"На учителя ... с любов..."

  • 11 619
  • 203
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 283
Съгласна съм с Радостина.
Искам само да допълня, че не може детето да слуша от родителите си по повод учителите "Мани го тоя" и тям подобни и после да не занесе това отношение в училището.
Аз съм самотен родител и нямам избор да работя или не - работя - но се старая да отделям максимално внимание на Иво, да го водя на курсове, да учим вечер по разказвателни предмети, да помагам за домашни. Изненадана съм колко много домашни имат второкласниците, не мисля, че биха се справили с всичко без доза окуражаване и побутване у дома.

Впрочем, репортажа го гледахме заедно. Иво беше много изненадан от това, което вижда, каза, че "при нас не е така, защото ако се държим така ще затворят училището и няма да има къде да учим". Предполагам, че това е защото е малък още, не знам.

# 16
  • Мнения: 673
Наистина не съм си представяла, че може да съществува подобно безобразие. Такова поведение е направо недопустимо, но предполагам, че е така защото в това училище са останали само тези, които нямат амбиции или не са били пиети в по- елитни училища.
Съмнявам си картинката в елитните гимназии да има нещо общо с това.
  Кои училища са елитни? По какво се разграничават елитните от неелитните училища?

Нали си учителка? Би трябвало да си наясно.


   Именно ,защото съм горе-долу наясно,  ви питам вас дали вие сте наясно.
   Няма изградена класификация на училищата, според която да ги групираме в най-елитни, по-елитни, елитни и неелитни. Wink
  Съществува негласно определяне в обществото, но не съм убедена в  основанията за такова групиране. Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 25 610
ХОРА,ВГЛЕДАЙТЕ СЕ В ДЕЦАТА СИ,АКО ИСКАТЕ УТРЕ ДА ГИ Е ГРИЖА ЗА ВАС.защото вие,ние сме България,държавата,а те ще са отговорни дали ще я бъде или не.С този интелект и поведение,...дупе да ни е яко...

По-скоро бих казала: "Хора, вгледайте се в себе си, какъв пример давате на децата си!", преди всичко друго. Не ми се рови сега, да копирам някои постове на изказали се по въпроса загрижени майки, че ще стане мазало...
Каквито си ги възпитаваме, такива ще си ги гледаме по телевизията.

# 18
  • Oslo
  • Мнения: 659
В елитните гимназии гледат да се крият. Чувала съм, че и там има сериозни конфликти, бой, наркотици, напиване и т.н., но не е така очевадно.


В елитните е даже още по-зле, защото там са децата на новобогаташи и  сноби с болни амбиции, смятащи себе си за богопомазани...съответно и децата им са възпитавани в същия дух.
Естествено, изключения има, но моите наблюдения в моя град са такива.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 7 702
Елитни училища ли-друг път  #2gunfire #2gunfire #2gunfire Май елитни им останаха само имената.Елитно училище,хитова паралелка,за която държаха изпити и сега ела гледай шоу:Учат по принцип,успехът им е отличен,но всички учители реват,че дисциплината е кошмар. На две родителски срещи съм била с тяхно присъствие и повярвайте ми не се сдържах  #Cussing out #Cussing out #Cussing out Половин час класната се опитва да ги накара да млъкнат-загубена кауза,тъкмо се поуспокоиха и се започна едни телефони,едни чудесии,смях,кикот,кошмар.Накрая началническия манталитет в мен не издържа и с четири приказки настъпи гробна тишина,та горката жена успя да си каже каквото щеше да казва.На следващата родителска бяха питали предварително Маги и Вики майка им ще идва ли  Grinning Grinning Grinning Grinning. Незнам за какъв хайлайф става въпрос,но при нас поне има страхотни лиги дето не са деца на богоизбрани и дъщерята на голям Варненски стороителен предприемач,която е прекрасно младо момиче.Тъй,че и това не е критерий според мен. За бягането от час ще си призная,че съм позволила когато бяга по-голямата част от класа да бягат и те-няма как,защото от страх пред дзверо в къщи се е случвало само двете да си стоят в някой час и после да им се цупят по една седмица всички. Класната извинява отсъствия на поразия-не ме питайте как.Имат две момичета,които почти не стъпват в училище и като питам Маги казва,че класната им извинява отсъствията.
  Много се бях замислила дали да не пробваме с частно училище,особено в моменти в които им гледам отчаяните физиономии над учебник по математика.......Ама ме разубедиха защото и там нямало особена разлика,а и други проблеми имало от сорта на наркотици,сводници,дилъри и т.н.

# 20
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Такова е положението навсякъде и по-зле ще става. Сега заради делегираните бюджети има борба за бройка, не изключват, не пишат отсъствия, тъпчат ги по много в паралелка за да пестят от заплати. Ниските заплати пък прогониха кадърните учители.
Самият репортер каза, че не е филолог и педагог не е дори, но са го взели с една езикова гимназия, защото няма кой друг да стои там.

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Филмчето ме потресе, макар да знаех, че това се случва...
Нямам думи. Не знам как нашата държава го допусна това на дневен ред... Корените на подобно поведение са дълбоко назад в годините и наистина: "децата не са виновни", както завърши репортажът.
А и нали споменаваха 2-ра англ. гимназия... там не е ли елитно? Пък и от там учителките имаха лоши отзиви и ... страхове...
Порочна система, порочни "правила", липса на точни закони и нормативи... Жалко, че наистина най-кадърните учители (ще) напускат... Жалко за децата ни, жалко за малцината, които искат да учат.
След малко в 8:30ч. по bTV, в "Тази сутрин" ще се дебатира отново по повод този репортаж...
Само се чудя, дали министърът го е гледал филма и какво може и иска НИ да каже?

# 22
След малко в 8:30ч. по bTV, в "Тази сутрин" ще се дебатира отново по повод този репортаж...
Само се чудя, дали министърът го е гледал филма и какво може и иска НИ да каже?
Управляващите съвсем красноречиво се изказаха за образованието по време на Голямата учителска стачка - за него, образованието,  пари няма. И съвсем безпардонно за два месеца след това похарчиха има-няма 3млрд. лева от бюджетния излишък. Родителството пропусна момента да подкрепи образованието в лицето на учителите / по времето на същата тази стачка/ - сега освен да се правим на много изненадани едва ли има какво повече да направим.

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Родителството пропусна момента да подкрепи образованието в лицето на учителите / по времето на същата тази стачка/ - сега освен да се правим на много изненадани едва ли има какво повече да направим.

аз лично НЕ бях от супер подкрепящите ги...
Те стачкуваха 1-во и основно за увеличение на заплащането... Не толкоз за промяна в системата, в правомощията им и в подобни. Според мен, това им беше грешката.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Заекът мина баира и със стачката, и с образованието. Едно такова филмче трябваше да излезе миналата година, та хубаво целокупното родителство да види какво става в класната стая.

Сега пред мен започва да стои дилемата къде и как ще записвам децата си след време в гимназия.

А саге! Не било това, което е било! Той не бил педагог, а децата не били такива. Най-лошите били!

# 25
  • Мнения: 20
Не знам откъде да започна. Чудесна е идеята на младия "колега". Да, това е ситуацията в българското у-ще. Видяна отвътре, ненапудрена, истинска. И ще става по-зле. Системата все още се крепи на ентусиазма и идеализма на възрастните учители. Но те си отиват, а млади учители не идват. Разбира се, има и други у-ща. Наричат ги елитни. И те са такива. Не толкова заради преподавателите, колкото заради самите деца. Заради тези деца, умни, талантливи, амбициозни, държавата най-сетне трябва се стресне. Те са нашето бъдеще. Стига да останат тук. За това сме отговорни всички: общество, родители, учители.

# 26
  • Мнения: 2 803
Потресена съм, въпреки че подозирах накъде вървят нещата, за огромно съжаление все по-надолу. Така не може повече.

# 27
  • Мнения: 339
......, държавата най-сетне трябва се стресне. Те са нашето бъдеще. Стига да останат тук. За това сме отговорни всички: общество, родители, учители.

Да се стресне - съгласна съм. Но ако сте гледали по БТВ  сутринта колко изплашена беше директорката на училището... - "Ама това са само лошите ученици...." Явно някъде са я попритиснали. И зам. министъра някак си арогантен ми изглеждаше. 
Спомням си като излъчиха един клип, с който самите ученици се бяха похвалили в интернет , как едва не набиха учителката си, а после същата тази учителка ( явно "посъветвана" от някой)  отричаше, че "нищо лошо не са й направили децата". 
И друг подобен случай, когато един родител беше наел адвокат да защитава сина му за подобна проява, вместо да го повъзпита малко вкъщи.

Медиите непрекъснато сигнализират, и всички ние знаем за този проблем не от вчера, но продължаваме да си завираме главите в пясъка.

# 28
  • Мнения: 673
 Ето и втората част на репортажа:
http://www.vbox7.com/play:c0ad898d

 Откакто съм учител се опитвам да си обясня , защо се стига все по-често да такива ситуации?

   1.Учениците не намират за необходимо да се образоват. Аз не мисля ,че днешното поколение е по -умно от вчерашното. Потенциалът се използва за всичко друго ,но не и за събиране на знания. Може би не е модерно, защото виждат кой просперира в държавата ни, виждат кой кара най-лъскавите коли и това със сигурност не е шефа на БАН.Чалга -културата ги е обсебила отвсякъде .Медиите ни промиват мозъците с разни високостойностни предавания, които обаче се гледат от подрастващите и поведението ,което се демонстрира там става мода. С други думи обществото ни дава тези послания на младежите .

   2.Питам се каква е главната цел на средното образование в България? Към какво да се стремя като учител в работния процес? Да ограмотява - май само това се опитваме да правим; да квалифицира - едва ли; да подготвя кандидат-студенти - не;... Тези въпроси навярно си задават и децата и техните родители. Според мен няма ясна визия какъв е смисълът на средното образование у нас.

   3. Едно време имаше една крилата фраза:" Учи ,мама, да не работиш!". Поколението израснало с тази житейска истина днес е в ролята на родител и установило ,че тази формула не работи :" Абее... аз като съм учил та к`во. Карай там да върви някак ,пък мама ще ти купи диплома. " С други думи казано голяма част от родителите неглижират образованието на децата си.

   4.Учителя не разполага с инструментариум ,за да се справи с подобна ситуация, както стана ясно и във филма. Наказанията предвидени в ППЗНП не са ефективни. Ще ви кажа какво е казал директор на столично училище /елитно/ на подчинените си на ПС:" Да не съм чул за преместване на ученици! Ученикът е приход , учителя е разход. Правете си сметката."!

    5. Учебното съдържание в учебниците може да отврати и най-ученолюбивия ученик от ученето.То е поднесено по възможно най-сложния и скучен начин. Автори на учебниците са академични величия, които нямат представа от възрастови възможности на учениците.Работата на учителя се свежда до това да превежда на лесно достъпен език учебното съдържание и за други дейности не остава време.

   6.Образователната ни система е твърде консервативна. Ние учителите сме сграбчили някакви стереотипи и е много трудно те да се разчупят.Вследствие на това се стига в крайна сметка до "изпяване на урока" и толкова. Но и условията в повечето училища не позволяват въвеждането на иновации или това става много тромаво. Иновативните практики се свеждат до отделни опити, които в не малко случай се оказват неуспешни ,поради специфични условия. Затова и преподаването е скучно на учениците. Тук трябва да включа и недостатъците на системата за оценяване , която възпитава нашите деца твърде погрешно. У нас се държи повече на това каква оценка е получил даден ученик, а не какви и колко знания. Това опорочава целия процес на обучение.

   Тъжно е...

Последна редакция: пн, 06 окт 2008, 13:07 от radivdani

# 29
  • Мнения: 901
потресаващ репортаж беше , но не виждам защо се пише за заплатите, учители и училища...

Напълно съм съгласна и подкрепям 
ХОРА,ВГЛЕДАЙТЕ СЕ В ДЕЦАТА СИ,АКО ИСКАТЕ УТРЕ ДА ГИ Е ГРИЖА ЗА ВАС.защото вие,ние сме България,държавата,а те ще са отговорни дали ще я бъде или не.С този интелект и поведение,...дупе да ни е яко...

По-скоро бих казала: "Хора, вгледайте се в себе си, какъв пример давате на децата си!", преди всичко друго. Не ми се рови сега, да копирам някои постове на изказали се по въпроса загрижени майки, че ще стане мазало...
Каквито си ги възпитаваме, такива ще си ги гледаме по телевизията.

не може да искаме да строим 1 етаж на къща,  без да имаме основите... не може по-младите от нас да викат срещу по възрастни и това да го гледат децата ни... колко подобни примери може да изборим

Общи условия

Активация на акаунт