. Като сме на гости у свекърите,
свекър ми подрежда масата, случва се и
той да ми слага в чинията, но се случва и
свекърва ми. В устата сама си поднасям обаче.
Малко ми е странна тая тема. Всеки отделно ли
получава порция и от коя страна, от дясната ли
му поставят чинията. И правите ли проблеми, ако
ви поднесат порцията отляво? Ами ако ви полеят?
Оставяте ли бакшиш и перкате ли по задника  персонала?

# 14
  • Мнения: X
Относно на мъжа ми мамата, тя си пада по разпределянето на порции, зорлян се прави на Балкантурист жената, ама хич и не съм забелязала на кой първом сервира. Гледам да й помагам когато го прави, така че за най-пръв пръв обслужен трудно може да се говори.
Иначе вкъщи слагаме всичко в големи купи или плата на масата и всеки сам си сипва когато и колкото си реши. Ако е прекалено срамежлив и несвикнал на такива своеволия го подканяме да се разширява, дето имаше един лаф, и му даваме личен пример. Естествено, ако се наложи нещо да се сервира в отделни чинии, първо поднасяме на гостите като по-възрастните жени са с предимство.

# 15
  • Мнения: 554
По принцип в нашите семейства рядко се сервира на порции, купи и плата на масата и всеки се самообслужва. Когато се е случвало да се сервира нещо, дори едно парче торта, майка ми задължително сервира първо на мъж ми, а после на мен. Свекърва ми пък винаги ще сервира първо на мен, но за мен няма никакво значение кое и кога ще ми сервират, важното е накрая да не съм останала гладна  Joy

# 16
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Сервираме си двамата с човека,защото си живеем само двамата (живот и здраве - зимата трима) и рядко ходим на гости у тях или у нашите...и много ни е хубаво.Даже той прекалено ме глезка напоследък...Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679
Но както и да сервирам, на мъжа ми винаги оставям най-хубавото ( пак инстинктивно)
Аз съм така с детето Laughing Сега се чудя...като прояде, живот и здраве, и бебето - как ще я къдря с най-хубавото newsm78

# 18
  • Мнения: 2 197
Ние сервираме заедно - аз слагам салатата, той сипва ракията. А яденето - както дойде. Обикновено давам първо на дъщеря ми, защото иначе ще ни изяде (много е гладно нашето, живо да го ожалиш). Когато сме на гости при баща му обикновено всичко е вече сервирано, защото човечеца много обича да прави вечери.
Така че няма как да се включа в анкетата, пък и нямам свекърва.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 558
Майка ми първо сервира на децата и после на любимия си зет  Mr. Green, а при свекърва ми докато тя сипва обикновено ние сервираме и аз почвам от прабабите и свекър ми - по-старшинство. Така че и моите отговори ги няма.

# 20
  • Мнения: 4 111
Свекърва ми сервира първо на мен, мама - първо на мъжа ми

И при нас е така. Simple Smile

# 21
Никога не съм обръщала внимание. Може би всеки път е различно, за да не ми направи впечатление  33uu 

# 22
  • Мнения: 599
Въобще не съм обърнала внимание кой на кого слага и какво слага.
Що за хора обръщат внимание на такива неща, а и защо да чакам някой да ми сложи?
Когато се слага масата в свекърва ми, участваме почти всички и после всеки си слага, каквото му харесва.

# 23
  • Мнения: 1 006
Първата опция Peace

# 24
  • София
  • Мнения: 7 097
Изобщо не забелязвам такива неща. И не мисля, че има някаква закономерност - май всеки път е различно.
Но обещавам, че като гостуваме у свеки следващият път ще внимавам и ще докладвам после  Laughing

# 25
  • София
  • Мнения: 12 554
Майка ми сервира първо на мъжа ми, после на татко и т.н

Аз сервирам първо на детето ми.

Свекърва нямам, не знам на кого би сервирала.

# 26
  • Мнения: 4 380
Странни дилеми имат някои хора. Сервира се масата, а не се обслужват персонално някои хора. Когато тябва да сервирам нещо по ред на номерата, въртя по часовниковата стрелка или както ми е по-удобно. Не съм забелязвала някой от роднините ми да следва особени предпочитания сред седящите. Аз лично не бих толерирала каквото и да е предпочитание, било то на дете или пък не дай си боже мъж, и сигурно бих се възмутила.

# 27
  • Мнения: 940
Когато се виждаме, и когато живеехме при тях, свекърва ми първо сервира на мен.
Майка ми не сервира Simple Smile Като сме на гости, всичко е на масата. Но принципно мисли за мъж ми повече. (тях ги виждаме даже по-рядко)

# 28
  • София
  • Мнения: 443
Струва ли си изобщо да се разсъждава по въпроса кой на кого сервира?!  Shocked

# 29
  • Мнения: 4 520
С трима мъже съм у дома, при това гладници - нЕма как да не сервирам първо на тях.  Mr. Green Чакам с нетърпение деня, когато ще бъда помолена: "Мамо, ставай от компа, стига с този форум и сядай на масата, сега ще ти сервираме каквото сме сготвили, а след това ще измием и чиниите".  Whistling
Иначе са ме учили, че първо се сервира на най-възрастния мъж на масата, след това на най-възрастната жена, след това на останалите мъже, на децата и нааааай-накрая - на домакинята. Тц тц тц...

# 30
  • София
  • Мнения: 6 802
Готвим и носим храната заедно, един пази масата от децата, да не съборят всичко.  Joy Не може да се каже, че някой сервира, защото всеки носи по нещо, чаши, бутилки, вилици,чинии,салати, хляб...Не си го представям някак всички да седнат и един да им сервира.  Crazy

# 31
  • Мнения: 2 439
В къщи нямаме определен ред. Обикновено първо сервираме на децата, а ние с мъжа ми пием по един аператив и после ядем. Този ред ни остана от времето, когато хранехме децата като малки.
Майка ми сервира първо на децата, после "според зависи".
В свеки аз сервирам на децата, мъжа ми и мене, защото тя е заета да обслужва любимия си син. Ако евентуално се прежали да сипе на мъжа ми, той получава порция отбрани кокали, затова поех нещата в свои ръце.

# 32
  • Мнения: 4 520
Ако евентуално се прежали да сипе на мъжа ми, той получава порция отбрани кокали, затова поех нещата в свои ръце.
Joy  Joy  Joy А любимият син е брата на мъжа ти, така ли?  Grinning

# 33
  • Мнения: 2 439
Позна, а бъдещата му жена ще е любимата снаха. Ще я видим тогава тя какво ще сподели. Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 4 520
А, споко. Тя е любима снаха, щото още е бъдеща.  Wink После ще дойде и тя на твоя хал.   bouquet

# 35
  • Мнения: 11 747
При майка ми не сме били на маса, а свекърва ми май на мен сервира първа, но не съм сигурна, не съм обръщала много внимание.
Моите разбирания са, че трябва да се сервира първо на гостите, като се започва от жените, дами са все пак. На село се смята, че се започва от най-възрастните мъже и така докато свършат мъжете, пък за жените каквото/ако остане. Определено не съм съгласна с тази порядка и съм склонна да измисля нещо тъпо, но да не се получава по този начин.

# 36
  • Мнения: 2 908
Свекърва ми сервира първо на мен.
Майка ми сервива или първо на мъжа ми,или първо на мен-зависи,дали той е гладен или не(че той е малко злояд).

# 37
  • Мнения: 11 607
На село се смята, че се започва от най-възрастните мъже и така докато свършат мъжете, пък за жените каквото/ако остане. Определено не съм съгласна с тази порядка и съм склонна да измисля нещо тъпо, но да не се получава по този начин.

Точно заради тази патриархалност ми бе интересно дали се е променило положението.......Когато бях малка баба ми сервираше точно така, както го е описала Пина.......И ми бе интересно - промяна има ли.......

# 38
  • Мнения: 11 747
Маме, те наще баби са от един край, ама съм чувала и по други краища, че е така. Мъжа ми (приятеля ми) е градско чедо и у тях никога не е било така, гледам неговия дядо как се държи и прочие. Някои млади са се погражданили, поне от филмите се влияят, ако не друго, но аз предполагам, че голяма част от хората все още си карат по патриархалному, консервативно е българското общество.

# 39
  • Мнения: 804
Интересна тема за нрави и навици.
В детството ми първо се сервираше на децата с цел запазване чистотата на покривката и естествено "най-отбраното" е за най-малките. После, тъй като всичко беше на масата, възрастните си сипваха сами. Аз съм възприела този маниер. Първо на децата, а после всеки си сипва според вкуса и предпочитанията си.
Не обичам да ми сервират препълнени чинии с взаимоизключващи се манджи, не обичам някой да избира вместо мен. Съответно и аз не карам никой да се храни в съответствие с моя вкус и избор.

# 40
  • Мнения: 5 710
интересно ми е колко са различни навиците на хората.
Аз понеже рядко сервирам всичко на масата ( изисква прехвърляне от тенджери в супници, от тави в подноси), предпочитам др. начин. А ако имате примерно една тенджера чушки пълнени, нея ли слагате на масата и всеки да си взима, или прехвърляте всичко в съдове и после слагате.. не мога да си го представя много...

# 41
  • Мнения: 804
10 cent's , аз повече готвя "на фурна" и ползвам йенски съдове или от тези (не знам как се казват) изглеждат като бял порцелан, но са огнеупорни. Тогава не се налага да прехвърлям. (За пълнените чушки например покрити с фолио се задушават като на котлон, но е по-лесно при сервирането).

# 42
  • Мнения: 2 353
  Не съм забелязала кой на кого, мразя да ям. Аз започвам от заинтересованите от храната, независимо от възрастта и пола.

# 43
  • Мнения: X
А ако имате примерно една тенджера чушки пълнени, нея ли слагате на масата и всеки да си взима, или прехвърляте всичко в съдове и после слагате.. не мога да си го представя много...
Прехвърлям ги в една голяма чиния да речем и всеки си хваща по една чушка за ушите. Ако има сос- него пък го слагам в някаква купа. Моята баба беше унгарка и това беше нейния начин. Тя най-много готвеше и сервираше вкъщи, а и обичаше да мие съдове  Wink, та от нея ни остана тоз тертип.

Общи условия

Активация на акаунт