Назад към майката-родина

  • 9 957
  • 106
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 613
Тази тема беше обсъждана донякъде, затова реших да отворя нова, не за да критикувам или убеждавам. Мисля, че всеки сам трябва да реши, но нека има повече гледни точки. Мен също ме интересува темата, защото смятам да изчезна и да не се върна. Няма по-ценно нещо от спокойствието. Щастието е условно понятие и може да не го откриеш. Зависи какви са очакванията ти и изискванията ти. Навсякъде по света има мръсотия и простотия. Но не навсякъде можеш да живееш сякаш времето е спряло. Затова хората са различни, защото взимат различни решения.
Нека се включат върналите се вече в България. Още ли имате нерви да живеете тук? Ще останете ли или пак ще поемете нанякъде? Интересни са първите впечатления и как са се развили нещата. Моля, споделете.   bouquet

Здравей s_avenue,
Не помня дали съм се включвала в темата ти преди, но даже и да е било така, сега се включвам с преки впечатления (като завърнала се).
Истината за мен е (след прекарани вече 2 месеца в България), че е нямало по-голяма грешка, която съм можела да направя.
Мога да напиша истории безкрай, които ме "убиват" ежедневно. Истината е, че се чувствам зле. Първите ми впечатления са в пъти по-добри от последните....
Питаш дали ще останем -- искрено отговарям Не!!!

# 91
  • Мнения: 453
Радвам се! Дерзайте и успех на всички! Пишете ми, ако имате нужда от информация или просто, за да кажете "здравей"!   bouquet

# 92
  • Мнения: 1 335
Не виждам, къде е проблема, дори ако трябва да се плащат тези 1.50 лв. По-малко от кутия цигари и малко повече от едно кафе.
Даже аз се изумих от този довод...
Медицинското обслужване е ПРАВО на ВСЕКИ гражданин НА СВЕТА.АМИ ако нямаШ в БГ 1,50 НЯМА да те прегледат.Това ми е довода.Живеем в 21 век и все оЩе има страни като НАШата в която нямаШ право на медицинско обслужване дори да си плаЩаШ
ДАНьцИТЕ цял живот  ако пак НЕ СИ ПЛАТИШ.
Най_вероятно са МЕ минали Confused,но зна4и са минали и вси4ки  които 4акаха с мен (за София става вьпрос),вси4ки майки платиха по 1,50 Confusedза да прегледат децата им.Два пьти сьм водила детето ми на лекар и двата пьти ми искаха пари Shocked.ТОВА Е ПРЕСТьПЛЕНИЕ КЕЙСИ,да ми искат пари за ДЕТЕ,ами ако ги нямах Cry.

Ама чакай, за дете до 18 год не се плащат тези 2 лв.

В Германия също за да те прегледат си плащаш 10 евро- тримесечие. Ако случайно отидеш в спешното, още 10. Ако нямаш време да ходиш да си вземеш направление от лекаря ти и отидеш направо при специалиста още 10. И това е при положение че ти взимат бомбастичната застраховка всеки месец от заплатата. И не са 10-те лв които взимат в Бг на месец, сега може и повече да са станали, наизуст ги пиша. Разликата е от земята до небето. Да не говорим пък какви са лекарите тук, ама хайде да не влизаме в безпочвени спорове.

# 93
  • Мнения: 1 242
Бискара, нека да уточним, че такса от 10€ е еднократна и ти я взимат на тримесечие, като всяко следващо направление за всеки един специалист ти е безплатно.
Да не говорим пък какви са лекарите тук, ама хайде да не влизаме в безпочвени спорове.
А уж се борим с теб против обобщенията и предразсъдъците!?

# 94
  • Мнения: 1 335
Бискара, нека да уточним, че такса от 10€ е еднократна и ти я взимат на тримесечие, като всяко следващо направление за всеки един специалист ти е безплатно.
Да не говорим пък какви са лекарите тук, ама хайде да не влизаме в безпочвени спорове.
А уж се борим с теб против обобщенията и предразсъдъците!?

Да, де. еднократна е. Един път в тримесечието. Нищо не казвам, но има отклонения и от този вариант.

Бориме се, но за съжаление тук при нас е факт. При вас е различно, и детските градини  са различни, и лекарите и т.н. Изтока си е оставил отпечатъка....в този случай положителен. Wink

# 95
  • Мнения: 2 786
Назад към майката-родина, в която 15-годишен пикльо, тренирал кикбокс, пребива до смърт свой съученик, който е известен, че е кротко момче.
Добре дошли в България - държава, в която подобни новини са ежедневие.
Горката майка на убитото момче ...
 Cry

# 96
  • Мнения: 7 837
Назад към майката-родина, в която 15-годишен пикльо, тренирал кикбокс, пребива до смърт свой съученик, който е известен, че е кротко момче.
Добре дошли в България - държава, в която подобни новини са ежедневие.
Горката майка на убитото момче ...
 Cry


Е, хайде сега, пак се пренатягате...
Миналата седмица посред бял ден 16-годишни пребиха до смърт 16-годишен в Чикаго; 18 годишен от Лас Вегас, бе заловен за убийството на родителите му, а в близкия до нас град, баща закла жена си и 5-те си деца. Отвори си и вашите местни новини и чети, едва ли подобни случаи са прецедент, където и да е по света.

# 97
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Убийства стават навсякъде както и нещастни случаи. Таксата според мен е страхотна идея, да можеше да я въведат и тук, за да не се чака за лекар и за спешна помощ на опашка зад 100 изкукали бабички, които идват на преглед през ден само за да си поговорят с някого и да си мерят кръвното  Close ... Сигурна съм че минималната такса върши все пак някаква работа, отказвайки "редовните почитателки"  Confused ...

# 98
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Дали в момента има спокойно местенце в света?

Със сигурност има и то вероятно е баш в България. Но както на всякъде ти трябва единствено торбата с парите. Както обезлюдиха селата можеш направо да си купиш едничко , да се населиш , да си обзаведеш едно къще, да си прокараш интернет и да си живуркаш на спокойствие. Не вярвам някой да се сети за теб и за селцето ти някога ... пътищата буренясват , картографите са все по неграмотни ... ако не си даваш адреса на никого можеш да си пре-спокойна.

Аз знам едно такова родопско селце, много малко  Mr. Green. Моста към селото се срути и никой не отдели пари да го възстанови, сега там не живее никой Cry ...

# 99
  • Мнения: 7 605
Назад към майката-родина, в която 15-годишен пикльо, тренирал кикбокс, пребива до смърт свой съученик, който е известен, че е кротко момче.
Добре дошли в България - държава, в която подобни новини са ежедневие.
Горката майка на убитото момче ...
 Cry


Е, хайде сега, пак се пренатягате...
Миналата седмица посред бял ден 16-годишни пребиха до смърт 16-годишен в Чикаго; 18 годишен от Лас Вегас, бе заловен за убийството на родителите му, а в близкия до нас град, баща закла жена си и 5-те си деца. Отвори си и вашите местни новини и чети, едва ли подобни случаи са прецедент, където и да е по света.

В Германия тази седмица едно 9годишно момиче бе намерено изхвърляно в канализацията, изнасилена и пребита почти до смърт. Заподозрен е 14 годишен.

Преди 3 седмици, 2ма младежи (17 и 18 годишни) изнудвали по-малки деца в метрото в Мюнхен. Мъж на 50 години се е намесал, слезе с тях на една гара и чакаха полицията. Младежите обаче го пребиха - и той почина.

Та, напълно съм съгласна с Кейси, такива работи за съжаление се случват на всякъде  Sad

# 100
  • Мнения: 2 786
Чета нашите новини всеки ден и не, не намирам подобни ужасии.
Нито пък казах, че тези неща не стават никъде другаде.
Споменах думата "ежедневие" обаче.
Особено в последните няколко години в българската преса се напълни новини за убийства на ученици, извършени от други ученици.
Душат се, стрелят се с пистолетите на родителите си, сега демонстрират кикбоксьорски умения ...
Не знам дали във вашите държави деца убиват деца и колко често се случва, но впечатлението ми от българската преса е доста неприятно точно в това отношение.

# 101
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
божеее, какви истории съм чувала и гледала тук Tired
все още си мисля, че в българия има по-нормални хора, дали щото сме малко като хора Mr. Green

# 102
  • Мнения: 1 335
Основната цел на такива постове е да се покаже колко е зле в Бг и колко добре навсякъде другаде. И всеки път се стига до един и същи резултат.

Независимо от всичко, и от мъростия, и от неуредици, там все още има по-голям процент ХОРА и човешко отношение на м2. Тук явно от големината на страната този процент е по-малък.

Политиците ние сме си ги избрали, ще им сърбаме попарата, не съм чула една от тези които така негативно се изказва да е изразила гражданска позиция в Бг - е така, да си каже каквото не и харесва.

# 103
  • Мнения: 613
Чета нашите новини всеки ден и не, не намирам подобни ужасии.
Нито пък казах, че тези неща не стават никъде другаде.
Споменах думата "ежедневие" обаче.
Особено в последните няколко години в българската преса се напълни новини за убийства на ученици, извършени от други ученици.
Душат се, стрелят се с пистолетите на родителите си, сега демонстрират кикбоксьорски умения ...
Не знам дали във вашите държави деца убиват деца и колко често се случва, но впечатлението ми от българската преса е доста неприятно точно в това отношение.

щастлива, не можеш и да си представиш колко си права в заключенията си. Признавам си, че преди, когато още живеех в чужбина и имах нядянати "розовите очила на поглед към България, но от разстояние" съм си мислела, че може би си била по-крайна понякога в преценки за България, за което сега ти се извинявам. Два, три месеца живот на място ми бяха предостатъчни, за да заема днес една напълно променена позиция по отношение на ред, законност, корупция, зачитане правата на човека и прочие на все в този порядък неща в България. Нещо, за което пиша с огромно съжаление........

# 104
  • Мнения: 8 163
Например: тук със средната заплата от 250 лева умираш прав - ток 80, храна за 3-ма 400 лева, недай си боже наем и т.н.
А там (в чужбина - заплата средна 800 евро - ток, наем, храна и т.т.)
Конкретни цифри, а не сантименталност. Защото когато човек взима решение, си прави точно тази сметка, нали?
Интересуват ме наистина всякакви такива подробности като статистика, ако щете дори колко ти струва билетчето от автобуса.
Обществени прослойки има навсякъде.

Тук ако годишния семеен доход е $25-30,000 годишно, ще живееш в кофти квартал, с кофти училища. Ще получаваш социални помощи (размерът им е различен и под различна форма за различните щати), които ще ти дават възможност да оцелееш. Ще почиваш вкъщи, с купа пуканки пред телевизора.

Ако правите $500,000+ годишно, няма да се притесняваш за ток и наем. Децата ти ще са по частни училища, ще си член на местния кънтри клуб, ще почиваш в 5 звезни ол-инклузив курорти.

Сумата, която би плащала за комунални услуги (ток, вода, газ и пр), както и наем/ипотека зависят от много фактори, вкл. пазар на недвижимото имущество, пазар на труда, размер на жилището, ниво на потребление.

Що се отнася до градския транспорт, в тая голяма страна има райони, в които без кола не можеш да оцелееш, щото нищо не ти е на такова разстояние, че да можеш да стигнеш пеш дотам в рамките на някакво реалистично (от човешка гл. .-ка) време.

Сиреч, как ще се чувстваш и какъв стандарт на живот ще имаш зависи много от сферата, в която си експерт и от пазара на труда. Това, което ние с мъжа ми направихме беше да си оставим вратите към БГ отворени (жилище, работа и пр) и да си дадем 1 година тук, да видим дали нещата ще тръгнат.

Общи условия

Активация на акаунт