Скъсани коленни връзки- къде се оперирахте?

  • 406 375
  • 879
  •   1
Отговори
# 90
Здравейте! На 17 години съм и трениръм ръгби непрофесионално от 5 години. Първата ми травма беше преди 3 години на лявото коляно при рязко спиране от спринт. Консултирах се с доктор в болница "Доверие" в София. Дали е д-р Хайвазов не помня, защото беше отдавна. Казаха ми, че имам разтеглени коленни връзки. Ограничих движенията, купих си наколенка и скоро продължих тренировки само с наколенката. Минаха 3 месеца, бях без наколенка и получих същата травма. Същият доктор ми каза, че имам вече скъсани връзки и ако искам да тренирам усилено ми е нужна операция. Майка ми беше уплашена и така и не се подложих на процедурата. От тогава минаха 3 години кракът ми се оправи, защото го пазех усилено. Започнах отново да тренирам в началото на тази учебна година, но не носех наколенка, защото чувствах крака си сигурен. Преди месец и половина получих на тренировка същата травма и на дясното коляно. Можех да ходя веднага след травмата. Приличаше на извадена капачка така и ми казаха в местната болница. Бинтоваха ме и ми казаха да си почивам. Кракът ми се възтанови, ходех нормално дори започнах да играя физическо и си пазех крака. В началото на тази седмица при скок от място се случи същото нещо. Този път по тежко - беше ми трудно да стъпвам на крака и ме болеше. Вчера ходих в Дианабат при д-р Хубенов, който ме прегледа и ми каза , че имам скъсани връзки. Разказах му за старата травма на лявото коляно. Когато сравняваше движенията на двете ми колена ми каза, че на лявото ми коляно му няма нищо Shocked . До колкото съм запознат зарастването на връзки без операция е невъзмож но. Другата седмица пак съм на преглед при д-р Хубенов. Прочетох повечето постове в тази тема, разрових се из интернет и мисля да си направя операцията, защото ми се иска да имам активен живот. Доволен съм от д-р Хубенов и смятам да бъде при него. От провинцията съм и семейството ми не е много заможно, но искам най-доброто за себе си. Бих искал ако е възможно повече информация за самата операция и периода на възтановяване заедно с рехабилитацията, защото не искам да пропускам училище, но все пак здравето е на първо място. Благодаря предварително за помоща!  Praynig

# 91
  • Мнения: 4
Znachi az se operirah pri dr Hubenov na 02.06.2009 PKV, operaciqta e 1650lv s zdravna kasa ,obezbolqvashi 20 lv mislq bqha , operaciqta e okolo 1.30 chasa ,na sledvashtiq den sled operacita trqbva da si dignesh kraka i te izpivash i se plashta prestoi . na 14 den  se po4va rehabilitaciqta v Dianabad tq e 240 lv ( az hodoh tam i mina dobre )  tq e 10 dni ,no moje i za 7  da se vzeme.Sled tova  ve4e si rabotish vkushti po porgramata koqto shteti dadat ot klinikata .Tova e pri dr Hubenov , az sam dovolen ,sega se 4ysvam ve4e dobre ti4am i hodq na fitnes ,ohste ne igraq futbol aktivno no sled mesec se nadqvam Simple Smile. Uspeh i na teb i nqma strashno .Simple Smile

# 92
  • Мнения: 1
Благодаря ти  Hug

# 93
пичове каквото и да говорите доц др георгиев е най добрия ...той прави и двете операции  на брат ( пласттика на предна кръстна ) и сега няма никакви проблеми . при него се ходи смао с ямр  Peace...

# 94
Mрез м. септември 2009 паднах с велосипед в паркова среда и със сравнително малка скорост. нямаше нищо драматично в ситуацията, само дето промени живота ми. Нямам точен спомен от стила на падане, не изпитах силна болка, но за нищо на света не можех да стъпя на десния си крак. Коляното не държеше, нямаше го. Приеха ме по спешност във ВМА, направиха рентген, установиха счупване на еминенция, сложиха шина за обездвижване и на другия ден ме изписаха със заръка да не стъпвам на болния крак 40 дни. Коляното междувренно направи страхотен оток (който спадна едва сега - след 4 месеца), аз пък направих два ЯМР и картината се поизясни- два скъсани мениска, скъсана предна кръстосана връзка, скъсана странична колатерална връзка, нарушена структура на костта вследствие пренабиване от удара, фисура на костта и май е това. започна ходене по ортопеди (уви, не беше дори ходене, а подскачане на един крак, влачене с патерици, всички стилове куцукане, накрая наистина все по елегантно). Представях си как в един щастлив момент ще бъда оперирана, възстановена и ще ходя като нормален човек. Уви, никой не го предложи. С най-голямо удоволствие бих останала само при екипа на ВМА, но изглежда не бях от техния клуб, дори чух коментар, че никой няма да се занимава да прави пластика на връзки на моята възраст (48г.).
Затова опитах в Горна Баня, Дианабад, Доверие, получих най-разнообразни коментари и предложения (за съжаление нито едно неприлично). Или изобщо не бива да се пипа, или да „да бръкнем, пък да видим какво ще стане”, или „що не направим пункция”, но най-често „елате пак след един два месеца” Изводът беше: Колкото се оправя, толкова. Близо два месеца ходих на физиотерапия и рехабилитация, (наистина имам чувството, че рехабилитаторът можеше да направи и повече, но приемам, че е направил поне най-необходимото). Не получих програма за домашна рехабилитация, предписаха ми само ходене, което и правя. Предвид сезона предпочитам на закрито. Особено обичам мебелни магазини в работни дни, просторни, ненаселени, равен под, има и какво да се гледа, т.с. забравяш, че просто трябва да се упражняваш в ходене. Когато се появи силна болка в коляното, има богат избор за посядане. Препоръчвам на всички, единственият риск е ако освен да гледаш, решиш и да пазаруваш.
В къщи карам велоергометър и правя някои от упражненията на рехабилитатора.
Резултата почти пет месеца след травмата:В момента ходя бавно, внимателно, по хоризонтална повърхност и само по права линия. Всяко отклонение се наказва с болка. Все пак усвоих няколко елегатни начина за смяна на посоката. Не мога да тичам, не мога да качвам и слизам по стълби, избягвам неравни терени (това включва почти всички софийски тротоари). Опитах да плувам, не беше добре. През цялото това време коляното ме боли, понякога за разнообразие ме боли по-силно.
Простете за дългото изложение, но днес за пръв път открих този форум и останах потресена - почти всички участници, уж пострадавши като мен месец-два след травмата или операцията тичат, карат ски, плуват и очевидно ходят с нормална скорост. Мнозина имат скъсана кръстна връзка и менискус, но не прочетох някой да е прекарал два месеца на легло като мен. Наистина предполагам, че повечето са по-млади от мен и в по-добра спортна форма, но това едва ли е достатъчна причина за толкова голяма разлика в състоянието ни. Допускам, че има два по-важни фактора:
1. Добре направена операция
2. Добра следоперативна рехбилитация
Моля, споделете опит, помогна ли ви операцията, може би трябва да продължа да настоявам, към кого да се обърна?
Препоръчайте рехабилитатор, ако сте доволни от някого.

Благодаря ви!

# 95
Здравейте и от мен,
на 27.01 паднах, карайки ски на Банско и резултата е скъсани странична и вътрешна кръстна връзки на десния крак. При падането много ме заболя, като болката отшумя за 10-15 мин. Опитах се да се кача отново на ските, но за мой ужас  коляното ми "тръгна" на една страна като извадено и почувствах, че съм нестабилна. В следващтите 4 дни имах оток (не твърде голям), но без посиняване. Мнението на доктора, с който се консултирах е, че трябва да се направи "артроскопия" - безкръвна операция. Моля, ако някой от форума е имал този проблем да сподели опита си. На кой доктор се доверихте за артроскопия и как протече? Благодаря предварително за информацията!

# 96
Здравейте,
Нa 03.02.2010 г. паднах от ски в Банско и ситуацията беше точно както я описва "porsha_705".
Оказа се че съм си скасал предни кленни връзки. Вчера ходих на прегледи и разбрах, че няма на къде, а ще се наложи да се оперирам.
Лекарите ми препоръчаха доктор Мазнейков, но операцията не е безкръвна, а се слагали импланти на мястото на коляното. Не знам дали това е "артроскопия"я но аз смятам да се оперирам при доктор Мазнейков.
Поздрави и бързо възстановяване!

# 97
  • Мнения: 1
Здравейте! Майка съм на 15г.момиче.Миналата година получи луксация на пателата(патилите знаят какво е ) при падане по стълбите в училище.Беше с шина около месец, след това физиотерапия и т.н.Сега крака го сгъва почти като другия и ходи нормално, но усеща щракане в коляното при ходене.Забелязвам,че щади крака при клякане, качване по стълби и други натоварвания.Мускула на бедрото е по-слаб.Капачката е нестабилна.Ще ходим при проф.Аспарухов за консултация, но бих искала да помоля някой който има или е имал подобен проблем да пише.Ако има пациенти на професора във форума-моля да споделят.Благодаря предварително на всички!

Последна редакция: нд, 14 фев 2010, 09:04 от amazingg

# 98
  • България
  • Мнения: 166
На моят съпруг му предстои преглед при доц. Тони Георгиев на 22.02.
Може ли някои да ми каже задължително ли е да отидем с разчитане от ЯМР или той го назначава на място ако е нужно.
На него му установиха скъсан менискус с ехографско изследване.

# 99
  • Мнения: 1 165
Ние ходихме с ЯМР.Най-добре попитайте в клиниката.

# 100
Zdraveite, operaciata na priateliat mi za skusana PKV vuv VMA nablijava i iskah da popitam kade preporuchvate da se pravi rehabilitacia i pri koi?
Mersi mnogo za otgovorite vi!!

# 101
  • Мнения: 2 138
На моят съпруг му предстои преглед при доц. Тони Георгиев на 22.02.
Може ли някои да ми каже задължително ли е да отидем с разчитане от ЯМР или той го назначава на място ако е нужно.
На него му установиха скъсан менискус с ехографско изследване.
А моя съпруг е там на 24 ти.Направи си тук във Варна ЯМР, така му бяха казали от кабинета.

# 102
Zdraveite,
Niakoi moje li da mi kaje neshto za Dr. Petar Ninov, rehabilitator?
Mersi predvaritelno!

# 103
  • Бургас
  • Мнения: 441
При д-р Тони Георгиев се ходи на преглед само след предварително направен ЯМР.

# 104
  • България
  • Мнения: 166
Току що говорих със сестрата в кабинета му във ВМА. Каза че ЯМР се прави ако е необходимо. Да взема изследванията, с които разполагам.

Общи условия

Активация на акаунт