Искате да помагате на други майки да кърмят? Мислите за ЛЛЛ лидерство? - FAQ

  • 11 114
  • 152
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824



Ла Лече Лига лидерите са част от традиция, която тръгва още от началото на човечеството - една майка подкрепя друга майка в изкуството на кърменето.

Вие сте жена, която:

    * с удоволствие е кърмила детето си?
    * би искала да сподели тези радости с други кърмещи майки?
    * знае от първа ръка за предимствата на този естествен начин за разбиране и задоволяване на нуждите на бебето?
    * има време и желание да е доброволец в организация, която помага на жените на местно ниво, както и по света?

Звучи интересно? Тогава Ла Лече Лига лидерството може да е за вас!

Ла Лече Лига лидер-консултантът знае от личен опит какво е да започнеш да кърмиш новородено и защо кърменето е важно за по-голямото бебе. Тя е важна част от организация, която е световно призната за авторитет по въпросите на кърменето. Тя е една от 6,000 активни лидери, които имат достъп до информация от Ла Лече Лига на повече от 30 езика.

Да помагаш на другите

Новата майка, която кърми, извлича полза от окуражаването и практичната информация. Ла Лече Лига лидерите осигуряват това чрез месечни срещи, по телефона или лично, както и по други начини.

Подкрепа от майки за майки

Като използва опита си и обучението от ЛЛЛИ, лидер-консултантът осигурява и съдейства за подкрепата от майки за майки. Тя насърчава дискусиите и изследването на различните подходи към майчинството чрез кърмене и по-дълбоко разбиране на нуждите на бебето и уникалната роля на майката да посрещне тези нужди.

**************************

Интересувам се от кандидатстване за Ла Лече Лига лидерство...

Къде и кога се провежда обучението? Обучението се провежда дистанционно, когато няма начин да е лично и обичайно е обстойно и напоително (т.е. не е в определени фиксирани дни), защото всеки се движи със собствен темп и прави нещата тогава, когато може. Семейството е на първо място; след това са другите лични ангажименти, а след това идва и доброволческата работа - въпреки че е изключително важна и помага на много хора, все пак е доброволческа и има приоритети, които всеки определя сам така, че да работи най-добре за него, семейството му и организацията.


Това струва ли пари и колко? Какво стои във финансовата част: членски внос към Ла Лече Лига 20 лева; закупуване на книга - The Womanly Art of Breastfeeding, най-известната и най-добра книга за кърмене, сега в осмо допълнено и преработено издание, която е интересна за всички майки (в момента около $10-13, в зависимост дали е-формат или на хартия); след преминаване на първия етап на обучение - такса от 10 Евро за кандидатстване за лидер; при акредитиране към международната организация - еднократна такса от 5 Евро и после вместо членски внос, годишен лидерски внос към ЛЛЛИ (не към ЛЛЛБг) от 10 Евро. Всичко това се разпределя във времето, т.е. не се случва накуп. Обичайно обучението заема всичко между няколко месеца и няколко години (съответно и разпределението на парите) - изцяло в зависимост от това, колко бързо се движи човек. В случай на тотална финансова невъзможност, защото въпреки че сумите не са големи, хората имат различни възможности, има фонд за подпомагане, предвиден за тази цел.


Как точно протича обучението и какви са тези етапи? Първият етап се провежда с български лидер и най-общо казано изследва дали кандидатът е подходящ за лидер, дали споделя ЛЛЛ философията, дали организацията е подходяща за него. Провежда се устно или писмено, както е най-удобно. В допълнение има скайп чат за който желае, в който пишат лидери и кандидат лидери; в чата се обсъждат различни неща, свързани с обучението, с мениджмънт на кърмене, комуникационни умения и пр. От време на време се правят обучителни семинари. Първият беше на 3-4 юли, подробности за него могат да се видят тук: http://lalechebg.com/2010/06/lll-workshop-3-4-07/. Програмата му беше малко по-различна от обявената, но не по-малко интересна.Беше много успешен и беше от полза на обучаващите се момичета, които дойдоха. Планира се следващ семинар за есента, датата още не е ясна, вероятно края на октомври или началото на ноември. Междувременно сесиите, които бяха проведени на семинара, сега се повтарят под формата на уебинари, за да могат и кандидати за лидерство, които нямат физическа възможност да пътуват, да присъстват виртуално.

Вторият етап е, след като лидерът, който е водил първата част, прати препоръчително писмо, както и още някои неща от кандидата и след одобряване (ако лидерът е преценил правилно и кандидатът наистина има качества и ресурси да стане лидер) се почва втората част, за момента на чужд език. Втората част е практически насочена също, с изследване на много ситуации и примерни положения, които да покажат знанията на кандидата и уменията му за общуване. Когато и тя приключи, ако е успешна, се получава международна акредитация за ЛЛЛ лидер.


Колко време заема обучението? Всички части на кандидатстването за Ла Лече Лига лидерство се разпределят във време, удобно за кандидата и съответно се движат преди всичко с неговия темп. Най-кратката известна акредитация е за 13 дни; най-дългата, за която знаем, е три години Simple Smile Времето, което ще отнеме обучението, като цяло зависи от желанието, ентусиазма и времето на кандидатстващия.
 

Какво да правя, ако имам желание да стана лидер, но не владея чужд език? Повечето хора владеят някакъв чужд език на ниво четене и писане, тоест могат да четат и да разбират текст на чужд език и могат да пишат на него дотолкова, че да ги разбере отсрещната страна. Повечето новости, статии, изобщо актуална информация за кърмене (пък и не само) излиза на английски. Част от нея се появява на руски. Докато на български много малка част се появява преведена. Библиотеката на кърмаческия форум в бг-мамма е голяма и пълна, но някой път човек се нуждае от нещо различно и езикът може да е спънка. Няколко майки, кандидатстващи за лидерство, успешно комуникират с помощта на Гугъл преводач Simple Smile Други се справят с помощта на приятел или познат, който да превежда кореспонденцията от и на български. Начини има, стига да има желание. Обучението може да протича на много езици и актуална информация за кърмене може да се набавя също на много други езици, например: руски, немски, италиански, испански, френски, китайски и т.н. Ла Лече Лига е международна организация с клонове в 86 страни, което гарантира, че има най-разнообразна информация на повечето говорени езици в света!
 

Това, което ЛЛЛ лидерът прави, е:

- да помага на майки (по телефон, мейл, на живо, изобщо с различни средства за комуникации)
- да организира месечни срещи за майки
- да се поддържа в крак с новостите в областта на кърменето
- помага на други майки за лидерство, ако се интересуват
- държи връзка с организацията


Допълнителни дейности могат да са много и различни и са изцяло по желание - например да се водят лекции за кърмене или да се пишат/превеждат ЛЛЛ публикации, да се посещават родилни домове, всякакви най-разнообразни дейности според желанието и възможностите на човек. Може и да се ограничи само със задълженията по-горе и това е напълно приемливо; може да избере да започне с по-малко отговорности и след това да реши да задълбочи ангажимента си в определени сфери.

 
Това е обучение, предвидено за майки с деца - на съобразени порции, които да се вместят удобно във времето между грижите за семейството, евентуалните служебни ангажименти и личното време.

Ла Лече Лига: помагаме на майките и бебетата от 1956-та! Станете част от тази вълна!

За допълнителна информация и за необходимите условия за кандидатстване за лидерство вижте още: http://lalechebg.com/leadership-faq/ Това е превода на Thinking About LLL Leadership? Frequently Asked Questions (FAQs)


Благодаря ви, че отделихте време да прочетете тази информация за ЛЛЛ лидерство. Надяваме се, че се чувствате позитивно по отношение на избора си, независимо дали ЛЛЛ лидерството е подходящо за вас в този момент или не.

Последна редакция: ср, 18 авг 2010, 19:43 от Бу

# 1
  • Мнения: 5 401
Кандидат за обучаващ се в близко бъдеще и най-вече след одобрение от половинката!  Grinning

Искрено се надявам да направим опашка от желаещи и да те затрудним максимално!  Hug

# 2
  • Мнения: 1 328
 Пу втора на опашката  Peace

# 3
  • Мнения: 3 718
Впис...ще прочета по късно  Peace

# 4
  • Мнения: 1 216
ОлАааа!
Интересно четиво, благодаря Бу

# 5
  • Мнения: 2 614
Ще използвам тривиалното "запис" и ще чета на дневна светлина!  Mr. Green

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Мда, след 2 седмици съм точно на workshop засягащ съвместяването на ЛЛЛ и семейството.
В момента familiy first е взело надмощие.

# 7
  • Мнения: 3 718
Ще споделиш ли после Пепеляшке?

# 8
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
И аз набутвам в темата с моите желания! Ще прочета още веднъж по-подробно Hug

# 9
  • Мнения: 2 631
  bouquet и аз тук  Hug

# 10
  • Мнения: 272
Поздравления за всички безкористни мами, които смятат да станат лидери!!
Лично аз съм много вдъхновена от идеите на ЛЛЛ, че след като ги открих осъзнах колко близки до сърцето ми са техните концепции, не само за кърмене, хранене, а затова как да бъда майка като цяло.
Смятам по тази причина да стана член и по този начин да подпомогна чудесната им работа.

# 11
  • Мнения: 42
Бу, аз мисля, че мога да се справя с тази задача. Притежавам и доста умения, да розговарям с хората и да ги изслушвам. Мисля, че това също е важно. За изминалите осем месеца, три родили мои приятелки са вдъхновени от изключетилното кърмене, от ЛЛЛ и вече успешно кърмят децата си, с което се гордея. Много често се допитват до мен , черпейки от моя досегашен макар и скромен опит в кърменето. Притеснява ме факта , че все още нямам такъв голям стаж в кърменето. За сега само 8 месеца, но смятам че се справям добре. Мога ли да кандидатсвам за лидер и ако е така към кого да се обърна? Кога да направя първата спъпка или да изчакам детето ми да стане на 1 година?

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
zizu m1, можеш да се обърнеш към мен Simple Smile
Аз съм 'подкрепящ лидер' (a.k.a. sponsoring leader) за сега за България (което съвсем не изключва възможността желаещи майки да се свържат директно с ЛЛЛ от уебсайта или горния адрес и друг да им бъде подкрепящ лидер, ако имат качества за ЛЛЛ лидери).
Така или иначе лидер не се става твърде бързо, така че няма пречка да започнем да говорим скоро - детенцето ти със сигурност ще е минало 9-10 месеца, преди да се стигне до евентуална кандидатура.
Предполагам, ще се видим на ЛЛЛ срещата в събота Grinning

# 13
  • Мнения: 2 132
zizu m1, можеш да се обърнеш към мен Simple Smile
Аз съм 'подкрепящ лидер' (a.k.a. sponsoring leader) за сега за България (което съвсем не изключва възможността желаещи майки да се свържат директно с ЛЛЛ от уебсайта или горния адрес и друг да им бъде подкрепящ лидер, ако имат качества за ЛЛЛ лидери).
Така или иначе лидер не се става твърде бързо, така че няма пречка да започнем да говорим скоро - детенцето ти със сигурност ще е минало 9-10 месеца, преди да се стигне до евентуална кандидатура.
Предполагам, ще се видим на ЛЛЛ срещата в събота Grinning
Малко офф, ама понеже сигурно ще ходя в София събота и няма да се видим - Прочете ли ЛС? Simple Smile

# 14
  • Мнения: 5 401
... след одобрение от половинката!  Grinning

Вече напредвам с одобрението, да ви се похваля, аха-аха и съм получила "зелена светлина"!  Party

П.П. Радвам се, че направих опашка, дано прелее в задръстване!  Mr. Green

# 15
  • Мнения: 3 595
Пропуснала съм да се добавя в задръстването  Mr. Green

# 16
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Присъединявам се в задръстването  Mr. Green Бих се радвала да включа и Пазарджик в срещите.  Grinning Определено има интерес и желание от месните мамчета.

# 17
  • Мнения: 94
И аз съм при кандидат- обучаващите се Grinning

# 18
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
А като съм на Вие с английския Blush и почти нямам възможност да посещавам сбирките в Пловдив  Embarassed
Иначе и аз мога да се похваля с един успех,майка, която не е успяла да кърми първото си дете, но за второто ми се довери и кърми доста след годинката.

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Микки, някакъв чужд език е от помощ, не непременно английски, въпреки че с него е най-лесно, т.к. най-много хора го говорят Simple Smile
Немски, френски, италиански, испански... А и, в интерес на истината, който и да е чужд език се изисква на ниво, на което да можеш да обясниш какво искаш да кажеш и да разбереш какво ти казват, т.е. 'един гаща плява' е съвсем приемливо, щом се разбира, че искаш да обясниш за гащите с плявата  Laughing
Чуждият език е и за да могат да се четат книги, нови публикации и прочее материали за обучение и последващо до-обучаване, което е важно за всеки лидер, за да е в течение на всички новости и изобщо да се поддържа във форма. Ако разбираш какво пише, това е достатъчно.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 932
И аз на опашката
Засега сме с постиженията само от първия кърмак , дето се наложи да бъде отбит на година и 10 мес поради растящия ми корем .
В сегашните условия не мога да пътувам по-далече от центъра на Варна и няма как да посетя срещите в Пд , но пък това е повод да се правят срещи и във Варна.

Последна редакция: чт, 23 окт 2008, 21:49 от Любопитка

# 21
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
аз колкото да си изпрося боя англ го знам, с едни гаща плява ще се разберем Mr. Green
така че ще си поставя май две задачи:
1. да поупражнявам англ, пък може и курс да запиша
2. да навия наш тати да ни разкарва веднъж месечно до пловдив, т.е. да взема да стана един ЛЛЛ-член първо, пък после да мисля за лидерство

но друго не ми е ясно. целта на такова масово лидерстване е във все повече градове и градчета да има групи ли? и каква минималната численост на една група, то може някъде и да го пише, но съм го пропуснала?

# 22
  • Мнения: 5 401
Микки, не се тревож толкоз за английския, душо. Ще помагам колкото си мога, ако трябва.  Peace

За минимална численост - те таквоз нЯщо не видях.  newsm78 Според мен се насърчава съ-лидерството заради възможността за разкриване на нови групи в по-малките градове или в квартали от един град, заради взаимното подпомагане и разпределяне на работата, дори и заради провеждането на една среща с участието на повече от един лидер. Виж колко софиянки сме направили опашка, пък и още чакаме на хорото.  Mr. Green

Целувки,   bouquet

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Бръмб е права Simple Smile
Идеята е да има повече лидери - ако е в малък град, да има поне един, въпреки че по принцип е по-удобно да са поне двама, за да се разпределя работата.
В по-голям град целта е малко по-различна: могат да се водят няколко групи - и/или: в различни квартали, различни дни, сутрин/следобед, делник/уикенд и прочее така, че да може да се достигне до максимален брой желаещи майки.
Във всяка група е по-лесно да има двама (или трима) съ-лидери - не само планирането и воденето на срещата е по-лесно, но и лидерът може да си позволи почивка без да се притеснява, когато му се налага (на мен ми се е налагало да оставя болно дете с висока температура на баба му, защото няма кой да ме замести за момента - да се надяваме, че това скоро ще се промени Simple Smile ).
Информацията за ЛЛЛ лидерство отдавна я има, просто за първи път е преведена и накуп, най-малкото защото доста момичета вече питат в темата за ЛЛЛ информация или на лични - много по-разумно е да я има така и всеки, който се интересува, да може да научи повече и да прецени дали това е нещо, което му подхожда Simple Smile

Минимален брой за група - по принцип няма, но от 2-3 нагоре всичко е ок. Максимален от гледна точка на удобство на посещаващите е 10-15, въпреки че практиката показа, че с повече желание и мъничко търпение и 20-25 успяваме да се справим добре.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 229
 Хайде и аз да следя темата и да помисля по въпроса  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 42
Бу съжалявам, но нямах възможност да посетя сбирката в събота. Имах желание, но ще се свържа с теб възможно най-скоро, за да поговорим. Благодаря предварително за отговора

# 26
  • Мнения: 2 829
И аз все по-сериозно се замислям по въпроса. Само дето ми е трудно да пътувам и да посещавам срещите и второто нещо заради което се колебая е, че тук не съм от местните хора и маалко все още гледат на мен като на пришълец с лееко недоверие. Но пък ако имам някаква "титла" и "дукюмент" може все пак да имам по-добри шансове да помогна на някое бебенце Simple Smile
Сериозно започвам да се замислям дали и кога да хода на ЛЛЛ срещи.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 249
И аз все по-сериозно се замислям по въпроса. Само дето ми е трудно да пътувам и да посещавам срещите и второто нещо заради което се колебая е, че тук не съм от местните хора и маалко все още гледат на мен като на пришълец с лееко недоверие. Но пък ако имам някаква "титла" и "дукюмент" може все пак да имам по-добри шансове да помогна на някое бебенце Simple Smile
Сериозно започвам да се замислям дали и кога да хода на ЛЛЛ срещи.
Яна, не е задължително да посещаваш всички срещи, предвид, че живееш на значително разстояние (поне не беше, когато аз се занимавах Mr. Green), но трябва посетиш някоя и друга, за да видиш как протичат (освен всичко останало, свързано със сертифицирането).

# 28
  • София
  • Мнения: 2 348

Не мисля, че ЛЛЛ лидерството е за мен, но все още искам да помагам на кърмещите майки.


Това си е за мен  Sunglasses .
 Нито отговарям на условията, нито имам амбиции да ставам лидер, но имам желание да помагам, както на мен помогнаха.

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
skrech,
много е хубаво, че искаш да помагаш Grinning има различни варианти. Най-леснодостъпният вероятно е, ако имаш възможност и желание в бъдеще да помагаш на групата и организацията като т.нар. group worker - библитекар, ковчежник, администратор, реклама, PR - в която област са ти силите. Пряко или косвено тези усилия достигат до другите майки и са им от помощ Simple Smile

# 30
  • Мнения: 579

Не мисля, че ЛЛЛ лидерството е за мен, но все още искам да помагам на кърмещите майки.


Това си е за мен  Sunglasses .
 Нито отговарям на условията, нито имам амбиции да ставам лидер, но имам желание да помагам, както на мен помогнаха.

и аз така.

# 31
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
...допълнено с малки карикатурки Simple Smile

# 32
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз го прочетох отново с карикатурките и пак имам купчина въпроси. Ако успея да дойда на срещата в събота ще ги задам лично, ако не-ще досаждам тук

# 33
  • Мнения: 2 837
Много отдавна съм си мислила за това. Още повече, че в Благоевград има въпиюща нужда от повече информация и от хора, които да прокламират кърменето.
Интересува ме какво може да се направи по въпроса - аз никога не съм била на срещи на ЛЛЛ  -  пространствена отдалеченост,  но имам огромното желание да разтапям ледовете. Имам определени успехи, но си мисля, че институцията би помогнала повече - все пак в момента аз съм само една майка, която говори нещо различно от повечето педиатри. Така че ми се струва, че ЛЛЛ би дала статут. Иначе не бих казала, че да бъда лидер е нещо, което ме вълнува. Но пък имам качествата да бъда. Де да знам. Бу, ти ме запали с тази идея. Ще мисля пак...

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 09:23 от Ana2

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Ана, прецени Simple Smile
Ако мислиш, че това, да общуваш с майки, да им помагаш в трудни моменти, да комуникираш със здравни работници за кърмене - не е за теб, то сигурна съм, можеш да намериш много други начини, по които да си полезна и да помагаш Grinning
Никой не е казал, че верният път е само един.

# 35
  • Мнения: 2 837
Ана, прецени Simple Smile
Ако мислиш, че това, да общуваш с майки, да им помагаш в трудни моменти, да комуникираш със здравни работници за кърмене - не е за теб, то сигурна съм, можеш да намериш много други начини, по които да си полезна и да помагаш Grinning
Никой не е казал, че верният път е само един.
Ех, Бу, ти ме разсмя...Ако това е да си лидер, не ми се вижда толкова трудно:)
Иначе си права. Не съм си и помисляла, че верния път е един - но предложеното от теб е път.
Аз и не съм спирала да говоря за кърменето - темата ми е много на сърце.
Това, заради което винаги ми се е искало да има институция зад гърба ми, е, че въпреки убедителните аргументи, все се стига дотам, че аз не съм доктор по медицина, нито някой друг, от когото се очаква да има такива познания. А това вече е аргумент в ръцете на много хора - защото знаеш, че педиатрите, неонатолозите и акушерките често са с една доста поостаряла информация за кърменето. От друга страна аз вече знам толкова неща, благодарение на този форум, а би ми се искало да науча още много повече.

# 36
  • София
  • Мнения: 12 229
  Бу как мога да се свържа с теб да те разпитам отново за ЛЛЛ и да поговорим. В офиса имам само кю, а нета ми е ужасно бавен. Вкъщи рядко ми остава вече време за интернет и форума.

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Aila, на лични ти писах Simple Smile

# 38
  • Мнения: 731
 newsm78 Не съм много сигурна дали искам да ставам лидер, но определено бих се радвала, ако мога да помагам както ми помогнахте на мен! Така да ми се идва и на срещата в Пловдив, но е абсурд да успеем да се организираме с дребен човек навреме  Sad

# 39
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Виждам, че все повече момичета мислят по въпроса.
Исках да те питам, Бу, имаш ли вече конкретна идея за осъществявавеното на повечето желания относно лидерство и помощ по темата?

# 40
  • Мнения: 1 593
Бу, какво стана с търсенето?

Аз като гледам отговарям на повечето условия (е, все още не съм член и не участвам активно в сбирки, но това лесно може да се промени  Laughing).
конкретните ми въпроси са - колко отнема процеса на акредитация и кога бих могла да се включа в него?

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Лени Grinning

Търсенето е постоянно. Няма ограничения в броя майки-лидери в един град, колкото повече, толкова по-добре - всички знаем, че има куп неща, които могат да се направят, за да се подпомогне по-доброто разбиране на кърменето тук. Simple Smile

Конкретно за въпросите ти:

Акредитацията отнема средно 6 месеца.
Може да отнеме по-малко или повече - няма точен срок, защото темпото е индивидуално и до голяма степен зависи от това, с каква скорост искаш и можеш да работиш ти. Всички имаме семейства и други ангажименти, така че има неща, които са на първо място. Най-кратката позната акредитация е отнела 13 дена  Laughing Най-дългата, за която знам аз - 3 години (по желание на майката). Все пак, средно обичайно отнема около 5-6 месеца, плюс-минус. Така че, няма нищо задължително, важно е да избереш скорост на работа, с която ти се чувстваш комфортно.

Можеш да се включиш веднага  Grinning
Обучението, което в момента се практикува, е както индивидуално, така и "отборно", тоест - няма определена дата, която да изчакваш, за да се включиш в обучение с други майки, можеш да започнеш веднага, щом има време, възможност и желание.

# 42
  • Мнения: 1 593
бу мерси  Grinning

а мога ли да направя нещо преди да съм се включила в обучението (идвам си в чак БГ след 1-2 месеца)? И всъщност какво се прави през процеса на акредитация освен обучение - може ли разяснение на стъпка по стъпка (ама така простичко като за мене  Mr. Green)

# 43
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Надуших темата, сега ще чета ред по ред (вече прочетох по диагонала). Като се почувствам готова, ще помахам. newsm18

Май отговарям на повечето условия, а може би дори на всичките. С изключение на туй, че съм малко нещо интроверт жена и филАлог, любител на писмената реч.

В крайна сметка, ще помагам с каквото мога... ако не мога с каквото трябва.  Laughing

# 44
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Мяуче, много се радвам да те видя тук Grinning

Хубавото на ЛЛЛ е, че дава много и разнообразни поля за изява съобразно това, какво умее човек и кое се чувства най-склонен да прави Simple Smile В този ред на мисли, сигурна съм, че ти също можеш да намериш мястото за себе си!

# 45
  • Мнения: 2 070
Само се включвам да чета
Да си призная, единственото, което засегя ме спира да тръгна с главата напред, както обичайно правя, ако нещо ме заплени, е съмнението ми, че няма да се справя с езика

Да кажем, че се налага да комуникираям с Бу като съветник, после на какъв етап идва ред и какво ниво английски се иска, за да общувам с някой не-българин?

Може ли малко текстова информация от различните етапи на кандидатстването, за да ми стане по-ясно?
Също и пример какво би могло да ми се наложи аз да пиша, а не чета на английски, с четенето с помощ на гугъл речника се надявам да мога да се оправя

И въпрос по частта с парите - би ли написала конкретно за какви суми иде реч?За Наръчника и всичко гореизбрено във финансовата част

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824

Ако можеш да прочетеш това, така че да разбереш смисълът му, значи разбираш достатъчно Grinning Не е нужно и да е английски - може да е немски, френски, италиански, испански, а вероятно и руски.

Пример за какво трябва да пишеш? Например отговор на това: Describe how breastfeeding has helped you to understand and meet your baby’s needs. How have you handled night-time nursing? How did you manage when your baby cried or had a “fussy” time?
Не е нужно да е на перфектен английски (немски, френски, италиански, испански), далеч по-важно е да разберат отсреща основната ти мисъл Simple Smile Аз, например, комуникирах с французойка на английски - и на двете не ни е матерен език, но се разбирахме достатъчно, за да работим добре заедно Simple Smile

И двата етапа нямат начален и краен срок, това не е състезание, всеки се движи със собствен темп, както му е удобно.


С мен, като подкрепящ лидер-консултант, на първи етап обсъждаме разни неща:

- Каква е целта ни като ЛЛЛ лидер-консултанти?
- Какво прави ЛЛЛ лидерът?
- Какви са основните отговорности на лидера?
- Какви са твоите разбирания, съпоставени с философията на ЛЛЛ, къде съвпадат, къде не
- Как функционира групата, как се ръководят срещи, какви умения са нужни за това
- Как би се вместила ЛЛЛ в живота ти
- Начини за достигане и помагане на майки
...и доста други неща

С A/CLA и мен като подкрепящ лидер, на втори етап ще обсъждаме много други неща, част от които:
Мениджмънт/организация на кърменето
- избрани теми от Breastfeeding Resource Guide (основи на управление на лактацията)
- кога да се консултираме или да насочим към специалист; къде да потърсим помощ
- приложима ЛЛЛ философия
- публикувани ресурси
- как се поддържаме в крак с информацията
- как да даваме информация, вместо съвет

Развитие на детето/родителски грижи
- често срещани родителски притеснения
- твърди храни, хранене на бебето и детето
- отбиване
- възпитание с обич
- приложима ЛЛЛ философия
- отделяне на ЛЛЛ философията от привидно свързани идеи
- как да даваме информация на срещите на групата и в ситуации с лична помощ
- публикувани ресурси

Комуникация/умения за даване на помощ
Даване на помощ лично
Ръководство на групата
Организиране на срещи
Как да работим с други
Как да оказваме подкрепа на кандидат-лидери
Възможности за допълнително обучение
Структура на ЛЛЛ

...и други



Парите:
- членски внос - 20 лв годишно
- такса за кандидатстване - 5 евро (последно беше)
- ‘Наръчник на лидера’ - 20$ (освен ако не вземеш копие 2-ра ръка)
- Настоящо издание на ‘Нежното изкуство на кърменето’ - между 10 и 20$, в зависимост дали е ново или е било притежавано от някого преди това
- такса за акредитация - за съжаление, не се сещам в момента, но ми се струва, че около 5 евро беше

# 47
  • Мнения: 2 070
Мерси Бу, още малко ще помисля и ще ти кажа
Почти съм се навила
Може би по-лесно би ми било да се включа в нещо, което Хедра и Асенцето правят с лекар и в кабинет, но тук доколкото знам няма такъв - за Плевен говоря

# 48
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Благодаря за отговора, Бу и мен ме интересуваше същото! Hug

# 49
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
вероятно? има ли шанс?

# 50
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
може, ако искаш сте намеря контакт  Simple Smile

# 51
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Микки,
мисля, че може и на руски - материалите (за четене) са по-оскъдни, отколкото на английски, но пък със сигурност има рускоговорящи лидери, което значи, че би следвало и втората част на обучението да е възможна на руски Simple Smile

# 52
  • Мнения: 731
С мен, като подкрепящ лидер-консултант, на първи етап обсъждаме разни неща:...

Извинявам се предварително, ако въпроса прозвучи глупаво, но обсъждането на директна среща ли се осъществява или по някакъв друг начин - като Скайп или е-мейл?

# 53
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
С мен, като подкрепящ лидер-консултант, на първи етап обсъждаме разни неща:...

Извинявам се предварително, ако въпроса прозвучи глупаво, но обсъждането на директна среща ли се осъществява или по някакъв друг начин - като Скайп или е-мейл?

Когато има възможност (както например с теб имаме, макар от време на време Grinning) - и на живо, и дистанционно. Ако няма възможност за среща, дистанционно. И в разговор по телефон може. И по обикновена поща може - вариациите са много, просто трябва да се намери най-удачното за всеки отделен човек, защото може да се работи и в групи, но основно е персонално внимание Simple Smile
Струва ми се, че комбинация от на живо+дистанционно е оптималният вариант, когато има възможност за него.

# 54
  • Мнения: 731
Благодаря за отговора  Hug Аз май се навих  Mr. Green

# 55
  • Мнения: 2 531
Бу , консултант по кърмене равно ли е на ЛЛЛ лидер, или има консултанти без да са  ЛЛЛ?
А лекарите - консултанти къде са във веригата? / сори за тъпите въпроси /

# 56
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Няма тъпи въпроси  Grinning Щом те е заинтригувало достатъчно да го зададеш, значи е уместен.


Консултант по кърмене стриктно казано обичайно е IBCLC - International Board Certified Lactation Consultant, ICLA. Това са хора, които най-често имат медицинско образование, преминали са продължително обучение, което често отнема няколко години преди да се стигне до акредитация. На всеки 5 години IBCLC консултантът може да се ре-сертифицира за допълнителни точки, а на всеки 10 е задължително. Най-близкият IBCLC е в Австрия. IBCLC най-често работят на частна практика или са наети от болници. Рядко консултациите са безплатни.


ЛЛЛ лидерите (в други страни наричани различно - лидери, лидер-консултанти, в Германия са 'съветници по кърмене', във Франция - animatrice, т.н.), от друга страна, са доброволки. Те не взимат пари за това, което правят. Обучението им също е продължително и напоително, но рядко е до степен на професионалните IBCLC, за които изискванията са различни, както и контактът и отношенията им с майките.


Някои от нещата, които се покриват в обучението на ЛЛЛ лидерите, за да могат да бъдат полезни при широка гама въпроси, които вълнуват новите и не толкова нови родители:

•   защо кърменето е добро за майката и бебето
•   подготовка и очаквания
•   да започнем кърменето с добър старт
•   преодоляване или избягване на предизвикателства и трудности
•   семейният живот с бебето
•   родителски грижи за бебето през нощта
•   сънят на бебето
•   връщане на работа
•   хранене и отбиване



Умения:
•   Основи на личната помощ
•   Основни комуникационни умения
•   Умело общуване
•   Активно слушане
•   Задаване на адекватни въпроси
•   Помощ за майката да изясни чувствата си
•   Предлагане на информация, даване на предложения и дискутиране на варианти
•   Правото на майката, че най-добре познава бебето си
•   Когато съветите на лидера се различават от съвета на здравния работник
•   Как да се справим с въпроси за кърмене, които са свързани с медицината
•   Изкуството да даваме информация, без да даваме медицински съвет
•   Да помогнем на майката да работи с лекаря си
•   Въпроси за лекарства по време на кърмене

Знания:
•   Анатомия на гърдата, физиология
•   Основи на кърменето
•   Проблеми с гърдата
•   Отказ от кърмене/нервност на гърдата
•   Контрацепция и фертилност
•   Лекарства, ваксини, диагностични тестове
•   В ситуация на криза
•   Работа и кърмене
•   Здравни проблеми при майката
•   Здравни проблеми при бебето
•   Помощ за специфични популации
•   Предизвикана лактация и релактация
•   Изцеждане и съхраняване на млякото
•   Близнаци, тризнаци и повече
•   Жълтеница при новороденото
•   Проблеми със зърното
•   Хранене/спорт
•   Позициониране и засукване
•   Бременност и кърмене в тандем
•   Недоносени бебета
•   Отбиване
•   Наддаване на тегло
•   Алтернативни методи на хранене
•   Компресия на гърдата
•   Ръчно цедене

и т.н., пиша само част, защото са наистина много и разнообразни Simple Smile


Където има IBCLC, се случва ЛЛЛ лидер да насочи майка към него, както и обратното. Общуването е различно, както и спецификата на начина, по който се дава информация. Важното е нуждите на майката да са максимално добре посрещнати.

Има и много ЛЛЛ лидери, които са и IBCLC и балансират с двете неща.

Лекарите, които консултират кърмещи жени, често могат да са безценни - особено когато става дума за тесни специалности. Ако майката има нужда, а лидерът знае да я насочи към (примерно) ендокринолог, който работи с кърмещи жени и е наясно със спецификата на проблема, или мамолог, който умее да разчита ехография именно на лактираща гърда - това може да е повече от полезно Simple Smile
От друга страна, има куп въпроси, които като цяло не изискват лекарска намеса (кърменето не е болест), когато лидерите могат да са от полза за майките, а едновременно с това - и за лекарите (като последните, които и така са претрупани с работа, спестяват време за отговори на въпроси, които навремето е знаела всяка жена просто от обмяна на опит и знания с жените около себе си). Общопрактикуващ лекар също може да е от голяма полза, ако подкрепя кърмачката, по възможност с адекватна информация, а също нерядко - и като я насочва към места, където тя може да получи подкрепа Simple Smile

У нас има и друга неформални организации, подкрепящи кърменето - 'Неформален алианс Майки подкрепят майки', 'Естествено'.
Но аз мога да ти кажа най-добре какво правим ние, а за тяхната работа вероятно ще е най-добре да се свържеш с тях  Simple Smile

Последна редакция: чт, 30 апр 2009, 22:58 от Бу

# 57
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Благодаря за отговора  Hug Аз май се навих  Mr. Green

Събрахме се Laughing

Хубавото на обучението за лидер-консултант към Ла Лече Лига е, че може да се почне по всяко време, не зависи от фиксирани дати и няма начален и краен срок. Всеки се движи с темп, който е удобен за него - бърз, бавен, среден - семейството е на първо място.

# 58
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
и аз да следя тук  Peace

# 59
  • Мнения: 2 631
Бу, привет!
Моя позната в момента е в чужбина, но след няколко месеца се връща в Търговище. Може ли, докато е там да започне да се обучава и после да продължи тук?
Питам тук, не на лични, защото може да е от помощ на някого въпроса.
Благодаря ти!   bouquet

# 60
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824

Моя позната в момента е в чужбина, но след няколко месеца се връща в Търговище. Може ли, докато е там да започне да се обучава и после да продължи тук?

Смин, да, напълно е възможно и даже е много хубаво, защото ще има възможност да попие повече опит и знания Grinning
Даже вече го имаме изпробвано като практика с една мама от друг град Grinning

# 61
  • Мнения: 6 441
И аз да се цопна тук.
Като прочета обстойно всичко ще задавам и въпроси.
А,не,имам един преди да съм прочела.
Има ли група в Плевен или В.Търново?

# 62
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Здравей, Пате Grinning Добре си дошла! Няма група - но като гледам, май-май ще се сформира и то не малка, скоро Laughing

# 63
  • Мнения: 6 441
Бу,аз гледах поръчките за тениски и артикули и от Плевен има само 2 такива.
За Търново ми се струва,че пак са малко.
Къде ги гледаш тези неща,кажи аз да да погледна. Laughing

# 64
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Бу,аз гледах поръчките за тениски и артикули и от Плевен има само 2 такива.
За Търново ми се струва,че пак са малко.
Къде ги гледаш тези неща,кажи аз да да погледна. Laughing
В личните си съобщения и мейла си, хихих Laughing

# 65
  • Мнения: 6 441
Бу,аз гледах поръчките за тениски и артикули и от Плевен има само 2 такива.
За Търново ми се струва,че пак са малко.
Къде ги гледаш тези неща,кажи аз да да погледна. Laughing
В личните си съобщения и мейла си, хихих Laughing
Laughing
Бу,а къде ще ми е най-близко за посещение на ЛЛЛ среща?

# 66
  • Мнения: 207
Записвам се! Laughing Hug

Пате, аз съм едната желаеща за Плевен!

# 67
  • Мнения: 6 441
Записвам се! Laughing Hug

Пате, аз съм едната желаеща за Плевен!
Уеs!И тебе чаках!
Други желаещи?

# 68
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Бу,а къде ще ми е най-близко за посещение на ЛЛЛ среща?
Официални - в Пловдив; неформални - София, Пазарджик, Карлово, Варна, Габрово, Русе, Разлог... кое ти е най-близо, щях да мога да ти кажа, ако първата оценка в живота ми не беше тройка по география (ясно защо Mr. Green)

# 69
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
Пате, аз ще идвам във ВТ около 22.08. Може да си спретнем една срещичка с някои мами  Peace

# 70
  • Мнения: 6 441
Пате, аз ще идвам във ВТ около 22.08. Може да си спретнем една срещичка с някои мами  Peace
Навита  Peace (без да искаш ми постави срок да си напиша дипломната работа)

# 71
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Мили, момичета,
И тук публикувам моите мили спомени от Ла Лече Лига Германия:

Аз искам да споделя опита си от Берлин по отношение структурата на групата.
Берлин е с население 3, 5 милиона души. На територията му функционират 2 ЛЛЛ групи. Едната се води международна- нея не съм я посещавала, защото не ми беше удобна.

Ходила съм на 2 сбирки на другата ЛЛЛ група. Темите се водеха от Улрике, но обучени бяха още 2 майки. Поради големия интерес те бяха разделили темите и групите на Майки с деца до 1 година и майки с деца над 1 година. Разбира се, ако се появи мама с бебе на срещата за деца над 1 година,тя не се връща.
Поради това, че имаше още обучени лидери, когато Улрике трябваше да накърми 3-тото си дете или имаше някакъв дребен проблем със средното, нещата продължаваха да се водят от друг лидер. В минутите след официалната част , към края на срещата, всички лидери се стараеха да обхванат присъстващите майки в отделни разговори.

Тази група предлага вече и сбирки следобед- тук е редно да спомена, че всички сбирки са в работни дини сутрин. Така за групата се събира 3 срещи за месец.

На срещите се предлагаше чай- може билков и/или чай за кърмачки.

На срещите в Дрезден се предлагаха също и здравословна почерпка- банани, краставици, сусамени сладки / то не беше точно сладки.../.

Срещите се провеждаха в специални помещения- в Дрезден- в специален център за деца, в Берлин - в сградата към енорията на една църква. И в двете помещения имаше много играчки за деца, много съоръжения и т.н.

# 72
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Дени, благодаря ти за разказа Grinning Много е хубаво да се прочете как е по света.

Не за всички е удобно като място, но публикувам за тези, които биха имали интерес и възможност:

14.08, гр.Варна – ЛЛЛ обучение-семинар “Практическа помощ при пр … то” за лактивисти

Отворен за всички.

Заповядайте!  Grinning

# 73
  • Мнения: 91
искам и аз да се включа в тази темичка, още с първото си дете имах голямо желание да кърмя но не успях, с второто резултатите бяха по-добри, но с изцеждане, а засега с близнаците се справяме и то благодарение на микки, ще ми се обаче и аз да помагам на други майки, защото видях как в Троян няма кой да ти обясни елементарни неща за кърменето и още в родилния дом ти предлагат добавката, с английския се справям доста добре, засега само това което ме спира да се включа доколкото разбрах е че трябва да кърмя поне до годинката и тогава мога да мисля за лидерство и консултант

# 74
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Dany, поздравления за теб и дечицата Simple Smile Никак не е лесно с близнаци, а като има и по-големи деца, задачата се усложнява... Simple Smile
Много е хубаво, че искаш да помагаш на други майки - без съмнение опитът ти би им бил от голяма полза!
Поне 9м 'стаж' се иска преди кандидатстване за лидерство, за да може майката да премине през различните етапи в развитието на бебето, съответно да има опит. Но до това време - което ще мине бързо - можеш например да четеш разни заглавия, така че хем ще увеличаваш знанията и уменията си, хем ще ти е интересно Simple Smile

# 75
  • Мнения: 541
И аз отдавна набирам скорост, не знам кога ще мога да се включва/ желание имам голямо/.

Като гледам Пловдив ми е най близкия град, където мога да ходя на сбирки. Но английския не ми е много добър, нито руския. Предполагам за мен пречката ще е езика, и това че не съм много мобилна, нямам лична кола да се придвижвам когато е необходимо/ не знам дали това е условие/

От скоро се върнах на работа и още не съм влезнала в ритъм, надявам се скоро да стане.

Иначе кърмачески стаж има много. Мога да кажа че по интернет се научих да кърмя и да си гледам децата. Голямото ми момче го кърмих година и шест месеца, а сега и близнаците Явор до една година, а с Али още продължаваме / лентичката не ми е коригирана скоро малките ще станат на 2 години/

Помагала съм на някои майки, някои даже пишат и във форума, а други пращам да пишат или обадят направо на Мери.

# 76
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Eстрела, за да се обучаваш за лидер не е необходимо да се пътува където и да е. Посещение на ЛЛЛ сбирки е добре да има, но не е задължително, ако разстоянията те притесняват. Всичко е дистанционно. Аз също се страхувах доста от езика, но се оказа, че дори с моите елементарни познания се справям. А и каква по-хубава причина да си усъвършенстваш езика.

# 77
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
estrella, микки е права  Grinning
И още нещо - първата част на обучението е на български; в обозримо бъдеще се надявам да има възможност и втората част да е на български. Но все пак, чуждият език е голямо предимство, ако е на ниво поне четене - практически всички новости излизат на чужди езици и е много добре човек да може да се поддържа във форма, а знанията си - на ниво; каквото и да говорим, друго е, когато лично имаш достъп до повече информация. Тоест, ако владееш език, колкото да можеш да четеш и разбираш - това вече никак не е малко  Grinning
И съм сигурна, че много майки ще са щастливи да намерят помощ и подкрепа в твое лице! Simple Smile

# 78
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Бу, много ти благодаря,че ме насочи към тази тема!

След като изчетох подробно и внимателно първия пост мисля,че ми е твърде рано за лидер, но бих искала да помагам на други майки да кърмят бебетата си, още повече, че в моя град има ОГРОМНА нужда от информация по въпроса, повечето педиатри са с остарели разбирания (моята ме е докарвала до нервна криза почти), а ако детето ти е навършило годинка и още го кърмиш те гледат едно такова странно - "тая добре ли е?".
Притеснява ме също факта,че на този етап не мога да отделям време за (редовно) посещение на срещи - София ми е най-близо. Езикът (английски) не е пречка, дори мисля,че бих могла да помагам с преводи.
Абе, не знам как точно, но искам да помагам.  Crazy
Извинявам се за объркания пост  Embarassed

# 79
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
SvetlaK, може би най-лесно е да ми пишеш и да поприказваме за варианти Grinning Със сигурност има такива. Страхотно е, че имаш желание да помагаш и съм убедена, че много майки са щастливки да получат подкрепа от теб!

# 80
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Още малко споделено от Германия  Laughing
Преди 2 години някъде се престраших да пиша на ЛЛЛ и скоро след това ми отговори една от областните лидерки. Заедно с обичайните въпроси коя съм, що съм ме покани направо на регионална сбирка на ЛЛЛ (събират се всички консултантки+обучаващи се+ кандидатки+ интересуваки се) Това го описвам подробно, защото това са степените под които ни водят.
На големите сбирки се разделяме по групи #work shops# по определена тема, сядаме и започваме да обсъждаме напр. - Захранването, кое, как, защо и пр. Лекторката обикновено поднася теорията, майките споделят собствен опит, задават въпроси и така. Другото, което се провежда като част от обучението е комуникационна подготовка. Как да проведеш телефонен разговор, как се консултира по e-mail, какво да питаш и какво да НЕ консултираш. като пример ни беше даден "Недейте да обсъждате каква прах за пране използвате" Wink а се концентрирайте върху същественото."
Сега за груповите срещи, аз си намерих една активна група, лидерката и е консултант към ЛЛЛ и IBCLC. С нея проведоъх първите си разговори, защо искам да се кандидатирам, какво ме очаква по време на обучението, тя ми пише в момента препоръката и от нея се уча на практика как се правят сбирките. А те са адски приятни.
Освен това, което вълнува майките около кърменето и захранването обсъждаме и разните начини за носене на бебето (и детето), на кого кога му растат зъбките, кой кога пропълзял, проходил, къде има читави бебешки одежди  Wink правихме отпечатъци от бебешките крачета върху гипс и текстил..Общо взето е час и половина в компанията на колежки-кърмачки. Бебетата пълзят и се търкалят около нас или спят...ние си бърборим, пийваме си кафето, прибавяме по някоя друга калорийка  Mr. Green
Сега си чакам да ми определят индивидуална обучаваща, с която ще водя кореспонденция, ще обсъждам ЛЛЛ- литературата и която накрая ще ме "тества".
Самият тест е да консултирам майка по определена тема, като ме наблюдават какви въпроси задавам, как реагирам и как отговарям. Този "тест" естествено преди това го тренирам с груповата ми лидерка.
Винаги мога да направя пауза на обучението си, за ЛЛЛ важи мотото family first. Важното е да успея за макс. 2 години да го приключа успешно .



# 81
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Пепеляшка, много мил разказ. Благодари, че го сподели с нас!

# 82
  • Мнения: 731
pepelyashka, страхотен разказ  Hug Успех в обучението ти!

# 83
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Благодарско, ако трябва материали ще прехвърлям.

# 84
  • Мнения: 731
Благодарско, ако трябва материали ще прехвърлям.

Материалите са винаги полезни Simple Smile Но е най-добре Бу да каже има ли нужда Simple Smile

# 85
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
На мен също ми е много интересно да прочета за Германия как протичат нещата Grinning И както Else отбелязва, винаги е интересно да се видят и материали Simple Smile

# 86
  • Мнения: 4 292
Мисля, че вече съм достигнала нивото и стажът, за да се обучавам към ЛЛЛ. Привлича ме възможността за онлайн обучение, както  и гъвкавия график, който би ми позволил да планирам времето си. И не на последно място - подготовката и знанията, които бих могла да придобия са много сериозни, пълни и се актуализират редовно, което идеално отговаря на моите изисквания и очаквания.
С езика не се справям много добре, но вярвам, че това няма да ми създаде особени проблеми. Пък и имам идея да започна курсове, май само аз в обкръжението ми не владея добре инглиша.  Confused

# 87
  • Мнения: 3 638
pepelyashka, много интересен разказ. Аз също от доста време се замислям за лидерство и даже се престраших да пиша на местната ЛЛЛ, но при мен нещата се оказаха малко сложни, най-близките до мен групи са на около 50 км. канят ме на сбирки, но просто ми е страшно неудобно да се придвижвам толкова далече с две деца. Таткото много ме подкрепя, но да го ползвам за бавачка и за ходене на кърмачески сбирки не ми се иска, а и наистина е по-интересно с децата  Simple Smile
Иначе тукашната процедура изисква да ходиш на срещи и на аспирантска среща (огранизират ги на всеки 3 месеца, но последната и следващата са ми на 200 км  Sad След това се минава обучение (пак трябва да се ходи 1 или 2 пъти някъде). Уф, а уж не живея на толкова отдалечено място  ooooh! А точно в градчето, където живея има група на една друга организация за кърмене (холандска) и ще ми е много удобно, но пък ми се искаше ЛЛЛ, защото е по-универсална, а ние си падаме и пътешественици ни не се знае накъде ще ни завее вятъра...
Та след като се оплаках ми хрумна да се обучавам и аз дистанционно в БГ?  Flutter Така или иначе мога да съм много повече от помощ на български, с преводи, например. И писането се отдава най-добре на майчин език, колкото и да съм напред с останалите  Simple Smile
Някак ще се чувствам по-полезна, тук не знам доколко ще приемат съвети от чужденка, пък била и тя ЛЛЛ лидер  newsm78

# 88
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Фата, не знам дали там ще те приемат, но идеята ти да се обучиш към БГ ЛЛЛ е много добра. Със сигурност ще си от голямо полза, едно със езика, пък и споделеното как гледат на кърменето в друга държава винаги е интересно.

май само аз в обкръжението ми не владея добре инглиша.  Confused
А, моля, моля, първото място за най-зле владееща английски не си го давам.   Grinning Признавам си, че това беше единствената причина, която ме спираше в началото. Но като започнах да чета и пиша на англ, се оказа, че изобщо не е толкова трудно, и наистина е голям плюс, защото така заедно с полезната информация за кърменето,си осъвършенствам и английския.

# 89
  • Мнения: 3 718
Конкуренцията за първо място по "лошо владеене на английски" е силна. Смятам, че достойно засенчвам и Мики и Клото. Но реално нещата за четене, с които се започва са написани на много разбираем, понятен и лесен дори и за мен английски. Те пък ме подготвят да понадобрея с езика до толкова, че да не се притеснявам да общувам на този език. Радостно е също, че никой не очаква от мен да съм филолог, просто намирам как да бъда полезна със това, което мога да правя най - добре  Wink .

# 90
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Пепеляшке, страхотен разказ, обучението в Германия е бавно, но качествено.

Не съм разбрала, че си бременна, нито, че си родила... Честито  Hug

# 91
  • Мнения: 3 638
Фата, не знам дали там ще те приемат, но идеята ти да се обучиш към БГ ЛЛЛ е много добра. Със сигурност ще си от голямо полза, едно със езика, пък и споделеното как гледат на кърменето в друга държава винаги е интересно.

Благодаря ти за обнадеждаващия отговор  Simple Smile Всъщност при ЛЛЛ ми харесва много и това, че мога да определям сама темповете си, които сигурно няма да са от най-бързите, но пък хубавите неща стават бавно  Simple Smile От друга страна знам колко беше полезна за мен помощта и подготовката, която получих преди и след раждането точно от доброволна организация за кърменето. Особено майките на близнаци имат винаги толкова съмнения и страхове и са много малко хората, които наистина ги насърчават за кърменето. Надявам се да мога да съм от помощ точно в тази област.   
А какво прави точно един ЛЛЛ лидер, след като стане такъв? Има ли някакъв "норматив" от часове или задължения, който трябва да се покрива?

# 92
  • Мнения: 2 631
Фата, не знам дали там ще те приемат, но идеята ти да се обучиш към БГ ЛЛЛ е много добра. Със сигурност ще си от голямо полза, едно със езика, пък и споделеното как гледат на кърменето в друга държава винаги е интересно.

Благодаря ти за обнадеждаващия отговор  Simple Smile Всъщност при ЛЛЛ ми харесва много и това, че мога да определям сама темповете си, които сигурно няма да са от най-бързите, но пък хубавите неща стават бавно  Simple Smile От друга страна знам колко беше полезна за мен помощта и подготовката, която получих преди и след раждането точно от доброволна организация за кърменето. Особено майките на близнаци имат винаги толкова съмнения и страхове и са много малко хората, които наистина ги насърчават за кърменето. Надявам се да мога да съм от помощ точно в тази област.   
А какво прави точно един ЛЛЛ лидер, след като стане такъв? Има ли някакъв "норматив" от часове или задължения, който трябва да се покрива?


За мен също е много важно това, от една страна съм достатъчно заета в работата, а от друга - така се трупа повече опит според мен  Peace

# 93
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
А какво прави точно един ЛЛЛ лидер, след като стане такъв? Има ли някакъв "норматив" от часове или задължения, който трябва да се покрива?

Не точно Grinning В отговорностите на лидера влиза например да организира месечни 'кърмачески' срещи за бременни жени и майки. В твоя случай обаче това е по желание - т.е. ти си в друга страна и ако не искаш, можеш да не събираш холандки на приказки за кърмене  Laughing Или пък може да искаш да участваш в един отдавна замислен проект, който трябва да се изпълни в обозримо бъдеще - онлайн ЛЛЛ срещи за майки, които нямат физически достъп до среща 'на живо' (на български - иначе има онлайн срещи на английски) - тоест, има разнообразни начини да се постигне това нещо.

В градове пък, където има повече от един лидер - което е в идеалния случай навсякъде - отговорностите се поделят. Тоест, да кажем, в  Горно Нанадолнище има 4-6 лидера (например) и още 1-2 майки се обучават за такива. В тоя случай би могло да има две или три ЛЛЛ групи, всяка с 2 или 3 съ-лидера, които си поделят задълженията по организиране и водене на срещите (който е бил на ЛЛЛ среща, знае как протича тя). По този начин различните групи например могат да се срещат в различни дни, часове и места, така че максимално много майки да имат достъп - например, едната се събира в неделен ден сутрин, друга - в делничен следобед, трета - в делничен вечер... т.н. Така един лидер ще поема основната организация на част от срещите, а съ-лидерите ще помагат - и ще се редуват; комбинациите са много, целта е всеки да може да не се чувства претоварен и да има време за семейството си, което е винаги на първо място.

Важна част от задълженията на лидера е да се поддържа в крак с актуалната информация за кърмене  Grinning Това е ясно защо. Не става дума да се четат медицинските справочници, но е редно да се знаят по-новите неща, т.е. да не се лежи на неща, прочетени преди 10 години и оттогава - никакво развитие.

Лидер-консултантът също трябва да прави това, заради което е избрал и пожелал да стане такъв: да помага на майки, които искат да кърмят бебетата си  Grinning Това се прави най-вече чрез лична помощ: по телефон, е-поща, скайп или друг метод за комуникация, лично, ако ситуацията го изисква. Ако по някаква причина няма възможност за това временно, разбира се, се прави пауза, всички сме хора и имаме личен живот и важни неща в него. Обичайно тези отговорности за помощ на майките също са разпределени между много хора, така че не е твърде сложна логистиката да се органичи или спре за някое време количеството контакти. Няма такова нещо като минимален брой часове, които да се покриват, разбира се Simple Smile Тук, да речем, въведохме челния френски опит (едно от предимствата е да може човек да заема идеи и опит от толкова много страни, в които съществува организацията) и всеки е "достъпен" според натовареността си в момента, т.е. ако някой няма възможност в момента, просто свежда до минимум отговорностите си, после когато може - пак се връща, а друг взима почивка, ако има нужда.

Друга отговорност на лидера е да помага на други майки, които искат да станат лидери Simple Smile Тоест, ако някоя майка прояви интерес, трябва да й се помогне - да й се отговори на въпросите, евентуално да се работи с нея, за да може тя на свой ред да се запознае с отговорностите на лидерството и философията на ЛЛЛ... Ако лидерът не се чувства готов да прави това, не е необходимо още с акредитирането да се втурне да помага на други да се обучават. Всичко идва с времето си. Някои от лидерите избират да продължат обучението си на ново ниво и да станат част от департамента за акредитация на лидери (Leader Accreditation Department). Това мисля да направя аз скоро, за да мога да водя и следващата част на обучението на български за всички майки, които имат желание и потенциал за лидери, но не се чувстват достатъчно добре с чужд език.

И накрая, лидерът поддържа връзка с ЛЛЛИ - защото това е цяло богатство, да имаш зад гърба си организация с половинвековна! история и опит в помагането на майки и работа със здравни работници по цял свят, всякакви идеи, информация, проекти, събрани от над 75! страни...

Ако лидерът се интересува от специфичен въпрос, за който не му стигат наличните ресурси - например, търсят компетентното му мнение относно продължително кърмене при развод (трябва ли майката да продължи да кърми?), или пък за специфично медицинско състояние, което трябва да включва лекарско мнение - лидерът може да се обърне към съответния 'отдел' в ЛЛЛИ, да попита и да получи актуален и акуратен отговор от специалисти, които оказват точно такава подкрепа на лидери, за да могат те на свой ред да я окажат на майките.

Няма конкретно отчитане на свършена работа пред някого, или необходимост да се 'работи' под нечий надзор - отчетност има, разбира се, защото иначе би било крайно несериозно Simple Smile Всеки си води някакви записки какво върши. Периодично - на тримесечие, или на месец, кой както предпочита, се праща рапорт, тип: присъствали възрастни на месечни срещи, проведени мероприятия освен месечните срещи (ако има), брой оказана помощ на майки, като статистика. За собствена отчетност всеки си пази по-подробни записки.

Общуването с организацията включва и други измерения: съществува т.нар. community network - място за обмяна и опит на лидери, както и специфична секция на ЛЛЛИ сайта, която е достъпна само за лидери. Там човек може да влезе и да общува с други лидери, да се свързва с различните департаменти на ЛЛЛИ, ако има нужда, да търси и намира специфична информация. Ако има възможност, може да посещава конференции, симпозиуми и семинари, организирани за лидери, които обогатяват знанията и уменията  Grinning

Накратко сумирано горното: лидерът има определени отговорности, но при необходимост те се модифицират съобразно нуждите на лидера и общността така, че да са от най-голяма полза за всички Simple Smile

Последна редакция: вт, 22 дек 2009, 09:37 от Бу

# 94
  • Мнения: 3 638
Мерси за изчерпателния отговор, Бу   bouquet За мен наистина е много важно да има и малко "гъвкавост", защото имам и доста натоварени периоди и не мога да поема ангажимент за "твърд" брой часове седмично, например. Добре, че използвате френската система, в Холандия споменават за определен брой часове, само ориентировъчно, но вероятно се изисква поне малко да се спазват. Но такива са и особеностите на самата страна, тук всичко трябва да е предварително уговорено и уточнено, което си има и своите предимства понякога  Simple Smile

# 95
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Фата, всичко се наглася според местните особености. Част е от международна оранизация, има заложени някои общи принципи и правила, но за да е най-ефикасно и ефективно, се съобразява с местните условия и съответно се модифицира така, че да е от най-голяма полза. Не бихме имали полза от някои чисто американски елементи, да речем, които тук не биха функционирали - или пък наши - в Холандия, примерно.

По този начин във всяка от 75-те страни има клон на Ла Лече Лига, но всеки съществува и действа изцяло съобразно особеностите в своята страна, т.е. си е местен клон, а не имплементирана чуждица, и функционира по-оптимално.

# 96
  • Видин
  • Мнения: 4 921
  bouquet Hug Записвам се, живот и здраве, още няколко месеца ни остават и ще залягам над учебниците  Laughing

# 97
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
amanita, можеш да четеш интересна литература и в аванс, ако имаш желание и време Grinning

# 98
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Ще ме насочиш ли какво точно?  Rolling Eyes

# 99
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Разбира се Grinning Ще ти пиша, май така е най-лесно. Има много и интересни четива, които да обогатят знанията и опита на човек, при всички случаи.

# 100
  • Мнения: 381
Бих искала да се запиша и аз!
Имам още време, но тъй като ми се иска да започна отсега, ще помоля и на мене да препоръчате някакви неща за четене!
БУ, благодаря предварително!!!  bouquet

И ВЕСЕЛА КОЛЕДА на всички!!! Hug

# 101
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
shtastlivata, радвам се, че имаш желание да помагаш на други майки да кърмят бебетата си!  Grinning Много е практично наистина да четеш литература, което вероятно ще е от полза и на теб за твоето кърмене и отглеждане на бебето  Simple Smile

Едно от основните четива е The womanly art of breastfeeding - настолната книга за успешно кърмене  Grinning Последното й издание е от 2004-та, има две корици: 1, 2 (съдържанието е еднакво). През 2010 лятото ще излиза и новото й, допълнено и преработено издание, което всички чакаме  Grinning

Вариант е и да я вземеш назаем за прочит, ако си ЛЛЛ член, от най-близката ти група  Grinning В заемните библиотеки има и други разнообразни четива за кърмене, а също за хранене, раждане и възпитание.

На български може да са ти интересни Книга за кърменето и Близо до бебето, също с полезна информация, както и информационните брошури по специфични теми на ЛЛЛ Бг, които можеш да намериш от най-близката група, например.

# 102
  • Мнения: 381
Бу, много благодаря за отговора! Hug
Близо до бебето ми е настолната книга за отглеждане на моето бебе. Прочетох я след като родих, но повечето неща ги бях уцелила с инстинкт! Едно от тях е изключителното кърмене на поискване. Сега ще прочета другите две...Имам огромно желание да помагам на други майки да кърмят, защото знам колко ужасно трудно ми бе на мене в началото...и че помощ трябва. Обаче виждам че желанието и ентусиазмът да помагаш не са достатъчни - трябва да знаеш как точно да го правиш, защото иначе се получава обратен ефект!

# 103
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Обаче виждам че желанието и ентусиазмът да помагаш не са достатъчни - трябва да знаеш как точно да го правиш, защото иначе се получава обратен ефект!
Абсолютно е така, за съжаление. Затова голяма част от нещата, които се учат в хода на обучението, са посветени не само на чисто практическата част на кърменето, но и именно на общуването, на начини на предаване на информация така, че да е от най-голяма полза за майката и в най-голяма степен да 'стигне' до нея, как се работи със здравни работници и как да помогнем на майката да работи с лекаря си.

# 104
  • Мнения: 19
И аз на опашката
Засега сме с постиженията само от първия кърмак , дето се наложи да бъде отбит на година и 10 мес поради растящия ми корем .
и аз се замислям, как мога по-добре да помагам.
още не съм изчела цялата тема, ала тук открих поразително съвпадение: и нашето досегашно постижение е "само от първия кърмак,  дето се наложи да бъде отбит на година и 10 мес. поради растящия ми корем. "
и понеже планираме семейно преселение към Казанлъшкия край, а там се раждат все повече бебчета, а няма още срещи на Ла Лече Лига...
та се замислям, кое как.
точно в този момент не се чувствам готова за лидер, но съм сигурна, че има и др. начини да помагам още сега.

# 105
  • Мнения: 19
Бу,
ето някои от начините, по които мога да се включа начаса:
> за преводи (немски, английски, руски)
> за маркетинг и ВО
> за набиране на средства (тука трябва да се дообуча при "паспортната ми половинка")
до къде е стигнал проектът с онлайн срещите на български? там технологична подкрепа някаква нужна ли е?
поздрави & успехи!

# 106
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Нелит, и Бу ще се включи сигурно, но с тези си умения можеш да бъде от голяма полза на каузата. А и Клото със сигурност ще се радва на помощ в казанлъшкия край. Година и 10 месеца от едно кърмаче е солиден стаж, минала си през всички етапи и имаш личния опит.  Hug

# 107
  • Мнения: 4 292
Нелит, и Бу ще се включи сигурно, но с тези си умения можеш да бъде от голяма полза на каузата. А и Клото със сигурност ще се радва на помощ в казанлъшкия край. Година и 10 месеца от едно кърмаче е солиден стаж, минала си през всички етапи и имаш личния опит.  Hug
Peace
nelit, аз със сигурност бих била повече от доволна ако казанлъшката група се разраства. Определено тук има нужда от повече хора, които със своя опит и знания подкрепят, информират и насърчават кърмещите майки.
Само да те поправя: в Казанлък са организирвани срещи (които имам огромно желание да станат честа практика), включително бяхме част от кампаниите по ССК.  Grinning

# 108
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Бу,
ето някои от начините, по които мога да се включа начаса:
> за преводи (немски, английски, руски)
> за маркетинг и ВО
> за набиране на средства (тука трябва да се дообуча при "паспортната ми половинка")
до къде е стигнал проектът с онлайн срещите на български? там технологична подкрепа някаква нужна ли е?
поздрави & успехи!


nelit, всяка помощ е добре дошла  Grinning
И с преводи, и с маркетинг, и ВО, и набиране на средства (нали сме доброволци, определено имаме голяма нужда от това)... изобщо и въобще, по всички точки можем да ползваме подкрепа!  Hug
Дообмисляме някои детайли за он-лайн срещи - кога и как могат да се случат, надявам се скоро да станат реалност. Живи срещи също има, в повечето градове (някои регулярни, някои - не толкова), както Клото е писала.
Междувременно има много варианти - за предварителна подготовка, четене, преводи и т.н. неща, които при всички случаи могат да са ти от полза, а също чрез теб и твоят опит и желание за помощ - да са от полза на други майки  Grinning

# 109
  • Мнения: 19
@ Клото:
{в Казанлък са организирвани срещи (които имам огромно желание да станат честа практика), включително бяхме част от кампаниите по ССК.}
чудесно!
имам приятелки, които имат/чакат бебчета, ще им кажа да следят за следващи срещи.
ние се надявам да сме в Долината на розите и царете най-късно през 3-тото тримесечие на т.г.

@ Бу:
ще ти пиша на лични, когато има нещо текущо, пращай.
не мога да обещая бързо темпо, но се стремя да спазвам срокове.

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 419
Бу, въпреки скромния ми засега опит, имам огромното желание да се включа с помощта си. Бих могла да превеждам текстове от английски предимно. В родилния дом една отчаяна майка успя да започне да кърми буболечката си, благодарение на моята подкрепа и на информацията, която предварително бях прочела, въпреки, че от персонала я бяха "опарили" с новината, че тя никога няма да успее да кърми, защото не знам какво си .... В момента давам информация на поне още две майки, едната ще дойде със сигурност в събота, другата не ми е отговорила все още, но беше изявила желание да дойде.
Така че, ще се радвам да бъда полезна с каквото и да е.

# 111
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
ginbay, всеки опит се трупа, знаеш  Grinning приемаме всяка помощ охотно! Ще се видим на срещата!

# 112
  • Мнения: 91
Чакам с нетърпение да мина моя стаж от 9 месеца, за да мога и аз да се включа в обучението и да помагам с каквото мога. Не ме забравяйте, не съм се отказала. newsm10

# 113
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Е, Дани, ами то не останало, още 2 месеца.  Hug

# 114
  • Мнения: 175
И аз съм кандидат за обучение, да ме имате в предвит.

# 115
  • Мнения: 85
Бу, има ли в Сливен, или в близост до Сливен, ЛЛЛ лидер, който мога да затрупам с въпроси Laughing

# 116
  • Мнения: 731
Ъъъ, май съм аз макар и не лидер все още. С какво мога да помогна? Може да пишеш ЛС, ако въпросите не са свързани с ЛЛЛ лидерството Simple Smile

# 117
  • Мнения: 344
И аз имам голямо желание да помагам други мами да кърмят успешно и искам да се включа!  Hug Flutter

# 118
  • Мнения: 23
записвам се и аз  Simple Smile

# 119
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
За всички, с които не сме в момента в пряка връзка по скайп или мейл, ползвам темата  да кажа, че утре от 10ч. правим уебинар за всички, изявили интерес и желание за ЛЛЛ лидерство "Анатомия на млечния бар".
Особено интересно ще е за тези, които не са имали възможност да присъстват на семинара 'Като бозайниците', който проведохме на 3-4 юли.
За повече информация ме потърсете на ЛС, скайп или мейл  Grinning

# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 23 669
Какви са изискванията към компа, програми и скорост на нета за да се види това чудо уебинар?

# 121
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз го гледам записа без проблем, на моя стар, бавен и немощен комп.

# 122
  • Мнения: 1 410
Много искам да мина обучението и да съм в полза на майките.Сега също помагам ,базирайки се на опита ,който имам ,но искам да знам повече.
Към кого да се обърна за одобрение и евентуално записване?

# 123
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Много искам да мина обучението и да съм в полза на майките.Сега също помагам ,базирайки се на опита ,който имам ,но искам да знам повече.
Към кого да се обърна за одобрение и евентуално записване?
Ти имаш богат и ценен опит и без никакво съмнение си от полза за майките, като го споделяш! Можеш да ми пишеш на ЛС Simple Smile

# 124
  • Мнения: 344
А линк към стаята на днешния уебинар? Не можах да намеря....

# 125
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Изпратих ти линк на ЛС Simple Smile

# 126
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
И тук да кажа колко полезен беше днешния уебинар. Благодарности на Мимс за чудесната лекция!

# 127
  • Мнения: 3 638
Уебинарът беше наистина страхотен! Благодарности и от мен!   bouquet

# 128
  • Мнения: 493
Колкото и смешно да звучи, Бу имам огромно желание да се обучавам и да помагам и на други майки, а и с организация на туй онуй. Инъче в Димитровград и Хасково има голям интерес за срещи и сбирки  Flutter

# 129
  • Мнения: 10
Здравейте,
смених си страия ник  silvi_silvi (така или иначе нямам много публикации с него) с този greatlove, идеята е да съм навсякъде с един и същ
Сигурно не е точното място тук да пиша,но незнам къде  Embarassed

# 130
  • Мнения: 10
BebEshOnDeL ,надявам се освен на интрес да има и посещаемост  Simple Smile

# 131
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Силви, точното място е! Радвам се, че си вече част от нас.  Hug И ще използвам и тук да те поздравя за успешната ССК в Димитровград!

# 132
  • Мнения: 10
Благодаря, Микки,
надявам се да съм максимално палезна  Wink

# 133
  • Мнения: 398
Привет на всички.
Прочетох темата(ще трябва пак де) и определено искам да се включа.
Малко ми е неясно-лидери, помощници, консултанти;с кое да започнем;аз ли определям каква искам да бъда.......
Аз имам много свободно време сега, а и доста дълго ще е така.Успявам горе-долу да се разбера с хората на английски, но доколкото разбрах той ще ми е повече нужен по-нататък, а дотогава ще съм задобряла.
Най-ми пасва дистанционното обучение, като от време на време се прибираме в БГ(Варна и Пловдив) и ще мога да посетя и там среща и да се видя с лидер.За съжаление съм вече бивша кърмачка (ама ако човек знае какво ще му поднесе живота ще може по-добре да го планира), но пък кърмих дъщеря си една година.
Искам да помагам на майки да кърмят децата си, да науча повече за кърменето.Тук се срещам с доста майки, посещаваме и един детски център, а и смятам да се свържа с най-близката ЛЛЛ група, която Бу беше така любезна да ми намери.
Малко объркано стана, но казвайте сега как и с какво се започва.

Последна редакция: вт, 21 сеп 2010, 02:00 от Елица-сестрица

# 134
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Здравей и тук, Елица-сестрица Simple Smile

Бих ти предложила най-напред да почнеш с четене на Изкуството на кърменето



Книгата е едно от основните неща, които ако са достъпни за желаещия да кандидатства за лидерство (а ти владееш езика достатъчно), е важно да се прочете. Дава задълбочени познания за кърмене по много достъпен и ненатрапчив начин. Авторите на това най-ново издание са много известни в областта на кърменето, а стилът на книгата е приятен и лесен за четене - със сигурност ще ти е интересна Simple Smile

# 135
  • Мнения: 398
Благодаря ти Бу.Заемам се с книжката  Hug

# 136
  • Мнения: 398
Поръчах си книжката, надявам се скоро да ми я доставят.Ако възникнат някакви въпроси къде мога да си ги задавам, че да не тормозя на лични  Embarassed

И ужасно много ми се иска да споделя с вас нещо.Бу и Елс знаят, че моя много близка приятелка роди на 17.09 и беше много притеснена за кърменето.Та се опитах да й кажа всичко, което знам аз кърменето и за първите дни с бебчето.Когато са се прибрали у дома педиатърката им е потвърдила едно към едно думите ми.И аз съм страшно щастлива,, че помогнах още едно бебе да бъде кърмено  Flutter.И съм обнадеждена, че педиатрите започват да се информират за новостите и да отхвърлят закостенелите си разбирания за кърменето.Остава да се преборят "старите" акушерки по отделенията.

Извинете ме за спама, но наистина ми се искаше да споделя моята радост  Embarassed

# 137
  • Мнения: 285
Здравейте! Аз от няколко дни обмислям идеята,че искам да се обуча и да помагам на млади и искащи мами да кърмят! Минус ми е това,че не съм посещавала срещите,които се организират в Пловдив! Към кого да се обърна за помощ?  Hug

# 138
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Детелина, може би утрешната среща е подходяща за начало на посещенията ти?  Hug

# 139
  • Мнения: 731
Поръчах си книжката, надявам се скоро да ми я доставят.Ако възникнат някакви въпроси къде мога да си ги задавам, че да не тормозя на лични  Embarassed

И ужасно много ми се иска да споделя с вас нещо.Бу и Елс знаят, че моя много близка приятелка роди на 17.09 и беше много притеснена за кърменето.Та се опитах да й кажа всичко, което знам аз кърменето и за първите дни с бебчето.Когато са се прибрали у дома педиатърката им е потвърдила едно към едно думите ми.И аз съм страшно щастлива,, че помогнах още едно бебе да бъде кърмено  Flutter.И съм обнадеждена, че педиатрите започват да се информират за новостите и да отхвърлят закостенелите си разбирания за кърменето.Остава да се преборят "старите" акушерки по отделенията.

Извинете ме за спама, но наистина ми се искаше да споделя моята радост  Embarassed

Елица-сестрица, много се радвам за приятелката ти! Има късмет да има приятелка като теб и педиатър, който да я подкрепя   bouquet

# 140
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Представям ви с радост новоакредитиралия се ЛЛЛ лидер - Микки!

Въпреки че имаше известни трудности с чуждия език, Микки успешно доказа, че и това не е пречка, когато човек е решителен и ентусиазиран, а идеята му е присърце! Поздравления за Карлово и Сопот, които официално вече имат ЛЛЛ срещи  Grinning  bouquet И браво, Микки, решимостта и целеустремеността ти са заразителни!

# 141
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Поздравления за Микки!   bouquet

# 142
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Честито лидерство на микки!!  Money

Бях сигурна, че ще се справи!

# 143
  • Мнения: 398
Честито Микки   bouquet

# 144
  • София
  • Мнения: 12 229
  Честито и от мен   bouquet

# 145
  • Мнения: 731
Поздравления, Мики  smile3501 smile3525

# 146
  • Мнения: 3 718
Поздравления Мики! Честито зелено и  ще се постарая да те употребя за мотивация  Grinning

# 147
  • Мнения: 3 638
Честито Мики и браво!   bouquet

# 148
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Браво на Микки!!!

# 149
  • Мнения: 1 072
Честито на микки!
Интересна възможност предлагаш, Бу. Може би лидерството в тази му форма не е за мен, предвид, че имам доста натоварена работа и няма смисъл да се минава целият този процес, а след това човек да не може да обръща внимание на ЛЛЛ задачите.
Но ако има нужда от друг вид съдействие в източните райони на София, бих си предложила услугите. Успешно си кърмя второто детенце, а сина ми го кърмих до 1 годинка и 8 месеца с доста проблемен старт, така че съм изпитала на свой гръб и трудностите, и удоволствията от кърменето. Лично действам на локално микро-ниво:-) Поне докато съм по майчинство няма да оставя съседка или майка от градинката, без съвет или помощ за кърмене;-)) Успех на каузата Hug

# 150
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Tanya, страхотно Simple Smile ще ти пиша на лични някои идеи.

# 151
  • Мнения: 1 410
Цитат
Интересна възможност предлагаш, Бу. Може би лидерството в тази му форма не е за мен, предвид, че имам доста натоварена работа и няма смисъл да се минава целият този процес, а след това човек да не може да обръща внимание на ЛЛЛ задачите.
Аз съм на същия хал   comp03 време никакво ,а искаааааам  smile3514

# 152
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Новата тема за обучение & кандидатстване за Ла Лече Лига лидерство: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=594017.0

Общи условия

Активация на акаунт