Пет години без съпруга ми и той без нас???!!!

  • 11 333
  • 89
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 563
Много хора сключват фиктивни бракове и разчитат, че по "събиране на семейства" лесно-лесно ще се уредят. Заради тях сега процедурата е така дълга и усложнена.

Потвърждавам и аз ползите от американска диплома. Плюс, че това ще е чудесен начин да се интегрираш, да се почувстваш удобно с езика. Ако цъфнеш с новородено в нова държава, където познаваш само мъжа си, и цял ден си стоиш вкъщи, чакайки той да се върне и да те изведе с колата, мноооого бързо ще луднеш.

# 31
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Дистант, като казах за адвокат, нямах предвид изпреварване на хората, а просто, че когато си плащаш на професионалист, нещата вървят по-гладко, защото той много добре познава процедурата, и всичко става по-бързо и лесно, особено когато някой няма нито опит, нито кой знае колко добри познания по езика. Мои приятели направиха така в Лондон, и наистина всичко мина много по-гладко, отколкото първия път, когато тичаха сами.  Peace

А за фамилията - момичето спомена, че има валидна туристическа виза, но в паспорта й със старата фамилия.

За случая на тази тема, мисля, че в момента се разглеждат молби подадени около Дек 2003. (тази дата лесно може да се провери във виза бюлетина).

 ooooh! Crazy

# 32
  • Мнения: 523
[

А за фамилията - момичето спомена, че има валидна туристическа виза, но в паспорта й със старата фамилия.


Както distant вече каза,  възможно е да се дойде тук с туристическа виза и да се смени статут. Само искам да кажа на авторката на темата, че по принцип влизането в САЩ с туристическа виза и подаването след това за смяна на статут се счита за измама. На практика в повечето случаи имиграционните си затварят очите за това, но не винаги. Пиша го, за да си наясно с всички страни на процеса, както и да няма изненади после.
Трябва много добре да проучиш нещата, да прецениш какви рискове си склонна да поемеш и тогава да действаш.
Вес, хубаво е авторката да се консултира с адвокат, макар че, това няма да и помогне относно сроковете. Чакането е едно и също за всички. Много трябва да се внимава и с адвокатите, защото тук е пълно с некадърници и мошеници. На едни познати, които действаха с адвокат им объркаха документите и забавиха чакането с около 5-6 месеца, което не е малко.
На нас пък един се опита да ни завлече с няколко хиляди долара, но после видя, че не сме толкова прости, и бързо, бързо върна парите.

# 33
  • Мнения: 1 173
distant, тя дали ще може да вземе студентска виза от БГ посолството, след като вече е омъжена за пърманент резидент? Сигурно не е невъзможно, но това май се явява нещо като един вид червена лампа за служителите, които ще и гледат молбата за виза.
Знаеш ли, дали може тук да дойде с турист. виза и да смени статут на студентска. Аз бях чувала, че нещо напоследък колежите не приемали студенти с турист. визи.
Добър въпрос но както каза Дистант когато става дума за Ам. консулство, нищо при тях не е подчинено на логиката.
Миз,Ютурна бъркате се момичета, когато става въпрос за "резидънт" , няма вариант в който тя да стои тук и да чака . Всъщност те ще си получат отговор дали им е одобрена I-130, но след това не може да остане тук да чака за номер.
 Има подобна възможност при юс ситизен (да се подаде апликейшън за К-1 заедно с петицията, но и това отнемаше време) игълмай го обсъждахме с теб този случай в една тема newsm78
Ади_и_бебе какво да ти кажа , аз минах по този път преди 4г и половина. Отне ми 6г от най-хубавите ни моменти заедно, но сега нещата като  чели са по-лесни отколкото преди 10г.

 Има вариант ако още не сте подали I-130 да дойдеш с валидната туристическа виза тук. Смяната на фамилията не проблем , ще ти издадат от консулството документ че става въпрос за едно и също лице.След това се записваш към някой колеж и сменяш на Ф1. НО, ако вече сте пуснали петицията , при опит да влезеш в страната има вероятност да те върнат .
Другия вариант те вече са ти казали момичетата- кандидатстваш за Ф1 от България.
 Плюса на дипломата няма нужда да го споменавам- то си е ясно,но така или иначе ,единствената възможност да стоиш тук 5 г легално ,е училището.

Аз на времето не успях да взема Ф1- пробвах 2 пъти. Тогава ми искаха да покажа че имам парите за туишъна за първата година( 25 000$ тогава ни бяха непосилна сума). Спонсорите хич не бяха вървежни пред  консула тогава Mr. Green(сега не знам)

Няма да се отчайваш, трудно е знам -да си сама , да си бремена , да гледаш дете , да чакаш.... но изход винаги има. Пробвай да вземеш студентска виза а дойдеш ли тук все ще намериш начин да се справите.  :hug

# 34
  • Мнения: 2 786
Ади, на въпросът "защо е така" мога само да ти отговоря с предположение - това е имиграционна политика и тъй като има много хора, които искат да имигрират в САЩ, това е начина, който са намерили да ограничат прилива или по-скоро да го регулират. Иначе всеки, който може веднага ще доведе цялото си семейство. Аз съм голям критик на системата и се надявам скоро да я променят, но за сега ще те посъветвам, да намериш начин да се примириш и да се опиташ да последваш съпруга си по някакъв начин, а не да се ядосваш безсмислено. Съчувствам ти за ситуацията, но нямаш голям избор за съжаление...
За посолството съм съгласна - аз съм говорила само с българи по телефона и са ужасно груби и невъзпитани, просто нямам думи.

Съгласна съм, Биз.
Звъннах веднъж да питам нещо вместо една приятелка и ми говориха с тон, сякаш ми се карат.
Или са инструктирани да се държат така, или ... не знам  Confused

# 35
  • Мнения: 235

Ади, не искам да прозвучи като упрек, но като сте знаели трудностите след сключването на брак, защо не замина като турист, не си оправи документите там, и не се оженихте в Бг посолство, на място? Или поне, защо не изчака със смяната на фамилията?  Confused Няколко седмици или месеца изчакване нямаше да променят нищо. Съвсем умишлено сте си затворили почти всички врати и сте си усложнили живота, и сега вместо да караш спокойна бременност, ти ще си блъскаш главата да измислиш как да се събереш със съпруга си. Стискам палци скоро да измислите нещо  Praynig  Hug

Вес, аз бях там с туристическа виза, която още важи. Говорихме с много адвокати, но всички са категорични, че където и да сключим брак - дали в САЩ или в България, процедурата е една - 5 години чакане в България. Така че, ако се бяхме оженили там, единствено щяхме да лишим близките си от радостта да са с нас на сватбата и нищо повече. А колкото до фамилията - все още съм със старите документи (сватбата беше преди 10 дни), още мога да отида в САЩ, но това нищо няма да промени. Имам право на още 2 месеца престой там като турист, след което трябва да се върна. Но предполагам всички мами ще се съгласят, че в 14-та седмица би било много глупаво да отида на 12000 км., където не съм осигурена и нямам лекар.
Обмислили сме наистина всички варианти с моя мъж, преди да направим каквото и да е, но просто положението е това. Сега ще пускам за томболата, а другата година ще кандидатствам в някой колеж...
Само имам един въпрос, понеже с това наистина не съм на ясно - трябва ли да чакам другата година, за да подам документи за есенния семестър или мога да кандидатствам още сега?
И дали можете да ми кажете официалния сайт за томболата за зелена карта, понеже в пространството, както знаете, има хиляди и не мога да се ориентирам кой е "истинския"
Много ви благодаря за подкрепата и за ценните съвети и информация! Наистина много...  Hug

Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 23:47 от adi_i_bebe

# 36
  • Мнения: 523
Ади, странно ми е, че адвокатите не са ви казали, че бракът ще е пречка за получаването на визи след това. Както и да е, те разбират повече от мен.
Другото, което ми направи впечатление е, че пишеш, че имаш право на още два месеца престой в САЩ. Да не би визата да ти изтича след два месеца? Ако е така, това означава, че в рамките на тези два месеца, имаш право да влезеш пак в страната. Престоят го определят на летището. Най-много 6 месеца - т.е. искам да ти кажа, че може да влезеш и, ако ти разрешат да останеш тук дори 6 месеца.

# 37
  • Мнения: 235
eagle ние не сме питали адвокатите как ще получа по-лесно виза - ако сключим или не брак, а ги попитахме какъв е варианта, след като сключим брак, най-бързо да дойда в САЩ. Ние искахме да се оженим, защото дори и да нямахме брак, пак не мога да имигрирам. Да, можех да идвам с туристическата виза, но едва ли тогава щяха да издадат виза и на детето, да идва с мен.
А колкото до текущата ми виза - тя изтича март 2009, едногодишна ми дадоха. Имам още 2 месеца, може и 3 (мисля, че законът е 6 месеца престой за една година), защото след като ми я дадоха ходих в САЩ 2 пъти по за месец-два.
А за студентската виза - дали сам омъжена или не, няма значение. Единствено би имало, ако подадем петицията (защото след това вече нямам право на други визи, докато тече процедурата), но ние мислим да не я подаваме. Процедурата трае 5 години и ни блокира през това време всички възможности, а след 4 години той взима ам. паспорт, където вече няма квоти...

# 38
  • Мнения: 2 563
след 4 години той взима ам. паспорт
Това включва ли времето на чакане на паспорта? Нали знаеш, че и за паспорта се чака минимум 6 месеца, да не дава господ и още?

# 39
  • Мнения: 1 173
Ади положението наистина не е "розово" в момента. Предполагам и малкото човече не е влизало в плановете ( да не ме разбереш неправилно, и ние бяхме така  Hug ).
Можеш да си изискаш документи от колежа винаги, те ще ти кажат какви са им сроковете и изискванията( всеки колеж си е индивидуален). Но вземайки Ф1 ти можеш да заминеш , а бебето?
 Най - подходящия вариант е да се опиташ да вземеш Ф1 сега ( дали ще ти дадат бремена е малко трудно да се отговори), или просто да влезеш в щатите в началото на 2009( докато ти е валидна визата) и да смениш на Ф1 (докато бебето се роди ). За осигуряването зависи в кой щат е съпруга ти ( и град също така). Има различни щатски програми за бременни, може да потърсите информация. Така и 3-мата ще можете да сте заедно.
 Знам че звучи объркано, но лесен изход няма.

При нас когато детето се роди през 2001 мъжа ми имаше още 2г и половина да стане ситизен. През това време той беше 6м. в Бг 6м. в Америка, но работата му го позволяваше( понеже си е селфимплойд).
 Лошото сега е ,че петициите И-130 дори когато вече си ситизен не могат да се подават в България ( освен ако не е живял последните 6м. ). От Бг нещата ставаха за 3 седмици, а сега се чака почти година за да ти издадат номера. Но това е твърде далеч във времето 5-6 г са много време, дотогава никой не знае какво ново ще "измислят".

Честно казано ( не е съвет а лично мнение), аз бих тръгнала бремена (макар и в 6м.), и след това да се направи опит да се смени на Ф1.
 Успех с каквото и да решите.   bouquet   bouquet 
www.dvlottery.state.gov

Последна редакция: ср, 24 сеп 2008, 01:09 от raya_usa

# 40
  • Мнения: 613
...Но предполагам всички мами ще се съгласят, че в 14-та седмица би било много глупаво да отида на 12000 км., където не съм осигурена и нямам лекар.
Обмислили сме наистина всички варианти с моя мъж, преди да направим каквото и да е, но просто положението е това. Сега ще пускам за томболата, а другата година ще кандидатствам в някой колеж...
Само имам един въпрос, понеже с това наистина не съм на ясно - трябва ли да чакам другата година, за да подам документи за есенния семестър или мога да кандидатствам още сега?
И дали можете да ми кажете официалния сайт за томболата за зелена карта, понеже в пространството, както знаете, има хиляди и не мога да се ориентирам кой е "истинския"

Aди_и_бебе, ето го истинския сайт http://www.dvlottery.state.gov/

Когато му дойде времето, ще бъде активиран и ще има повече неща там.

По въпроса за кандидатстването - това е въпрос за учебното заведение, в което мислиш да учиш. Трябва да си наясно първо кога им започват регистрациите за съответните семестри, но най вече трябва да се свържеш с интернешънъл афеърс или каквото там му се казва (при отделните колежи и университети е различно) и те най-вече ще ти кажат какви са сроковете за всичко, което те интересува. Имай предвид, че нещата не стават бързо, на мене първо ми забавиха, после загубиха документите и вместо есенен семестър, започнах да уча чак пролетен.

Друго: - не е задължително да нямаш здравна застраховка, но това също е въпрос за унито. По закон интернешънъл стюдънтс трябва да имат такава. Има и много хубави сайтове онлайн, които предлагат много хубави застраховки за инт.студенти.

Ако си тук преди това, а от прочетеното виждам, че можеш, във вашия случай най-добре ще е да родиш тук. Ще ти реши много проблеми.

Последна редакция: ср, 24 сеп 2008, 01:13 от distant

# 41
  • Мнения: 523
Подкрепям distant  и raya_usa. Като човек чакал - бременна и след това, в БГ, ако сега трябва да избирам, ще съм радикална и ще опитам да дойда в САЩ възможно най-бързо и след това ще родя тук. Това не е толкова заради самия зор да съм в САЩ, а заради това, че е много трудно да сте разделени точно тези години от живота ви. Също така, ако съпругът ти не може да пътува често е още по-кофти. Гадното е не толкова, че той е в чужбина, където и да е, а самия факт, че ти и детето не можете да отидете при него за кратко, за празници и т.н. Преживява се, да, но не смятам, че някой има правото да ми отнема тези моменти.
Не искам да ти давам съвети, защото може да са грешни и да доведат до неприятности. Вие си решавате. Всеки случай, ако решиш да идваш, действайте бързо и не губете време. По-добре сега, докато не си в напреднала бременност. Не си длъжна да казваш никъде, че си бременна.
Това с турист. виза пак не го разбрах. Преди, времето за пребиваване в САЩ се определяше тук на летището, не знам ти за какво говориш.

# 42
  • Мнения: 523
след 4 години той взима ам. паспорт
Това включва ли времето на чакане на паспорта? Нали знаеш, че и за паспорта се чака минимум 6 месеца, да не дава господ и още?

Понастоящем - паспорта - минимум 6 месеца, петицията и другите патаклами с посолството още минимум 9 месеца. Така, че и след гражданството нещата не стават веднага.
Да се надяваме, че в бъдеще ще се промени скоростта на процедурата.

# 43
  • Мнения: 235
Това, колко ще ми е престоя се определя на летището, но по закон (пак казвам - доколкото знам) имаш право на 6 месеца в годината... обяснявам: когато отидох първия път с валидна една година виза ми сложиха печат, че трябва да напусна страната точно на същата дата след 6 месеца. Тогава останах точно месец и се прибрах в БГ, понеже идваше сесията ми. След месец престой заминах пак за САЩ, където на летището вече ми сложиха печат за точно същата дата, но след 5 месеца...
А колкото до заминаването ми сега - аз мога да отида, но до месец след сватбата (това е средата на октомври) трябва да си сменя документите за самоличност, понеже съм с нова фамилия. Другия проблем е, че визата ми изтича точно, когато ми е термина (валидна е до края на март 2009). И дори и да замина началото на 2009, за да мога да родя там, след това какво? Оставам нелегално след раждането, понеже визата ми е изтекла, или се прибирам в БГ? Знам, че така детето ми ще вземе гражданство, но моя статут няма как да го променим, докато ми изтече визата и ще трябва да съм нелегална...

# 44
  • Мнения: 1 173
Ади визата е входен документ, тя не ти определя престоя в Щатите. Иначе си права- да имаш право на 6м на година престой в САЩ , НО на календарна. Така че евентуално влизайки в началото на януари 2009 , пак ще ти бият печат за 6м. престой.
 През това време ще имаш възможноста да се ориентираш и да си подадеш документите в колеж.
Знам че си мислиш че ще ти е трудно с малко бебе , но уви лесен вариянт няма.
 Ти казваш че не искаш съпруга ти да си идва заради теб , и че ще се опиташ  да вземеш Ф1 след като се роди бебето, но така то остава в Бг.От собствен опит мога да ти кажа колко много му липсваше на моя съпруг детето,как през последната година когато вече чакаше да стане ситизен си идва 4 пъти ( за рождения и ден , за празниците), само за да не пропуска тези  моменти заедно ( а когато детето е малко искаш да си там , да видиш всичко - първите крачки , първото зъбче , първите думи...)
 
Имате 4г докато има право да подава за ситизен - както знаеш най добрия случай е 6м за да стане , после поне 9м, за да ви излезе номера . Но средно отнема по 1 г , а да не говорим че има случаи в които  хора чакат да  станат ситизен по 3г( и аз не знаех че има такива случаи , но уви има). Когато човек стои и пресмята винаги пресмята "в най-добрия случай" колко още време има , а колко ще отнеме вече е късмет. ( моят съпруг взе паспорт точно за 1г).

Може би ще се повторя с предишния си коментар , но 5г са много дълъг период от време . Нокой не знае до тогава как биха могли да се променят имигрантските закони на САЩ - към по -добро или по-лошо.
 Разговаряйте и преценете най-подходящия вариан за вас.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт