Сглобяеми къщи 2

  • 297 003
  • 745
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 189
Здравейте ентусиасти Peace

Ние с мъжа ми сме се запалили да си направим дървена къща и да се изнесем от Сф, на около 30-на км. Живо се интересуваме от тази тема и дали има някой към нашия край, който вече да живее в такава. Сега сме в процес на купуване на място, но тепърва ще имаме много въпроси и се радвам, че ви открих. Отивам да чета предната тема!

# 31
Здравейте и от мен.

И аз отдавна съм запален по дървените къщи и смятам догодина да си правим с жена ми такава. Информация за това как се прави всичко имам. (все пак съм конструктор и съм проектирал доста такива къщи). Повечето колеги наистина не им е ясно как се проектира такава конструкция, нито как и да мине през община и затова ви отказват или правят изчисления като за монолитно строителство. Това не е правилно и се хаби много материал, където не трябва.
Ние най-вероятно ще поръчаме ид.зработването на къщата на някоя от фирмите, но сами ще си ги монтираме и сглобим. Все още се колебая по коя технология да я направя, но има време и без това си чакам ПНИ-то на парцела. Ако имате въпроси, питайте.

П.П. Пароизолационното фолио не е найлон. Това е паропропусклива мембрана, която има свойството да пропуска само в едната посока. Целта на това фолио е да изкарва влагата от ватата навън от къщата, но да не пуска навътре.

П.П. Строенето самостоятелно с материал от борсата, не е от най-добрите идеи. Имайте в предвид, че материала трябва да е със определена влажност, качества и трябва да се обработи срещу гниене и дървояди.

(извинявам се, че пиша в този дамски форум и ако не съм за тук, моля за извинение и да ми се каже директно да се скрия  Laughing Laughing )

# 32
  • Мнения: 4 451
Темата живо ме интересува. Купихме си парцел преди 4 години, 1 декар е. От известно време сме се замислили за сглобяема къща. Тепърва има да изчета цялата първа тема и тази, за да добия по-ясна представа. Аз обаче все си мисля, че като цени сглобяемата и построената нямат особена разлика... Thinking

# 33
  • Мнения: 555
И ние сме в момента пред тази дилема - монолитно строителство, дървена къщичка или ..... фургон (по финансови причини) за нещо като виличка ooooh! Joy  и тази тема ще ми е мноого от полза  Peace

# 34
Цените, до колкото забелязвам, варират в широки граници. И все пак са по-ниски от монолитното. При средна цена за груб строеж на монолитното от 250 евро/м2, цената на завършената вече къща скача тройно тази цена. Груб строеж значи само колони, плочи, (много често и покрива смятат отделно на по-ниска цена) тухли и това е. Остават дограми, изолации, мазилки, замазки, нерви от некачествено изпълнение на стените, съответно средства, настилки инсталации и т.н. Всяка операция различна бригада и съответно цена. За времето и нервите ние българите не си ги смятаме, ама....

И все пак много ниската цена за дървена къща, трябва да ви говори и за качеството и изолациите, а внага често и компромис със носещата конструкция. Няма да падне всъщност, но се получават неприятни скърцания и дефекти. И още нещо. Гледам тук сте се насочили към сглобяемите къщи със стоманен скелет. Искам да предупредя за тея къщи, че не са удачни и дават в пъти повече дефекти от изцяло дървените. Не се подлъгвайте по това, че стоманата е много здрава. Всъщност е много чувствителен материал, който не е удачен за къща. Офис сгради се правят от стомана по други причини и детайлите на връзките със стените са коренно различни и скъпи.

# 35
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Ееее, най-после един полезен мъж в темата и то конструктор!
Точно от това има нужда тук, темата изобщо не е женска,а със строежите обикновено се занимават половинките и ние къде разбрали-недоразбрали пишем ли пишем.....
Благодаря за поправката за найлона, всъщност доколкото четох са 2 вида фолиата newsm78
Моята роля в нашето начинание е проучване,в голяма степен архитектурно проектиране, донякъде логистична подкрепа и здраво мърморене, че нещата не се правят както трябва, като най-голям дял има последното Mr. Green Отсега съм наясно, че ще има измятане и скърцане, но мисля да го преглътна заради пространството и ниската цена.Не може по никакъв начин да строим иначе, освен със собствени сили.  Аз продължавам да твърдя, че цената на фирмите, предлагащи такъв тип строителство е прекалено завишена. Освен това никак не ми е ясно как се предлага цена на квадратен метър, като на 20 квадрата може да се помести както едно помещение с 4 стени, така и три помещения, като стените стават да кажем 6, а вратите се увеличават с още 2. А плащаш еднакво за материалите?
inj77, може ли да се възползвам от знанията ти по темата и да попитам нещо за теракота на втория етаж. Тъй като се предполага, че там ще има леко провисване с времето и непрекъснати вибрации, как стои въпроса с полагането на тази настилка, особено в баните, където всяка пукнатина може да е голяма беля?

# 36
По принцип, конструкцията, добре направена, не и е позволено да скърца измята и т.н. Всъщност скърцането е най-малкия проблем(говоря за скърцане не като се ходи по пода на втория етаж, а скърцане при силен вятър например). При измятане на конструкцията може да се получат дефекти както по гипсокартона отвътре, така и по мазилката отвън. При читави проекти, спазени от строителя, както и от много близко следене на процеса от вас, не трябва да се допускат такива неща.
А по въпроса са плочките - недопустимо е провисване на конструкцията до толкова, че да се получат тези дефекти. Баните са обикновено малки помещения и ако гредореда е направен от минимум 5x20см минимум ребра, няма никакъв проблем OSB-то отгоре на гредореда допринася за равномерно разпределение на товарите и поема част от усилията, така че няма страшно за плочките.

Всичко идва от факта, че се наемат колеги, които не са правили такива конструкции, а те от своя страна са толкова заети и горди, че не ги интересува контакта с фирмата производител и съответно проекта не отговаря въобще с реалната ситуация. На толкова глупости съм се нагледал вече, че не е истина.

# 37
# 38
  • Варна
  • Мнения: 518
Еййй, така се радвам, че сте се активирали - почти се бях отчаяла. Laughing Освен това и разговора се заформи доста конструктивен, така че ще дерзаем. Вчера бяхме на среща с новата ни архитектка, която категорично ни отсвири да прави проект за такава къща: "Това за мен не е къща, лягаш и чуваш хъркането от другата стая"/цитат/ Rolling Eyes Ние пък говорихме с хора, живеещи в такива къщи, които твърдят, че не нищо чува нито,  ако е изпълнено с каменна вата като изолация. При това са семейство с две деца /вярно на 15 години/, но не стоят завързани за леглата си Joy Обаче и нещо друго спомена, което май е "ключа от бараката", и за което inj77 ще ни "отвори" очите Shocked Каза, че конструктивния план се чертае почти на ръка - всяко болтче, гайка, скоба се пречертава ръчно, а това е голяма и трудоемка игра, която струва скъпо. Така ли е действително? И ако да, то колко е цената за този план - бяха ми споменали /също конструктор/, че работи на 4 Е на квадрат?

Много писах, извинете ме, но аз и наживо много говоря, пък два месеца чакам оживление по темата и ми се е насъбрало Joy

# 39
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Каза, че конструктивния план се чертае почти на ръка - всяко болтче, гайка, скоба се пречертава ръчно, а това е голяма и трудоемка игра, която струва скъпо.

Eййййййййййй, много се изкалпазанил този народ! Сега всичко на компютър и - давай парите. Има доста изписано за сглобяемите къщи тук http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=1367 , откъдето на мен поне ми става ясно, че е по-вероятно да чуваш тоалетното казанче, отколкото друг шум Mr. Green

# 40
Конструктивния проект струва толкова - 4 евро/м2. Не са чертае всяко болтче и винтче, но работата е доста повече от стоманобетонна конструкция. Все пак и който се захваща да изработва такава конструкция, знае къде да сложи винтове, гвоздеи и т.н. Ние само даваме местата на планките, ако има такива и модела им. Не се и чертае на ръка. Хайде да не се връщаме в каменната ера, може ли? Цените по принцип са различни. В София е по-евтино, стандартното проектиране, заради конкуренцията, но за дървени къщи и качествено проектиране, даже ще ви вземат и повече. В Добрич например даже стандартното е към 5-6-7 евро. Аз работя на 4 евро, но пак зависи от квадратурата на къщата.  Но проектирането е нещо сравнително малко като пари, в сравнение с изпълнението. Има си детайли и принципи за работа с дървени конструкции, по-специфично изчисление и т.н.
А това че се чува през стените си е смешно. Даже при бетонните конструкции се чува повече от дървените. Да не говорим за ударния шум в пода.
Другия лаф за дървените къщи е за трите прасенца и коментара - Аз по-лесно ще вляза през стената, отколкото през вратата.  Laughing

# 41
  • Мнения: 318
Ооо и аз почвам с въпросите към inj77   smile3508
Скоро бях на строежа на една сглобяема къща.Бяха сложени стените с дограмата и гредите.
Казаха, че са чамови.Както и ребрата. Проблем ли е това?В смисъл това гарантира ли поне 50г. живот на къщата?
А колко е в същност гаранцията?

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 09:27 от Ianina

# 42
Дървените къщи се правят почти изцяло от иглолистна дървесина. Няма проблем да зидържи и 100 години стига да е обработено дървото, както трябва. А ребрата на покрива - и тухлена къща да си направиш, пак ще са чамови ребрата. Така че това е най-малкия проблем.

# 43
  • Мнения: 318
Благодаря за бързия отговор.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 518
Тъй като най-големия проблем в България, оказва се, е сухата дървесина, някой мислил ли е за вариант да се прибегне до използване на сушилня /намерили сме такава, срещу 100 лв. за кубик/? Но пък другото важно е, че няма машина, която да импрегнира с впръскване /ама обяснение дадох Rolling Eyes/. Идеята ми е, че във фирмата, към която се бяхме обърнали за консултация импрегнират в "автоклав" и е достатъчно надеждно, но не го предлагат като услуга за външни лица. 

Въпросът ми е: как сте решили идейно тези два много важни според нас проблема?

ПП Това, при положение, че ще се спасявате сами, а не чрез фирма. Да ви споделя, че до нас правят сглобяема къща чрез фирма, е няма такъв кошмар #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт