Програмата за детегледачките - 3

  • 48 814
  • 718
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 18
доколкото разбрах от Клеопатра това е документ че сьм наистина в 315те дни , ако не греша де..

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 143
Клеопатра благодаря за отговора  Hug
Значи очакваме промяната да влезе в сила и да видим изискванията  Grinning

Поздрави на всички  Peace

# 17
  • София
  • Мнения: 346
Ох,дано по бързо оформят промените в наредбата Praynig ,че да почваме с документите!Не е задължително бабата да е собствена,нали?Че една съседка ме панира с това твърдение...

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 289
Записвам се и аз
Не ми стана ясно за колко време се оформят всички неща - знае ли някой?
Имам намерение, ако мога да се възползвам от програмата за пенсионери от следващата год. след навършване на 2 г. на детето ми.
Дали ще мога по време на отпуск да оформям нещата и подавам документи - хем ще съм започнала работа, хем ще има време за документите - или няма да стане по време на отпуск?

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 927
В продължение на въпроса на duhi puhi, предполагам, че когато детегледачката е в пенсионна възраст ще се удържат по-малко осигуровки, т.е без тези за пенсия? Или бъркам?

# 20
  • София
  • Мнения: 1 352
В продължение на въпроса на duhi puhi, предполагам, че когато детегледачката е в пенсионна възраст ще се удържат по-малко осигуровки, т.е без тези за пенсия? Или бъркам?
"Ако работник или служител сключи трудов договор, след като вече получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, тогава той попада под общия режим на осигуряване по чл. 4, ал. 1, т.1 от Кодекса на социално осигуряване – задължително осигурени за всички социални рискове" т.е ще се удържат всички осигуровки.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 927
anii_ta, благодаря ти за разяснението  Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 344


Да подсетя за казуса, какво стана относно гражданския договор?

Здравейте, бихте ли ми казали може ли дядото да се назначи за детегледач по програмата,при условие че след като детето навърши 2 години аз изляза неплатена отпуска на мястото където съм на трудов договор и започна работа на друго място на граждански договор?
Колко в момента е неплатената отпускла която мога да ползвам 6 или 12 месеца?

Смисъла на тази гимнастика е , че бабата има фирма на нейно име, но тя ще се грижи за детето с помощта на дядото.  Аз ще работя наблизо, нямам тр. разходи, няма да губя по 2 часа на ден път и храната ми е включена, така че за момента ме устройва напълно.


Клеопатра
Ще попитам дали може да стане, ако си на граждански , а не на трудов договор.
Относно дядото, по приницип няма ограничение мъж/жена. Имай предвид обаче, че ако той е записан по програмата, трябва действително да е винаги при детето, защото от ДСП ходят на проверки   
 
 
Уф, явно няма да мога да назнача баща си, защото той няма да е постоянно покрай детето, а майка ми... На нейно име има действаща фирма, но тя не работи, т.е. свободна е да гледа детето. Но не може да я назнача за детегледачка или греша и все пак може да бъде назначена? Все пак се интересувам от варианта за гражданския договор, защото има вариант и свекърва ми да идва гледа детето, стига гражданския договор да не е пречка за тази програма.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 114
Здравейте, искам да попитам дали по програмата за детегледачките може да се наеме пенсионерка, която не е в родствена връзка с детето. Благодаря предварително!

# 24
  • София
  • Мнения: 3 291
Здравейте, имам един въпрос относно бележката от Психодиспансера.
Къде трябва да се отиде за да се издаде, на 4ти километър ли?

Последна редакция: пн, 13 окт 2008, 11:31 от ЕйМиМи

# 25
  • Мнения: 2 035
Привет момичета и от мен  Hug
Четох от тук от там какво сте писали за програмата "В подкрепа на майчинството", но някои неща останаха неясни за мен.
Звънках и разни телефони в Социално подпомагане в града ни да ги питам и тях конкретно какви са изискванията и от там ми казаха, че все още програмата не е обнародвана, чакали я да излезе в държавен вестник и още не знаели какви ще са конкретните изискванията за бабите пенсионерки  Rolling Eyes
Моля ви, каже те ми последно мога ли вече да подавам молби и да подготвяме необходимите документи, че да сме готови навреме или в действителност бързам много  Grinning

Опс....Клеопатра, сега прочетох последните ти постове в които са отговорите на моите въпроси Simple Smile)

Мерси!   bouquet

Последна редакция: пн, 13 окт 2008, 13:47 от val_stef

# 26
  • Мнения: 163
записвам се да следя темата че мноого ме интересува
днес говорих с Бюрото по труда в нашия град и оттам също ми казаха че все още нямат никакви разяснения по повод новостите около бабите детегледачки

# 27
  • София
  • Мнения: 969
Здравейте,
Първо да честитя, Честит рожден ден Клеопатра, Да си жива и здрава и много обичана. И да продължаваш все така самоотвержено да отговаряш на хилядите ни въпроси.

Сега, искам да питам мамите дето вече са наели детегледачка. Знаете ли за здравната книжка къде точно се ходи. Кой орган я издава - личния лекар или ХЕИ-то? Отделно трябва и медицинско от личния нали?
И още нещо.
Клеопатра, ти знаеш ли дали жената може да се регистрира в бюрото по труда веднага след като предишния работодател й е преустановил договора - по взаимно съгласие. Ще има ли проблем? Благодаря много

Последна редакция: вт, 14 окт 2008, 11:52 от sofy

# 28
  • Мнения: 5 401
Здравейте, момичета!  Hug

Моля за консултация: Калоян е на 2,3 г., аз работя на трудов договор и взехме решение да го спрем от ясла. Ще го гледа баба му, която е пенсионер, но и земеделски производител, до подходяща за ДГ възраст. Ако правилно съм разбрала от първия пост, сега мога да се възползвам от програмата за детегледачки до навършване на 3-год. възраст. Така ли е?

Благодаря ви и се извинявам за глупавите си въпроси.  Blush

Последна редакция: вт, 14 окт 2008, 12:33 от Бръмбазела

# 29
  • Мнения: 33
Може ли някои, който вече е сключил договор по Програмата да ми даде отговор на въпроса:

След сключване на договора, аз като работещ родител, трябва ли да подавам някаква декларация до НОИ/с която да ги информирам, че са настъпили промени по статута ми на получаващ 110лв. обезщетение за отглеждане на дете до 2 год. възраст/ или това задължение е изцяло на Агенцията за социално подпомагане?  Това поне го пише в чл.8.17 от "Националната програма .....", но не съм сигурна как точно се процедира.

Благодаря ви предварително!
 

Общи условия

Активация на акаунт