Зарибяват с junk food в 18 СОУ

  • 8 367
  • 80
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 776
Ти пукаше ли шоколад и оцветени наливни сокове в детството ти?

В детството ми такива неща почти нямаше, освен ако твоето детство не е било съвсем наскоро.

Я обясни сега, че обожавам несвързаните приказки.
Написала си, че в твоето детство такива неща е нямало, освен ако моето е било наскоро? Как влияе моето детство на твоето? Пиши свързано и внимателно за да не се получават безмислици.
Второ - ти четеш ли какво пиша или караш по инерция? Или по твое време е нямало шоколад и сокове с оцветители? Виолетки или гумени зелени бонбонки нямаше или бяха пълни с натурални продукти?
Логиката ти по останалите две изречения не си заслужава даже коментар, в тях има само преиначаване на факти и собствени нездрави изводи. Опазил бог от хора, които от едно изречение за снакс стигат до наркотици, алкохол и тютюн.
И все пак би ли споделила - ограничавали ли са ти шоколада и газираните напитки като малка и ако да - беше ли ти добре тогава и смяташ ли, че е било необходимо днес?
На долната майка... май нямам какво да кажа. Гледам да стоя далеч от перфекционистки.
Все пак... когато говорим за перфекционизъм, би следвало да напишеш "гони ме перфекционизма", а не "ът" май? Един перфекционист би се старал да е такъв към всичко, не само към храната например Simple Smile

# 16
  • Мнения: 392
Противопоставям допускането на търговски агенти на допускането на родители в училище, защото така смятам за правилно - смятам, че всеки един родител, при определени условия, или извънредни ситуации (начало на уч. година и неяснота откъде да си вземеш детето) е в правото си да влиза в училището, в което учи детето му. Не става въпрос за ежедневно водене до класната стая, досаждане в часовете и подобни - става дума за наложителни случаи. От друга страна какво търси търговски представител в час, има ли нещо, което да носи полза за обучението на децата? Дори за едно дете от една паралелка?
Вход за външни лица - Забранен! Добре, ама майките и бащите откога са външни лица за децата си? Откакто децата са станали ученици и вече могат да контактуват само с "вътрешни" лица - разпространители на нездравословни храни. (Не се заяждам с ivasl, разбирам какво иска да каже) Обучението в училище се превръща в обучение на консуматори - купи това, изяж онова, гледай трето нещо, облечи четвърто... Аз си мислех, че пращам децата да учат четене и писане, все пак!
Ако се налага да няма и реклами на извънкласни форми на обучение вътре в училище - добре, нека са отвън, нали това няма да затрудни нас - родителите, дори напротив - ще виждаме първи предложенията и ще насочваме децата, ако преценим. Но и неуместни реклами на бързооборотни стоки от всякакъв характер също не бива да има!

Кодбг, не се притеснявай - безмислени жалби не бих пускала, точно заради това пускам тема тук - да проуча настроенията, да споделя възмущението си само с тези на които им се чете по желание. Дали е безумно губене на време - за мен не е!

Относно щастливите и весели деца - представи си ситуацията със снакса нагледно (нищо че детето ти е изхвърлило албума) - започват да събират децата кръгчета (тазоси са измислили да им викат сега). При това бързо! заради часовника... 30 различни тазоса, по 60 ст. за пакетче, при положение че не се повтарят, разбира се! Колко бързо трябва да ги съберат - за 1 - максимум 2 седмици. Това прави по поне 15 снакса на седмица - или по 2 на ден (ако ядат и събота и неделя)! Значи да си губят поне по две междучасия, за да ги купят, да ги изяждат - къде в междучасието, къде в час. После да си ги разменят, пак в час, най-вероятно. 18-те лева които струват - как да е! Ама това си е живо разваляне на учебния процес. Защото и да не се занимават с това всичките деца от класа - поне 1/3 до 1/2 ще го правят. За сметка на дисциплината в час. Е как да им се зарадваш? Как да се чудиш това правилно ли е, или не е? Не е ли зарибяване? В чие детство е имало толкова интензивни кампании за събиране на нещо? При това със съвсем комерсиална цел? Поощрено от инспектората на МОН #Crazy
Пресилена била терминологията... Извинявай, ама пак ми кипна!

# 17
  • Мнения: 3 323
Написала си, че в твоето детство такива неща е нямало, освен ако моето е било наскоро? Как влияе моето детство на твоето? Пиши свързано и внимателно за да не се получават безмислици.
Второ - ти четеш ли какво пиша или караш по инерция? Или по твое време е нямало шоколад и сокове с оцветители? Виолетки или гумени зелени бонбонки нямаше или бяха пълни с натурални продукти?

Защо се правиш, че не разбираш? Ще го напиша бавно, за да успееш да го прочетеш... Да и в моето детство нямаше подобни храни в училище, сокове (с или без оцветители не бяха познати), шоколада беше 1-2 вида скъп и недостъпен за децата (даван като висша награда от родителите - за съжаление). Виолетки и гумени зелени бонбонки имаше, но на такова разстояние от училището, щото се обезмисляше изобщо идеята за притичване между часовете. Само ще ти спомена, че съм родена и отрасла в центъра на София (за да не си уточняваме подробности допълнително). Контролът на храните беше доста по добър (за времето си) и не се допускаха никакви своеволия в столовата. Съжалявам, че родителите ми не са имали информацията и знанията, които имаме ние сега - за да предотвратят и минималните вреди от гореизброените храни. Против съм разни дистирбутори на доказано вредни храни ( а, и на каквито и да било други) да обикалят училищата, масовите мероприятия и под формата на "подаръци" да зарибяват децата ми. Не ми е приятно да им раздават библии, снаксове и пасти за зъби и да ги убеждават в тяхната стойност като продукти и пр. - това е моя и на семейството ми задача и решението- кое е добро и кое не за моите деца е лично мое! Не смятам да отговарям на бъдещи постове (в отговор на моите), затова не си прави труда да ми отговаряш.
Наслуки, ако ще пишеш нещо до инспектората- с удоволствие ще се подпиша! Това вече не прилича на нищо, по дяволите!


# 18
  • Мнения: 1 776
Не смятам да отговарям на бъдещи постове (в отговор на моите), затова не си прави труда да ми отговаряш.

И защо пишеш във форум ако не смяташ да отговаряш???
Скъпия шоколад... явно си живяла много бедно, за което съжалявам. Аз все имах по 52ст за шоколад, когато ми се дояде.
Разстоянието от сладкарницата до училище - хем казваш, че си живяла в центъра, хем е нямало сладкарница до училището ти - в едно от двете явно лъжеш. Сокове нямало - само на вода, мляко и боза ли го карахме?
ПС - Отговорите не ми представляват никакъв труд, не се притеснявай. Просто не ми се спи и се забавлявам, което в този форум е особено лесно Simple Smile.

# 19
  • Мнения: 11 607
Наслуки, успех! Училището е за да се учи в него! Има си търговски заведения, където фирмите да си правят своите прИмоции.......Настоявайте за среща и дано бъдете правилно разбрани, и да има положителен ефект от усилията ви.

# 20
  • Мнения: 3 271
Да не говорим, че за алергия към снакс досега не бях чувал Simple Smile

Хубава усмивка имаш. Пожелавам ти от сърце да я запазиш и да не чуеш от детето си или друг близък човек за такава. Защото има, синът ми повръща здраво от оцветители, щерката имаше силен дерматит като малка. Вече се справят с по някой боклук чат-пат, но не за това е темата. А за поредния родител/човек, който като не е чул/видял нещо значи просто счита, че "такова животно нЕма". Правилно!

И детето само трябва да знае е ли алергично или не е.

Пък, ако случайно се изкуши (дете е все пак!) и хапне и се окаже, че е алергично и получи шок - голяма работа, какво толкова! Дреболия, обикновено нещо, нали така казваше Карлсон  Rolling Eyes

Наслуки, абсолютно права си и ти желая успех. Дано се пребориш. Пък и да не се, не се отчайвай, аз лично се надявам, че когато  хората реагират в подобни ситуации все дано на някой някъде вземе, че му светне някоя светлинка! Макар, че те парите от комисионите заслепяват всичко. За съжаление  Tired

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
kodbg

Много жалък опит за заяждане.

Навремето в САЩ е имало и продължават донякъде да имат същия проблем, който в момента се заформя в БГ. И умните хора се учат не само от своя опит, а и от чуждия. Накратко, не е нужно да цопнеш в ла...та, за да разбереш, че миришат. Има предостатъчно информация по въпроса с боклучавите храни и напитки, връзката им с алергиите, затлъстяването, пристрастяването към тях и т.н. Хората и филми направиха, може като за начало да пробваш със Supersize me, а ако не знаеш английски мога да ти предложа Осторожно, еда - руски филм, няма начин да не си понаечил/а малко руски за 10 години в училище.

Точно затова твоите думи нямат никаква стойност извън опита ти за заяждане. По време на моето детство боклучавите храни бяха само тези - 2-3 вида бонбони (мога да ти ги изброя поименно), 2-3 вида газирани напитки (които се употребяваха рядко, а бозата и айряна бяха най-консумираните в училище), дъвка идеал и няколко вида шоколад, които също рядко се купуваха, защото бяха скъпи. Имаше някакви жалки подобия на чипс, но те така и не успяха да привлекат вниманието. Какво да се прави, дори при произвоството на боклуци си има майсторлък. Единственият начин да си боядисаш дъвката зелена беше да дъвчеш магданоз, а оцветени сокчета практически нямаше. В лавката всяка сутрин носеха топли закуски от стола. Може мекиците да не са най-доброто нещо за ядене, но поне не бяха чипс и кола.

# 22
  • в зоната на здрача
  • Мнения: 2 241
И моя първокласник е в 18-то ,и на тях им бяха раздали такива,
и не само на тях и в 30-то училище е имало.
Чак да се ядосвам-не, не съм се ядосала,но обясних на сина ми ,
че тези се чудят как да ни накарат да си даваме парите за техните боклуци
и че аз няма да давам и стотинка и той ме разбра,примири се.. Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 654
ОХ.
Много ме изморявате като вземете да спорите .Кой как , къде и защо.
Въпроса е точен - тези хора имат ли място в училище ?
Бъдете кратки и ясни защото майката трябва да има доводи ако пусни жалба.
А нека всеки да яде каквито трици иска.
Аз мисля че има супермаркети където се продават тези продукти и там нека раздават колкото искат.

# 24
  • Мнения: 3 886
Радостина, не вярвах, ама явно си права!
Родителите не са заинтересовани! Дори жена от администрацията, чието дете учи в същото училище сметнала че това е нещо съвсем нормално.
Мъжът ми сутринта ходи и се оказало, че въпросната фирма има разрешение от Инспектората към МОН да раздава тия албумчета в училищата!!! #2gunfireНе че директорката е представила писмен документ, съмнявам се и че има, но се чудя дали и какво да предприема - жалба до инспектората?

Останах като гръмната... но явно грешно съм преценила ситуацията - мнозинството смята това съвсем в реда на нещата....

И за мен въпросът е принципен. Децата са още малки и мнооого  се влияят от такива промоции. Колкото и да им обяснявам, че това са си само търговски хитрости, че ще им купя часовник, щом искат, че от тия храни ги болят коремите (което си е истина, като малки повръщаха даже) - пак искат да си ги купуват и да пълнят тъпите албуми.
В коя паралелка сте?????  и ние имаме такъв албум обаче няма  от чипса в лавката?? НЕ ми е казал дали са им давали  чипс днес ще го питам.Ние сме в 18 то

# 25
  • Мнения: 1 776
kodbg

Много жалък опит за заяждане.

Радостина, чудесен опит да пишеш без да казваш нищо. Simple Smile
2-ри пост, в който не отговаряш на елементарен въпрос, а теоретизираш и се опитваш да създадеш невярна представа за това, колко малко са били вредните храни преди 20-30 години и колко много са сега. То на практика е така - преди имаше 3 вида сок, сега 300, но това означава, че просто се пиеше повече от един вид, а не по-малко от много видове. И резултата е същия - надявам се не витае еретична мислъл в главата ти, че малината от 13стотинки е била с по-малко оцветители и по-безвредна от днешните сокове... Напротив, сега има поне някакъв контрол.
Това е тезата на втория ти пост, първия навежда на мисълта, че тези зли деца, които плюскат днес снакс, утре ще взимат наркотици.
Отначало шоколада беше скъп, после стана малко, газираните напитки и бонбоните не били привлекателна сила като сега... Предполагам и пържените картофи не бяха пържени и пастите бяха здравословни и естествено оцветени.
 Просто се ококорвам колко може да закостенее човек с възрастта и да забрави детството си.
ПС - Не знам защо някой реши, че въпросния "отровен" снакс се предлага в лавката? Защото това не е вярно.

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 11:09 от kodbg

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
А откъде ще си купиш газирано за 13 стотинки, ако на ден ти дават по 20 стотинки, а една питка със сирене беше 14, а бозата - 6 стотинки? А въпросните малини и прочее газинари напитки се пиеха предимно по сватби и като има гости.
Децата като зли ги окачествяваш ти. Става въпрос за потребителско поведение, което се изгражда в ранна възраст също като изграждането на навици за миене на ръцете и зъбите. Ако едно дете от малка възраст започне да се храни предимно с боклуци и хобито му е да събира всякакви стикери, татуировки, карти и т.н. от опаковките на боклучави храни, особено с идеята, че всички така правят (сякаш това оневинява глупостта), в бъдеще ще продължи да се държи по същия начин - няма да събира стикери, но ще започне да събира точки от опаковките за прах за пране, от карти за това или онова или промоции на различни стоки. Ходенето подир стадото проправя пътека и към наркотиците, алкохола и цигарите.

А ти вземи да се ограмотиш малко на тази тема, защото явно много неща са ти убягнали. Или не, няма нужда да се ограмотяваш. Достатъчно е да оставиш детето си да се тъпче с боклуци и после ще се чудиш защо се е обърнала каруцата.

# 27
  • Мнения: 1 776
Достатъчно е да оставиш детето си да се тъпче с боклуци и после ще се чудиш защо се е обърнала каруцата.

Без коментар... Такава чудесия май само в този форум може да се види.

# 28
# 29
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Защо ми се струва, че имаше идея да се забранят въобще рекламите, насочени към деца? Те още не са пълнолетни и не могат да носят отговорност за действията си. Имат родители, които да преценяват, кое е добро за тях и кое - не.

Защо си мисля и че се канеха да махат вендинг-машините от училищата?

Учебният процес според мен не трябва да бъде прекъсван от други съобщения, освен четенето на наредби и заповеди от директорката. На рекламните кампании мястото им не е в училище. Ако МОН наистина е издало разрешение мисля, че трябва да се вдигне шум в медиите.

Как да научим децата си да не взимат храна от непознати, когато дори училището им съдейства?

Общи условия

Активация на акаунт