Домашна майонеза и кухненски робот?

  • 39 795
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Добрич
  • Мнения: 5 459
И по седмица ми се е случвало да я държа. Не си променя консистенцията.

# 31
  • Мнения: 929
1 жълтък поглъща 1 кафяна чашка олио- това са 60-80 гр и щипка сол. Важно е да се отдели внимателно жълтъка от белтъка. Започваш да разбиваш жълтъците със солта и малко олио. Постепенно прибавяш цялото количество.Накрая се окосява с допълнително количество сол, лимонов сок или винена киселина. Може да се прибави и горчица.

Като правя домашна майонеза винаги я "олекотявам" с изцедено кисело мляко в съотношение 2:1 / 2 части майонеза- 1 част мляко/

Ако се пресече прибавям няколко капки студена вода в единия край на съда и започвам разбъркването от там в кръг, като постепенно го разширявам докато обхване всичката майонеза.

Това ми се струва интересно. Ама само жълтъка ли се ползва защото аз слагам цялото яйце.

# 32
  • наоколо
  • Мнения: 55


Това ми се струва интересно. Ама само жълтъка ли се ползва защото аз слагам цялото яйце.

Да. Правя я само с жълтъци. Към готовата вече майонеза може да се прибавят твърдо сварени, ситно накълцани яйца. На майонеза приготвена от 2 жълтъка с 2 чашки олио понякога прибавям 2 твърдосварени яйца, 1 лъжичка горчица и 2 лъжички ситно нарязан магданоз- става чудесен сос за варени яйца и риба.

# 33
  • Мнения: 58
До сега съм правила само майонеза с яйце,но тази с млякото ще пробвам в най скоро време.Благодаря за рецептата!

# 34
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
П.П. Пробвала съм да правя тесто за питка например,но пак не се получи и то с тази представка, с която правиш майонеза, знаеш ли това как става?
Testoto se mesi s plastmasovija noj.

# 35
  • Мнения: 342
Благодаря ти Валя за отговора. В същност с пластмасовият нож съм правила тестото, но не се получи. Явно аз нещо не съм направила както трябва.

# 36
  • Мнения: 409
Момичета, редовно правя  майонеза. От 15 години не съм купувала майонеза, а от 10 год. я правя вместо с яйца с прясно мляко.  Винаги преди се чудех защо купената майонеза е толкова светла на цвят. С яйца никога не става светла заради жълтъците. Вече знам - явно и тя е с прясно мляко. На една част мляко се слагат 2 части олио. Ето и рецептата в оригинален вид:

1 ч.ч. сварено прясно мляко
2 ч.ч. олио
1 ч. л. /равна/ сол
1/2 ч.л.   лимонтозу

Продуктите ми не са с еднаква температура - олиото е от шкафа, а млякото от хладилника. За тези 10 години до сега само веднъж не ми се е сгъстила. Правя я с  домашно мляко, но моя близка пробвала с купено от магазина и каза, че също става. На вкус е хубава, а и избягвам стабилното количество холестерол от жълтъците.

Да си жива и здрава още 100 години  bouquet много е вкусна предпочитам я пред тази с яйцата.Правих я с купено мляко и пасатор.Малко я осолих без да искам,ама я правих за яйчна салата така че няма проблем.  chefМного вкусна стана Heart Eyes

# 37
  • Мнения: 385
Вела, и аз се присъединявам към доволните от твоята рецепта-вкусотийка  Hug

# 38
  • Мнения: 1 195
Момичета, редовно правя  майонеза. От 15 години не съм купувала майонеза, а от 10 год. я правя вместо с яйца с прясно мляко.  Винаги преди се чудех защо купената майонеза е толкова светла на цвят. С яйца никога не става светла заради жълтъците. Вече знам - явно и тя е с прясно мляко. На една част мляко се слагат 2 части олио. Ето и рецептата в оригинален вид:

1 ч.ч. сварено прясно мляко
2 ч.ч. олио
1 ч. л. /равна/ сол
1/2 ч.л.   лимонтозу

Продуктите ми не са с еднаква температура - олиото е от шкафа, а млякото от хладилника. За тези 10 години до сега само веднъж не ми се е сгъстила. Правя я с  домашно мляко, но моя близка пробвала с купено от магазина и каза, че също става. На вкус е хубава, а и избягвам стабилното количество холестерол от жълтъците.

Еха чудесна идея   bouquet  bouquet  bouquet
Благодаря за рецептата   bouquet

# 39
  • Мнения: 3 456
Тази майонеза с млякото по-лек вкус ли има?

# 40
  • Мнения: 1 176
За мен е по-лека, но и на вкус ми е по-различна от традиционната, което е нормално, като се има предвид продуктите. Но определено е вкусна!

# 41
  • Добрич
  • Мнения: 5 459
Радвам се, че ви е харесала рецептата, момичета.

Тази майонеза с млякото по-лек вкус ли има?

Определено е така според мен.

# 42
  • Мнения: 385
Момичета, помагайте! Пресолих майонезата, мога ли да я спася или ще се хвърля? Sad

# 43
  • Добрич
  • Мнения: 5 459
Можеш да я използваш за картофена или някаква друга салата и да не слагаш никаква сол.

# 44
  • Мнения: 206
Вела - олиото задължително ли трябва да е слънчогледово?

Общи условия

Активация на акаунт