Тук във слънчева Елада есента ни изненада (Гърция -13)

  • 19 401
  • 298
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 334
И аз така Grinning не мога без средствата за масова (дез)информация, сутрин се започва с телевизия, после радио в колата, новинарските сайтове в интернет, най-вече за новините от Родината. Без всичко това животът би бил малко по-спокоен, а може би не, ако информацията се основаваше само на слухове.... Докато се изясни, че не ставало въпрос за компютри, ами за компоти, не сме ги били изнасяли, а внасяли...  Laughing Laughing Laughing Всички средства притежават огромна манипулативна сила, могат да настройват общественото мнение накъдето искат, примерите са пред очите ни Wink Относно медии и стачки, помня учителската стачка, когато медиите настройваха обшеството срещу учителите и как едва ли не техните мизерни увеличения заплашвали икономическото благосъстояние на страната.

Стачките подкрепям Peace яд ме е, че в България народът е толкова покорен. Народопсихология? Преди няколко години попаднах в следната ситуация: пътувахме от София за Варна навръх Бъдни Вечер и самолетът се оказа, че е повреден, точно преди да излетим. Върнаха ни в терминала и се започна едно чакане. Никой не обяснява, никаква информация. Имаше доста млади хора, родители с деца, бебета, всички стоят покорно и чакат (и аз : Embarassed) Перспективата беше "розова": Коледа на летище София с кроасан и сокче. Единствено един грък се зае да се разправя, като преди обработваше мен да ходя да питам, и после ме пита: защо сте такива, никой не се интересува, седите и чакате. Не че направи нещо съществено, нито ускори пътуването, но поне опита, ходи и ги тормози, защото най-малкото ни дължаха информация.

За изблиците на нежност и целувки от не толкова близки, и аз се стряскам още, въпреки че отдавна съм се запознала отблизо с маниерите им. Опитвам се и аз да се лиготя, ама пусто не ми се удава hahaha Сигурно ме мислят за темерут, преди време един колега ме беше нарекъл "груба", ама аз май че наистина го бях насмела за нещо, сега сме първи дружки Sunglasses За целувките, от малка имам навика да си бърша бузката ако някой ме олигави, засрамвах майка си повсеместно. Сега търпя докато изчезнат и се забърсвам с влажни кърпички Laughing (шегувам се) Има и по-зле, да знаете, в арабския свят мъжете се целуват по бузата, ужас, добре че не съм мъж, а ръкуването е просто неизбежно. Е, местните жени подават ръкав вместо ръка, или изобщо не откликват, но ако си на професионална среща, е малко конфузно и не върви.

За разлигавянето на децата, един виц ми се върти в главата, като си го спомня, ще го постна.

# 166
  • Мнения: 146
АААА, въпросът ти е свързан с педиатъра... Ами така кажи де,  Laughing Laughing Laughing
Мойте наблюдения са, че Експрес Сервис и услугите му се ползват предимно за изследвания и прегледи от типа на checkup. И ако примерно се наложи спещно да викаш посред нощите... да кажем... За педиатър не знам... аз оне не съм чувала майките да използват пакета за основно следене на децата ...
Аз никога не съм живяла в Гърция, работя в България, родих в България и там я записах на консултация. Но сега сме в Гърция и се налага да ползвам техните услуги... Тук най-кошмарното е, че няма градинки за разходки и дечица, с които да си играе.

# 167
Здравейте, момичета!
Извинвам се, че така нахлувам в темата ви, но може ли да ми кажете каква точно стачка има в момента в Гърция?
И има ли срок, докога ще продължи.

# 168
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
ани++, стачката беше за един ден, така че в момента всичко е ОК Wink.

Аз също трудно свикнах със заговарянето от "чужди хора". Все по-често обаче се замислям, как ще обясня на Стела, че не трябва да говори с непознати и не може да им има доверие Thinking. В това отношение ми е по-лесно като съм в София, на никой не му пука за другия Wink.

За стачките, какво да ви кажа и аз съм в чуденка, как функционира тази държава newsm78. Законите са направени, като че ли, да се ползват само от юристи. Ако не знаеш кой номер е, посмъртно не можеш да го намериш, за да се информираш сам. Все едно сме в средновековието и само свещеника има достъп до светото писание Confused.
Средствата за масово информация също са  ooooh!. Световна икономическа криза настана, а най-големите им канали се занимават с "глупости" и между другото за 2мин казват какво става по белия свят. Според мен няма новинарски емисии (мега,антена, стар и алтер), а публицистични предавания. Поради тази причина гледам новини по ЕРТ или да живее интернета Wink.

# 169
  • Мнения: 1 567
Тeopr, забрави SKAI.
Аз поне там, гледам новини. И тези, които са директно от ББС.

хаха, дори и да знаеш съответния закон, той (законът де) има още няколко поправки и поправки на поправките...

Няма да забравя когато ИКА започваше да има μηχανογράφηση. Издадоха едно книжле (какво ти книжле, то си беше съвсем сериозно издание) със сответните πακέτα κάλλυψης и как ще се декларира в досието на работещият, начинът за създаване на файловете, как ще се пращат в ИКА и т.н. И започна народа да се чуди как аджеба ща стане тая работа. Първият месец беше  newsm78 #Crazy Sick Докато после самите служители на ИКА, излязоха със извинение, че видите ли аааа ние сме забравили еди кои си специалности...
(основно бяха тези в ОТА и по-специално в чистотата) смях ви казвам....
Айде пак всичко наново...

Та, това беше един малък пример за това как функционира държавата...

# 170
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
veselinap , нищо вече не ме изненадва Wink. Мъжът ми е строителен инженер и предприемач, преди 5мес продаде апартамент, онзи ден направиха договорите Shocked. Никой не знаеше как ще се извърши продажба на имот по новия закон за ДДС Shocked, та те го приеха на 1.1.2007. Нито данъчните, нито полодомия, нито в Солун, нито в Халкидики. Мъжът ми се ядосва, купувача и той, е накрая решиха казуса, та поне занапред няма да имаме проблеми Wink.

Момичета, знаете ли, дали има паста за зъби за малки деца, т.е. без флуор или ще трябва да си взема от София?

# 171
  • Мнения: 1 372
И в Гърция и в България парадоксите са абсолютно ежедневие.
Средствата за масова информация според мен служат точно за хвърляне на прах в очите на обикновения човек. Едва ли от ефира на която и да е телевизия се разяснява истинската ситуация за световната криза например. Гърците според мен не са особено заинтересовани, а и са малко непукисти за случващото се около тях. В общи линии стига да имат за ядене, няма значение какво  става около тях. Поне аз с такова убеждение съм останала, не че искам да ги обиждам по някакъв начин. Нашето пък дето всеки си вре носа някъде и "бистри" политика или разбира от футбол и то не е по-хубаво. Така че на хората им е доста добре като се пее и се веселят по телевизията. Зрелище и хляб!!! Още древните римляни са го казали. Това му трябва на един народ.
С тяхната телевизия така и не мога да свикна. Не намирам нещо което да ме влече да гледам. Единствено от време на време когато по скай пускат разни научнопопулярни филми. Това сигурно е естествено,като се има предвид че вкъщи хващаме гръцка, немска и българска телевизия и накрая гледаме енимал планет или нешънъл джеографик. Пък най-потресаващо ми е когато пуснат 5 човека от различни студия, които да се надвикват и карат и никой не може да разбере какво се говори.
Добре че Интернет-а, гледаш си четеш си бавничко, имаш време да си помислиш и да го измислиш. Joy Joy Joy

# 172
  • Мнения: 2 934
а аз да си призная честно обожавам тукашната телевизия.
Обичам клюките, обичам да съм информирана кой за кого се жени и омъжва, кой с кого е бил еди къде. Обичам ведрите физиономии и реч- независимо дали е искрено или играят театър.
Харесва ми да ме наричат кукла и да ми се усмихват, пък дори и неискрено, да ме заговарят, да се усмихват на детето ми и да го закачат.
Казано накратко радвам се ,че живея именно в Гърция:)
Знам , че доста от хората около мен играят театър, но се радвам ,че участвам в комедия, а не в трагедия:)

Преди няколко месеца си бях в България .Ами то ужасна телевизия, ужасен вестникарски жаргон.
Пускам сутринта тв-то и насреща Коритаров- сякаш насила са го измъкнали емисия да прави.
Едвам едвам говори и то като проговори с този нравоучителен тон си викаш по-добре да не си отваря устата- така и така се вижда ,че му е трудно
Други май нямаше или не ги запомних.
Купувам някой всекидневник и прас вестите в лицето-нито финес, нито по-внимателен начин на поднасяне и описание. Mr. Green
Тгагедията на българската журналистика е , че се ползват прекалено много епитети и много малко евфимизми:)

Междудругото тук си играят на стачки.
Всичко се решава от тайно и не толкова договаряне между синдикатите и управляващата власт-в това число и правителството и опозицията.
Всяка партия си има свой синдикат, защитаващ правата в определена сфера.
Примерно в една сфера да речем данъчните служители има няколко синдиката- ΔΑΚΕ  на Неа демократия, ΠΑΣΚΕ на Пасок и т.н.
И при стачките борбата е партийна, в много случаи и вътрешнопартийна-за това кой ще стане председател на следващите избори примерно.
Н а мен ми харесват стачките-все пак хората в своята свещена простота и незнание на политичесзките канони  изразяват своята гражданска позиция. Поне го правят.
 Мразя само стачката на таксиметровите шофьори:)

# 173
  • Мнения: 334
И аз гледам онази телевизия с клюките, където сериозните новини минават със ситни букви отдолу Laughing
Забелязвам едно глобализиране на телевизионните програми, Имаш поща на Гала тук се казва Παμε πακέτο, имат си състезанието с кутиите (на което съм фен по Rai Uno само), снощи гледах оня формат с въпросите, които стават от лични по-лични. Гледам, че Cheaters вече има вариант по Диема, музикалните и танцови състезания също. Изобщо имам чувството, че телевизията навсякъде е вече една и съща (боза). Това, което не ми харесва в тукашните предавания, че захапят ли една тема, нема пускане, докато не дойде следващата. Колко пъти гледах как онзи в парламента си пъхна плика в джоба през лятото, не е истина Mr. Green Харесвам SKAI много обичам MAD (Greece). За съжаление MAD (Bulgaria) не пуска гръцката музика от гръцкия си аналог по странната причина, че можела да се възприеме за чалга?! от което само губи според мен.
Друго, което не ми харесва, са малкото филми, но помня, че едно време като имахме Nova, гледахме доста. Но с филмите вървят и мачовете, така че всяко зло за добро, дето се вика tooth
За Discovery, National, Animal planet newsm10

# 174
  • Мнения: 146
Някой би ли споделил опита си относно проговарянето на децата. Бебчето ми е на 13 месеца. Аз винаги съм и говорила само на български, баща и и говори на гръцки и с него двамата говорим на гръцки. За бабите и останалите роднини е ясно - всека на неговия си език! Няма ли да се обърка тотално детето #Crazy? Може ли да слуша и двата езика или трябва да ги учи един по един? newsm78

# 175
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
janeta_velichkova, няма никакъв проблем за детето и няма да се обърка. Може да проговори малко по-късно, но това е нормално при двуезичните деца. Ние сме в същата ситуация, нямам притеснения Wink.

# 176
  • загубено
  • Мнения: 6 598
Гледам за телевизия си говорите.
Малиии болна тема ми е.да не може човек да чуе какво става по света.
Всичко са обърнали на махленски клюки. ooooh!
На мен специално не ми допада,прекалено много жълти нюанси.

janeta_velichkova,и моят син проговори късно.
При дву езичните деца е нормално.
Но после може да се появят някои проблеми,
грешно произнасяне на определени букви,"замазване" на звукове,дори заекване...
Аз вече патя от това 2 езичие Tired
Мислех си че не е голям проблем,но голямото количество информация понякога затруднява.
Децата са различни и всяко реагира по своему,да не забравяме че има и 3-езични деца.

Момичета да ви питам,някоя от вас ползвала ли в при хрема дет капки или спрейче за носа?
Не питам за физ разтвор.

# 177
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
а аз да си призная честно обожавам тукашната телевизия.
Обичам клюките, обичам да съм информирана кой за кого се жени и омъжва, кой с кого е бил еди къде. Обичам ведрите физиономии и реч- независимо дали е искрено или играят театър.
Харесва ми да ме наричат кукла и да ми се усмихват, пък дори и неискрено, да ме заговарят, да се усмихват на детето ми и да го закачат.
Казано накратко радвам се ,че живея именно в Гърция:)
Знам , че доста от хората около мен играят театър, но се радвам ,че участвам в комедия, а не в трагедия:)
Ееее, Хипатия - от една партия сме  Hug
Това все едно аз съм го писала, с разликата, че все още не живея в Елада, но от следващия месец и това ще е реалност!

# 178
  • Мнения: 2 934
Amaryllis,
скорошно идване ти пожелавам:)
Не знам живяла ли си тук, но със сигурност ще ти хареса:)
Няма нищо лошо в информацията наистина-да знаеш какво се случва по света ,
къде започнала война и защо според по-силния,
къде деца гладуват и къде изхвърлят храна по улиците в знак на протест ,
колко пътни-транспортни произшествия са се случили днес , как световната борса се срива и малките банки фалират, но лично мен тази черна информативност вече не ме интересува.
Искам да стана сутрин и да си пия кафето с Мелети, а не със Скай нюз.
Достатъчно възрастна съм и знам ,че света не мога да го променя .Следователно защо трябва да знам  за лошите неща, които така или иначе се случват около мен?
Информационните емисии рядко излъчват щастливи събития. Не че ги няма , но винаги трагедиите са топ новина:)

извинявам се за словоизлиянието, но имам малко време и гледам да го оползотворя:)
А вие как си запълвате свободното време?
Имам предвид онова време, което е само за вас- без деца, мъже и който и да е друг изискващ внимание:)
Някое хоби?

# 179
  • Мнения: 334
Преди време, когато живеех постоянно в България, и аз не се интересувах особено от новините. Намирах ги за ужасно изморителни и натоварващи. Когато започнах да пътувам, започнах да следя всичко, което се случва. Когато отида някъде за по-дълго, първата ми работа като имам интернет, е да видя какво се случва, стана ми навик. Напоследък се зачитам и в международните новини, най-често тема за разговор е бистрене на политиката с колеги Wink. В щатите ме изуми представата на някои хора за България, източния блок и отношенията ни с Русия, все едно че сме още в ерата на студената война и светът не е мръднал на йота в последните 20 години. Тъй като вече всеки има достъп до най-разнообразна информация, ми харесва да чета различни гледни точки и да си съставям мнение, доколкото ми стигат познанията, разбира се Grinning От сутрешните предавания ми харесва да започвам деня с бТВ, Бареков и Ана Цолова (на която честито бебенце). Разбира се, че е приятно и да си пуснеш телевизора и да видиш една усмихната красива жена докато си пиеш кафето сутрин, не го отричам.

В свободното време обичам да чета (всичко), слушам музика, много обичам гръцка музика, обичам да спортувам, да пазарувам, да си губя времето, да се разхождам.

Teopr, заинтригува ме и се зачетох в постовете ти. Оказа се, че с мъжа ти сме една специалност, но аз съм завършила година преди него и струва ми се, че не се сещам за познати от този випуск. Случайно да знаеш дали чужденците държат същите изпити, както и гърците за признаване на дипломата от ΔΙΚΑΤΣΑ? Какви изпити е държал мъжът ти, знаеш ли? Доколкото си спомням, навремето бях чувала, че говорят за два изпита.

Общи условия

Активация на акаунт