Колко пари да приготвим?

  • 22 958
  • 179
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 939

А някой може ли да ми каже колко пари излиза едно бебе на месец (ако не се стиска човек много...)?



Здравей,
аз кърмя и до преди да захраня Ина, ми излизаше по 60 лв на месец, които давахме за два пакета памперси и 5 лв. за един крем за дупе на Нивеа. След като я захраних разходите се увеличиха малко, но ако правиш пюрета в къщи не е толкова скъпо.
А като за начало най-необходимите неща са креватче, количка, слинг, стол за кола, дрешки (съвет - купи и изпери и изглади предварително). При нас креватчето струваше 300 лв. (става на голямо и е със скрин за повиване)(майка ми и баща ми го купиха), количка и стол за кола, съвместими са 350 лв общо (сестра ми я купи),  кенгуро ни подариха, дрешки никой не ми е подарявал(всички ми казваха "дрешки много подаряват", добре че не разчитах на това), бях купила предварително, както и спално бельо с обиколници. Най-удобната вещ от самото начало ми е шезлонга(Ина прекарва по 90 % от времето си когато е будна в него. Има напълно легнало положение и дръжки. Така си носех бебето в кухнята, много е удобно, можеш да си го люлееш вътре. Активна гимнастика не сме имали, направихме нещо импровизирано. Сложихме една летва над креватчето, застопорена добре и на нея слагам различни играчки.  50 лв. за активна гимнастика ми дойдоха много. Мисля че с няколко думи това е при нас! Simple Smile

 Леко раждане и поздравления за желанието за кърмене. Успех!


Hug

Последна редакция: нд, 07 сеп 2008, 20:47 от alina_si

# 31
  • София
  • Мнения: 44 122
autumnsphere - играчките чак към втория месец....иначе за новородено - може въртележка за над леглото и активна гимнастика...като на шезлонзите също има дъга с играчки...1-2 дрънкалки и толкова за начало....може вместо шезлонг - една люлка да вземеш някаква с песни и играчки по нея Wink

Иначе наистина всичко е много относително....има легла за 200 и за по 2000 лв, колички също, матраци 30-150 лв, люлка шезлонг ако вземеш са по около 150-200 лв...е има и по-скъпи....шкаф, ако няма към леглото и те са от 150-200 до 900 лв,
кошче за кола - хубавите са около 300, ванички 10-до не знам колко 60-100 лв....
просто от всичко има и евтино и скъпо....
да не говорим, ако решиш някои неща да купуваш например от продавалника...тогава можеш на 2 пъти по-ниски цени да ги вземеш.... или пък ако имаш приятели и роднини, които да ти дадат нещо.....
Козметики много не ти трябват, а малкото които ще вземеш независимо скъпи или евтини ще ползваш по няколко месеца, така че са си иконимични и не скъпи при вс случаи....

Много е относително това с парите.....


може да поразгледаш малко и-нет магазини и да се ориантираш колко парички ще ти трябват според вкуса ти....

# 32
  • Мнения: 2 524
Темата е по-различна от тривиалните списъци с покупки, става съпрос за финансовата страна на въпроса. Самата аз казах, че именно големите покупки ме интересуват и не очаквам никой да ми ги подари (макар че баща ми иска да поеме количката). Мисля, че играчките са важни обаче, за развитието на детето. Няма да купуваме цял кош, де...

Mirama, аз по-скоро искам монитор за движенията и дишането, че ме е страх от синдрома на внезапната смърт...

Никога не можеш да предвидиш всичко до последната стотинка. Не разчитах на никого като подаръци /свекито брои едни 100 лева като дойде да види бебо/.
Преди раждането и в месеца след него сме похарчили близо 3000 лева, от които:
900 лева за самото раждане;
300 лева слагам за моите и на бебето нужди в МД;
270 лева количка на Чиполино /Венеция еко/;
140 лева матрак от Хепи дримз /леглото е на племеника/;
80 лева стерилизатор на Чико;
и оттам нанатък и аз не знам за кво - изкупих на бг пазара де що имаше капки за колики, чайчета и простотии, памперси, дрешки /не съм се оляла и ги купувах от петия месец та до раждането/, козметика - Мюстела и А-дерма. Помпи за кърма смених три вида, колектори за кърма на авент имам 40 броя, които обаче все още ползвам за замразяване на домашно приготвени пюрета. Всеки ден обаче излизаще по нещо: от  педиатър 20 лв на посещение, смяна на АМ  /за ненужно дохранване/ и хвърляне на предишното до ножичка, нокторезачка и тампони за гърди. В последствие - Пентаксима трите ги платих на куп.
Абе всичко е "Зависи..."
Ще разбереш примерно, че мокрите кърпички са си голямо перо, щото на всеки два-три дена ако даваш по 4-5 / а има и такива от по 8-9/ лева си е цифра на края на месеца. Крема за дупе също - можеш да мажеш с "Бочко", но една Мюстела струва повече, а пък аз даже ползвах "Цикалфат" на Авен който е 20 лева и стига за 15 дена.
Тъй като гледам за една година съм хвърлила само 1000 лева за играчки на синчето  - предпочитам Плейгро и Фер примерно, пред някой мъхнат китайски боклук.
Тъй че мила, дупе знае две и двеста, туй мога да кажа. Не се страхувай от големите, а от малките и непредвидени покупки.
Съвет: отдели към 400-500 лева за здраве на бебето. Консултации със специалисти , лекарства и тем подобни /не ти пожелавам да се налага, но ако се наложи да ги имаш/.

# 33
  • Мнения: 840

А някой може ли да ми каже колко пари излиза едно бебе на месец (ако не се стиска човек много...)?



Здравей,
аз кърмя и до преди да захраня Ина, ми излизаше по 60 лв на месец, които давахме за два пакета памперси и 5 лв. за един крем за дупе на Нивеа.

След първоначалните покупки, не съм дала повече от 70 лв на месец - два пакета памперси+един крем за дупе newsm10

# 34
  • Мнения: 1 153
Да се включа и аз с пресни впечатления:) Месечната издръжка на кърмено бебе е почти смешна - едни памперси ти трябват и едно  сапунче (и като гледам, това сапунче май изкарва до годинката  Laughing). Можеш дори и кърпичките да си спестиш като му измиваш дупето на мивката (което по съвети е и по-препоръчително). И да го мажеш с преварен зехтин, аз не го правя за пестенето, но съм много доволна - благодарение на този зехтин не ми трябват кремчета за подсичане:) Та памперсите не са повече от 100 лева месечно. Евентуално още по 60 лв за ваксини, които не се покриват от здравната каса (но това са подробности вече).
Все пак не зачерквай изцяло играчките, защото синът ми вече доста активно се заиграва, удря ги, гледа ги, въобще голям кеф, а е на месец и половина.
Списъците са хубаво нещо, но много от нещата в тях са излишни (включително и списъците с дрехи - имам купища, които въобще не обличам на бебето...), Така че, подхождай внимателно:) Аз лично използвам основно пижамки и потничета, въпреки, че прилежно си набавих ританки, бодита и тем подобни...
За магазините - от моите обиколки останах с впечателние, че Хиполенд е един от скъпите магазини - за едни и същи неща там цените са едни от най-високите. Аз бих ти препоръчла Пигис Хаус, поне има много неща на куп.
За слинга, от опит препоръчвам слинг-шал - ако си поръчаш оригинален (моят е Hoppediz), към него има и инструкции за различни начини на носене, така може да се използва по-дълго и е много удобен, дори и вкъщи, когато синът ми е по-неспокоен, ми спестява много болки в ръцете Simple Smile
Бих те посъветвала да не правиш голям компромис с количката - използва се много, а за съжаление условията по улиците не са идеални, така че малко повече екстри и удобства не са излишни.
И както всички са ти писали - може и с много, може и с малко, сама ще се убедиш:)
Лека бременност  Simple Smile

# 35
  • Мнения: 9 483
Ако ви останат излишни от "приготвените"-все ще ги наместите в некоя дупка Wink
Така че няма да останат непохарчени Mr. Green
Леко бременеене и раждане Hug

# 36
  • Мнения: 22 439
Ако бебето е на кърма наистина разходите се снижават до минимум.
Но ако е на АМ още от начало, както беше при нас имай предвид, че си отиват около 300лв на месец. Зависи какво мляко пие и какво количество, но горе-долу сумата си е такава. Като включиш и козметиката и някоя дрешка, защото точно за 1-2месеца и вече са малки (при нас този период беше около 6месеца, т.к. дъщеря ми се роди недоносена, а аз се бях запасила малко повече).
Според мен козметиката не е за пренебрегване и едно кремче не е съвсем достатъчно. Ползвам още от раждането Мустела и коплекта шампоан, лосион за тяло и крем за дупе ми струва близо 60лв за 3-4месеца.

# 37
  • София
  • Мнения: 44 122
Е, не е едно кремче - аз ползвех крем за дупе, за къпане нещо за тяло и коса - в едно, нещо за мазане след къпане....средно по 10 лв за продукт - 30, обаче стигат поне за 2 месеца, да не кажа 3.......ако е мустела - 60 лв...но за мен (ползвала съм стелатопия серията) не струва тази козметика....особено ако детето е с проблемна кожа...а ако не е, то добре ще понесе всяка козметика, дори не медицинска....

Да прибавим и прах за пране - аз купувах сано максима 8-10 лв, стигаше и той за 2-3 месеца Wink

# 38
  • София
  • Мнения: 17 592
Всичко зависи от това какъв тип майка искаш да бъдеш, а и какъв тип дете искаш да възпиташ. Това зависи и от бебето, но до голяма степен - и от теб. Аз, примерно, бях решила (още преди изобщо да реша да имам дете), че няма да разнасям по цяла нощ бебе насам - натам, нито пък ще го нося на ръце по цял ден. В такъв смисъл слингът за мен беше напълно излишна вещ. Не съм вземала такъв, но и да имах, не бих го използвала. Бебето ми спи в своето легло, в своята стая, на практика от изписването (първите 4 нощи беше в нашата стая, спеше в количката). След това я има, я няма 10-на пъти да е спал при нас - след първата ваксина (беше напълно излишно, но си ме беше страх), няколко пъти като е бик с Т, след като падна на главата си 2 нощи... Така. Взех му кошарка за спане с люлка отдолу и съм го люляла, обаче. Не бих могла да го направя без бебефон. Мониторът е добра идея, но са доста скъпи - а и май изобщо и не знаех за тях, когато беше новороден. Не знам дали бих взела, ако имах представа, вероятно. Опасността от ВДС е доста преувеличена в книжките, но пък ако - не дай Боже - се случи на твоето дете, става 100%. И в този смисъл да, бих направила възможното, за да имам информация за неговия сън. Не и да спя с него, обаче. преди всичко мен лично ме е и страх от идеята да спя до такова мъничко бебче - аз се притеснявах навремето, като имах куче, като се качваше при мен в леглото, да не го смачкам и задуша както спя, камо ли бебче, дето не може ни да избяга, ни нищо и може даже само да не усети, че нещо го притиска.  За сметка на това бебето си спи спокойно цяла нощ, не ми се налага да лягам с него, нито пък му преча аз като си лягам или се движа в спалнята, примерно. Бих допълнила, че е добре да се снабдиш с плътни завеси за бебешката спалня.
Нито едно от нещата, които съм взела, не са ми били излишни и не са били неизползвани. Разбира се, повечето неща за бебета се използват по няколко месеца най- много. Не може да се вози в бебешкото кошче, когато го надрасне, примерно, или да седи в шезлонга, когато почне да се опитва да сяда - което значи, че тези две вещи се използват най - много до към 6тия месец. Кошарата за игра влиза в действие тогава, но тя пък се използва докато започне да пълзи добре - значи, от към 6 месеца до към 8. През което време е незаменима. (Поне в моя случай - беше зима, живеем на 1 ет., отдолу не се отоплява и е студено - не можех да го оставя да седи по цял ден на направо на пода. Пък и на него нямаше да му е комфортно. И в никой случай не може да се остави на неоградено високо място). Повечето ми неща са били или от най- евтините за класа си, или близо до това - и са ми вършели същата работа, която би ми вършила и по- скъпа вещ от същия вид.

Скъпи са (или бяха): кошарата за игра - на CAM - търсех най - стабилната и възможна; столчето за след 6 месеца - исках да има и стабилно полегнало положение - и до сега често заспива в колата (на кенгуру); шезлонгът - на Фишер-Прайз - хареса ми люлката и играчките, бебето се люлееше и само там; ваната със стойката - на CAM - ваната и до сега използвам (макар че сега вече бих предпочела неанатомична - ама такава не намерих) - ползвах стойката до към 6 месеца - тогава започна сам да сяда и вече беше нестабилен горе, но ако до тогава я нямах, не знам колко пъти щях да съм неподвижна от болки в кръста. Повивалникът ми не беше скъп, но пък абсолютно необходим - и до сега там го преобличам и мажа. Единствено, никъде другаде не стои кротък, а там си знае, че се седи или лежи. А и не ми се налага аз да стоя в неудобна за кръста поза.

Не съм му вземала шкаф или нещо подобно, взех му гардероб, както и 1 високо шкафче - за козметика, лекарства и др. подобни - да са ми на удобна височина, както съм права до повивалника.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 890
    И на мен слингът ми се струва излишна и неудобна вещ, така че изобщо не съм го слагала в списъка. Иначе почнах да пазарувам малко по малко още от 4 месец, макар и с неодобрението на половинката. Който пък сега признава, че добре съм направила, че иначе сега щяхме да се разделим с доста по-голяма сума.  Mr. Green Много неща взех от продавалника - шезлонгче (25 лв), легълце - люлка с матрак, балдахин и обиколници (50 лв), столче за кола (25 лв), олекотена завивка, чаршафки, кош за памперси чисто нов (45 лв), много дрешки... Други неща ни подариха приятели - количка, проходилка, кенгуру (едва ли ще го ползвам, по-скоро таткото), стерилизатор, помпа Авент. Остана само анатомична ваничка със стойка от големите покупки и вече разни дреболии - музикална играчка, козметика, протектор за матрака, памперси... Скрин не съм купувала, ще ползвам един, който ми се струва удобен за целта. Бейбифон засега не ми трябва. Май най-големият разход ще е изборът на екип (500 лв) за раждането.  Thinking
    Независимо колко ще ви излезе и от кой клас неща ще купувате, те съветвам да направиш като мен и да почнеш да купуваш от рано.   Peace Ако бях послушала мъжа ми и сега тепърва да обикалям по магазините с големия корем, сигурно щях да го убия още във втория.  Crazy  Laughing

# 40
  • София
  • Мнения: 7 191
Изобщо не мога да възстановя колко пари сме дали.
Реално при нас така се получи, че част от големите неща ни ги подариха - количка от колегите, легло от кумовете. Дадоха ми огромно количество дрехи. Пребоядисахме шкафове, които имахме.
Помня, че дадохме около 150-200 лв за стерилизатор, ваничка, термометри и т.н.
Помпа за кърма е много важно според мен.
Общо взето както са писали и другите, добре е постепенно да се купуват нещата, и така не се усещат.
Освен това когато се появи бебето изникват и някои други неща - при нас бяха бебефон, термофорче, и разни други.
Но при всички случаи скъпите неща са количката и леглото.
Останалото човек може да си купува и с понамаления месечен доход.

# 41
  • Мнения: 806
Записче и от мен.  Ние с мъжът ми от голямото очакване миналата седмица си купихме количка.  Ами ще постои няколко месеца в гаража, но и се нарадвахме.
Мисля, че всичко е относително.  Дали искаш скъпи и маркови неща!? Както казват момичетата по горе, има неща които даже не са нужни.

# 42
  • Мнения: 806
Като ви погледнах списъка се   Shocked
То не само, че струва много ами и къде ще сложа всички тези нещаааааа?

Един съвет от мен - Ако очаквате бебчо, събирайте пари в инвестиционни сметки.  Лихвата им е доста по голяма от обикновените.
Моята заплата също ще е половина през майчинство, за това всеки месец се лишаваме от малко и тъпчем каквото можем в сметката на бебо.  Дали ще е за бебето или за плащания, поне да знаете, че има малко помощ скрита в някоя сметка.

Супер темичка, много ще ми помогне.

# 43
  • Мнения: 340
По-крупните неща вече сме или купили, или поръчали (като ги донесат, ще ги платим). Останалите по-малки необходимости ги купувам ден през ден по малко. И аз стигнах до извода какво ще ми е абсолютно необходимо и какво не. Така като направих сметка дори, мисля докъм 1 годинка да се вместим в 2000 евро със памперсите дай боже. При положение, че живеем в чужбина, това не ми се струва никак много. Направо ще сме готови и за следващо детенце като гледам специално в нашия случай...

Слингът и аз смятам за абсолютно необходим. Но примерно кошара и шезлонг не искам. Имаше една много готина статия (на Бу или не помня...) в която се казваше - да, ще са ви нужни всички онези нови приспособления, ако обаче смятате те да гледат бебето ви вместо вас.  Rolling Eyes Та мисля в къщи дори да се разкарвам със слинга. Знам, че на бебко ще му бъде по-хубаво сгушен в мен, отколкото в специално столче, пък колкото ще удобно да е направено, далеч от мен. Апартаментът ни в момента не е много голям и няма да имам нужда от бебефон...

Относно сушилнята, ще си споделя опита. Имаме я от много години, над 6. В последните няколко я ползвам само за спешни случаи и за големи неща като чаршафи, също ако искам нещо да излезе много меко, като напр. хавл. кърпи. Пералнята я ползвам най-често на обороти 1200 и след това прострени на едно такова приспособление, в къщи, дрехите съхнат за половин ден (ако има по-дебели части на дънки и жилетки, оставям до другия), зимно време да речем един. И проблем с влагата на практика няма, дрехите си излизат полусухи първо от пералнята.

За подаръците - и аз не мисля да разчитам на тях. За да е така, ще трябва да си кажа на хората какво точно искам  Shocked Joy Решила съм да не купувам кой знае какви играчки, виж там попаденията често са ок. Но като цяло си мисля в пърите седмици да не приемам гости. Едно ще имаме нужда бебо и аз да свикваме един с друг - не ми се ще да се занимавам с гости в тези така деликатни и безценни моменти, две след като премине родилната еуфория(2-3 дни до седмица) съм чела, че обикновено умората си казвала думата, а не искам да се старая за гости, пък да съм изчерпана за бебето си. Разбира се най-близки хора могат да наминат винаги за мъничко.  Така че ще си набавя всичко необходимо и ще уведомя близките да не хлопат на вратата в първите седмици.  Wink Тук на запад даже се прави някакво парти по случай раждането, в чест на бебето, направо празнично си се подготвят хората (украси, меню) и канят една камара хора, но в тези истории(за първо бебе) най-често в края прочитам как кърменето се провалило...  Peace Thinking Та така.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 508
Mirama, бебето ще е в нашата стая, но в отделно легло, разбира се. И не мисля, че има начин цяла нощ да си нащрек дали ще му се случи нещо, затова мониторът за дишане е голямо успокоение. Друго - според мен децата имат нужда от време сами, да се научат да бъдат самостоятелни и да не се плашат от малки - и в този случай мониторът е добра идея за майки-параноички като мен. И още нещо! Embarassed Категорично не смятам да правим секс в присъствието на бебето. Laughing Embarassed
Много се надявам да успея да кърмя. Днес точно свкърва ми вика: Ами ако нямаш кърма? И аз се ядосах, не трябва да се подхожда така! Подхожда се с идеята, че ще имам кърма и всичко ще бъде наред.
За козметиката, за себе си си купих Мустела, мисля, че и за бебето искам най-качественото.

yani_cat, мисля, че те имат предвид шкаф за повиване, не за дрешките на бебето. Затова много ме зарадва това, че има легълца с шкаф за повиване към тях. Такова ще си купя! Може пък това да ми е подаръкът от майка ми. Simple Smile

alina_si, мерси за съвета да изпера и изгладя дрешките! Simple Smile Мерси и за информацията за шезлонга. Май и аз точно затова го искам. Както виждате, аз искам всичко да купя, не съм от най-скромните! Grinning

Angel_Dust, аз се целя в средните цени. Нито безбожно скъпо, нито супер евтино. Но за някои неща бих дала много пари. Например за добра козметика и хубави, безопасни играчки.

storm76, като те слушам, имам чувството, че при нас положението ще бъде точно същото. Аз не съм от майките, които ще се задоволят само с памперси и кремче за съжаление... Искам да си купя всяка една глупост, за което приятелят ми ще ме убиеееее! Laughing Но затова съм решила сега да си спестя пари, за да не може после гък да ми каже. Sunglasses Имам пари, изработвам си ги, харча си ги!
Мокри кърпички ще купувам задължително, аз съм фен на мокрите кърпички. И играчки искам качествени, а не нещо, което като го лапне, после ще се окаже токсично!
Много си права за 500-те лева за доктори. Аз само като забременях фръкнаха 1000! Много си права...

secret girl, мерси за съвета за Пигис Хаус. И аз май натам съм се насочила. За слинга, какво ще кажеш за този, много съм му хвърлила око: http://www.amazon.com/Hotslings-Pouch-Khaki-Size-2/dp/B000G7WUC8 … 51179&sr=1-14

MTV, няма такова положение при мене - излишни пари! Joy

katiABV, страхотен съвет за завесите в стаята. Тъкмо сега ще купуваме завеси! В никакъв случай няма да спя с бебето, струва ми се прекалено опасно. То е опасно да кърмиш легнала, ако заспиш...

Mirena80, страх ме е да купувам от рано... Голяма каша ще настане, ако нещо се случи. Ще се почнат едни: Ти защото ги купи тези неща, затова се прецакаха нещата... И после си представи само като ги погледна, как ще рева... До седми месец не искам.

red, помпа ще си купя задължително, на Авент, както препоръчват всички. И няма да чакам да видя дали ще имам кърма. Това са глупости. Няма такова нещо като "нямане" на кърма. Всичко си зависи от тебе. А колкото до постепенното купуване, няма голямо значение, ако просто спестяваш по 800 лева на месец.

Албена13, колко е лихвата в тези инвестиционни сметки? Каква е ползата?

puh golqm, хммммм! Ти ме наведе на сериозна мисъл! Ние вчера си купихме маса за кухнята и се оказа, че ще я донесат след месец и половина! Да не се окаже така и с креватчето? За слинга съм напълно съгласна.
За сушилнята: мрааааазя да простираааам! Cry #2gunfire
Не ми се смейте, обаче аз наистина смятам да кажа на хората какво искам. Мойта компания е от 10 човека и всеки ще ми подари нещо. Така че за да не получа 5 ванички и 3 хавлии, ще направя списък. Като на сватбите в чужбина! Всеки си избира. Малко ме е страх, че е много нахално, но е практично. Ще помисля още малко по въпроса, кажете и вие дали сте много възмутени. Blush
Права си за гостите първите няколко седмици. Но аз мисля да направя парти за рожденния ми ден декември и да кажа, че вместо подаръци за мен, искам бебешки подаръци. Simple Smile

Това е! Малеее, един час писах! Благодаря ви за отговорите!




Общи условия

Активация на акаунт