Грамотността в училище

  • 6 983
  • 113
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
О, форумът е неизчерпаем извор на правописни надоразумения. Само не ми е ясно защо авторите на тези надоразумения се сърдят и казват, че ги били обиждали. Та,  в повечето случаи каквито са родителите, такива са и деца(с редки изключения).
С ограмотяването на моите деца съм възприела принципа на поединичното спасяване - от малки ги поправям като говорят, сега и като пишат. Речниците са на особена почит вкъщи. Не мога да отговарям за другите деца, явно трябва да преглътна хапа за неграмотността. Като чувам на родителските срещи за какво става въпрос по български и четене ми става ясно как ще изглеждат нещата след 10 години. Единствено държа учителките на децата ми да са грамотни. За журналистите вече съм се отказала да очаквам грамотност.

# 16
  • Мнения: 2 257
Странно.... аз знам, че това е детско съчинение, което се съхранява в Педагогическия музей в Париж. Темата му е да се опише птица или бозайник.
 newsm78

А нещо повече би ли казала за това съчинение? Защо е в музея, каква е историята? Писанието е култово (+)!
Може и линк да ми дадеш, ако не ти се обяснява. Мерси.

# 17
  • Мнения: 12
И аз поправям.....засега има ефект......, но докога......? Децата порастват, влиянието на всичко, което ги заобикаля става все по-силно. Дано съм успяла да посея желанието да бъдат грамотни и да се стараят...........

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 647
За пръв път го прочетох това преди 2 години и по същия начин беше представено за съчинение на съученик на сина на авторката на поста (бре, че объркано се получи  Crazy ) Вчера даже и Слави го изчете в шоуто... те неговите сценаристи явно по цял ден се ровят в нета и чакат да падне нещо... имам подозрения, че четат редовно БГ-мамата  Sunglasses

# 19
  • Мнения: 25 633
имам подозрения, че четат редовно БГ-мамата  Sunglasses

О, можеш да бъдеш сигурна!  Laughing
И не само те.

# 20
  • Мнения: 2 131
Пример за грамотност на ученици от престижно училище и престижна паралелка. Ако изобщо можем да говорим за такива, но...:
"коНпютАр", "преЦтавям", "деЦки"...
Има и други, ама да не изреждам. Учениците са в 10 клас.

За журналистите вече съм се отказала да очаквам грамотност.
Аааа, не поставяй всички под общ знаменател, моля! Чувствам се лично засегната!  Mr. Green Grinning Шегувам се, разбира се.   bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 53
Ето така го получих преди време от една приятелка
http://media.snimka.bg/0990/008234945.jpg

# 22
  • Мнения: X
Звучи като виц, но не е. Текстът принадлежи на съученик на моя син, на име Стефан, който е в шести клас. Браво на детето! Simple Smile Все повече си мисля, че няма смисъл от матурите. Simple Smile
Странно.... аз знам, че това е детско съчинение, което се съхранява в Педагогическия музей в Париж. Темата му е да се опише птица или бозайник.
 newsm78

И аз така знам  Peace

# 23
  • Мнения: 1 318
И аз обичам да поправям, въпреки че някой път околните се засягат. Имам приятелка, чието дете редовно казва "обЕснявам" и което аз упорито поправям, но безрезултатно...

# 24
  • Мнения: 936
Aз преподавам английски. Събрах речниците на учениците, за да проверя дали правилно са записали английските думи от дъската. След проверката, при думите на български имаше в пъти повече грешки , отколкото при английските. Например ' черпак' беше вярно изписан на английски, но на български го видях като 'чИрпак' и 'чАрпак".
Да не пропускам и че ми се налага да обяснявам значения на думи като хиподрум, акуратен, прецизен и т.н.

# 25
  • Мнения: 3 423
Защо говорите за децата, а не се взрете
в малограмотните твари, дето обитават
форума, че и са смогнали да народят деца.
Обеснявам, съжелявам, пазаря, децки, това
не е рядкост да бъде прочетено тука. Или
смятате, че една дропла, която не уважава
езика си, ще забележи, че детето й е босо
и ще му поправи грешките? Аз не вярвам!!!

# 26
  • София
  • Мнения: 1 075
Естествено, че си права, Лиске.
Въпреки това не мога напълно да прехвърля вината нито върху родителите, нито върху учителите. Първо, заради интернет и чатовете, всички пишат на латиница, просто защото ги мързи да сменят, когато трябва да наберат някоя команда. Второ, общата тенденция да не се чете обхваща и поглъща дори онези, които в детството си само това и са правили. Както някой бе отбелязал тук - кой във форума чете книга, а кой го прави пред детето си, за да взима пример от него?

Когато четеш като изоглавен, но директно в нета, детето вижда монитора, а не факта, че ти всъщност четеш и работиш, а не се забавляваш.

Друг момент е вдигането на цената на книгите. Когато една детска книга ти е от 5 лв. за 5 странички до 40 лв. за сборник от 20 приказки, ти просто нямаш избор. Аз купувам например на килограм руски детски книжки от изложението на книгата, което се прави приблизително веднъж в годината, защото хем искам детето да знае руски, хем просто не мога да си позволя да купя същите на български, защото са четири пъти по-скъпи.

Така че тук да бъде обвиняван някой е много трудно. Нито децата са мързеливи, нито родителите безотговорни чак толкова, нито учителите си клатят краката. Просто идеята за образованост вече е друга, тя се е трансформирала в количество за сметка на качеството. Освен това, в самото ни образование нахлуват и тенденциите за изобразяване на преподаваното - чрез мултимедии, снимки, филми и т. н. Лошо няма, но това отново удря по нуждата от четене. Детето знае материала в някаква форма и това, в повечето случаи, се оказва достатъчно за бъдещото му развитие.

Така че образованите секретарки ще са все по-високо платени, коректори, редактори и др. Факт е, че част от преводачите например не са просто малко грамотни, но и са с ниска обща култура. Какво остава за онези, които не работят пряко с езика?

# 27
  • Мнения: X
Мен пък ме плаши грамотността на някои учители. Особено странно се почувствах когато на практиката ми в училищата една учителка по английски сподели, че идея си нямала кой бил тоз Хенри VIII, за когото ставало въпрос в урока и от к'ъв зор трябвало да занимава учениците с него.

# 28
  • Мнения: 12 666
Скоро се дискутираше въпроса за тестовете. Според мен и това допринася за неграмотността. Едно е да знаеш някое правило и  да го отбележиш с кръстче, друго е да го прилагаш.
Моята учителка по магематика поправяше и правописните грешки в условието.

# 29
Мдам, неграмотността е навсякъде. Имам един приятел, направо ме побърква с правописните си грешки. Очилище, оправлява, сигорно, пребирам се. Много са и се чудя, неграмотността достатъчна причина ли е човек да ти падне в очите. Малко или много на мен ми пада. Доста, колкото и да е готин, просто това е огромен минус. Може би, защото ужасно много държа на правописа. По форумите също е така, мамите също пишат доста ..така...хммм
 Rolling Eyes #Crazy newsm78

Общи условия

Активация на акаунт