Ужасно тежка раница на първокласник

  • 5 635
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 247
Тежат раниците и още как. Спасението е в лекия автомобил.

# 16
  • Мнения: 194
В момента съм в България и ми става много мило като видя първокласниците с раници на гърба. Grinning
Не съм си помисляла наистина, че всъщност са и тежки.

Тук децата всичко оставят в училище. Всеки си има шкафче.
Иска ми се и на мене да прелистя първите учебници и тетрадки на Мила...
Но няма да стане.

И аз съм чувала , че има страни, в които е така.

Винаги съм си мислила, че това е недомислица ( егати изречението)Може и смешно да е, но според мен тези неща трябва да са съгласувани с МЗ. Не може да се товарят така , като магарета децата и после да има профилактични прегледи за гръбначни изкривявания Laughing

# 17
  • Мнения: 190
Раниците наистина са много тежки. Това да има шкафчета, може да стане, ако детето ходи и на занималня в училище и има място в класната стоя за шкафчета.
В първи клас, класната на сина ми прибираше в един шкаф учебниците по рисивяне и домашен бит и техника на всички деца от класа и им ги раздаваше преди часа, за да ги улесни поне малко в мъкненето на тежките раници.
Аз реших въпроса с тежката раница, като купих раница с колелца.

# 18
  • Мнения: 4 156
И моят син е първокласник. В раницата му няма нищо излишно, а ужасно тежи. Учебниците не му трябват за вкъщи. Те се подготвят в училище - програмата им е целодневна.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
В другите държави може да има шкафчета, но там и системата е на целодневно обучение и на детето не му трябват учебници вкъщи. Мен поне такова нещо не ме устройва, защото искам да зная какво става и да хвърлям по едно око на материала.

Раниците са тежки, защото имат твърде много учебници, направени от много тежка хартия. То не бяха сборници, то не беше чудо! По задължителна програма имат учебник и учебна тетрадка, но всички учители казват, че без допълнителните сборници не могат да усвоят заложеното в норматива. И какво излиза? Само половината учебници са безплатни, защото останалото си го купуваме.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 294
Да така е да не говорим за дните гокато имат физическо, щото носи и екип, цвички или гуменки - и раницата става още по-тежка.

# 21
  • Мнения: 745
Тежки са спор няма. Уж не слага нищо излишно вътре и пак тежи. Купихме на колелца и я дърпа - удобно е така.

# 22
  • Мнения: 1 312
Нашата не е толкова тежка,понеже всяко дете има шкафче в стаята което е надписано и им стоят там нещата (без учебниците и тетрадките) дори и екипа за физическо,той ще се взема края на седмицата за пране.Такова е изискването на госпожата.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Нали точно за учебниците и тетрадките си говорим - те са достатъчно тежки и без допълнителни неща.

# 24
  • Мнения: 8 999
Ха, ха, ха! На авторката на темата мога само да се изсмея в лицето. И ще обясня защо. Миналата година, когато бях майка само на една първокласничка, ми се струваше, че съм "Юнакът, що носел три планини". Но тази година, когато вече съм майка на второкласничка и първокласник, раницата на първокласника ми се струва лека като перце в сравнение с тази на второкласничката ми. Дори пуснах тема за тежестта, която е принудена да мъкне дъщеря ми - гърчаво изчадие, което тежи само 22 кг., а раницата й е точно 8 кг. /без екипа за физкултура, който стои в училището и го взимаме за пране в петък/.
Аз нямам нищо против да носят много учебници и помагала, нямам нищо против и това аз да мъкна като магаре този товар на гърба си. Но се оказа, че родители се допускат само до фоайето на училището и се наложи да стоваря този огромен и тежък самар върху гърба на детето си и да го гледам безпомощно как залита по стълбите, докато се опитва да се дотатрузи до горния етаж. Идеше ми да се разрева от безсилие, а каменните физиономии на охраната и дежурните учители издаваха тяхното безумно презрение - представяте ли си, някаква лигава майка си мисли, че е вредно дъщеря й да вдига и носи почти половината от собственото си тегло. Ако можех, бих унищожила с поглед и вардача на портата, и харпиите, наричани учители, и малоумната директорка, която си позволява да решава вместо мен кое е вредно и кое не е за моето дете.
Даже пуснах и тема, афектирана от случката. Ама не получих огромна подкрепа. Та ще използвам случая тук да попитам - дали някой знае до колко килограма е допустимо да носи едно дете. Сигурно има някакъв норматив - я от ХЕИ, я от Комитет за защита на детето, я от някоя друга институция. Искам да се опра на някакакъв писан закон, когато се обърна с молба към директорката да ми разреши да помагам на детето си.

# 25
  • София
  • Мнения: 39 771
Раницата на Дияна е тежичка. Всеки ден носи почти всичките си учебници. Но щерката искаше раница с колелца... така не се усеща толкова. Само се затруднява ако трябва да я вдигне някъде.
Единствено в у-ще са си оставили помагалата по рисуване и гуменките по физическо. Помагалата по рисуване са в отделна чанта (тип папка) и тежат почти колкото раницата.

# 26
  • Мнения: 59
baibibi не разбрах само защо трябва да ми се изсмиваш в лицето.И аз като всички останали тук споделям проблем,който за мен е нещо ново и учудващо.Пък на който му е смешно да се смее.

# 27
  • Мнения: 3 886
Тежичка е да.Аз 20 мин.говорих с една мама пред училището докато детето пойграе и  да си кажа чесно рамото от отдавна не ме е боляло  но сега пак почна CryИначе не ми дава да я нося  тогава само за малко и ето вече 2 дена ме боли Tired

# 28
  • София/Горна Оряховица
  • Мнения: 274
Аз съм десети клас, обаче водя едно съседско първокласниче на училище и 1-2 дена от седмицата, когато успея да свърша собствените си часове преди 3 ( Rolling Eyes ) го взимам от занималня. Еми пък, аз си нося повечето учебници, включително поялник, в огромната дамска чанта, накратко наричана "сак", обаче за това неговото нещо, понякога се чудя вътре да не би да има камъни... Аз, 68 килограмова, тежаща на мястото си, се огъвам, пък той милия е като костенурка.
А пък не си мислете, че след осми клас тръгваме с по една тетрадка  Naughty . Същата работа е, само дето в дамска чанта. И не носим вече сандвичите и водата, ами си я купуваме. Особено пък, моята класна е строга и изисква изключителна дисциплина ... и да видите как се събират учебници за 9 часа в дамска чанта. И не можем да се разпределяме "на ти на тебе бел, аз зимам математика, ти ще донесеш английски..." и т.н. Пак се носи всичко. Ето, вижте, аз и поялник си имам  Mr. Green .
baibibi , какво е това нещо външни лица да нямат достъп. Ако не се лъжа, в правилника пише, че се записват имена и номер на лична карта при охраната и часа на влизане и излизане. Трябва да го изискаш, би трябвало класните ръководители да го имат. Успех   bouquet

# 29
  • Мнения: 8 999
baibibi не разбрах само защо трябва да ми се изсмиваш в лицето.И аз като всички останали тук споделям проблем,който за мен е нещо ново и учудващо.Пък на който му е смешно да се смее.

Изсмивам ти се с добро чувство. Просто ти сега негодуваш срещу тежестите, които мъкнат първолаците, така бях и аз миналата година. Но тази година установих с ужас, че раницата на първолака /сина ми/ е поне два пъти по-лека от тази на дъщеря ми /вече второкласничка/. Само се замисли колко неприятно учудена ще бъдеш догодина!
Като майка на две деца съответно в първи и втори клас, аз съм почти подготвена за следващата олимпиада - смятам да се явя на състезание за вдигане на тежести. Дори ще настоявам пред МОК новият спорт, който ще бъде одобрен като олимпийски, да бъде тичане с тежести на 500 м. Ще ошушкам всички световни рекорди, заклевам се! Може дори да се добави и тичане с тежести и препятствия /защото улиците са осеяни с лайна, кални локви, разпръснати около кофите за боклук мръсотии, паркирали върху тротоарите коли, заради които трябва да слизам на уличното платно, като едновременно крепя раниците и държа за ръце децата, защото минаващите автомобили изобщо не се съобразяват с това, че заради техни колеги-шофьори съм принудена да лавирам ту на тротоара, ту на улицата/.
Мъкаааа, мъка!

Общи условия

Активация на акаунт