Влияят ли ви подобни ценови трикове?

  • 3 200
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Влияят ли ви психиологически на решението да купите дадена стока, цени от сорта на :
9,99 лв.
99,99 лв.
139,99 лв и т.н.
Например чисто психиологически все едно ли е да видите цена от 569,99 лв и 570 лв. за една и съща стока. Цената от 569,99 лв. ще ви накара ли да си купите стоката ако 570 лв. за нея ви се виждат много...

# 1
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 238
да не правиш и ти курсова работа? newsm78
не, не ми.

# 2
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Цът  Sunglasses

винаги закръглям на горИ  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 2 229
Не, и винаги съм се чудила за какво ги нагласят така тия цени; не ми влияят, но ме дразнят. newsm78

# 4
  • Мнения: 212
да не правиш и ти курсова работа? newsm78
не, не ми.

Не, не правя курсова работа. Просто това е масово използван трик и се чудя наистина ли влияят на хората цени завършващи на.....,99 лв. Тази практика на ...,99 лв. я наложиха май западните фирми като навлязаха в българия - Метро, Билла, Бриколаж, и т.н.

# 5
  • Мнения: 6 206
Да
Когато е 569, обикновено в главата ми остава 500 и нещо си
ако 570 го запомням
Хващала съм се много пъти в това

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Не ми влияят. По скоро страшно ме дразнят

# 7
  • Мнения: 6 627
9.99лв са си 10лв за мен така ,че не ми влияят.

# 8
  • Мнения: 6 999
И на мен не ми влияят. Закръглям от и 50 нагоре. newsm78 Ако нещо е 550, направо 600 го броя. Ако е 549,99 пак го боря за 600.
Така на края на месеца се радвам, че имам някакви изненадващи пари Joy

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може да целят уловка с по-ниската цифра отляво на десетичната запетая, но на мен ми действа обратно - като видя толкова много цифри и подминавам.

# 10
  • Мнения: X
Влияят ми. Абсолютен шаран съм в това отношение.

# 11
  • Мнения: 1 270
Не ми влияят, но ще ви кажа нещо интересно от личен опит.
Вземаме за пример 5 магазина по главната улица за идентични обувки. В един от тях всички модели са с цени завършващи на --.90 лв.
Харесали сте си модел. И така...идва време за покупка на обувки, които сте зърнали...кой магазин ще търсите? Как ще се сетите точно къде сте ги гледали? Или просто сте запомнили този, в който нещо ви се е набило в очи със странно окончаващите цени  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 423
Ето защо в България куца и реклама, и маркетинг...
При толкова корав народ.

# 13
  • Мнения: 2 374
Не ми влияят-дразнят ме много.Мислят си,че могат да заблудят хората.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По-гаден е е трикът с грамажа. Слагат някакви стотинки за 100 грама или дори съм срещала и за 200 гр или 300 гр и аз трябва да си смятам килото.

# 15
  • Мнения: 800
По-гаден е е трикът с грамажа. Слагат някакви стотинки за 100 грама или дори съм срещала и за 200 гр или 300 гр и аз трябва да си смятам килото.

 Peace  ах, колко пъти съм се прецаквала!

# 16
  • Мнения: 1 572
Ето защо в България куца и реклама, и маркетинг...
При толкова корав народ.
точно
на мен ми влияят , това е търговски трик който се използва в целия свят а не е защото магазините нямат къде да си пробутат едната стотинка ресто / не че я връщат,ама поне като правят цени на по завършващи на 9 лева да се снабдят с достатъчно по 1 лев Mr. Green/

# 17
  • Мнения: 2 448
По-гаден е е трикът с грамажа. Слагат някакви стотинки за 100 грама или дори съм срещала и за 200 гр или 300 гр и аз трябва да си смятам килото.

По гадния вариант е например 900 мл олио , бутилката е същата на вид като литър и като видиш абсолютната цена, че е по евтино си мислиш, че си на далавера.  Mr. Green

А това с ....,99 е дразнещо, като видя такава цена и се сещам за телешоп, от което по противно нещо за мен няма.

# 18
  • Мнения: 6 999
Мани олиото, Пасинет, мен ме дразни 90 грамовият шоколад  Joy

# 19
  • Мнения: 2 448
Мани олиото, Пасинет, мен ме дразни 90 грамовият шоколад  Joy

Ами понеже съм работила в такъв склад, за това се сетих първо, но шоколада е наистина по кофти.  Joy

# 20
  • вкъщи
  • Мнения: 704
Не ми влияят но явно някои много харесват девятките.Наистина понякога е много дразнещо но като са решили така.Това е нова мода скоро ще почнат и заплатите да исписват така. Laughing

# 21
  • Мнения: 2 448
Така като се замисля цена 69,69 би ми повлияла .  Mr. Green

# 22
  • София
  • Мнения: 18 679
Нито ми влияе, нито ме дразни. Аз съм абсолютно перде - като пазарувам, цена не гледам. Трябва ли ми - взимам го. Иначе какво - ако е с 20 стотинки по-скъпо, ще престана да ползвам олио ли, или захар? Разликите в цените не са чак толкова фрапиращи, че да си заслужава да се пънеш да помниш, да обикаляш, да сравняваш. Накрая ще си спестил 2 лева и загубил един час. Няма смисъл.
Тъпото е, че с този трик търговците подвеждат не психологически, а чисто физически възрастните хора с проблемно зрение. Най-бедните у нас - пенсионерите. Татко най-редовно не вижда мъъъничките "99ст.", а само цифрата отпред, която е толкова голяма, че и с осем диоптъра ще я видиш. А за тези хора има значение. Ей това е вече гадно Confused

# 23
  • Мнения: 830
не, винаги си закръглям към по-голямото Mr. Green женското око насищане няма..

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По-гаден е е трикът с грамажа. Слагат някакви стотинки за 100 грама или дори съм срещала и за 200 гр или 300 гр и аз трябва да си смятам килото.

По гадния вариант е например 900 мл олио , бутилката е същата на вид като литър и като видиш абсолютната цена, че е по евтино си мислиш, че си на далавера.  Mr. Green


Един продавач на риба в Созопол много ме издразни.  Всички други си сложили цени за 100 гр, а той тарикатее и сложил за 300гр. Аз му викам искам сафрид, но 200 гр. А той най-мазно ме пита - "Ти ли ще ми го смяташ?" Викам си ей тоз път не си попаднал на "шаран", да дели на три и после по две. Сметнах му го и се отказах от покупката, защото започна да се обяснява нещо, че не било така, както той си го е определил.

# 25
  • Мнения: 25 753
Ето едно филмче по темата. Ако не го разберете, няма лошо, бягайте обратно в КМ.  Mr. Green

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Сийо, няма лог в Замунда. Пак ли да ходя в КМ?

# 27
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Да
Когато е 569, обикновено в главата ми остава 500 и нещо си
ако 570 го запомням
Хващала съм се много пъти в това

Щях да отговоря твърдо НЕ, защото съм ги учила тези неща преди 5-6 години, а тогава отдавна бяха открити къде ли не по света.

Но така погледнато- да, влияя се. Ето, например помня точно колко струваше един влак- 12.50 Е, но не помня точно колко беше навръщане- 7 и нещо ми е в главата и помня, че имаше 9....но 7,29 или 7,49...  Rolling Eyes Не помня  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 4 300
Не се влияя. Ако държа на нещо си го купувам, без значение единия лев ( х.99 или х+1). Ако се колебая между няколко неща и цената ще наклони везните хубаво гледам - тогава няма начин .99 да бъде сбъркано или да ме подведе- сравнявам точно цените.

# 29
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Да
Когато е 569, обикновено в главата ми остава 500 и нещо си
ако 570 го запомням
Хващала съм се много пъти в това
И аз така. Хем ми е ясен трикът. Трябва да направя съзнателно усилие да не се хвана.

# 30
  • Мнения: 5 940
Пазарувам рядко, не обикалям пазари и магазини, не знам марки, цени, гола вода съм в това отношение. Хващам се за първото, което ми хареса, взимам го. После, ако се наложи да се отчитам за неразумен пазар, събран в малка, жалка торбичка,  даже не знам да кажа кое колко е струвало.

# 31
  • Мнения: 759
Борис, да не си чел случайно Фр. Бегбеде 9.99  Wink

# 32
  • Мнения: 2 386
Абсолютно не ми влияят. Никога.

# 33
  • Мнения: 2 759
...Разликите в цените не са чак толкова фрапиращи, че да си заслужава да се пънеш да помниш, да обикаляш, да сравняваш. Накрая ще си спестил 2 лева и загубил един час. Няма смисъл.
                    Абе не е съвсем така. 9 (по ирония) лв е разликата за бутилка 'Мартини'. Много ясно, че ще мина 50 метра повече, но ще си спестя 9 лв... Да не споменавам какви могат да бъдат разликите при техниката в различните магазини (30 000 лв) Whistling...
                   Иначе да, абсолютно ми влияе на мен. Има и други трикове... Етикетите с големи цени някак крещят, че има далавера. Докато етикетите с нормален или малък шрифт не се възприемат така...

# 34
  • Мнения: 1 312
По-гаден е е трикът с грамажа. Слагат някакви стотинки за 100 грама или дори съм срещала и за 200 гр или 300 гр и аз трябва да си смятам килото.
Даааа... #Cussing out
Аз така поне 4-5 пъти си купувах кашкавал и се чудех защо аджеба е толкова по-евтин от доста български марки/9.00 лева/,а на вкус беше страхотен Heart Eyes
Докато един ден най-после забелязах,че е всъщност 9.00 лева за 0.500 кг ooooh!

# 35
  • Мнения: 3 675
Не, не ми влияят. Но се дразня,когато примерно на етикета на продукта пише една цена, а те после ти го чекират на касата под друга и се чувстваш прецакан.Сори, че е офтопик, но ще напиша за една случка в Била.Майка ми купува салата Мирон, която е под два лева и някой други работи.На касата й казват, че сметката е над 50 лева, а тя жената е купила само 4-5 неща.Оказа се, че онази блейка на витрината вместо салата Мирон е маркирала пушена сьомга, с цена на килограм 56 лева.Тъй, че внимавайте да не ви метнат в магазините.То и  ние понякога блеем в бързината, ама в повечето случаи продавачите са тези,които ни мамят, пък ако мине номера.

# 36
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не. както и други разни трикове.

# 37
  • София
  • Мнения: 167
Не ми влияят и не се хващам. Имам вграден калкулатор в главата си и знам колко струват нещата, които си купувам още преди да са ги маркирали, ако не на 100%, то поне на около 95%.

# 38
  • Мнения: 4 841
Поведението ми на купувач зависи от моментното настроение.
Понякога гледам грамажи, смятам цени, правя сложни калкулации и нищо не може да ме впечатли  smile3530 Това обикновено се случва, когато съм с по-ограничени финанси и трябва с по-малко пари да направя максимум покупки.
Друг път се хващам като шаран на всякакви хх.99, цени за 200 или 300 грама, "плащаш 2, получаваш 3", "+ подарък" и всякакви такива стръвчета  ribolov

Като цяло обаче си имам набор покупки, които взимам (в константни количества и от едни и същи марки) независимо от цената.

Майка ми обаче е класически "шаран" - връзва се абсолютно на всичко, и дори не ми вярва като и обяснявам после как се е минала.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Не ми влияят, още повече, че съм ги учила на теория тези трикове. За мен минава ли числото след 5-ца, закръглям на по-голямата единица, например 26 лв, значчи 30. Ако е 24, в главата ми е "двадесет и няколко".

Трикът се основава на психологическата особеност, че четните и изръбените цифри дразнят окото и отблъскват потребителя, а нечетните и визуално закръглените се приемат по-лесно, и най-високото такова възможно число е 99,99.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Точно така, svetla!
Освен това се калкулирати допълнителни печалби от неприето ресто от 1 ст.
По темата - влияя се, доколкото сумите се смесват в главата ми след преглед на пазара и остават като цели числа.

# 41
  • Мнения: 3 268
Да,влияят ми.

# 42
  • Мнения: 3 521
Не, но ме карат да скърцам със зъби, ако касиерката няма 1 ст. да ми върне до десетачка. Crossing Arms

# 43
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
В Германия повечето хора се вързват.Сестра ми например, която е от 20год. в Германия, винаги ги закръгля на малката сума. Например убеждава мъжа си да купят продукт с цена 18.99Е : "Хайде де, само 18 Е е!" Мислех, че го прави, за да заблуждава него, но после разбрах, че тя си е заблудена.Всеки път.
По принцип уж не ми влияят тези .99, но пък грамажите ме объркват. Confused

# 44
  • Мнения: 2 180
Аз не се лъжа, но приятелят ми постоянно закръгля на по-малката сума, което адски ме дразни.  Rolling Eyes

# 45
  • Мнения: 35
Аз се старая да не ми влияят. Обикновено купувам едни и същи работи и когато са на промоция имам усещането че съм на далавера  Wink. Понякога купувам нови продукти на промоционална цена по скоро да пробвам нещо ново защото ми е сложено на по видно място.
А за дрехи не си купувам на всяка цена нещо защото било на ,99 ако ми харасе бива ако не чакам следващата промоция  Wink

Виж с мъжа ми работата е по сериозна  Joy
Милото: Мило да купим течност за чистачки само 3лв.
АЗ: Ок
На касата: течноста е 3,99  Shocked без ДДС Joy Joy Joy

# 46
  • Мнения: 2 180
Милото: Мило да купим течност за чистачки само 3лв.
АЗ: Ок
На касата: течноста е 3,99  Shocked без ДДС Joy Joy Joy
Да, ама тая от 3.99 е концентрат, а от 3 кинта не.   Mr. GreenСтранно е, че те е питал...кой мъж иска разрешение бе?!? Ама това е друга тема.

# 47
  • Мнения: 3 405
Не, нали аз съм ги измислила  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 851
Не, аз съм хитро момиче. Учила съм за тези цени по икономика...не мож ме излъга. Но мъжа ми...виж той е друга бира. На 10,99 вижда 10 лева ooooh!

# 49
  • Мнения: 5 539
Влияят ми подсъзнателно. Не мога да съм винаги нащрек. Ако една опаковка бисквити например струва 1,89, аз я запомням като лев и нещо, а тя си е всъщност почти 2 лв.

# 50
# 51
  • Мнения: 183
Не ми влияят Grinning.

# 52
  • Мнения: 7 837
Разбира се, че ви влияят, просто не се замисляте. Това става най-вече при пазаруването на храни, масова козметика, лекарства и т.н. Ако не беше така, цялата тази ценова система, нямаше да продължава да се прилага из цял свят.

# 53
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

На касата: течноста е 3,99  Shocked без ДДС Joy Joy Joy

Това къде?
Вече е забранено да се обявяват цени без ДДС. Т.е. задължително е да е цената с ДДС на етикета.

# 54
  • Мнения: 619
Цът  Sunglasses

винаги закръглям на горИ  Mr. Green
Peace

# 55
  • Мнения: 115
по-хитро е 1.86 , по-бих го възприела като 1 и нещо newsm78, ама.... 1.99 за мен са си 2 лева. Мнооого се дразня като ги заредят тези 9-ки Money

# 56
  • Мнения: 35
Милото: Мило да купим течност за чистачки само 3лв.
АЗ: Ок
На касата: течноста е 3,99  Shocked без ДДС Joy Joy Joy
Да, ама тая от 3.99 е концентрат, а от 3 кинта не.   Mr. GreenСтранно е, че те е питал...кой мъж иска разрешение бе?!? Ама това е друга тема.

На касата: течноста е 3,99  Shocked без ДДС Joy Joy Joy

Това къде?
Вече е забранено да се обявяват цени без ДДС. Т.е. задължително е да е цената с ДДС на етикета.

Джини не ме пита грешно съм се изразила просто ми споделя че ще вземе нещо /както правя и аз/, и че е на сметка /примерно/

Лиляна на етикета си пише и цената с ДДС но тя е след цената без и хич нея е забелязал

Аз да си уточня Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт