Крем карамел

  • 22 950
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 170
Искам да ви помоля да ми дадете подробна рецепта за крем карамел. До сега не съм правила и незнам как става? Мерсиии!!!

# 1
  • Мнения: 27 524
Моята е:
6 яйца, 6 с.л. захар, литър прясно мляко, 2 ванилии.
Разтопяваш на дъното на чашките или на тавата отделно захар, до мелчнокафяв цвят, да не ти загаря. Отделно си разбиваш сместта за крем-карамела и изсипваш в чашките. Печеш на водна баня, като гледаш да не ти завира водата в тавата. Ползвай пълномаслено мляко.

# 2
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
8 яйца, 1ч.ч захар, 1л. мляко, 2 ванилии, 1/2ч.ч. захар за карамела.

На котлона загрявам млякото със захарта, докато се разтопи. Свалям от огъня и бавно изсипвам яйчената смес при непрекъснато бъркане, за да не се пресекат яйцата. Слагам и ванилията. В метален съд слагам захарта за карамел, поръсвам я с малко вода и я слагам на котлона. Щом стане готова я изсипвам в купичките, отгоре заливам със сместа. Пека на водна баня на 160-170градуса. Внимавай да не ти заври водата, защото крема ще ти стане на шупли, а не гладък.

# 3
  • Мнения: 592
Моята рецепта е същата като на Тeopr. по същият начин го приготвям, но във водата от време на време доливам студена такава. Става чудесен!

# 4
  • Мнения: 800
на литър мляко слагам 4 яйца, слагала съм и 6, но тогава ми се струва , че мирише неприятно на яйца  newsm78
на водна баня рядко го слагам

# 5
  • Мнения: 4 434
Моята е:
6 яйца, 6 с.л. захар, литър прясно мляко, 2 ванилии.
Разтопяваш на дъното на чашките или на тавата отделно захар, до мелчнокафяв цвят, да не ти загаря. Отделно си разбиваш сместта за крем-карамела и изсипваш в чашките. Печеш на водна баня, като гледаш да не ти завира водата в тавата.
И аз го правя по същия начин
А напоследък повече с кроасани го правя Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 050
Сиара как се прави с кроасани   bouquet

Последна редакция: вт, 21 окт 2008, 13:17 от iguanka

# 7
# 8
  • Мнения: 3 050
благодаря, Сиара   bouquet  Ще го опитам  Hug

# 9
  • Мнения: 4 434
благодаря, Сиара   bouquet  Ще го опитам  Hug
Peace Hug после кажи как стана Simple Smile

# 10
  • Мнения: 51
Момичетата са ти обяснили принцпно как се прави крем-карамел.
Аз ще ти опиша стъпка по стъпка как го правя.Досега нямам фал!

1.6- 8 яйца
2.1 ч.чаша захар и още 1/2 за карамела
3.1л.мляко
4.2-3 ванилии

Сваряваш млякото и слагаш чашата захар да се разтопи.
Разбиваш яйцата/аз ги разбивам с тел/.
След като малко се е еохладло млякото го смесваш с яйцата/аз го сипвам при яйцата ,но обратния ред е май по- правилно/все едно/Задължително прецеждаш  сместа!!!
В метален съд слагаш половинката чаша захар да се карамелизира до светло кафяв цвят.
Веднага я сипваш в чашките ,защото бързо се втдърдява.
След това сипваш сместа в купичките ли чашките и ги слагаш на водна баня най-долу във фурната на 150-160 градуса за 1 час.
Водата не завира и става перфектен.Може малко повече време да отнеме зависи от фурната о ти го пробвай като го разрежеш с нож и ако не полепва значи е ок.
Само да уточня ,че аз не го правя да се зачервява горе,Остава си жълтичък.
Успех  и  дано да съм ти помогнала!

# 11
  • Мнения: 1 176
Обожавам крем карамел, но вече четвърта или пета година само се ядосвам като го правя. Откакто съм с нова фурна,на ново място и с други продукти- винаги, ама абсолютно винаги ми става на шупли  ooooh! Печа на ниска степен, водата никога не завира, пробвала съм да прецеждам сместа, варила съм предварително млякото и т.н. Тук във форума съм изчела хиляди съвети, обаче не става и това е. Или фурната ми е виновна, или продуктите, или въздуха около мен! Сигурна съм, че причината не в мен, защото преди години правех често и винаги ставаше отличен. Сега ще пробвам по някоя от вашите рецепти. Моята рецепта е със същото количество продукти като на snejana haj. Виждам, че някои печат без водна баня и с по-малко яйца. Освен този път да пробвам така. Искам и аз гладък, гладък крем карамел  Crossing Arms.

# 12
  • Мнения: 2 926
Аз също не мога да си вредя крем Карамел-а.
Не мога и не мога да го направя както трябва.

# 13
  • Мнения: 27 524

От прясното мляко ще да е  Peace
Когато дори малко е разредено с вода или не е пълномаслено, шуплите са налице  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 1 176

От прясното мляко ще да е  Peace
Когато дори малко е разредено с вода или не е пълномаслено, шуплите са налице  Rolling Eyes
Това, че млякото трябва да е пълномаслено, не го знаех. Но пък аз обикновено купувам такова с масленост 3.25%. Не вярвам да е разредено с вода. Но не се отказвам, пак ще пробвам. Вкъщи се харесва и с шупли, само аз си недоволствам.

# 15
  • Мнения: 3 830
Как го правите и не Ви става на шупли, а си стои еднаква сместта навсякъде след изпичането? newsm78

# 16
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Не е проблема в пълномасленото мляко, защото аз например го правя с козе мляко, а то не е толкова "плътно" като кравето. В броя на яйцата се крие истината Wink. С 4 яйца на литър мляко, почти сигурно е, че няма да стане гладък крем. Прецеждането има смисъл само ако сместа се е пресякла, така че и това не е някаква тънкост при приготвянето на крем карамел, а пък да се пече без да е на водна баня го превръща в някакъв сладкиш, но не и в този, за който говорим Wink.

# 17
  • Мнения: 2 567
Ще пробвам и аз с повечко яйца и пълномаслено мляко, дано ми стане Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 176
Аз слагам 8 яйца на 1л. мляко, но както писах и по-назад в темата, последните няколко години винаги ми става на шупли.

# 19
  • Мнения: 22 867
Не е проблема в пълномасленото мляко, защото аз например го правя с козе мляко, а то не е толкова "плътно" като кравето. В броя на яйцата се крие истината Wink. С 4 яйца на литър мляко, почти сигурно е, че няма да стане гладък крем. Прецеждането има смисъл само ако сместа се е пресякла, така че и това не е някаква тънкост при приготвянето на крем карамел, а пък да се пече без да е на водна баня го превръща в някакъв сладкиш, но не и в този, за който говорим Wink.

 Peace

Аз също го правя с купено от магазина мляко, което ........известно е, колко е пълномаслено. На литър мляко слагам 6 яйца, пека на водна баня, без да завира водата, като изключа фурната, оставям купичките да изстинат в тавата с водата и резултатът е съвсем гладко кремче.

# 20
  • Мнения: 2 018
Шупли се появяват, когато допуснете при печнето сместа да заври.   Слагам на по-малка степен фурната - 120-150 градуса и пека по-дълго, като наливам вода в тавичката ако е нужно.
Ако сложите повече яйца, то крем карамела ви ще стане по-гъст и когато си го хапвате ще се "реже" както се казва, но това не влияе на шуплите.
Пълномасленото мляко, също не играе роля в шуплите, а в дупето.  Laughing

# 21
  • Мнения: 51
Шупли се появяват, когато допуснете при печнето сместа да заври.   Слагам на по-малка степен фурната - 120-150 градуса и пека по-дълго, като наливам вода в тавичката ако е нужно.
Ако сложите повече яйца, то крем карамела ви ще стане по-гъст и когато си го хапвате ще се "реже" както се казва, но това не влияе на шуплите.
Пълномасленото мляко, също не играе роля в шуплите, а в дупето.  Laughing

 PeaceРеспективно,не допускайте водата в тавата да заври.
п.с аз също в момента шправя на друго мястоо с други продукти крема- пак казвам нямам фал.
Само в печенето е проблема и малкото яйца според мен!

# 22
  • Мнения: 5 183
Когато дори малко е разредено с вода или не е пълномаслено, шуплите са налице  Rolling Eyes

Да, забелязала съм че ми става най-хубав крема с истинско мялко, издоено от кравите във фермата на наши приятели. А може и да не е в това причината, но като че ли наистина тогава става най-вкусен.
Винаги, когато ни донесат мляко от фермата, правим крем Карамел и подквасвам кисело. Мммммммммм, става божествено.

# 23
  • Мнения: 441
Аз правя крем карамела си в голяма купа която събира 1 л мляко и 6-7 яйца. Ако направя по-малко, то все едно не съм направила  Grinning. Подготвям си карамела на котлона с около 150 гр захар, залята с малко вода. Загрявам и когато покафенее, и има нужната гъстота, взимам купата и почвам да я въртя между ръцете си докато тънка коричка карамел покрие стените на купата. После чакам да се охлади и да започне да се чува характерното пукане на карамела.  Изливам разбитите яйца, смесени с млякото и захар и ванилия на вкус. Пека на най-ниската възможна степен на фурната - на газова печка 1, в дълбока тавичка, която би побрала поне 2 купи като моята (разбирай -много вода има, трудно завира)  като водата покрива почти цялата купа, само 2 см са отгоре, водата не завира. И отнема повече от 1 час.
Шупли винаги са ми се получавали ако имам 1 пръст вода, или бързам да се изпече. С повече от 7 яйца, вкуса е много яйчен, не ми харесва. Явно 4 са твърде малко (аз с 4 не съм опитвала).
(Яйцата трябва да са разбити гладко, но не с миксер може би. Аз напоследък за гладки смеси за всичко използвам блендер, дори за смес за палачинки)

Последна редакция: пт, 24 окт 2008, 00:44 от greyeve

# 24
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Правила съм няколко пъти крем карамел по следния начин и никога не ми става на шупли и водата не ми завира.  Peace

Продукти: 8 яйца, 1 л.прясно мляко, 1 и 1/2 ч.чаша захар, 2 ванилии, 5 – 6 с.л.захар за карамела
Начин на приготвяне: Яйцата се бият със захарта, на пяна. С миксера правя тази процедура. Добавят се охладеното млякото и ванилията.
Приготвя се карамелът, като се бърка непрекъснато. Правя го в тава, че ми е по-лесно.
Когато карамелът на дъното се втвърди и чуя пукането, разпределям яйчната смес. Кремът се пече на водна баня ( водата трябва да стига един пръст под ръба на тавата /формичките/), на 130 - 140 градуса, 3 часа.

При мен проблема е, че в тавата с крема след изпичането се отделя много сок. От къде идва всичката тази вода? Може би млякото е проблема, а уж е с масленост 3%.  Thinking

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 12:07 от zwetellina

# 25
  • Мнения: 321
и при мен нещата с крем карамела са доста изнервящи, ECLAT. Не, че преди е ставал блестящ,но все 40 % от случаите го докарвах. А как става без водна баня? Това вече никога не съм го чувала. Най долу във фурната, но на решетката се слага, нали? 

# 26
  • Мнения: 2 964
Когато се слагат кроасани, режат ли се на парчета или се слагат цели newsm78

# 27
  • Мнения: 800
Когато се слагат кроасани, режат ли се на парчета или се слагат цели newsm78

режеш кроасаните на филийки и подреждаш плътно едно до друго, става подобно на блат

# 28
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Шупли се появяват, когато допуснете при печнето сместа да заври.   Слагам на по-малка степен фурната - 120-150 градуса и пека по-дълго, като наливам вода в тавичката ако е нужно.
Ако сложите повече яйца, то крем карамела ви ще стане по-гъст и когато си го хапвате ще се "реже" както се казва, но това не влияе на шуплите.
Пълномасленото мляко, също не играе роля в шуплите, а в дупето.  Laughing

 PeaceРеспективно,не допускайте водата в тавата да заври.
п.с аз също в момента шправя на друго мястоо с други продукти крема- пак казвам нямам фал.
Само в печенето е проблема и малкото яйца според мен!

Това е и моят начин на приготвяне на крема.За броя на яйцата-мисля че 6 са достатъчни,ако са по-малки може и 8 броя.Както е написано,много е важно печенето,на мен ми отива около час и половина,че и повече понякога.

# 29
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Май само аз го пека 3 часа.   chef Joy

# 30
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Май само аз го пека 3 часа.   chef Joy

Ааа,и аз съм пекла крем карамел по 3 часа,но когато бях със старата си печка Раховец.При нея нямаше градуси,а 1,2,3,4 и въртях 1 и 2.

# 31
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Май само аз го пека 3 часа.   chef Joy

Ааа,и аз съм пекла крем карамел по 3 часа,но когато бях със старата си печка Раховец.При нея нямаше градуси,а 1,2,3,4 и въртях 1 и 2.
А бе уж съм с по-модерна печка ама пусто като пише на рецептата 3 часа на 13о-140 градуса и аз изпълнявам.   Blush

# 32
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Май само аз го пека 3 часа.   chef Joy

Ааа,и аз съм пекла крем карамел по 3 часа,но когато бях със старата си печка Раховец.При нея нямаше градуси,а 1,2,3,4 и въртях 1 и 2.
А бе уж съм с по-модерна печка ама пусто като пише на рецептата 3 часа на 13о-140 градуса и аз изпълнявам.   Blush

Нищо,важен е резултата.

# 33
  • Мнения: 46
Kъм домакините със шупналия крем ,не се винете че вие нещо бъркате .Това ще да е от продуктите.Аз го правя без бодна баня с 6яйца и много захар но предимно( и почти само тогава ми става) като си взимам млякото и яйцата от село.Скоро правих с купено мляко висок процент на герма и го изхвърлих в ....Мислех да звънна на някакъв тел. на кутията на млякото да ги питам  защо е пълно с вода но надали ще оправя цялата ни държава.

# 34
  • Мнения: 3 830
И аз имам все същия проблем с шуплите.  Tired Както и да го правя, все на шупли ми става. Пак се яде де, но искам самата консистенция след опичането да е гладка и фина като истински крем, не да стои като бъркани яйца и после добавено мляко и карамел. Laughing

# 35
  • Мнения: 234
И аз имам същия проблем и мислех да пускам тема да питам, но виждам, че вече има такава. Понеже може да се каже, че съм отскоро съм готвачка, т.е. начинаеща...даже имам няколко предположения защо може да ми става така крема. А именно - отгоре е нещо като крем, но на много шупли, а под тях - 3 пръста течност
- може би защото го правя във водни чаши, пълни почти до горе - покрива се много малка част от тях с водата в тавата, ама незнам  newsm78
- може би проблема е в млякото - от кутия, много чесно нискомаслено
- може би го пека на много висока температура - последният път на 200  Crazy
- може би защото го правя с подсладител, а не със захар
Незнам къде точно е проблема, но определено не ми се получава, а иначе така го обичам - не че и така не се изяжда, ама от кога не съм яла хубав хомогенно гладък крем  Blush

# 36
  • Мнения: 28
И аз имам същия проблем и мислех да пускам тема да питам, но виждам, че вече има такава. Понеже може да се каже, че съм отскоро съм готвачка, т.е. начинаеща...даже имам няколко предположения защо може да ми става така крема. А именно - отгоре е нещо като крем, но на много шупли, а под тях - 3 пръста течност
- може би защото го правя във водни чаши, пълни почти до горе - покрива се много малка част от тях с водата в тавата, ама незнам  newsm78
- може би проблема е в млякото - от кутия, много чесно нискомаслено
- може би го пека на много висока температура - последният път на 200  Crazy
- може би защото го правя с подсладител, а не със захар
Незнам къде точно е проблема, но определено не ми се получава, а иначе така го обичам - не че и така не се изяжда, ама от кога не съм яла хубав хомогенно гладък крем  Blush

Прекалено много вода в млякото? Или малко яйца/много мкляко в рецептата. Иначе без подсладителя всичко друго и аз правя, но не ми става така.

# 37
  • Мнения: 234
яицата са 6 на литър. Шестото ми чувство казва, че е от млякото  Heart Eyes
или от това, че го пека на 200 градуса

# 38
  • София
  • Мнения: 4 178
Правя си по класическия начин и нямам проблеми до сега. Обливам стените на купичките с карамелизираната захар, потапям ги за миг в студена вода да се втвърди карамелът. Внимателно изсипвам разбитите яйца с  млякото и пека около 50 мин. на 150 градуса. Да се внимава да не заври, тогава стават шупли.

# 39
  • Мнения: 147
      Моят крем карамел е с 4 яйца и не ми е ставал на шупли. Пека го на водна баня около 1,5 часа на 170-180 С. Внимавам водата да не завира.

# 40
  • Мнения: 28
яицата са 6 на литър. Шестото ми чувство казва, че е от млякото  Heart Eyes
или от това, че го пека на 200 градуса

Би трябвало да стане със 6. И аз го правя на 175 С и с обезмаслено напълно мляко, гореща фурна, във вече гореща вода слагам купичките с карамеризираната захар и отгоре сместта. Млякото, което купуваш може да е смесено с вода ...или начина за обезмасляване да е по-различен ... Опитай с друг вид мляко, и разбъркай много добре сместта за да се застраховаш.

# 41
  • Мнения: 234
Благодаря за съвета. Ще пробвам с ново мляко и по малко градуси на фурната и после ще докладвам  Hug

# 42
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Моята рецепта е: 6 яйца, 1 л. прясно мляко. Пека го в тава. На дъното слагам 5-6 суп.л. захар да се карамелизират. След това изливам сместта и пека на водна баня на 175-200 градуса.

# 43
  • Мнения: 9 973
дано успея да го направя Peace

Общи условия

Активация на акаунт