Яслата ни поболя

  • 3 995
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 039
Хубавото при мен е, че мъжът ми работи нощем и денем си е вкъщи, така че може да помага. Друг е въпросът, че ми е мъчно да гледам детето си постоянно да се мъчи с разни болежки. Ето сега, откакто си е една седмица в къщи, е здрав, няма проблеми. Аббееее, ужас

# 16
  • Мнения: 2 865
Ходи в частна ясла, уж не са много деца, какво е това чудо, не знам. Някакви съвети как да го преодолеем?  Praynig  bouquet

Спри го от ясла. За цената на частна ясла предполагам ще можеш да намериш и вариант с гледачка, или гледачка + баба. След 6 месеца, или година, може пак да пробваш. Но дето ще се мъчите 6 месеца болни, за мене е по-добре да реагираш веднага и да го спреш - явно не му понася, може би е малък, може би се уморява, може би просто не му харесва.

И аз съм на същото мнение. Парите за яслата плюс парите за лекарства - ето ви детегледачка.
Освен това не смятам че на тази възраст за децата е толкова важно да са сред себеподобни, мисля че по-скоро са индивидуалисти. Факт е че повечето доста трудно напускат семейната среда и се адаптират в яслата на тази възраст.

# 17
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Леи, както казва един мой приятел- доктор-
детето трябва да си изгради имунитет.
Ще боледува. Няма начин да не боледува. Това е нормално.
Имунната система трябва да се закали и по- добре
това да стане сега, откалкото в училищна възраст.

 Peace

Миналата есен и моята дъщеря много боледува, въпреки че тръгна на градина от Март месец, а лятото изкара и ангина (че я и повтори дори). За сметка на това, тази година от пролетта насам не е боледувала нито веднъж.  Hug

А относно изказването, че децата на село боледуват по- малко- категорично не съм съгласна  Naughty Не говоря наизуст, имам нагледни примери пред очите си.

# 18
  • Мнения: 2 039
Umma, благодаря ти за куража  Hug Аз наистина много държа детето ми да ходи на ясла/градина, мисля, че определено има разлика в социалното поведение на децата, отраснали сами вкъщи и онези, посещавали детски заведения  Peace Смятам да продължа да пробвам, дано свикне  Praynig

# 19
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
LEI, аз бях на крачка да я спра от ясла. Защото преди това дъщеря ми не беше боледувала НИТО ВЕДНЪЖ!!! Добре че не направих тази грешка! Тя с такова желание тръгна (и все още ходи) сутрин на ясла/ градина, направо не е за вярване!
Много е неприятно детето ти да боледува, но явно трябва да преминете и през този етап...  Tired
Зареди се с воля и търпение и да се надяваме, че всичко ще отшуми  Praynig
Здравословна домашна храна, плодове и много разходки навън, още повече- в това прекрасно време- това е моя съвет.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Umma, благодаря ти за куража  Hug Аз наистина много държа детето ми да ходи на ясла/градина, мисля, че определено има разлика в социалното поведение на децата, отраснали сами вкъщи и онези, посещавали детски заведения  Peace Смятам да продължа да пробвам, дано свикне  Praynig

Тук изобщо не съм съгласна. Може за теб да е част от аргументите да го даваш на ясла, но в действителност никой не може да го твърди със сигурност. Има достатъчно много примери и в двете посоки. За градината както и да е - там децата са поне над 3-годишна възраст. Но за яслата ще имаш от мен много здраве за социализацията. Децата на тази малка възраст са си още бебета и имат нужда от индивидуално внимание, а не от връстници. Какво може да научи едно бебе на годинка и нещо от друго бебе на годинка и нещо?
 Социалното поведение на децата зависи първо от родителите и семейната среда, а после от яслата. Да, ако си говорим за социално-изпадналите семейства с лоша семейна среда,където никой не обръща внимание на децата може яслата да им е от полза. Но само не ми казвай как при едно нормално семейство детето няма да е с добро социално поведение. Зависи и от социалното положение, и от културните традиции, и от образованието на родителите и от още сума неща. И за ходенето на училище е същото - има много деца, които уж са се социализирали в градината и реват всяка сутрин на входа на училището. Има и много такива, които не са ходили на ясла или на градина и са много самостоятелни и напред в интелектуалното си развитие.

# 21
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Радостина, защо мислиш, че като давам детето си на ясла, вкъщи го лишавам от "интелектуално развитие", "индивидуално внимание" или от каквото и да е било друго?
Все пак за едно дете най- добре е немалка част от времето си да прекарва с връстници- не само с приятелчета от кварталната градинка и пясъчника, но за него е важно да споделя ежедневието си с деца на неговата възраст.
Какво дава яслата ли?- учи на самостоятелност. Защото дете до 3 години определено не е бебе! Престават да са бебета още преди новършването на втората си годинка. Поне моето  Laughing





# 22
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Всяко дете си е индивидуално.Моето пък съвсем до скоро/да не кажа и сега/не искаше да играе с деца около нейната възраст.Заиграва се само с големи.Не искаше да ходи на ясла,а сега не иска и на градина.Не ме интересуват никакви социализаций и тем подобни.Важното е на детето да му е комфортно и най-вече да е здраво.
LEI каквото и да решиш успех ви пожелавам,и здраве най-вече.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Ума,

Не смятам да го обръщам на спор за/против яслите или градините. Няма и да споря с теб по въпроса.
Ако едн майка е решила да дава детето на ясла вече е намерила достатъчно аргументи за решението си. Същото важи и за другия вариант. Дори не съм наясно какво имаш предвид под "самостоятелност" на 2-годишна възраст. Защото, ако е това да се храни самичко с лъжицата и да пикае в гърне или да сочи, то това се усвоява и вкъщи. За интелектуалното развитие няма какво да говоря - колкото и време да прекарват по градинките с връстниците си, то контактите са кратки, а в повечето случаи става дърпане на играчки, сипване на пясък върху главата и рев. Това също е опит, но друго е някой да се занимава с детето по-дълго време. Яслата е място за отглеждане на децата, а не за обучение. Гредината е нещо средно - има някакво обучение, но и то е малко.

А за това дали едно дете до 3-годишна възраст е бебе мога да ти каже някои неща от личен опит. Моите са породени - с 1 година разлика. Когато голямото беше на годинка си мислех, че е много голямо. После се оказа, че е напълно субективно усещане просто, защото малкото бешесъвсем бебе. Сега като видя дете на 2 години разбирам, че си е бебе, колкото и самостоятелно да изглежда просто, защото зная как се държи едно дете на по-голяма възраст и какво е самостоятелност.

Има много митове и легенди за предимствана на яслите и градините и недостатъците за отглеждането вкъщи. Зависи и от децата, и от средата. В училище най-добре се вижда кой как е отглеждан и какво се е получило.

# 24
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Всяко дете си е индивидуално.Важното е на детето да му е комфортно и най-вече да е здраво.

 Peace


Радостина, и аз нямам никакво намерение да споря  Peace

Още повече след като прочетох как сама си противоречиш.  Tired

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма противоречие. Това, което правя е да сравнявам нещата. Не правя реклама на избора, който съм направила. Има достатъчно много теми и в този форум за двата вида отглеждане.

# 26
  • Мнения: 2 039
RadostinaHZ , първо, темата ми не е " Какво да избера-ясла или оставане вкъщи"  Peace, напротив, ясно съм изразила личната си позиция, че предпочитам детето ми да ходи на ясла/градина. И второ, не съм съгласна изобщо, че яслата не учи-само за месец синът ми проговори, научи се да се храни сам с лъжица и вилица, да се съблича и облича, разбира много повече неща и се влюби в книжките с приказки. За мен това е вид образоване за съответната възраст. А за общуването-сама видях, като го водих веднъж, как от вратата се спусна към едно друго дете, как го разпрегръща и как се отдалечиха заедно  Peace Яслата учи на дисциплина по един естествен начин-този на подражанието, все пак човекът е стадно животно  Wink
Не знам кое са митове, но всеки има право на собствено разбиране за това кое е най-добро за детето му, аз моето не искам да го посаждам в саксия. Синът ми се чувства страшно щастлив там, интересно му е и за мен това е приоритет!

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Както тазах - всеки си има доводи. Но има една малка подробност - децата прохождат, проговарят, научават се да се хранят и да харесват книжките не само на яслата. Просто периодът съвпада. чудно, как прохождат, проговарят исе научавят да се хранят сами и децата, които не ходят на ясла. А книжките - ако се разчита на учителката да чете книжки, а вкъщи никой не се сеща да го прави, явно на детето само ще му е от полза яслата. И с прегръщането е същата работа - по градинките ще видиш много деца, които се прегръщат на раздяла.
Ясно е кое ти е приоритет - някой  друг да научи детето ти на основните неща и да ГО дисциплинира. Яслата не учи на дисциплина по никакъв естествен начин, а по начина на уравниловката - ядат, спят, серат и играят по час без оглед на индивидуалните им потребности и особености.

Темата така или иначе е за боледуването и ако не беше твоят пост за социалното поведение изобщо нямаше да обърна внимание конкретно на развитието на децата. От всичко, което досега съм прочела и научила за детското развитие разбрах, че нещата не са до детското развитие като такова, а до нагласи и начин на живот на родителите.

# 28
  • Мнения: 2 039
Интересно ми е как някои хора си въобразяват, че могат да разгадават приоритетите на другите  ThinkingДвоумя се дали е от липса на възпитание или от нужда за себедоказване.
RadostinaHZ, щом мислиш, че тук е мястото да се докажеш като майка и да избиеш някакви комплекси, продължавай да ни засипваш с подчертано компетентните си високопарни излияния. Но, ако обичаш, не смей да поставяш етикети на семейства, които не познаваш! Принципно можех да напиша доста неприятни неща, имайки се предвид, че притежавам ораторски талант, който далеч надминава твоя, но след като прочетох отново последното ти словоизлияние, ме досмеша и се отказах  Mr. Green Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Твоя си работа, както казах. Никъде в поста си не съм написала нищо обидно по твой адрес. Явно написаното от мен все пак има някакво значение, щом толкова те ядоса, че чак започна и да ми приписваш комплекси. Моите деца отдавна не са в яслена и градинска възраст, така че вече съм минала по пътя, по който ти сега поемаш. Няма на кого и за какво да се доказвам като майка, защото вече виждам резултатите от труда си и те говорят сами.
 Споделих знания и опит. Който иска може да го приеме, който не иска - негова воля. Има достатъчно сериозна литература и проучвания, стига човек да има очи да чете и да има ум да съобразява.

Да ти е живо и здраво детенцето.

Общи условия

Активация на акаунт