Ябълки с Мед или Израел-13

  • 25 598
  • 288
  •   1
Отговори
# 60
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Ама аз как да натрупам точки като повечето теми са ми далечни.Нямам си дечица ...А и успях да напиша една тема на хората им стана интересно и после Stop Sad  Cry еееееееех съдба благодаря все пак за отговора   bouquet

# 61
  • София
  • Мнения: 5 416
не се отчайвай скъпа , пиши си там където ти е приятно и лафчето ти върви . Аз например в началото се лутах толкова безпомощно из целия форум просто защото никъде не се вписвах . Сега има теми , в които имам готов отговор , но по една или друга причина изобщо не го пиша . Тук се чувствам уютно .

# 62
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз се чуствам прекрасно тук Simple Smile атмосферата е толкова приятелска почти семейна Simple Smile просто много ми се искаше да разкажа за всичко което съм видяла докато работех на кораб а и на хората им беше интересно,разбрах го чрез единствения пост който направих....жалко че всичко свърши до един пост.Няма значение я някой от подвижните енциклопедии разкаже за наближаващия празник Сукот че мъжо обясни с две три думи.Дали ще е забавно?Целувки

# 63
  • Мнения: 1 526
Утре е вторият ден на Рош аШана. По древна традиция се ходи край морето (езеро, река). Обръщат се джобовете (след като се празни) и се казва молитва за изчистване. То този начин се счита, че се освобождават от стари грешки и могат да започнат годината на ново.

Рош аШана е начало на десетдневен период на покаяние. Последният от тези дни се е Йом Кипур, ден на Изкуплението, най-святият ден. В този ден на пост, покаяние и всеопрощение юдеите си припомнят за прошката, която Мойсей поискал за тях от Бога по време на изхода през пустинята заради непреодоляното тяхно идолопоклонничество (поклонението на златния телец).

Празникът Сукот ( в превод: колиби, шатри) възпроизвежда условията на живот на евреите при преминаването им през пустинята след излизането от египетските земи. За празника се подготвя временно обиталище (сука) с три стени и покривна част от растения (палмови листа), през които трябва да се вижда небето.

Юдеите си припомнят присъствието на Бога в своя живот и Неговата закрила, уповават се на Него и за добра реколта. Във временното жилище те живеят седем дни (от 15 до 22 ден на месец Тишрей), първият и последният от които са посветени единствено на Бога и не се извършват никакви светски дейности. По време на веселия празничен ритуал за плодородие вярващите държат в ръце  клонки от четири растения: от цитрусовото дърво (етрог), от палма (лулав), мирта и върба.
 
След изтичането на седемте дни на Сукот се отбелязва Шемини Адерет (Осмият ден на събирането), ден на покой, в който богослужението започва с празничната молитва кидуш и се отправя допълнителна молитва за дъжд.
Симхат Тора (Радостта от Тора), се утвърждава след ХІ в. в деня след Шемини Адерет като весел празник, на който юдеите изразяват радостта си от даденото им Учение; обикалят седем пъти ритуално със свитъци от Тора в ръце бима в синагогите (възпроизвежда се обикалянето на Йерихон, описано в Книга Иисус Навин 6), танцуват и четат откъси от свещените книги.

За децата обаче Йом Кипур е много важен ден. Той е може би единственият, в който цялата страна замлъкви и няма изобщо трафик. Тогава всички деца излизат с колелетата на улици и магистрали, състезават се, гонят си и става страхотен купон.

На Сукот също е голяма радост, защото имат 10 дневна ваканция обикалят по суките (шатрите) и се забавляват!

# 64
  • Мнения: 1 526
И тъй като споменах месец тишрей, ето имената на всички месеци на еврейският календар:

Тишрей
Хешван 
Кислев
Тевет 
Шват 
Адар 
Адар бет
Нисан
Ияр
Сиван
Тамуз
Ав
Елул

Лунният месец е равен на 29 дни и половина, лунната година е 354 дни (и няколко часа), докато слънчевата година е по-дълга от лунната с почти 11 дни и продължава 365 дни (и 1/4). За изравняване на лунния и слънчевия календар е била въведена високосна година от 13 месеца във всяка 3, 6, 8, 11, 14, 17 и 19 година на всеки 19-годишен цикъл (наречен малък календарен цикъл). Високосната година има два месеца АДАР. За по-просто пресмятане са въведени месеци от 29 и 30 дни. Денонощието е разделено на 24 часа. За календарна единица е приет периодът между две новолуния, равен на 29 дни.

Периодът от 1-и Нисан до 1-и Тишрей е еднакъв: 177 дни. Има три различни години: къса - 353 дни, нормална - 354 дни и пълна - 355 дни. В съответствие с това продължителността на високосните години е равна на 383, 384 и 385 дни.

235 лунни месеци са равни на 228 слънчеви и образуват 19 слънчеви години - по еврейския календар това се нарича "малък 19-годишен цикъл". Всеки цикъл се състои от 12 обикновени и 7 високосни години. Обикновената година има 12 месеца, а високосната - 13. Според еврейския календар денонощието е от вечер до вечер, от залез до залез слънце.


нещо интересно, според което евреите в Израел и САЩ са почни еднакъв брой.
Следват Франция и Канада.
 

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 08:53 от Tali Dan

# 65
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Господи Тали ти просто ме изумяваш с необятната информация.Как знаеш всички тези неща?!?!Сигурна ли си че не си гений и криеш това от нас.Аз искам много Пурим и аз ще се облека тогава незнам как ама  ще се омажа страшно Simple Smile Simple Smile Simple Smile Целувки

# 66
  • Мнения: 1 526
Борянка, ласкаеш ме, макар и със сравнително добро IQ далеч не съм гениий  Naughty.
Някои неща съм ги учила тук, други научавам покрай децата, а и да не забравяме че съм по тез земи близо 12 години  Whistling...
Също така редовно питам чичко Гугъл за туй- онуй  Peace!

Аз също обожавам Пурим, много положителен, емоционален и зареждащ празник!

# 67
  • Мнения: 2 952
 Привет и от мен!

 Шана това!!!!


Честито  на  всички празнуващи! Ние  сме до края на месеца тук в БГ .Гледам форума е станал предимно чат.Дани, хубаво си писала за новата  година ,сукот, йом  кипур   и за месеците   Hug.Аз  много рядко сядам на компа.От мене - поздрави и до скоро!

 Peace

 Hug

# 68
  • Мнения: 1 526
Пете, вчера си мислих за вас  Hug! Липсваш ни, но поне знам че си прекарвате добре.
Шана това, метука ве муцлахат на цялото ти семейство да нацункаш сладките дивчовци от мен!
Ако намериш време разкажи как са те в новата обстановка. Снимката със сърцето от римони е много сладка!

# 69
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Петяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяя Simple Smile никой няма време за моята бедна душичка.Тали правят ремонт(ех не свърши) ти в Бг Мента някъде по света а аз бедна непросветена душа какво да пиша аз за Израел знам това което вие сте ми казали мъжо на него не му е интересно да обяснява Sad Лиспва ми много вашето свободно време Липсвате ми мамчетаааааааааааааа опс и госпожа Simple Smile Ментааааааа.Целувки

# 70
  • Мнения: 1 410
И на меееен ми липсвате !Госпожа Мента Джодженова сега ехеееее....меден месец !!!Петя се затри някъде из България .Пете,връщай се в Израел,че ни беше по -близо  Laughing
А Тали - направо паднах с този паркет.Не стига ,че си гений ,но и паркет редиш! ooooh!

# 71
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Един бърз въпрос Simple Smile Как стои въпроса с безработицата тук???Целувки

# 72
  • Мнения: 1 410
Борянче ,душко,няма кой да ти отговори!Зарязаха ни ! newsm45

# 73
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Бокер тов мамчета(аз да покажа че знам думички на иврит)Ми6имади аз ако ги набарам мацките ще им наредя паркета,ще поиграя с децата ще сменя памперсите(правила сам го веднъж и успях) супа ще сготвя (че друго май не мога) та за финал някой ще вземе да намери време за нас...И понеже никой не се включва аз се чудя какво да разкажа???То голямо чудене падна за това ще разкажа за гостенчето ми.Това е дъщерята на мъжо на сестрата.Тя е на 5год и половина.От една година живеят в Нова Зеландия и поради тази причина английския и е по добър от иврита обаче като вкара един акцент на иврит се попикавам от смях а как меше двата езика голям цирк.Мъжо почна да подготвя документите за сватбата....решихме в Бг ще е...ама то с неговото работно време незнам как ще отидем до Йерусалим за този апостил и извинете ме ама апостил печат ли означава???Че аз го накарах да чете постнатото от г-жа Мента(тя нали и на иврит е писала)ама като незнам какво означава апостил и му викам абе печат да се сложи.Така че скоро ще си ходя до Бг Simple Smile липсва ми да ви кажа малко ама май по скоро сестра ми и приятелите ми липсват а и правенето на нещо.Аз подлудявам вече можеш ли два месеца да правиш нищо Sad Ако някой има идея как да се забавлявам да вика само не забравяйте че живея в мошав та не е много за разходки...а и на 2 пъти ме спират да ме попитат за помощ и аз се цъкля и скромно казвам на иврит съжелявам не говоря иврит  Embarassed кой знае какво си викат хората тя тая като не говори иврит какво м...а си търси тук???А и тука в мошава виждам възрастните си хойкат с едни коли като голф колички бавничко се движат ама поне не вървят...биле израелско производство...еееех гледкат си и децата и възрастните.Целувки  bouquet

# 74
  • Мнения: 1 410
а каквоп е мошав?
Борянче,що не си направите едно бебе ?да си уплътниш времето.Първо ще ти е лошо ,после ще се наслаждаваш на бременността и за финал едно беборанче само гушкане.

Общи условия

Активация на акаунт